Emekli İşyeri Açarsa Maaşı Kesilir mi 2024 & Dikkat

Emekli işyeri açarsa maaşı kesilir mi ? Emekli maaşlarının ülkemizde düşük olması, ekonomik şartların her geçen gün zorlaşması ve doğal olarak bir tek emekli maaşı ile geçinmenin zorlaşması nedeni ile emekliler ek iş yapmakta. Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam eden ya da kendi adına işyeri açarak çalışma hayatına devam eden binlerce kişi var.

Emekli olduktan sonra tekrar sigortalı çalışma başlıklı yazımızda emekli olduktan sonra ssk kapsamında çalışmaya devam edenlerin durumuna değindik. Bu yazımızda ise işyeri açacak emeklilerin çok sordukları soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Emeklinin işyeri açması 2024

Emekliler de herkes gibi istediği zaman ve diğer gerekli koşullarında sağlanması şartı ile işyeri açma hakkına sahiptirler. İşyeri açan emeklilerin emekli maaşlarından eskiden sosyal güvenlik destekleme primi kesilmekteydi. Bu kesintiler kaldırıldı ve geçmiş borcu olanların borçları da silindi. Emekli vergi kaydı açarak ya da bir şirket kurarak işyeri açarsa emekli aylığında herhangi bir kesinti olmaz.

Emekli işyeri açarsa bağkur öder mi ?

Tabi bazı istisnalar vardır. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm aylığı ya da dul maaşı alanlar, malulen emekliler, iş kazası sürekli iş göremezlik geliri alanlar adına işyeri açar ya da şirket kurarsa işyeri/şirket açılış tarihinden itibaren zorunlu bağkurlu sayılırlar.

Emekli işyeri açarsa vergi öder mi 2024

Emekliler vergiden muaf değildirler. İşyeri açmaları ya da şirket kurmaları durumunda elde edilen net kar üzerinden gelir vergisi dilimleri de esas alınarak vergilerini ödemek zorundadırlar. Vergiden bazı istisnai iş ve işler dışında muaf değillerdir.

Emekli şahıs şirketi kurarsa 2024

Emeklilerin aynı zamanda şahıs şirketi açma hakları da bulunmaktadır. Şahıs şirketi kuran emeklinin emekli aylığından herhangi bir kesinti yapılmaz. Ayrıca şahıs şirketi kuran emekli yukarıda belirtilen istisnai emekliler dışında bağkurlu olmaz. Vergiyi de kurumsal üzerinden öderler.

Malulen emekli işyeri açabilir mi ?

Malülen emekli işyeri açarsa maaşı kesilir mi sorusunun cevabını da kısaca vereyim. Malulen emekliler sigortalı çalışamaz ya da işyeri açamazlar. Bu durumda emekli maaşları kesilir. Ancak engelli indirimi ya da diğer adı ile sakatlık indiriminden yararlanarak emeklilik hakkı elde eden kişiler sigortalı çalışsalar ya da işyeri açsalar bile emekli maaşları kesilmez ve maaşlarından herhangi bir kesinti de yapılmaz.

Yeni işyeri açanlara teşvik var mı ?

Emeklilere devlet tarafından herhangi bir teşvik sunulmamaktadır. Ancak 18-29 yaş arası ilk defa işyeri açan gençlerin genç girişimci vergi ve bağkur desteği kapsamında hem en az 1 yıl boyunca bağkur primlerini devlet ödemekte hem de bu kişiler en az 3 yıl süre ile gelir vergisi ödemekten muaf olmaktadırlar.

Emekli olduktan sonra işyeri açanlara da dönem dönem Kosgeb ya da diğer Kurum/Kuruluşların desteği ile kredi desteği ya da işletme kuruluş desteği verilebilmektedir. Sigortalı çalıştırılması halinde ise devlet tarafından birçok sigorta prim desteği sağlanabilmektedir.

İşyeri açmak için devlet desteği 2024

İlk defa işyeri açacak olan genç girişimcilere KOSGEB tarafından hibe verilebilmektedir. Ancak bunun için bazı şartların sağlanması ayrıca girişimcilik kursuna katılmak ve bu kursun da başarı ile tamamlanması gerekmektedir. Kursu başarıyla tamamlayanlar ve belirtilen şartları sağlayanların işletme kuruluş masrafları ve belli süre ile çalışanların sigorta primlerini devlet karşılamaktadır.

Çalışan emekli maaş kesintisi sorgulama

Yukarıda tekrar tekrar değindiğimiz gibi emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz. Ancak emekli maaşlarında hastane, ilaç, muayene, icra kesintisi adı altında birçok kesinti olabilmekte. Hem güncel emekli maaşınızı hem de maaşınızda varsa kesintileri e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra;

 • SSK emekli maaşı sorgulamasını 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli maaşı sorgulamayı 4B Aylık Bilgisi,
 • Memur emekli maaşı sorgulamasını 4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Emekli işyeri açma avantajları

Emekli işyeri açma avantajları kısaca şöyle sıralabilir;

 • Bağkur prim ödemekten muaftır. Bu nedenle aylık bağkur gideri yoktur.
 • Bunun dışında vergi açısından bir avantaj sağladığını söyleyemem.

Emekli şirket ortağı maaş kesintisi 2024

Bildiğiniz gibi şirket ortakları zorunlu 4/b yani bağkur kapsamında olan kişilerdir. Emekli olanlara bağkur tescili açılmaz. Ayrıca şirket ortaklığından dolayı emekli maaşlarından herhangi bir kesinti de yapılmaz.

Emekli biri basit usulde işyeri açabilir mi?

Emekli birisi basit usülde vergi kaydı açtırabilir. Maaşında bu nedenle kesilme yapılmaz. Tek istisnai durumun malulen emekliler için olduğunu hatırlatmak isterim.

Limited şirket ortağının emekli maaşı kesilir mi?

Limited şirket ortakları zorunlu sigorta kapsamında sayılan kişiler arasındadır. Eğer LTD ortağı herhangi bir kapsamda sigortalı değilse bu durumda bağkur açılır. Emekli ise herhangi bir kapsamda bağkur tescil edilmez. Emekli maaşından da bir kesinti olmaz.

İşyeri açarsam emekli maaşım kesilir mi?

Eğer malulen emekli değilseniz maaşınız kesilmez. Malulen emekli dışındaki tüm emekliler işyeri açabilir, emekli maaşlarında bir kesinti olmaz.

Emekli olan bir kişi dükkan açabilir mi?

Kişilerin emekli olduktan sonra dükkan açma ve ticari/zirai faaliyette bulunma hakları vardır. Kişi malulen emekli değilse dükkan açmak nedeni ile maaşı kesilmez.

Emekli olan tekrar çalışırsa maaşı kesilir mi?

Emekli olan kişiler Sosyal Güvenlik Destekleme Primi diğer adı ile SGDP kapsamında sigortalı olarak çalışabilirler. Maaşları kesilmez.

Emekli çalışan şirket kurabilir mi?

Emeklilerin şirket kurmasında bir engel yoktur. Malulen emekli değilse maaşı kesilmez.

4.7/5 - (9 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli İşyeri Açarsa Maaşı Kesilir mi 2024 & Dikkat” üzerine 129 yorum
 1. Merhaba Ömer hocam,
  ben engelli emekli yim, SGPD kapsamında özel bir firmada 4 yıldır çalışıyorum, bir kaç gün önce yakın bir akrabamın dükkanını basit usulde gösterek üstüme yaptık.
  1. çalıştığım firma için SSK tarafında sorun teşkil edermi ?
  2. emekli aylığım kesilirmirmi ?

  Yanıtla
 2. Ömer Bey merhabalar. Öncelikle bilgilendirici çalışmalarımız için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. Youtube kanalınıza abone oldum ve bir sorum olacaktı.
  Benim babam kamudan öğretmen olarak emekli. YouTube kanalı var ve yakında 1000 aboneye geçecek para kazanması açılacak. Bilginiz vardır YouTube kanal sahipleri yıllık gelirleri belirli bir miktardan azsa şahıs şirketi kurmalarına gerek kalmıyor. Sosyal içerik üreticileri vergi istisnası kapsamında sadece YouTube’dan para yattığımda %15 vergi kesiliyor. Yani şirket kurmalarına gerek kalmıyor ama vergi kayıtları açılıyor. Videonuz ve diğer yazılarınızdan maaşından bir kesinti olmayacağını anladım doğru mu anlamışım emin olmak istiyorum.
  Bir de o maaşımdan %15 kesileceğini biliyordu. Onu da rahatlatmak için eğer maaşı kesilmeyecekse bunun ne zaman hangi mevzuat değişikliği ile güncellendiğini direkt kaynağından ona da gösterebilmem için söyler misiniz

  Yanıtla
  • Merhabalar. Teşekkür ederim:). Babanızı tebrik ediyorum ayrıca Youtube’daki başarısı için. Değerli hocama bol selamlar. Maaşı kesilmez. Diğer uygulama da dediğiniz gibi sosyal içerik üreticisi kapsamında %15 kaynakta kesinti yapılır. 2016’da resmi gazetede yayınlanmıştı ama şimdi hatırlamıyorum tam olarak hangi genelge. Kesinlikle eminim kesilmez. İçi rahat olabilir. Selamlar.

   Yanıtla
 3. Ömer bey merhabalar emekli olan annemin üzerine bir dükkan açmayı düşünüyorum.Fakat annem dükkanda durmayacak resmi bir şekilde çalışan olmadan annemi vekaleten ben yada bir başkası durabilirmi.Denetleme veya kontrollerde bir sıkıntı yaşarmıyız.Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar diliyorum.

  Yanıtla
 4. Merhaba Ömer Bey,
  Yaz dönemi ev kiralama nedeniyle kayınvalideme vergi dairesi inceleme başlatınca matrah artırımı yaptık 2020-2021 yılları için. Bunun üzerine kendisini ticari faaliyete sokmuşlar haliyle ve 2020’den itibaren bağkurlu yapmışlar geçmişe dönük. Sonuç olarak babasından aldığı yetim aylığı da kesilmiş. Şimdi geriye dönük sgk prim borcu mu çıkacak? 2020’den beri aldığı emekli maaşlarını devlet geri ister mi? Bir de ticari işletme kaydını kapatsak yeniden yetim aylığı bağlanır değil mi? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 5. Ömer bey oğlum eşim tesisatçı su elektrik haliyle esnaf sanatkarlar odası kaydı var SGK eyt den emekli olacak ama emekli olduktan sonra çalışacak nasıl olacak vergi verecek mi esnaflar odası kapatacak mıyız ve oradan kredi de çektik ayriyeten çıraklık eğitime öğrenci yolluyor bir tane bişey olmaz dediler bu arada vergiyi nasıl yapacağız emekliliğimiz bir şey olmaz dimi .o kadar çok giderimiz var ki yetiremediğimiz için çalışmak zorun da eşim teşekkürler

  Yanıtla
 6. Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle sabırla tüm soruları cevapladığınız için çok teşekkürler.
  Ben SSK’lı olarak çalıştığım iş yerimden ayrıldım. Uzun yıllardır rahmetli babamdan emekli sandığı yetim aylığı alıyorum.
  Şahıs şirketi kurunca sanırım yetim aylığım kesilmiyor. Peki, bağkur primi ödemek zorunda oluyor muyum ?
  Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  Yanıtla
 7. merhaba. ben küçük esnafım. bağkur borcum var son yapılandırma ile borcumu yapılandırdım. sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım ? eşim sgk lıydı işten ayrıldı sağlıktan yararlanma süresi doldu. eşim üzerinden veya benden gss ile yararlanma imkanımız varmıdır. teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Yapılandırma ilk taksiti ve yapılandırma harici borcu ödemeniz gerek. Ancak öyle açılır sağlık. Bunu yaparsanız eşinizin sağlık sigortası aktif olur. Bunu yapmak istemezseniz eşinize ayrıca genel sağlık sigortası açtırabilirsiniz.

