Emekli Promosyonu 2020

0

Emekli promosyonu emekli kişilere maaş aldığı banka tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen ve taban tutarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen ödeme türüdür. Yeni emeklilere ya da banka değişikliği yaparak başka bankaya geçen emeklilere emekli banka promosyonu ödenmektedir.

Emekli maaşı banka promosyonlarından yararlanabilmeniz için tabi ki belli şartları sağlamanız gerekiyor. 2020 yılı ile birlikte emekliler 2020 emekli promosyonunun ne kadar olacağı konusunda merak içerisine girmeye başladılar. Bu yazımızda emekliye promosyon 2020 tutarlarının ne kadar olacağı ve emekli promosyon 2020 alma şartları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli banka promosyonu 2020

Bankalar promosyon ödenmesi için uygulamanın ilk başladığı zamanlarda en az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı ve ek hesap açılma zorunluluğu getirmişti. Ancak sonradan bu şartlar esnetildi ve kaldırıldı. 2020 banka promosyonundan yararlanabilmeniz için tek şart emekli maaşınızı en az 3 yıl aynı bankadan alacağınızın taahhüdünü vermek. En az 3 yıl boyunca maaş alacağınıza dair taahhüt verdikten sonra emekli sgk promosyon 2020 tutarları emekli maaş hesabınıza aktarılacaktır.

Şunu özellikle hatırlatmak istiyoruz. Emekli promosyon şartlarından en önemlisi olan 3 yıl aynı bankadan maaş alma şartını sonradan bozarsanız yani maaşınızı başka bankaya taşırsanız mevcut bankanız size ödediği promosyonu faizi ile birlikte geri talep edebilir. Zaten promosyon alınca maaşınıza bloke konulur ve 3 yıllık süre dolmadan maaşınızı taşıyamazsınız. Emekli maaşı banka değişikliği için en az 3 yıl beklemeli ya da promosyonu iade ederek blokeyi kaldırtıp taşıma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi halde taşıma işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Hangi banka ne kadar promosyon veriyor 2020 ?

İlk defa emekli olduğunuzda ya da emekli maaşı taşıma yolu ile başka bankaya maaşınızı taşıdığınızda ödenecek taban promosyon tutarları aşağıdaki gibi olacaktır. Tabi bazı bankalar müşteri çekebilmek adına aşağıdaki tutarların üzerinde promosyon ödemesi yapabilmekte. Hangi banka emekliye ne kadar promosyon veriyor 2020 sorusunun cevabını burada yazmak biraz zor olacağından size tavsiyemiz maaş aldığınız ya da maaşınızı taşımayı düşündüğünüz bankanın anasayfasında Emekli bölümlerine bakın.

Her bankanın promosyona ek olarak vermiş olduğu haklar vardır. Örneğin düşük faizli kredi, otomatik ödeme talimatında ek fatura indirimi, faizsiz ek hesap gibi.

Emekli banka promosyonu 2020 taban tutarları maaş tutarınıza göre belirleniyor. Buna göre;

  • Eğer 1000 TL altında maaşınız varsa emeklilere promosyon 2020 tutarınız bir defaya mahsus: 300 TL.
  • Eğer 1000 TL-2000 TL arası maaş alıyorsanız emekli maaşı promosyonu 2020 tutarı 375 TL .
  • Maaşınız 2000 TL üzerinde ise 450 TL emekli promosyonu alabilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Eğer SGK emeklilik talep dilekçesinde maaş alacağınız banka kısmını doldurduysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız bu bankaya gönderilir. Eğer bu kısmı boş bıraktıysanız maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir.Bu yüzden maaş tercihi yapılacak banka önem arz etmektedir.

Bazı bankaların emeklilere tanıdığı önemli haklar vardır. Promosyon ödemesine ilave olarak altın verilmesi, fatura talimatına indirim uygulanması, ek hesaptan faizsiz para kullandırılması gibi düzenlemeler mevcuttur. Bu yüzden banka seçimi yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Emekli maaşı banka değişikliği halinde promosyon ödenir mi ?

Mevcut bankanızda 3 yıl kaldıktan sonra maaşınızı taşımanız halinde promosyon alabilirsiniz. Emekli maaşı taşıma promosyonları yukarıda da belirttiğimiz üzere bankadan bankaya farklılık gösterir. Promosyon aldıktan sonra banka değişikliğini 3 yıl geçmeden yapamazsınız. İlla ki banka değişikliği yapmanız gerekiyorsa da alınan promosyonun faizi ile birlikte iadesi sağlandıktan ve maaştaki bloke kaldırıldıktan sonra taşıma işi gerçekleşebilecektir.

Emekliye en yüksek promosyon veren banka hangisi ?

Emekliye en yüksek promosyon veren bankalar için araştırma yapmanızı öneririz. Zira bazı bankalar yukarıda belirtilen promosyon tutarlarına ilave olarak ek promosyon ödemesi yapabilmekte. Çeyrek altın uygulaması olan bankalar da mevcut.

Verilen promosyon tutarı, emeklilere sağlanan haklar, uygulanan indirimler gibi tüm bilgiler ilgili bankanın internet sayfasındaki emekli kısmında mevcut olmakta. Maaş taşımadan ya da ilk emekli maaşı tercihinde banka seçmeden önce buralardan araştırma yapılması sağlıklı olacaktır.

Emekliye promosyon veren bankalar hangileri?

Emeklilere promosyon veren bankaların hangileri olduğu merak konusu. Genel olarak Türkiye’de şubesi olan tüm bankalar emekli banka promosyonu ödemesi yapıyor.

Emekliye promosyon ne zaman verildi ?

Emeklilere ilk olarak 2017/Mart ayı itibariyle promosyon ödenmesi yapıldı. Dolayısıyla ilk promosyon ödemesini alanlar 2020/Mart ayından sonra dilerlerse maaşlarını başka bankaya taşıyabilecekler. Tabi taşıma işlemi için yeni bir promosyon talebi olmaması, bankadan kredi çekilmemiş olması ya da maaş hesabında bir bloke olmaması gerekiyor.

Emekli promosyon sorgulama

Emekli banka promosyonunun online olarak sorgulanabileceği bir uygulama ya da platform bulunmuyor. E devlet sisteminde de böyle bir hizmet söz konusu değil. Promosyon alınacak bankanın internet ya da mobil bankacılık kanalları aracılığı ile ödemenin yapılıp yapılmadığı sorgulanabilir.

Online bankacılık aktivasyonu olmayanlar ise bankanın herhangi bir şubesine kimliği ile uğrayarak bilgi edinebilir.

Emekli promosyonu hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.