Emekli İşyeri Açarsa Maaşı Kesilir mi 2020

11

Emekli işyeri açarsa maaşı kesilir mi ? Emekli maaşlarının ülkemizde düşük olması, ekonomik şartların her geçen gün zorlaşması ve doğal olarak bir tek emekli maaşı ile geçinmenin zorlaşması nedeni ile emekliler ek iş yapmakta. Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam eden ya da kendi adına işyeri açarak çalışma hayatına devam eden binlerce kişi var.

Emekli olduktan sonra tekrar sigortalı çalışma başlıklı yazımızda emekli olduktan sonra ssk kapsamında çalışmaya devam edenlerin durumuna değindik. Bu yazımızda ise işyeri açacak emeklilerin çok sordukları soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Emeklinin işyeri açması 2020

Emekliler de herkes gibi istediği zaman ve diğer gerekli koşullarında sağlanması şartı ile işyeri açma hakkına sahiptirler. İşyeri açan emeklilerin emekli maaşlarından eskiden sosyal güvenlik destekleme primi kesilmekteydi. Bu kesintiler kaldırıldı ve geçmiş borcu olanların borçları da silindi. Emekli vergi kaydı açarak ya da bir şirket kurarak işyeri açarsa emekli aylığında herhangi bir kesinti olmaz.

Emekli işyeri açarsa bağkur öder mi ?

Emekliler bağkur primi ödemez. Tabi bazı istisnalar vardır. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm aylığı ya da dul maaşı alanlar, malulen emekliler, iş kazası sürekli iş göremezlik geliri alanlar adına işyeri açar ya da şirket kurarsa işyeri/şirket açılış tarihinden itibaren zorunlu bağkurlu sayılırlar.

Emekli işyeri açarsa vergi öder mi 2020

Emekliler vergiden muaf değildirler. İşyeri açmaları ya da şirket kurmaları durumunda elde edilen net kar üzerinden gelir vergisi dilimleri de esas alınarak vergilerini ödemek zorundadırlar. Vergiden bazı istisnai iş ve işler dışında muaf değillerdir.

Emekli şahıs şirketi kurarsa 2020

Emeklilerin aynı zamanda şahıs şirketi açma hakları da bulunmaktadır. Şahıs şirketi kuran emeklinin emekli aylığından herhangi bir kesinti yapılmaz. Ayrıca şahıs şirketi kuran emekli yukarıda belirtilen istisnai emekliler dışında bağkurlu olmaz. Vergiyi de kurumsal üzerinden öderler.

Malulen emekli işyeri açabilir mi ?

Malulen emekliler sigortalı çalışamaz ya da işyeri açamazlar. Bu durumda emekli maaşları kesilir. Ancak engelli indirimi ya da diğer adı ile sakatlık indiriminden yararlanarak emeklilik hakkı elde eden kişiler sigortalı çalışsalar ya da işyeri açsalar bile emekli maaşları kesilmez ve maaşlarından herhangi bir kesinti de yapılmaz.

Yeni işyeri açanlara teşvik var mı ?

Emeklilere devlet tarafından herhangi bir teşvik sunulmamaktadır. Ancak 18-29 yaş arası ilk defa işyeri açan gençlerin genç girişimci vergi ve bağkur desteği kapsamında hem en az 1 yıl boyunca bağkur primlerini devlet ödemekte hem de bu kişiler en az 3 yıl süre ile gelir vergisi ödemekten muaf olmaktadırlar.

Emekli olduktan sonra işyeri açanlara da dönem dönem Kosgeb ya da diğer Kurum/Kuruluşların desteği ile kredi desteği ya da işletme kuruluş desteği verilebilmektedir. Sigortalı çalıştırılması halinde ise devlet tarafından birçok sigorta prim desteği sağlanabilmektedir. Hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret ederek güncel olarak yararlanabileceğiniz sigorta teşvikleri ve detaylı şartlarına göz atabilirsiniz.