   Yanıtla
 8. S.a sayın Ömer bey ben 01-01-1997 ssk ya giriş yaptım 1 ay ssklı olduktan sonra 0102 1997 de askere gittim askerliğimi 18 ay yaptım 01-04-2018 de ortak işletme (limited şirketş) kurduk o günden sonra bağkur borçlarım birikti fakat torba yasada af çıkınca 3 yıllık bağkur borcumu ve bağkur primlerimide devlet sildi 3 yıl boşluk oluşmuş oldu haliyle sonrasında 23 ay yani 690 gün bağkur borcum var toplam ssk primim 5626 gün emekli olmam için benden istenen 5825 gün ben bu durumda askerlikten 219 gün yada bağkur dan 210 günü yatırıp ssk dan emekli olabilirmiyim bu sorumun cevabını ssk bile veremiyor çelişkili konuşuyorlar net bilgi verebilir misiniz. Teşekkür ediyorum çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli olabilmek için bağkur borcunun tamamını ödemeniz lazım. Bağkurda 690 günlük kısma ait borcun tamamını ödemelisiniz. Eğer daha fazla güne ihtiyacınız varsa dondurulan hizmet süresinden kısmi olarak alamazsınız. Tamamını almanız gerekir. Zaten bunu da yapmanızı önermem. Borçlanma yapıp ödediğinizde son 2520 gün içindeki 1260 şartı bozulur. Bu durumda emeklilik şartlarınız bağkura göre hesap edilir.

   Yanıtla
   • Merhaba Ömer bey sgk lı bir yerde çalışmaktayım ve aynı zamanda üzerimde şahıs firmam var vergi indiriminden yüzde 69 oranında emekli olmaya hak kazandım üzerimde şahıs firması olduğu için maaş ta kesintisi olurmu teşekkür ederim

    Yanıtla
     • Merhaba Ömer bey ben eyt den emekli oldum.birde engelli çocuğum var onun adına basit usulde işyeri açarsam ne olur…çocuğumun adına raporuyla araba aldım ÖTV indirimi yapmışlardı.işyeri açınca da vergi indirimi olurmu?

 9. Merhaba ben basit usul vergiye tabi esnafım,
  Mevcut iş yerimi dul emeklisi olan annemin üzerine devir etmek ve daha sonra kendimi annemin üzerinden ssk lı olarak işe giriş yapmak istiyorum.
  Buradaki sorularım ;
  1) Annemin üzerine devir ettikten sonra aynı iş yerinde kendimi ssk lı personel olarak gösterdiğimde basit usulden faydalanabilirmiyiz ?
  2) Annemin maasında bir kesinti olurmu ?

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Bunu vergi dairesine sorun lütfen.
   2- Anneniz %75 oranında aylık alıyordur şu an tek başına alıyorsa. Kendi adına bağkurlu olduğunda maaş bağlama oranı %50’ye düşer.

   Yanıtla
 10. Merhabalar Ömer Bey,
  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Bir çok kişi sayenizde aydınlanmıştır. Benim durumum biraz daha özel olduğu için maalesef yazınızda bulamadım ve yorumla sizi rahatsız edip sormak zorunda kaldım. Babam şehit olduğu için 2330 Nakdi Tazminat Kanununa bağlı olarak 4c’ye bağlı emekli/yetim maaşı almaktayım. Anonim şirket kurduğumda babamdan gelen bu maaş kesilir mi? Ek olarak eğer maaşım kesilmiyorsa KOSGEB desteğinde şehit ailelerine özgü avantajlar gibi ya da 29 yaş altı vergi mükellefiyeti gibi imkanlardan da faydalanmak istediğim durumlarda farklı bir durumda olduğum için yine maaşım kesilir mi?

  Yanıtla
  • Merhaba Oğuzhan BEY. Teşekkür ederim. Emin olmamakla birlikte kesilmez diye biliyorum. Ancak emin olmak adına bunu bir de SGK’ya yazılı olarak sormanızı öneririm. Teşvikler konusunda bilgi sahibi değilim maalesef.

   Yanıtla
 11. Merhaba Kolay gelsin burada yapığınız hizmet için önecllikler teşekkürlerimi sunarım soruma gelirsek benim üzerimde işyeri var basit usülde inşallah eytden emekli olacağım emekli olursam bağkurum çalışmaya devam edermi her ay para yatırmaya devam edeckmiyim emekli olursam aylığımdan kesinti olacakmı.

