Emekli Olduğumu Nasıl Anlarım, Öğrenebilirim? & Tek Tıkla Öğren

Emekli olduğumu nasıl anlarım sorgulaması özellikle EYT ile birlikte okurlarımın bana en çok sorduğu soru olmuştur. Emeklilik başvurunuza istinaden emeklilik sürecinizin ne durumda olduğu, emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı, ne zaman ve ne kadar maaş alabileceğiniz gibi tüm soruların cevabını e-devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebiliyorsunuz. Bu içerikte emekli olduğumu nasıl öğrenirim sorusunu soranlar için e-devletten online olarak nasıl takip yapabilecekleri hakkında bilgi vereceğim.

Emekli olduğumu nasıl öğrenebilirim?

Amekli olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim konusunda bir kaç alternatifiniz var. En kolayı tabi ki e-devletten sorgulamak. Bir alt başlıkta e-devletten bunu nasıl öğrenebileceğinizi adım adım anlatacağım.

Emekli olup olmadığımı nereden öğrenebilirim

E-devlete ilave olarak;

 • 7/24 Alo-170 hattını arayarak emeklilik başvuru durumunuzu, aylık bağlanıp bağlanmadığı hakkında bilgileri alabilirsiniz.
 • Buna alternatif olarak size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi rehberlik servisinden sorgulama yaptırabilirsiniz.
 • Son alternatif bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi emeklilik servisini telefonla aramaktır. SGK telefon rehberi içeriğimizden güncel telefon numaralarına bakabilirsiniz.

E devlet emekli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Emekli olup olmadığımı nasıl anlarım sorusu en kolay e-devlette online sorgulama sonucu öğrenilir. Aşağıya sorgulama yapabileceğiniz e-devlet sayfalarının linklerini bırakıyorum. İlgili linklere T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer Aylık Bilgisi Sorgulama ekranlarında henüz emekli maaşınız görünmüyorsa yine aşağıda bağlantısını paylaştığım E-devlet sayfasından SGK evrak takip sorgulaması yapabilirsiniz.

 • Bağkur emeklilik sorgulama: 4/B Aylık Bilgisi,
 • SSK emeklilik sorgulama: 4/A Aylık Bilgisi,
 • Emekli sandığı emekli maaşı sorgulama: 4/C aylık bilgisi.
 • Emekli SGK evrak takibi ve süreç takibi için SGK DYS Evrak Takibi. İlgili sayfadan e-devlet emeklilik evrak takibi 4a, 4b ve 4c için yapılabilmektedir. İlgili sayfada 4C, 4b ve 4A emeklilik işlemleri ve süreci hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Malülen emeklilik sonucu nasıl öğrenilir?

Malulen emekli olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabı da aslında aynı. Malulen emeklilik başvurunuza ilişkin süresi SGK DYS evrak takip sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca malulen emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne zaman ve ne kadar maaş alabileceğinizi de yine yukarıda ilgili menüler aracılığı ile sorgulayabilirsiniz.

Emekli olduğum yılı öğrenmek istiyorum

E-devlette yukarıdaki menüler aracılığı ile sorgulama yaparak size ilk defa emekli maaşı bağlanan tarih konusunda sorgulama yapabilirsiniz. Aylık başlangıç tarihi ilk emekli aldığınız yılı gösterecektir.

E Devlet’ten emekli olduğumu nasıl anlarım konusunda bilgi vermeye çalıştım. Eğer Ne zaman emekli olduğumu nasıl öğrenebilirim konusu hakkında bir sorunuz varsa yorum kısmından iletebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Olduğumu Nasıl Anlarım, Öğrenebilirim? & Tek Tıkla Öğren” üzerine 17 yorum
 1. Omer bey merhaba
  Almanyada 16 yasinda iken 01-08-1992 de baslayarak 8 aylik ciraklik egitimi aldim sonrasinda 1994 yilinda yurda kesin donus yaptik. 01-02-1999 tarihinde turkiyede girisim oldu. kasim 2021-eylul 2023 de bagkurluydum. suan 3523 gunum var ve 2001 yilinda 16 ay calistigim bir yerde primlerim gozukmuzor. ayni sekilde almanya daki 8 aylik sigortam gozukmuzor baslangic var ama kayit bulamadik dediler. 550 gunde askerlik var. nasil emekli olabilirim ve bu pirimleri nasil bir araza getirebilirim

  Yanıtla
 2. Ömer Bey merhaba.Ben 3600’den emekli olmak istiyordum.Sgk’ya gittiğimde bir hesaplama yaptılar vetoplamda 3607 prim günüm olduğunu söyleyip bir talep formu verdiler.O talep formunu doldurup 31 Temmuzda sgk’ya teslim ettim ama teslim etmeden önce de tekrar bir hesaplama yaptılar ve bir sorun olmadığını söylediler ama bugün e devletten evrak takibe baktığımda”Gelen evrak iade edilmiş”yazıyor.Bu ne demek yanıt verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

  Yanıtla
 3. Merhaba Ömer Bey,
  Emekli olmam için gereken gün sayısı bu ayın 23’ünde dolmuş oluyor ancak aylık çalışmaya bağlı sigorta bir sonraki ayın 20 sinden sonra e-devlette göründüğü için emeklilik dilekçesi için haziran 20 yi mi beklemem gerekir, başka bir yolu var mı? Not: Bu arada halen 4a sigortalı olarak çalışıyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba. Tamamlama tarihi itibariyle dilekçe verin. Öteki türlü kaybınız olur. Bu ayın 23’ü ise işveren çıkışınızı versin 23’ü itibariyle verin dilekçenizi.

   Yanıtla
   • teşekkür ederim Ömer Bey, peki kıdem tazminatımı kaybetmemek için ve emeklilikten sonra aynı iş yerinde devam edeceğim için emekli olduğuna dair belge almam gerekiyor sanırım. İşveren iş çıkışını yapmadan önce sgk bu belgeyi verir mi bana?

    Yanıtla
 4. Bir Anonim Şirkette de SGK lı çalışırken 5 ortaklı bir limited şirket kurdum detaylar ;
  Limited şirket kurucu ortaklığım,şirket müdürü ve temsil yetkisi :06/05/2008
  Çalıştığım A.Ş den SGK Çıkış Tarihim : 02/06/2008
  Kurucu ortak olduğum Ltd Şti. SGK giriş Tarihim : 02/06/2008
  Bagkur Tescil Kaydı : 03/06/2008
  Şu ana kadar hiç Bagkur prim yatırmadık sadece tescil yapıldı.
  Sgk hiç kesintiye uğramadan aynı gün eski işyerimden çıkış yapılıp aynı gün ortak olduğum ltd şti.ye giriş yapıldı.Bugüne kadar bir gün bile ara verilmeden Sgk bildirimlerim düzenli bir şekilde yapıldı.Halen verilmeye devam ediyor.Hiçbir şekilde bir gün bile aram yok.Bu durumda ben Sgk dan mı emekli olacağım Bagkurdan mı ? ( Not : 14/08/2013 den beri ortak olduğum limited şirkette tek ortak ve tek çalışan olarak devam etmekteyim )
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • SGK başlangıç tarihim 1989 Ortak olduğum şirket ile birlikte toplam 9.400 Sgk primim var Yukarıda sorduğum gibi Sgk dan mı Bagkurdan mı emekli olacağım ? Teşekkürler

   Yanıtla
    • Yukarıda yazdığım gibi hiç bagkur ödenmedi. SGK beni şirket ortağı olduğum için emeklilik başvurusunda bagkura cevirmiş edevletten girdiğimde sanal terkler var diyor .2019/9 sayılı genelgede 4/a kapsamıda olup çalıştığı işyerinde vey başka bir şirkete ortak olanlar 2008/Ekim öncesi 4/a kapsamında hizmet aktiyle çalışırken çalıştığı iş yerine veya başka bir şirkete ortak ,anonim şirketse kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olanlar 4/a kapsamındaki sigortalıkları kesintiye uğrayıncaya kadar 4/b kapsamına alınmayacaktır.” diyor .Benim hiç kesintiye uğramamasına rağmen nasıl beni bağkura geçiriyor ?

     Yanıtla
     • 2013/11 sayılı genelgede değişiklik 19-06-2020 2020/21
      2008 Ekim öncesnde 1479 sayılı kanun kapsamında tescili yapılması gerektiği halde 506 sayılı kanun kapsamında tescil yapılanlar için (4/a) kapsamında yapılan tescil kaydı (4/b) kapsamında bildirim sayılacak ve (4/a) işe giriş tarihi (4/b) için bildirim yapılan tarih kabul edilerek 1479 sayılı kanun 24 üncü maddesi hükmü gereği tescil tarihindeki mevzuat hükmleri uygulanacaktır. denmekte
      Fakat benim Bağkur tescilim 03/06/2008 de yapıldı ortaklığım başladığı tarih :06/05/2008
      Eski çalıştığım şirketten SGK(4a) çıkış tarihi:02/06/2008
      kurucu ortak olduğum şirkete SGK(4a) giriş:02/06/2008
      yukarıdaki genelgede 2008 Ekim öncesinde 1479 sayılı kanun kapsamıda tescili yapılması gerektiği halde 506 sayılı kanun kapsamında tescil yapılanlar diyor
      Benim 2008 Ekim öncesi hem 1479 kanun kapsamında tescilim hem de 506 sayılı kanun kapsamında tescilim var
      Bu durumda ben 4/a statüsünde olmuyor muyum ?Neden ?
      Bugüne kadar hiçbir şekilde bagkur primi yatırmadım. Sadece 4a sigorta primi bir gün bile boşluk ve kesintiye uğramadan yatırdım ve hala yatırmaya devam ediyorum.
      İlginiz ve çabuk geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.
      Saygılarımla

     • Hocam buna ben cevap veremem. Bu konu biraz karmaşık değişik geçiş hükümleri var. Bir itirazınız varsa aynı şekilde bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız gerekir.

 5. 03/03/1995 4b girisim 01/03/2000 4a girisim var.4b de 1020 gun 4a da 5530 gun var Yas 52. Emekli şartim nedir.

  Yanıtla
Yorum yapın