İşyeri açmak için devlet desteği 2020

İlk defa işyeri açacak olan genç girişimcilere KOSGEB tarafından 50.000 TL’ye kadar hibe verilebilmektedir. Ancak bunun için bazı şartların sağlanması ayrıca girişimcilik kursuna katılmak ve bu kursun da başarı ile tamamlanması gerekmektedir. Kursu başarıyla tamamlayanlar ve belirtilen şartları sağlayanların işletme kuruluş masrafları ve belli süre ile çalışanların sigorta primlerini devlet karşılamaktadır.

Çalışan emekli maaş kesintisi sorgulama

Yukarıda tekrar tekrar değindiğimiz gibi emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz. Ancak emekli maaşlarında hastane, ilaç, muayene, icra kesintisi adı altında birçok kesinti olabilmekte. Hem güncel emekli maaşınızı hem de maaşınızda varsa kesintileri e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra;

 • SSK emekli maaşı sorgulamasını 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli maaşı sorgulamayı 4B Aylık Bilgisi,
 • Memur emekli maaşı sorgulamasını 4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.

Emeklilerin işyeri açması hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

11 Yorum
 1. zeynep

  Merhaba,

  Malulen emekli olan kişinin şahıs firması kurmasından kaynaklı maaşında herhangi bir kesinti olur mu ? işyeri açarsa bağkur öder mi bununla ilgili kanun maddesi paylaşabilir misiniz Teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şahıs şirketi kurar ve Vergi kaydı açarsa maaş kesilir. 5510 sayılı kanunun 25.maddesine bakabilirsiniz.

 2. zeynep

  Merhaba,

  Malulen emekli olan kişinin şahıs firması açması durumunda internetten araştırdığım kadarı ile maaşından herhangi bir kesinti olmaz deniliyor, emin olamayıp 170 aradım herhangi bir kesinti yok dediler, siz maaşı kesilir dediniz bir de ağkur ödemesi yapacağını yazmışsınız kanun maddesini paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler,

 3. Ege

  merhaba,
  ölüm aylığı alan biri şahış şirketi kurduğunda aylığı kesiliyor, şirketi kapattığında tekrar bağlanıyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet şirket kapatıldığında şartlar sağlanıyorsa tabi ki ölüm aylığı almaya devam eder.

 4. Ahmet AKOĞUL

  Ömer bey tesekkur ederim.Emekli oldum ama calistigim firma bir kaç sene daha çalışmamı istedi. Yani emekli çalışanım. Bu durumu değiştirir mi?
  Birde ” esimi sigorta teşvik primlerinden faydalandirirsiniz” ne demek?
  Kısaca bilgi verebilirmisiniz?
  Desteğiniz için çok teşekkür ederim.
  Syg

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Çalışmanız adınıza işyeri dosyası açılmasına engel değil. Şimdi şöyle yapacaksınız. Muhasebecinize eşinizin İşkur kaydını yapmasını söyleyin. Ardından sizin adınıza sgk dosya tescili açılsın. İşyerini de üzerinize alın tabi. Ardından eşinizin sigorta girişi yapılsın. Eğer eşiniz daha önce eşiniz başka işyerinde teşvikten yararlanmadı ise bu durumda 4447.10 madde teşviğinden 30 ay yararlanırsınız. Şu an aylık güncel primi 500 TL.

 5. Ahmet AKOĞUL

  Merhaba
  Esim kalıcı makyaj , eyeliner, ipek kirpik gibi işler ile uğraşıyor. Aslında tam olarak kuaförluk degil.
  Ben ise sgk emeklisiyim. Ben sirket , şahıs yada herhangi bir açılış yapsam kendi adıma, eşimi de yanımda sigortalı göstersem olur mu ? Su an sadece masraflarını çıkarabiliyor.Yani nasil bir açılış yapmalıyız ? Emekliler için bu örneğe uygun bir teşvik olur mu ? Esim yanımda sgk li çalışabilir mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim
  Syg

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza açabilirsiniz. Size bağkur çıkmaz. Eşinizi sigorta prim teşviklerinden yararlandırıp size ait işyerinde sigorta kapsamında gösterebilirsiniz.

 6. Cumhur

  Merhaba, iyi günler dilerim. Şahıs şirketi açarsam yetim maaşım kesilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bağkurlu olmanız gerektiği için yetim aylığı kesilir. Ancak yetim aylığı emekli sandığı ise kesilmez. SSK ya da bağkur ise kesilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.