Emekli İşyeri Açarsa Maaşı Kesilir mi 2021

39

Emekli işyeri açarsa maaşı kesilir mi ? Emekli maaşlarının ülkemizde düşük olması, ekonomik şartların her geçen gün zorlaşması ve doğal olarak bir tek emekli maaşı ile geçinmenin zorlaşması nedeni ile emekliler ek iş yapmakta. Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmaya devam eden ya da kendi adına işyeri açarak çalışma hayatına devam eden binlerce kişi var.

Emekli olduktan sonra tekrar sigortalı çalışma başlıklı yazımızda emekli olduktan sonra ssk kapsamında çalışmaya devam edenlerin durumuna değindik. Bu yazımızda ise işyeri açacak emeklilerin çok sordukları soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Emeklinin işyeri açması 2021

Emekliler de herkes gibi istediği zaman ve diğer gerekli koşullarında sağlanması şartı ile işyeri açma hakkına sahiptirler. İşyeri açan emeklilerin emekli maaşlarından eskiden sosyal güvenlik destekleme primi kesilmekteydi. Bu kesintiler kaldırıldı ve geçmiş borcu olanların borçları da silindi. Emekli vergi kaydı açarak ya da bir şirket kurarak işyeri açarsa emekli aylığında herhangi bir kesinti olmaz.

Emekli işyeri açarsa bağkur öder mi ?

Emekliler bağkur primi ödemez. Tabi bazı istisnalar vardır. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm aylığı ya da dul maaşı alanlar, malulen emekliler, iş kazası sürekli iş göremezlik geliri alanlar adına işyeri açar ya da şirket kurarsa işyeri/şirket açılış tarihinden itibaren zorunlu bağkurlu sayılırlar.

Emekli işyeri açarsa vergi öder mi 2021

Emekliler vergiden muaf değildirler. İşyeri açmaları ya da şirket kurmaları durumunda elde edilen net kar üzerinden gelir vergisi dilimleri de esas alınarak vergilerini ödemek zorundadırlar. Vergiden bazı istisnai iş ve işler dışında muaf değillerdir.

Emekli şahıs şirketi kurarsa 2021

Emeklilerin aynı zamanda şahıs şirketi açma hakları da bulunmaktadır. Şahıs şirketi kuran emeklinin emekli aylığından herhangi bir kesinti yapılmaz. Ayrıca şahıs şirketi kuran emekli yukarıda belirtilen istisnai emekliler dışında bağkurlu olmaz. Vergiyi de kurumsal üzerinden öderler.

Malulen emekli işyeri açabilir mi ?

Malulen emekliler sigortalı çalışamaz ya da işyeri açamazlar. Bu durumda emekli maaşları kesilir. Ancak engelli indirimi ya da diğer adı ile sakatlık indiriminden yararlanarak emeklilik hakkı elde eden kişiler sigortalı çalışsalar ya da işyeri açsalar bile emekli maaşları kesilmez ve maaşlarından herhangi bir kesinti de yapılmaz.

Yeni işyeri açanlara teşvik var mı ?

Emeklilere devlet tarafından herhangi bir teşvik sunulmamaktadır. Ancak 18-29 yaş arası ilk defa işyeri açan gençlerin genç girişimci vergi ve bağkur desteği kapsamında hem en az 1 yıl boyunca bağkur primlerini devlet ödemekte hem de bu kişiler en az 3 yıl süre ile gelir vergisi ödemekten muaf olmaktadırlar.

Emekli olduktan sonra işyeri açanlara da dönem dönem Kosgeb ya da diğer Kurum/Kuruluşların desteği ile kredi desteği ya da işletme kuruluş desteği verilebilmektedir. Sigortalı çalıştırılması halinde ise devlet tarafından birçok sigorta prim desteği sağlanabilmektedir. Hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret ederek güncel olarak yararlanabileceğiniz sigorta teşvikleri ve detaylı şartlarına göz atabilirsiniz.

İşyeri açmak için devlet desteği 2021

İlk defa işyeri açacak olan genç girişimcilere KOSGEB tarafından 50.000 TL’ye kadar hibe verilebilmektedir. Ancak bunun için bazı şartların sağlanması ayrıca girişimcilik kursuna katılmak ve bu kursun da başarı ile tamamlanması gerekmektedir. Kursu başarıyla tamamlayanlar ve belirtilen şartları sağlayanların işletme kuruluş masrafları ve belli süre ile çalışanların sigorta primlerini devlet karşılamaktadır.