  Yanıtla
 12. Merhaba kolay gelsin Ömer bey vermiş oldugu uz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim
  1.%49 engelliyim 4 yıl önce vergi indiriminden emekli oldum
  2. 1 yıldır bir firmada çalışmaktayım
  3. Şuan bir teklif aldım bir firmayı üzerime alsam emekli maaşımı keserlermi yada vergi verirmiyim tekrar teşekkür ederim saygılarımla hayırlı bayramlar dilerim

  Yanıtla
  • Merhaba. Vergi indirimi kapsamında emekli olduysanız işyeri açmanız halinde maaş kesilmez. Vergi indirimi yok diye biliyorum ama uzmanlık alanım değil. Vergi dairesine sorun isterseniz

   Yanıtla
 13. Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. Sgk emeklisi babamdan emekli yetim aylığı alıyorum. Şahıs şirketi kurarsam emekli maaşı kesilir mi? Şirket kurmadan internetten yurtdışına dijital ürün satabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba Ebru Hanım. Şirket kurmanız gerekiyor. Bu durumda bağkur açılır. Bağkur açılırsa da yetim maaşı kesilir. Ne satacaksınız beraber satalım ????

   Yanıtla
 14. Ömer Bey, merhaba,
  SGK emeklisiyim. Web sitemden cüzi miktarda google adsense geliri elde ediyorum. Geçtiğimiz günlerde bu konuda vergi dairesinden istisna belgesi alınarak, belirlenen tutarın altında gelir elde edenler için bankalar tarafından gelirirn %15’i oranında vergi ödeneceği kararı çıkmıştı. Benim öğrenmek istediğim nokta, istisna belgesi aldıktan sonra Bağkur, genel sağlık sigortası vs. yükümlülüklerle karşı karşıya kalacak mıyım?
  Teşekkürler,
  Saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli iseniz bağkur açılmaz. Zaten gelen gelirden kaynakta yüzde 15 gelir vergisi kesilecek. Ancak web siteleri için istisna belgesi biraz muallak gibi. Siz alabildiniz mi istisna belgesi ?

   Yanıtla
   • Hızlı cevabınız için teşekkür ederim, bu yıl içinde henüz adsense ödeme limitine ulaşmadığım için daha vergi dairesine başvurmadım. Belirsizlik sürerse google tarafındaki ödeme limitimi yükselterek ödememi (hakedişimi) öteleyeceğim…

    Yanıtla
  • Merhaba ben de YouTube dan gelir kazanıyorum ve istisna belgesi aldım eğer sosyal medya üzerinden kazancınız belirtilen hesaba yatıp devlet otomatik %15 aldığı için her hangi bir borçlanmanız olmuyor ama sadece sosyal medya görsel kazançlar

   Yanıtla
 15. .omerhaba ömer bey cokteşekür ediyorum.ben yurtdişindan emekli oldum turkiyeden de borclanma ile emekliyim.Türkiyede bir şirket kurabilirmiyim.aziz yalcin selamlar.

  Yanıtla
 16. Merhaba.İnternef cafe sahibi biriyim vergi dairesinden mükellefiyetimi durdurmuşum.Çünkü Bağkur günüm doldu emeklilik yaşımı doldurmayı bekliyorum.Bugün vergi dairesinden yoklamaya gelindi.Vergi levhasının güncel hali istendi.Ayrıca iş yeri çalışma ruhastımda mevcut.Sorum şu ben iş yerini kendi adıma yapmasam emekli birinin üzerine yapsam durum ne olur prim ödenir mi ve emekli maaşı kesilir mi ? İş yeri açma ruhsatıda benim adıma devam ederse sorun olur?

  Yanıtla
   • Ömer Bey merhaba, ben memur emeklisiyim. Benim üstünden sağlık yardımından yararlanan bekâr 30 yaşında bir kızım var. Kızım, bir arkadaşıyla birlikte, internet üzerinden siparişle maket, diorama gibi adlandırılan çeşitli biblo gibi süs eşyaları yapıyor. Ama evde sıkıntılı oluyor diye küçük bir yer tutmak istiyorum. İkinci işte maaş kesintisi kalkmış. Ama bu çok kazancı olan bir iş değil. Malı olarak neyle karşı karşıya olurum acaba? Teşekkürler
    Yasal olarak neyle karşı karşıya kalırıö

    Yanıtla
 17. Ömer bey merhaba ben 01.01.1968 doğumluyum. ssk girişim 10.06.1991 ssk toplam 100 günüm var . 04.08.1992 tarihinde ve 24.02.1998 tarihinde iki doğum yaptım. 09.11.2019 tarihinden beri 4b isteğe bağlı ödemem devam ediyor. hangi şartlarda emekli olabilirim.

  Yanıtla
 18. ömer bey merhaba
  annem kendisi emekli e ticaret yapmak istiyor kendi adına şahıs şirketi açıcak home ofis olarak evin bir odasını kullanıcak
  emeklisinden kesinti olur mu

  Yanıtla
  • Merhaba. Kendi adına aylık alıyorsa yani babanızdan dolayı aylık almıyorsa emekli maaşından herhangi bir kesinti olmaz. Ama emekli maaşını babanızdan dolayı alıyorsa ve tek hissedar ise bu durumda aylık bağlama oranı %75’ten %50’ye düşer.

   Yanıtla
 19. Merhabalar, annem hem kendisi emekli aylığı almakta hem de babam (eşi) vefat ettiğinden dolayı %50 oranında dul maaşı almakta eğer annem üzerine şahıs şirketi açarsak e ticaret için maaşlardan her hangi birinde kesilme olurmu. eğer kesinti olmaz diyorsanız nasıl bir garanti verebilirsiniz. çünkü öyle bir durumla karşılaşmamız bizi baya bir zor durumda bırakır.

  Yanıtla
  • Merhaba. Anneniz eşinden yüzde 50 oranında maaş alıyorsa bunu aynen almaya devam eder. Babadan aldığı aylık SSK ya da bağkur ise emekli maaşı kesilir. Emekli sandığı ise kesilmez. Ayrıca bağkur ödemek zorunda anneniz. Bu arada benim söylediklerim bilgilendirme. Bunun garantisini ben size veremem. Sadece benim yazdıklarımla hareket etmeyin. SGK’ya da danışın.

   Yanıtla
   • Teşekkür ederim cevap erdiğiniz için Biraz yanlış anlaşılmış galiba yorumum annem hem eşinden % 50 oranında maaş alıyor hem kendi maaşı var yani bu durumda hiçbirinde kesilme olmayacak ve galiba bağkur da ödemeyecek değil mi garantisini tabiki veremezsiniz ama demek istediğim resmi bi yazı varmı sgk ya da gidip soracağız ama oradakilere çok güvenmiyorum bazı bilgisizlere denk gelmekten korkuyorum sonra başımız yanmasın diye tekrardsn teşekkürler

    Yanıtla
    • Eğer anneniz kendi sigortasından emekli ise o zaman maaşlarında bir değişiklik olmaz. Eşinden yüzde 50 almaya devam eder. Ayrıca kendi maaşını da tam almaya devam eder. Bağkur da ödemez. Dipnot: annenizin kendi maaşı malulen emeklilik olmamalı.

     Yanıtla
     • Merhaba Ömer bey,
      Cevaplarınızı takip ediyoruz, bilgiler için teşekkür ederiz. Bu konuyla ilgili yazılı bir belgeye ulaşmak istiyorum. Cevabınızı bulabileceğim mevzuat maddesi, bendi vs yazabilir misiniz?
      Teşekkürler, iyi çalışmalar

     • Merhaba Ömer bey,
      Furkan Bedel’e cevaben yazdığınız konu;
      “Eğer anneniz kendi sigortasından emekli ise o zaman maaşlarında bir değişiklik olmaz. Eşinden yüzde 50 almaya devam eder. Ayrıca kendi maaşını da tam almaya devam eder. Bağkur da ödemez. Dipnot: annenizin kendi maaşı malulen emeklilik olmamalı.”
      Bununla ilgili (vergi mükellefi olan bir emeklinin, kendi emekli maaşı ve eşinden aldığı dul aylığının kesintiye uğramayacağına dair) kanun veya mevzuatın tarih/sayı/no bilgisine nasıl ulaşabilirim?
      Teşekkürler, iyi çalışmalar

     • Çok teşekkür ederim Ömer bey.
      Belirtmiş olduğunuz 2018/38 Sayılı SGK emeklilik genelgesinin toplam 509 sayfasında yaptığım inceleme sonunda soruma ait net bir yanıt bulamadım. Yarın SGK İl Müdürlüğü’ne yazılı olarak sorup 30 günlük cevap verme süreleri içinde bir sonuca varmayı düşünüyorum. Gelişmeyi sizlerle de paylaşırım.
      Tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Omer abi ben vergi indirimi emekli oldum.pisliyatriden yuzde 40 la.sahis sirketi acarsam tekbasima çalişanim yok.bagkur odermiyim.baska soru yazicak yer bulamadim gecenden böle yaptim 🙂 daha da sormucam baska bisey :))

   Yanıtla
   • Merhaba. İstediğiniz kadar soru sorabilirsiniz sorun yok. Engelli olduğunuz için bağkur priminden muaf olamıyorsunuz maalesef. Aynı tutarlar üzerinden ödemeniz gerekiyor.

    Yanıtla
    • Merhaba Ömer bey benzer bir sorum var yüzde 45 engelli emekliyim 18 yıl prim ödedikten sonra (28/5.maddeden) kardeşim in Berber dükkanını üzerime alsam Bağ-Kur ödermiyim teşekkürler

     Yanıtla
     • Merhaba. Engelli emeklilik kapsamında emekli olduktan sonra işyeri açabilirsiniz. Sorun olmaz. Bağkur ödemezsiniz. Emekli maaşınızdan da herhangi bir kesinti olmaz.

 20. Merhabalar Ömer Bey.
  Birkaç sorum olacak müsaadenizle.
  1-Ben bir çalışan olarak şahıs şirket açsam bir vergi veya sigorta avantajım olur ?
  2- SGK, şirket açtığımızda çalıştığım kuruma bildirim yapar mı?
  3- Babamdan ve dedemden emekli aylığı alan annemin üzerine açsam maaş kesintisi olur mu?
  4- Annem üzerine şirketi açmamız durumunda şirket pirim ve vergi ödemelerinde bir avantajımız olur mu?
  5- Şahıs şirketlerinde gider gösterebilmek için home ofis veya sanal ofisden hangisini açmak gerekir? ( Araç yakıt masrafları, kira, kırtasiye vb)
  6- Şahıs şirketlerinin vergi ödeme oranları nelerdir?

  Anlayışınız ve cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Daha önceki cevaplarınız soru sayımı azalttığı için çok mutluyum 🙂

  Kolaylıklar.

  Yanıtla
  • Merhaba Alparslan Bey.
   1- Sigorta açısından Bağ-Kur primi ödemezsiniz. Bu yönden avantaj sağlar. Vergi için ayrıca bakılması gerek. Durumunuza göre değişir.
   2- Hayır bir bildirim yapmaz.
   3- Eğer eşten aldığı maaş oranı Yüzde 75 ise yüzde 50 ye düşer. Babadan aldığı tamamen kesilir.
   4-anneniz bağkur ödenek zorunda. Vergi için ayrıca bakılması gerekir.
   5- home ya da sanal ikisinde de gider gösteriliyor. Ancak vergi mevzuatı biraz derin ve burada kısaca anlatmak zor. Muhasebeciye danışın bu hususu.
   6- kurumsal olarak vergi ödersiniz. Yanlış bilmiyorsam yüzde 22 civarı

   Yanıtla
 21. MERHABA EŞİM BERBER DÜKKANI AÇMAK İSTİYOR .FAKAT BENİM YADA BABASININ ÜZERİNE AÇMAYI DÜŞÜNÜYORUZ. BEN ÇALIŞIYORUM. BABASI HEM EMEKLİ HEM ÇALIŞIYOR. HANGİMİZİN ÜZERİNE AÇMAK DAHA AVANTAJLI…BİRDE BASİT USUL VERGİ ÖDEMEK İSTİYORUZ. HANGİMİZ AÇMLIYIZ? EŞİM CEZAEVİNDEN İZİNLİ OLDUĞU İÇİN ONUN ÜZERİNE AÇAMIYORUZ..

  Yanıtla
  • Merhaba. Her ikiniz de çalıştığınız için basit usülde açamazsınız. Babanız emekli olduğu için onun adına açmak daha mantıklı. Siz yarın bir gün işten çıktığınızda bağkur ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ama babanız emekli olduğundan böyle bir sorun olmayacak.

   Yanıtla
 22. Merhaba eşim dükkan açmak istiyor annemiz emekli onun üzerine açtığı zaman ne gibi faydaları olur kendi üzerine açmasi mı yoksa annemizin üzerine açmamız mı bizim için avantajlı olur

  Yanıtla
 23. 35 yasindayim ilk kez bir iş yeri acmak istiyorum emekli babamin üzerinden acarsam KOSGEB den hibe desteği alabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Hibe desteği genç girişimcilere veriliyor. Bildiğim kadarı ile alamazsınız. Ancak yine de size özel bir destek ya da kredi var mı diye Kosgebe sormanız iyi olur.

   Yanıtla
   • merhaba kendim sgk/ssk emeklisiyim 2008
    babamdan emekli sandığı yetim maaşı alıyorum (annem sağ oda alıyor)
    şahıs şirketi açmayı düşünüyorum bağkur ödemem olur mu? maaşlarımdan kesinti veya iptal olan olur mu?
    şimdiden çok teşekkür ederim

    Yanıtla
 24. Merhaba, Emekli Arkadaşım adına anaokulu için şirket kurmak istiyoruz. Normal bir kişiye göre avantajı ve dezavantajı ne olur?

  Yanıtla
  • Merhaba. Vergi ya da SGK açısından herhangi bir teşvik ya da indirimden yararlanamaz. Kendi adına tabi. Çalıştıracağı sigortalılar teşvik şartlarını sağlarsa çalışanlar için vergi ya da SGK teşvik şartlarından yararlanır. Diğer herşey standart.

   Yanıtla
 25. Merhaba,
  Eşim ve ben bir limited şirketin %50’şer ortağı durumundayız.Her ikimiz de emeklilik için hem prim günü hem de yılımızı doldurduk, yaşımızın gelmesini bekliyoruz..Annemiz emekli ve ayrıca vefat etmiş eşinden de maaş alıyor..Şirket hisselerimizi annemiz üzerine devretsek, ona emekli olduğu için Bağkur primi tahakkuk etmez diye anlıyorum…Teyit edebilir misiniz? Ayrıca onun hem emekli hem vefat eden eşinden almakta olduğu maaşlarından herhangi bir kesinti olur mu?
  Yardımınız için çok teşekkürler,

  Yanıtla
  • Merhaba. Anneniz kendi adına emekli ise bağkur primi ödemesi gerekmez. Kendi adına aldığı emekli maaşı ile eşinden aldığı emekli maaşından da herhangi bir kesinti olmaz.

   Yanıtla
 26. Merhaba! Emekliyim üzerime çay oçağı açsam emekli maaşımda kesinti olurmu devlete vergi anlamında yatırmam gereken nedir vergilerden muaf olurmu teşekkürler

  Yanıtla
 27. merhaba. ağır engelli biri olarak calışmıyorum ve babamın sigortasından yararlanıyorum, emekli sandığı. yaptığım çizimleri satmak ve youtube kanalı acarak insanlara cizim yapmayı öğreterek para kazanmak istiyorum. işin içine biraz da e ticaret ve affiliate marketing girecek tabi, dizaynlarımı tişortlere bastırıp satmak gibi. tamamiyle home ofis olacak. sahıs sirketi actıgım takdirde, babamın saglık sigortasından yararlanamayacagımı söylediler ve bu benim için kötü bişey, cunku saglık masraflarım cok. bu gibi durumlar için %90 üstü ağır engelliler için herhangi bir kolaylık var mı? ya da en az kayıpla bu durumdan nasıl cıkabilirim?

  Yanıtla
 28. Merhaba
  Babam öğretmen emeklisi, babamın üzerine dükkan açmayı düşünüyorum. Babamın emekli maaşında kesilme olurmu, onun yanında çalışacağım benim ssk primini yatırmasında problem olurmu teşekkürler

  Yanıtla
 29. Merhaba annem babam vefat ettiginden dolayi babamin emeklisini aliyor annem in uzerine basit usul dukkan acmak istiyoruz fakat annem in aldigi maas kesilirmi diye merak ediyoruz

  Yanıtla
  • Merhaba. Anneniz tek başına maaş alıyorsa normalde maaş hissesi %75’tir. Eğer basit usülde vergi kaydı açtırırsanız bu durumda bağkurlu olması gerekir. Bu durumda da maaş hisse oranı %50’ye düşer.

   Yanıtla
 30. Merhaba, eşim emekli sandığından emekli ben de ona bağlıyım, ben kendi adıma şahıs şirketi kurmak istiyorum, bağkurlu olmam gerekir mi? Herhangi bir prim yatırmam gerekli mi? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 31. merhabalar. babam emekli bende emekli sandığına bağlı sigortaliyim ve çalışmıyorum. eğer kendi adıma şahıs şirketi kurarsam emekli sandığından olan sigortam kesilir mi acaba? teşekkürler..

  Yanıtla
 32. Emekli dişhekimiyim.Haftada 3 gün parttime bir poliklinikte çalışmayı düşünüyorum.Maaşım kesilir mi.Kesilirse ne kadar kesinti olur.

  Yanıtla
 33. Merhaba Kolay gelsin
  Annem emekli ve maaş alıyor. Babam vefat ettiği için ondan da maaş alıyor fakat şöyle bir durum va annem dedem den de maaş alıyor emekli sandığından üzerine e ticaret için şahis şirketi açmak istiyorum bu durumda maaşından kesinti yada bağkur lu olur mu ?
  Bilgi verirseniz sevinirim .

  Yanıtla
 34. Merhabalar benim sorum şu şahıs şirketi açmak istiyorum kendin ssk dan emekliyim eşimden de emekli aylik alıyorum bağkur,iş yeri actigim da bağkur lu olmam gerekirmi..Teşekkürler

  Yanıtla
 35. SELAMUN ALEYKUM HAYIRLI ISLER YENI IS YERI ACICAZ YAPI GRUBU UZERINE BABAM ISCI EMEKLISI LTD SIRKETI KURMAMIZA GEREK VARMI YOKSA GERCEK USUL MU UYGUN OLUR BIDE ISCI EMEKLISI BABAMIN UZERINE MI YOKSA KENDI UZERIMEMI ACSAM IKISI ARASINDAKI FARK NEDIR TESEKKUR EDERIM

  Yanıtla
  • A.s Mustafa BEY. Emekli babanız üzerine açarsanız bağkur ödemezsiniz. Tek fark o olur. Diğer husus vergi ile alakalı. Satış potansiyeline göre belirlemek lazım. Bir mali müşaviriniz varsa o konuda sizi yönlendirebilir. Yani gerçek usül mü yoksa şirket mi mantıklı olur diye.

   Yanıtla
 36. Efendim merhaba,Adım ahmet yavuz
  1971 nisan doğumluyum 1987 Temmuz’dan
  2016 nisana kadar yurtdışında calıştım 2014 de
  5400 gün ssk borclanması yapıp ödemeyi yaptım arştırmama göre nisan 2021 de 51 yaşımda emekli oluyorum bir yıl sonra oluyorum bu doğrumu??
  Asıl sorumsa şimdi bir inşaat şirket kurmak istiyorum limidet şirket diye düşünüyorum sorum -şirket sahibi olarak bağkur yada ssk birimi ödemem gerekecekmi
  Şirket sahibi olmam emekliliğime bir yıl kalmişken emekliliğime ne gibi bir etkisi olur yine bir yıl sonra emekli olabilirmiyim nasıl bir yol izlemem lazım ??
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer giriş tarihiniz 1987 temmuz ayı ise 2021 Nisan ayı itibariyle emekli olmanız gerekir. 50 yaşı tamamlamanız lazım yani. Şirket açarsanız bağkur da açılır zorunlu olarak. Emekli olana kadar bağkur primi ödersiniz.

   Yanıtla
 37. ÖMER BEY İYİ GÜNLER;BEN SGK EMEKLİSİYİM,ŞAHIS ŞİRKETİ KURMAK İSTİYORUM LAKİN BANA AVANTAJLARI NELERDİR,EŞİMİ YANIMDA ÇALIŞTIRMAK İSTİYORUM ÇÜNKÜ HEM EMEKLİLİK İÇİN PRİMLERİ İÇİN,VEDE GİDERİMİZ AZ OLSUN DİYE ,VERGİDEN İSNİSNA NELER OLUR.BEN 1968 DOĞUMLU ,EŞİM 1970 PRİM GÜNÜ 1100 GÜN İŞE GİRİŞ 1989 VE 3600 PRİM DOLACAK,SAYGILARIMLA

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli olduğunuz için ek bir teşvik yok. Sadece size ayrıca bağkur primi çıkmaz ya da emekli maaşınızdan bir kesinti olmaz. Eşiniz ve siz sigorta teşvik şartlarını sağlıyorsanız indirimli olarak prim ödersiniz.

   Yanıtla
 38. Merhaba ben babamdan emekli maaşı alıyorum. Ama şahıs şirketi yada e ticaret şirketi kurmak istiyorum maaşım kesilir mi.

  Yanıtla
 39. Babam seker fabrikasından emekli onun üzerine şahıs şirketi kurmak istiyorum.maasindan kesinti olurmu acaba.bagkur ödememiz gerekirmi

  Yanıtla
 40. Babam malulen emekli bir market açtı herhangi bir bağkur kesinti olmadı.peki babamın vefatı halinde maaşı anneme geçeceği için marketi annemin adına yaparsak annem bağkur öder mi? teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Babanız malulen emekli ise vergi kaydı açtıramaz, maaşı kesilir. Büyük ihtimal malulen değil de 28/5 madde kapsamında aylık alıyordur. Ondan kesilmemiştir. babanızın vefatı durumunda annenize marketi devrederseniz anneniz bağkurlu olur. Babanızın maaşının %50’sini alır.

   Yanıtla
 41. Ömer Bey sayfanızı inceledim diğer arkadaşların sorularına verdiğiniz cevaplar için onlar adınada teşekkür ederim.
  benim baya bi sorularım olacak. biraz uzun cevaplamakta size sorun yaşatacaksam direk pass geçebilirsiniz anlayışla karşılarım
  konuyu kısaca özetliyeyim biraz karışık
  ben aktif devlet memuruyum babam ise memur emeklisi ,
  ben kültür bakanlığından müzik aletleri yapımcısı belgesi aldım aynı zamanda vergiden muaf esnaf diye geçiyorum
  tabi memur olduğum için online satış yapamıyorum bu konuda daha önceden vergi dairesine gittim olumsuz sonuç çıktı.
  bende babamın üstüne şahıs şirketi kurmayı planlıyorum .
  burada sormak istediklerim şunlar
  1)biraz araştırma yaptım sanırım yıllık 30bine kadar olan satışlardan vergi muafıymış. net bir bilgi varmı bu konuda
  2) babamla aynı evde kalıyoruz örnek kablolu internet şahsıma ait ama babam bunu kendisi gider olarak göstere bilirmi
  3) aracım şahsıma ait her hangi bir akarkayıt alımında arıza durumunda alınan faturalarda babam gider gösterebilirmi
  4) memur olduğum için sanırım babama sirket yönetiminde vekaletlik edemiyorum bu doğrumu
  5) ısınma ücreti toki blogu olduğu için 17 haneye bir fatura geliyor bunu ferdi olarak nasıl gösterecek.

  işin açıkcası mecburi olarak ek iş yapıyoruz memur olduğumuzdan da herhangi bir ticari faaliyet yapamıyoruz biraz kaçak köçek oluyor , en azından bu şekilde gönül ferahlığıyla iş yapabiliriz diye düsünüyorum .
  düşüncelerimde hatam kusurum olduysa öncelikle affınıza sığınıyorum.
  ilave olarak görüş ve önerileriniz var ise size minnattar kalırım

  Yanıtla
  • Merhabalar.
   1-Son kanunda bununla ilgili bir düzenleme var. 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7256 sayılı kanuna bakın. Ben tam bakamadım.
   2-Aslında bunlar vergisel konular ve uzmanlık alanım değil ancak bildiğim kadarıyla babanızın adına olması gerekir. Gösteremez.
   3-Homeoffice olacağı için araç babanızın üzerine bile olsa bunlar gider gösterilemez.
   4-Faturanın babanızın adına olması gerekiyor.
   Babanız emekli olduğu için avantajı bağkur ödemezsiniz. İnternetten satışta belli bir tutara kadar artık vergiden muaf oluyorsunuz. Son kanundaki düzenlemeyi araştırın.

   Yanıtla
 42. merhaba annem emekli sandığından emekli ve babamdan dolayı bağkurdan ölüm aylığı alıyor.
  annem şahıs şirketi kurarsa bağkur primi çıkar mı yada maaşında kesinti yapılır mı

  Yanıtla
 43. Merhaba,

  Kendim emekli sandigindan emekliyim, esimden de yine emekli sandigindan dul ayligi aliyorum. Sahis sirketi ya da limited sirket kurarsam herhangi bir kesinti olur mu ?

  Yanıtla
 44. Merhaba,

  Malulen emekli olan kişinin şahıs firması kurmasından kaynaklı maaşında herhangi bir kesinti olur mu ? işyeri açarsa bağkur öder mi bununla ilgili kanun maddesi paylaşabilir misiniz Teşekkürler,

  Yanıtla
 45. Merhaba,

  Malulen emekli olan kişinin şahıs firması açması durumunda internetten araştırdığım kadarı ile maaşından herhangi bir kesinti olmaz deniliyor, emin olamayıp 170 aradım herhangi bir kesinti yok dediler, siz maaşı kesilir dediniz bir de ağkur ödemesi yapacağını yazmışsınız kanun maddesini paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler,

  Yanıtla
 46. merhaba,
  ölüm aylığı alan biri şahış şirketi kurduğunda aylığı kesiliyor, şirketi kapattığında tekrar bağlanıyor mu

  Yanıtla
 47. Ömer bey tesekkur ederim.Emekli oldum ama calistigim firma bir kaç sene daha çalışmamı istedi. Yani emekli çalışanım. Bu durumu değiştirir mi?
  Birde ” esimi sigorta teşvik primlerinden faydalandirirsiniz” ne demek?
  Kısaca bilgi verebilirmisiniz?
  Desteğiniz için çok teşekkür ederim.
  Syg

  Yanıtla
  • Rica ederim. Çalışmanız adınıza işyeri dosyası açılmasına engel değil. Şimdi şöyle yapacaksınız. Muhasebecinize eşinizin İşkur kaydını yapmasını söyleyin. Ardından sizin adınıza sgk dosya tescili açılsın. İşyerini de üzerinize alın tabi. Ardından eşinizin sigorta girişi yapılsın. Eğer eşiniz daha önce eşiniz başka işyerinde teşvikten yararlanmadı ise bu durumda 4447.10 madde teşviğinden 30 ay yararlanırsınız. Şu an aylık güncel primi 500 TL.

   Yanıtla
  • Merhaba 01-01-2021 tarihi itibari ile işçi emeklisi oldum ticari taksi sahibi olursam ne gibi bir vergi yada maaş kesintim olurmu sgdp den yüz de 10 maaş dan kesinti olurmu teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

   Yanıtla
 48. Merhaba
  Esim kalıcı makyaj , eyeliner, ipek kirpik gibi işler ile uğraşıyor. Aslında tam olarak kuaförluk degil.
  Ben ise sgk emeklisiyim. Ben sirket , şahıs yada herhangi bir açılış yapsam kendi adıma, eşimi de yanımda sigortalı göstersem olur mu ? Su an sadece masraflarını çıkarabiliyor.Yani nasil bir açılış yapmalıyız ? Emekliler için bu örneğe uygun bir teşvik olur mu ? Esim yanımda sgk li çalışabilir mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim
  Syg

  Yanıtla
  • Merhaba. Kendi adınıza açabilirsiniz. Size bağkur çıkmaz. Eşinizi sigorta prim teşviklerinden yararlandırıp size ait işyerinde sigorta kapsamında gösterebilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın