Emekli Promosyonu Ne Kadar 2022

Emekli promosyonu emekli kişilere maaş aldığı banka tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen ve taban tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen ödeme türüdür. Yeni emeklilere ya da banka değişikliği yaparak başka bankaya geçen emeklilere emekli banka promosyonu ödenmektedir. 2020/Mart ayında Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında imzalanan protokol gereği emeklilere 2020/2023 dönemleri arasında ödenecek promosyon için alt tutarlar belirlenmiştir.

Emekli maaşı banka promosyonlarından yararlanabilmeniz için tabi ki belli şartları sağlamanız gerekiyor. 2022 yılı ile birlikte emekliler 2022 emekli promosyonunun ne kadar olacağı konusunda merak içerisine girmeye başladılar. Bu yazımızda emekliye promosyon 2022 tutarlarının ne kadar olacağı ve emekli promosyon 2022 alma şartları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca tüm bankalar için promosyon tutarları, başvuruyu nasıl yapabileceğiniz ve bankaların emeklilere sağlamış olduğu tüm ayrıcalıklar hakkında da detaylara ulaşabilirsiniz.

İlk emekli aylığı hangi bankaya ödenir ?

Eğer SGK emeklilik talep dilekçesinde maaş alacağınız banka kısmını doldurduysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız bu bankaya gönderilir. Eğer bu kısmı boş bıraktıysanız maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Bu yüzden maaş tercihi yapılacak banka önem arz etmektedir.

Bazı bankaların emeklilere tanıdığı önemli haklar vardır. Promosyon ödemesine ilave olarak altın verilmesi, fatura talimatına indirim uygulanması, ek hesaptan faizsiz para kullandırılması gibi düzenlemeler mevcuttur. Bu yüzden banka seçimi yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. İlk emekli maaşı ne kadar olur, nasıl ve nereden alınır konusunda ayrıntılar için ilk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği halinde promosyon ödenir mi ?

Mevcut bankanızda 3 yıl kaldıktan sonra maaşınızı taşımanız halinde promosyon alabilirsiniz. Emekli maaşı taşıma promosyonları yukarıda da belirttiğimiz üzere bankadan bankaya farklılık gösterir. Promosyon aldıktan sonra banka değişikliğini 3 yıl geçmeden yapamazsınız. İlla ki banka değişikliği yapmanız gerekiyorsa da alınan promosyonun faizi ile birlikte iadesi sağlandıktan ve maaştaki bloke kaldırıldıktan sonra taşıma işi gerçekleşebilecektir.  Emekli maaşı banka değişikliği yapmak için hemen emekli maaşı taşıma nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekliye en yüksek promosyon veren banka hangisi ?

Yazımızın devamında da görüleceği üzere şu an en yüksek promosyonu emeklilere Garanti Bankası veriyor. Emekliye en yüksek promosyon veren diğer bankalar için de araştırma yapmanızı öneririz. Zira bazı bankalar yukarıda belirtilen promosyon tutarlarına ilave olarak ek promosyon ödemesi yapabilmekte. Çeyrek altın uygulaması olan bankalar da mevcut. Yazımızın devamında hangi bankanın ne kadar promosyon verdiği konusunda bilgi verilmiştir.

Verilen promosyon tutarı, emeklilere sağlanan haklar, uygulanan indirimler gibi tüm bilgiler ilgili bankanın internet sayfasındaki emekli kısmında mevcut olmakta. Maaş taşımadan ya da ilk emekli maaşı tercihinde banka seçmeden önce buralardan araştırma yapılması sağlıklı olacaktır.

Emekliye promosyon veren bankalar hangileri ?

Emeklilere promosyon veren bankaların hangileri olduğu merak konusu. Genel olarak Türkiye’de şubesi olan tüm bankalar emekli banka promosyonu ödemesi yapıyor.

Emekliye promosyon ne zaman verildi ?

Emeklilere ilk olarak 2017/Mart ayı itibariyle promosyon ödenmesi yapıldı. Dolayısıyla ilk promosyon ödemesini alanlar 2020/Mart ayından sonra dilerlerse maaşlarını başka bankaya taşıyabilecekler. Tabi taşıma işlemi için yeni bir promosyon talebi olmaması, bankadan kredi çekilmemiş olması ya da maaş hesabında bir bloke olmaması gerekiyor.

Emekli promosyon sorgulaması nasıl yapılır ?

Emekli banka promosyonunun online olarak sorgulanabileceği bir uygulama ya da platform bulunmuyor. E devlet sisteminde de böyle bir hizmet söz konusu değil. Promosyon alınacak bankanın internet ya da mobil bankacılık kanalları aracılığı ile ödemenin yapılıp yapılmadığı sorgulanabilir. Online bankacılık aktivasyonu olmayanlar ise bankanın herhangi bir şubesine kimliği ile uğrayarak bilgi edinebilir.

2022 Emekli banka promosyonundan yararlanma şartları

Bankalar promosyon ödenmesi için uygulamanın ilk başladığı zamanlarda en az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı ve ek hesap açılma zorunluluğu getirmişti. Ancak sonradan bu şartlar esnetildi ve kaldırıldı. 2022 banka promosyonundan yararlanabilmeniz için tek şart emekli maaşınızı en az 3 yıl aynı bankadan alacağınızın taahhüdünü vermek. En az 3 yıl boyunca maaş alacağınıza dair taahhüt verdikten sonra emekli sgk promosyon 2022 tutarları emekli maaş hesabınıza aktarılacaktır.

Şunu özellikle hatırlatmak istiyoruz. Emekli promosyon şartlarından en önemlisi olan 3 yıl aynı bankadan maaş alma şartını sonradan bozarsanız yani maaşınızı başka bankaya taşırsanız mevcut bankanız size ödediği promosyonu faizi ile birlikte geri talep edebilir. Zaten promosyon alınca maaşınıza bloke konulur ve 3 yıllık süre dolmadan maaşınızı taşıyamazsınız. Emekli maaşı banka değişikliği için en az 3 yıl beklemeli ya da promosyonu iade ederek blokeyi kaldırtıp taşıma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi halde taşıma işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Hangi banka ne kadar promosyon veriyor 2022 ?

İlk defa emekli olduğunuzda ya da emekli maaşı taşıma yolu ile başka bankaya maaşınızı taşıdığınızda ödenecek taban promosyon tutarları aşağıdaki gibi olacaktır. Tabi bazı bankalar müşteri çekebilmek adına aşağıdaki tutarların üzerinde promosyon ödemesi yapabilmekte. Hangi banka emekliye ne kadar promosyon veriyor 2022 sorusunun cevabını burada yazmak biraz zor olacağından size tavsiyemiz maaş aldığınız ya da maaşınızı taşımayı düşündüğünüz bankanın ana sayfasında Emekli bölümlerine bakın.

Her bankanın promosyona ek olarak vermiş olduğu haklar vardır. Örneğin düşük faizli kredi, otomatik ödeme talimatında ek fatura indirimi, faizsiz ek hesap gibi.

Ziraat Bankası emekli promosyonu 2022

Yapılan son anlaşma gereği Ziraat Bankası tarafından ödenecek emekli promosyon tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;Emekli banka promosyonu 2021 taban tutarları maaş tutarınıza göre belirleniyor. Buna göre;

 • Eğer 1500 TL altında maaşınız varsa emeklilere promosyon 2022 tutarınız bir defaya mahsus: 500TL.
 • Eğer 1500 TL-2000 TL arası maaş alıyorsanız emekli maaşı promosyonu 2022 tutarı 625 TL .
 • Maaşınız 2500TL üzerinde ise 750 TL emekli promosyonu alabilirsiniz.

Ziraat Bankasından promosyon alabilmeniz için maaşınızı en az 3 yıl boyunca alacağınıza ilişkin başvuru yapmanız gerekiyor. Ziraat Bankası’ndan birden fazla emekli maaşı alanların promosyon hesabı maaşlarının toplamı esas alınarak yapılacak. Ziraat Bankası promosyon başvuruları;

 • Şubelerden,
 • İnternet şubesinden,
 • Ziraat Mobilden,
 • ATM’lerden,
 • SMS ile. ( 4757’ye “PRO” yazın bir boşluk bırakın”TC Kimlik Numarası”nı yazarak SMS gönderin).
 • Çağrı Merkezi Aracılığı ile yapılabiliyor. ( Ziraat Bankası Çağrı Merkezi Numarası: 0850 220 00 00 ).