Çalışan emekli maaş kesintisi sorgulama

Yukarıda tekrar tekrar değindiğimiz gibi emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz. Ancak emekli maaşlarında hastane, ilaç, muayene, icra kesintisi adı altında birçok kesinti olabilmekte. Hem güncel emekli maaşınızı hem de maaşınızda varsa kesintileri e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra;

 • SSK emekli maaşı sorgulamasını 4A Aylık Bilgisi,
 • Bağkur emekli maaşı sorgulamayı 4B Aylık Bilgisi,
 • Memur emekli maaşı sorgulamasını 4C Aylık Bilgisi menüsünden yapabilirsiniz.
39 Yorum
 1. esra

  merhabalar. babam emekli bende emekli sandığına bağlı sigortaliyim ve çalışmıyorum. eğer kendi adıma şahıs şirketi kurarsam emekli sandığından olan sigortam kesilir mi acaba? teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kesilir sigortanız. Bağkurdan yararlanırsınız.

 2. Dilek yılmaz

  Emekli dişhekimiyim.Haftada 3 gün parttime bir poliklinikte çalışmayı düşünüyorum.Maaşım kesilir mi.Kesilirse ne kadar kesinti olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.02-sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanlar olarak bildirilmesi gerekiyor. Maaşınız kesilmez ya da herhangi bir kesinti olmaz.

 3. didem

  Merhaba Kolay gelsin
  Annem emekli ve maaş alıyor. Babam vefat ettiği için ondan da maaş alıyor fakat şöyle bir durum va annem dedem den de maaş alıyor emekli sandığından üzerine e ticaret için şahis şirketi açmak istiyorum bu durumda maaşından kesinti yada bağkur lu olur mu ?
  Bilgi verirseniz sevinirim .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz kendi sigortası kapsamında maaş alıyorsa bağkurlu olmaz. Ayrıca vergi kaydı açtırması halinde de emekli sandığı maaşı kesilmez.

 4. Semra

  Merhabalar benim sorum şu şahıs şirketi açmak istiyorum kendin ssk dan emekliyim eşimden de emekli aylik alıyorum bağkur,iş yeri actigim da bağkur lu olmam gerekirmi..Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bağkur açılmaz size.

 5. MUSTAFA

  SELAMUN ALEYKUM HAYIRLI ISLER YENI IS YERI ACICAZ YAPI GRUBU UZERINE BABAM ISCI EMEKLISI LTD SIRKETI KURMAMIZA GEREK VARMI YOKSA GERCEK USUL MU UYGUN OLUR BIDE ISCI EMEKLISI BABAMIN UZERINE MI YOKSA KENDI UZERIMEMI ACSAM IKISI ARASINDAKI FARK NEDIR TESEKKUR EDERIM

  1. Ömer Meriç

   A.s Mustafa BEY. Emekli babanız üzerine açarsanız bağkur ödemezsiniz. Tek fark o olur. Diğer husus vergi ile alakalı. Satış potansiyeline göre belirlemek lazım. Bir mali müşaviriniz varsa o konuda sizi yönlendirebilir. Yani gerçek usül mü yoksa şirket mi mantıklı olur diye.

 6. Ahmet yavuz

  Efendim merhaba,Adım ahmet yavuz
  1971 nisan doğumluyum 1987 Temmuz’dan
  2016 nisana kadar yurtdışında calıştım 2014 de
  5400 gün ssk borclanması yapıp ödemeyi yaptım arştırmama göre nisan 2021 de 51 yaşımda emekli oluyorum bir yıl sonra oluyorum bu doğrumu??
  Asıl sorumsa şimdi bir inşaat şirket kurmak istiyorum limidet şirket diye düşünüyorum sorum -şirket sahibi olarak bağkur yada ssk birimi ödemem gerekecekmi
  Şirket sahibi olmam emekliliğime bir yıl kalmişken emekliliğime ne gibi bir etkisi olur yine bir yıl sonra emekli olabilirmiyim nasıl bir yol izlemem lazım ??
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer giriş tarihiniz 1987 temmuz ayı ise 2021 Nisan ayı itibariyle emekli olmanız gerekir. 50 yaşı tamamlamanız lazım yani. Şirket açarsanız bağkur da açılır zorunlu olarak. Emekli olana kadar bağkur primi ödersiniz.

 7. EROL UĞURLU

  ÖMER BEY İYİ GÜNLER;BEN SGK EMEKLİSİYİM,ŞAHIS ŞİRKETİ KURMAK İSTİYORUM LAKİN BANA AVANTAJLARI NELERDİR,EŞİMİ YANIMDA ÇALIŞTIRMAK İSTİYORUM ÇÜNKÜ HEM EMEKLİLİK İÇİN PRİMLERİ İÇİN,VEDE GİDERİMİZ AZ OLSUN DİYE ,VERGİDEN İSNİSNA NELER OLUR.BEN 1968 DOĞUMLU ,EŞİM 1970 PRİM GÜNÜ 1100 GÜN İŞE GİRİŞ 1989 VE 3600 PRİM DOLACAK,SAYGILARIMLA

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olduğunuz için ek bir teşvik yok. Sadece size ayrıca bağkur primi çıkmaz ya da emekli maaşınızdan bir kesinti olmaz. Eşiniz ve siz sigorta teşvik şartlarını sağlıyorsanız indirimli olarak prim ödersiniz.

 8. Nuray

  Merhaba ben babamdan emekli maaşı alıyorum. Ama şahıs şirketi yada e ticaret şirketi kurmak istiyorum maaşım kesilir mi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kesilir.

 9. Yusuf güç

  Babam seker fabrikasından emekli onun üzerine şahıs şirketi kurmak istiyorum.maasindan kesinti olurmu acaba.bagkur ödememiz gerekirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bundan dolayı emekli maaşından bir kesinti olmaz.

 10. Erdoğan

  Babam malulen emekli bir market açtı herhangi bir bağkur kesinti olmadı.peki babamın vefatı halinde maaşı anneme geçeceği için marketi annemin adına yaparsak annem bağkur öder mi? teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız malulen emekli ise vergi kaydı açtıramaz, maaşı kesilir. Büyük ihtimal malulen değil de 28/5 madde kapsamında aylık alıyordur. Ondan kesilmemiştir. babanızın vefatı durumunda annenize marketi devrederseniz anneniz bağkurlu olur. Babanızın maaşının %50’sini alır.

 11. murat kavalcı

  Ömer Bey sayfanızı inceledim diğer arkadaşların sorularına verdiğiniz cevaplar için onlar adınada teşekkür ederim.
  benim baya bi sorularım olacak. biraz uzun cevaplamakta size sorun yaşatacaksam direk pass geçebilirsiniz anlayışla karşılarım
  konuyu kısaca özetliyeyim biraz karışık
  ben aktif devlet memuruyum babam ise memur emeklisi ,
  ben kültür bakanlığından müzik aletleri yapımcısı belgesi aldım aynı zamanda vergiden muaf esnaf diye geçiyorum
  tabi memur olduğum için online satış yapamıyorum bu konuda daha önceden vergi dairesine gittim olumsuz sonuç çıktı.
  bende babamın üstüne şahıs şirketi kurmayı planlıyorum .
  burada sormak istediklerim şunlar
  1)biraz araştırma yaptım sanırım yıllık 30bine kadar olan satışlardan vergi muafıymış. net bir bilgi varmı bu konuda
  2) babamla aynı evde kalıyoruz örnek kablolu internet şahsıma ait ama babam bunu kendisi gider olarak göstere bilirmi
  3) aracım şahsıma ait her hangi bir akarkayıt alımında arıza durumunda alınan faturalarda babam gider gösterebilirmi
  4) memur olduğum için sanırım babama sirket yönetiminde vekaletlik edemiyorum bu doğrumu
  5) ısınma ücreti toki blogu olduğu için 17 haneye bir fatura geliyor bunu ferdi olarak nasıl gösterecek.

  işin açıkcası mecburi olarak ek iş yapıyoruz memur olduğumuzdan da herhangi bir ticari faaliyet yapamıyoruz biraz kaçak köçek oluyor , en azından bu şekilde gönül ferahlığıyla iş yapabiliriz diye düsünüyorum .
  düşüncelerimde hatam kusurum olduysa öncelikle affınıza sığınıyorum.
  ilave olarak görüş ve önerileriniz var ise size minnattar kalırım

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar.
   1-Son kanunda bununla ilgili bir düzenleme var. 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7256 sayılı kanuna bakın. Ben tam bakamadım.
   2-Aslında bunlar vergisel konular ve uzmanlık alanım değil ancak bildiğim kadarıyla babanızın adına olması gerekir. Gösteremez.
   3-Homeoffice olacağı için araç babanızın üzerine bile olsa bunlar gider gösterilemez.
   4-Faturanın babanızın adına olması gerekiyor.
   Babanız emekli olduğu için avantajı bağkur ödemezsiniz. İnternetten satışta belli bir tutara kadar artık vergiden muaf oluyorsunuz. Son kanundaki düzenlemeyi araştırın.

 12. Emrah

  merhaba annem emekli sandığından emekli ve babamdan dolayı bağkurdan ölüm aylığı alıyor.
  annem şahıs şirketi kurarsa bağkur primi çıkar mı yada maaşında kesinti yapılır mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur primi çıkmaz emekli maaşından da herhangi bir kesinti olmaz

 13. Neriman

  Merhaba,

  Kendim emekli sandigindan emekliyim, esimden de yine emekli sandigindan dul ayligi aliyorum. Sahis sirketi ya da limited sirket kurarsam herhangi bir kesinti olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yok herhangi bir kesinti olmadan maaşları almaya devam edersiniz.

 14. zeynep

  Merhaba,

  Malulen emekli olan kişinin şahıs firması kurmasından kaynaklı maaşında herhangi bir kesinti olur mu ? işyeri açarsa bağkur öder mi bununla ilgili kanun maddesi paylaşabilir misiniz Teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şahıs şirketi kurar ve Vergi kaydı açarsa maaş kesilir. 5510 sayılı kanunun 25.maddesine bakabilirsiniz.

 15. zeynep

  Merhaba,

  Malulen emekli olan kişinin şahıs firması açması durumunda internetten araştırdığım kadarı ile maaşından herhangi bir kesinti olmaz deniliyor, emin olamayıp 170 aradım herhangi bir kesinti yok dediler, siz maaşı kesilir dediniz bir de ağkur ödemesi yapacağını yazmışsınız kanun maddesini paylaşabilir misiniz ? Teşekkürler,

 16. Ege

  merhaba,
  ölüm aylığı alan biri şahış şirketi kurduğunda aylığı kesiliyor, şirketi kapattığında tekrar bağlanıyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet şirket kapatıldığında şartlar sağlanıyorsa tabi ki ölüm aylığı almaya devam eder.

 17. Ahmet AKOĞUL

  Ömer bey tesekkur ederim.Emekli oldum ama calistigim firma bir kaç sene daha çalışmamı istedi. Yani emekli çalışanım. Bu durumu değiştirir mi?
  Birde ” esimi sigorta teşvik primlerinden faydalandirirsiniz” ne demek?
  Kısaca bilgi verebilirmisiniz?
  Desteğiniz için çok teşekkür ederim.
  Syg

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Çalışmanız adınıza işyeri dosyası açılmasına engel değil. Şimdi şöyle yapacaksınız. Muhasebecinize eşinizin İşkur kaydını yapmasını söyleyin. Ardından sizin adınıza sgk dosya tescili açılsın. İşyerini de üzerinize alın tabi. Ardından eşinizin sigorta girişi yapılsın. Eğer eşiniz daha önce eşiniz başka işyerinde teşvikten yararlanmadı ise bu durumda 4447.10 madde teşviğinden 30 ay yararlanırsınız. Şu an aylık güncel primi 500 TL.

  2. Ali avcı

   Merhaba 01-01-2021 tarihi itibari ile işçi emeklisi oldum ticari taksi sahibi olursam ne gibi bir vergi yada maaş kesintim olurmu sgdp den yüz de 10 maaş dan kesinti olurmu teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Emekli maaşından bir kesinti olmaz. vergi ise standart oranlardan kesilir.

 18. Ahmet AKOĞUL

  Merhaba
  Esim kalıcı makyaj , eyeliner, ipek kirpik gibi işler ile uğraşıyor. Aslında tam olarak kuaförluk degil.
  Ben ise sgk emeklisiyim. Ben sirket , şahıs yada herhangi bir açılış yapsam kendi adıma, eşimi de yanımda sigortalı göstersem olur mu ? Su an sadece masraflarını çıkarabiliyor.Yani nasil bir açılış yapmalıyız ? Emekliler için bu örneğe uygun bir teşvik olur mu ? Esim yanımda sgk li çalışabilir mi ?
  Şimdiden teşekkür ederim
  Syg

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza açabilirsiniz. Size bağkur çıkmaz. Eşinizi sigorta prim teşviklerinden yararlandırıp size ait işyerinde sigorta kapsamında gösterebilirsiniz.

 19. Cumhur

  Merhaba, iyi günler dilerim. Şahıs şirketi açarsam yetim maaşım kesilir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bağkurlu olmanız gerektiği için yetim aylığı kesilir. Ancak yetim aylığı emekli sandığı ise kesilmez. SSK ya da bağkur ise kesilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.