Halk Bankası emekli promosyonu 2022

2020/Mart ayında Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzalanan yeni protokol gereği Halk Bankası tarafından ödenecek promosyon tutarları da güncellenmiştir. Buna göre;

 • Emekli aylığı 1500 TL’ye kadar olanlara 500 TL,
 • Emekli aylığı 1500-2500 TL aralığında ise 625,00 TL,
 • Emekli aylığı 2500 TL üzerinde olanlara ise 750 lira promosyon ödenecek.

Promosyon ödemeleri maaşların en az 3 yıl boyunca Halk Bankası’ndan alınacağının taahhüt edilmesi ile beraber emeklilerin hesabına aktarılmakta. Halk Bank promosyon başvurularınızı;

 • Tüm Halk Bankası şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • 0850 222 92 62 numaralı Halkbank Emekli Hattından,
 • Halkbank internet şubesinden yapabilirsiniz.

Vakıfbank emekli promosyonu 2022

Vakıf Bankası tarafından ödenen emekli promosyon tutarları da 2020/Mart ayından itibaren değişmiştir. İlk emekli maaşını Vakıf Bank’tan alan ya da emekli maaşını Vakıf Banka taşıyanlar maaşlarını en az 3 yıl boyunca başka bankaya taşımayacaklarını taahhüt etmeleri halinde promosyondan yararlanabilmekteler. Başvurular Vakıf Bank şubelerinden yapılmakta. Vakıfbank’tan emekli maaşını alan ve promosyon için taahhütname imzalamış emeklilere ödenecek güncel promosyon tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Maaş 1500 liraya kadarsa 500 lira,
 • 1500-2500 arasında ise 625 lira,
 • 2500 üzerinde ise 750 lira promosyon ödenecek.

Vakıfbank tarafından promosyona ilave olarak emeklilere sağlanan diğer ayrıcalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye genelinde tüm Vakıfbank atmlerinden maaşlarını ücretsiz olarak çekebilmek,
 • İnternet ve ya mobil bankacılık kanallarından maaş tutarlarına kadar olan tüm EFT’leri ücretsiz gönderebilmek,
 • Türkiye genelinde tüm Vakıfbank şubelerinden maaş tutarı kadar çekilen paralardan masraf almamak,
 • Maaş hesabına bağlı HGS kartı,
 • Kredi kartından yıllık aidat alınmaması,
 • Çağrı merkezine öncelikli bağlanma.

Türkiye İş Bankası emekli promosyonu 2022

Yapılan son anlaşma gereği ilk emekli maaşını Türkiye İş Bankası’ndan alacak ya da mevcut emekli maaşını İş Bankası’na taşıyanlara 2020/2023 dönemleri arasında ödenecek emekli promosyon tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Maaşı 1500 lira altında olanlara 750 lira,
 • 1500-2500 lira aralığında olanlara 875,00 TL,
 • 2500 lira üzerinde olanlara ise 1000 lira ödenecektir.

İş Bankası promosyon ödemeleri başvuru tarihinden itibaren 3 işgünü içerisinde ödenmektedir. İlk emekli maaşını İş Bankası’ndan almayı tercih edenlerin promosyon ödemeleri ise ilk emekli maaşının yatış tarihinden itibaren 3 işgünü içerisinde ödenmektedir. Ayrıca emekli maaşını Türkiye İş Bankası’ndan alanlara promosyona ilave olarak sağlanan haklar şunlardır;

 • Kredi kartı ile ek kartlar için yıllık aidat alınmaz.
 • İnternet şubesi ile mobil şubeden ücretsiz ve sınırsız havale yapabilirler.
 • İnternet şubesi ve Mobil şubeden ayda 3 adet ücretsiz EFT yapabilirler.
 • Ayrıca kredilerde özel faiz oranları sağlanmaktadır.

Denizbank emekli promosyonu 2022

İlk emekli maaşını Deniz Bank’tan alanlar ile mevcut emekli maaşını Deniz Banka taşıyanlar maaşlarını en az 3 yıl boyunca başka bankaya taşımayacaklarını taahhüt etmeleri durumunda;

 • Emekli aylığı 1500 TL’ye kadar ise 500 TL,
 • 1500-2500 TL arasında ise 625 TL,
 • 2500 TL üzerinde ise 750 TL promosyon alabilecekler.

Başvurular Denizbank Şubelerinden ve ya alternatif bankacılık kanallarından yapılmakta. Deniz Bank’ın promosyona ilave olarak emeklilere sunduğu bazı ayrıcalıklar ise şunlardır;

 • 5000 liraya kadar faizsiz kredi,
 • Anlaşmalı yerlerden indirimli ürün satın alma. Güncel kampanyalara https://www.denizbank.com/bankacilik/emekli-bankaciligi sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Otomatik fatura ödeme talimatlarında fatura tutarından %10 indirim sağlanması,

Garanti BBVA bankası emekli promosyonu 2022

Güncel hali ile bankalar içerisinde en yüksek promosyonu ödeyen banka Garanti BBVA bankası olarak görülüyor. Buna göre ilk emekli maaşını Garanti BBVA’dan alan ya da başka bankadaki emekli maaşını Garanti BBVA’ya taşıyanlara ödenecek promosyon tutarları;

 • Emekli maaşı 1500 liraya kadar olanlara 800 TL,
 • 1500-2500 TL arasında olanlara 1000 TL,
 • 2500 TL üzerinde olanlara ise 1200 lira promosyon ödenecektir.

Promosyon ödemesi için size en yakın Garanti Bankası şubesine giderek taahhütname imzalamanız gerekiyor. Taahhütname imzalandıktan sonraki ilk maaştan itibaren promosyon tutarı hesaba yatacaktır.

İNG Bank emekli promosyonu 2022

İNG Bank emekliler için şu an en avantajlı banka olarak görünmekte. Mevcut durumda ilk emekli maaşını ya da taşıma yolu ile maaşını İNG Banktan alanlardan maaşı 1500 altında olanlara 500 TL, 1500-2500 TL arasında olanlara 625,00 TL, 2500 TL üzerinde olanlara ise 750 TL promosyon ödenecek.

Mevcut promosyona ilave olarak her ay İNG kart ile 750 TL ve ya üzerinde harcama yapanlara ilave 50 lira verilecek. Bu durumda 3 yıl boyunca 750 TL üzeri harcama yapan emekli 1800 lira ilave promosyonla toplamda 2550 TL ödeme almış olacak. İNG Bank tarafından emeklilere tanından diğer avantajlar ise şöyle;

 • 0,79 faiz oranından kredi,
 • Tüm banka ATM’lerinden ücretsiz olarak para çekmek,

Finansbank emekli promosyonu 2022

Finansbank tarafından ödenen promosyon;

 • Emekli maaşı 1499 TL altında olanlara 850 TL,
 • 1500-2499 TL arasında olanlara 1100,00 TL,
 • 2500 TL üzerinde olanlara ise 1300 TL olarak ödenmektedir.
 • Promosyondan yararlanmak için ilk defa emekli olduğunuzda talep kısmına Finansbank yazmanız gerekmektedir. Eğer mevcut emekli iseniz maaşınızı taşımanız gerekiyor.
 • Sonrasında promosyon almak için şubeye başvurmanız yeterli olacaktır.

TEB emekli promosyonu 2022

TEB’den emeklilere ödenen emekli promosyonu tutarı;

 • 1400 TL altında aylık alanlar için 800 TL,
 • 1500-2499 TL arasında alanlar için 1000 TL,
 • 2500 TL üzerinde olanlar için ise 1200 TL olarak ödenmektedir.
 • Başvuruda izlenecek yol ve TEB emekli ayrıcalıkları için https://www.teb.com.tr/emekliye-ozel-promosyon/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akbank emekli promosyonu 2022

Güncel olarka Akbank tarafından ödenen promosyon tutarları;

 • Maaşı 1499 TL’den az olanlar için 500 TL,
 • 1500-2499 TL aralığında ise 625,00 TL,
 • 2500 TL üzeri ise 750 TL olarak ödenmektedir.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın