İhbar Tazminatı Hesaplama 2024 & Bu Yöntemle Tazminatını Al

İhbar tazminatı hesaplama işleminin nasıl yapıldığı konusunda işveren ya da çalışanlar zorluk yaşayabilmekte. Yürürlükteki iş kanununa göre işçinin işyerindeki çalışma süresine göre işçinin işten ayrılma talebini ve ya işverenin işçiyi işten çıkaracağı tarihi kanunen belirlenen süreleri dikkate alarak önceden bildirmesi gerekiyor. Bu süreler ihbar süresi olarak adlandırılmakta ve ihbar sürelerine uymayan işçi ya  da işverenin karşı tarafa tazminat ödemesi gerekmektedir. İşte ödenmesi gereken bu tazminat da ihbar tazminatı olarak adlandırılmaktadır.

İhbar tazminatı hesaplaması işçinin son günlük brüt kazancı esas alınarak yapılmaktadır. Asgari ücret ihbar tazminatı hesaplaması 2024 brüt asgari ücret tutarları esas alınarak hesaplanması gerekirken ücreti asgari ücret üzerinde olanlar için ise son brüt kazancına göre hesaplanması gerekiyor. Yazımızın devamında ihbar süreleri,  ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır örneklerle ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer kıdem tazminatı hesaplaması da yapacaksanız kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı da ziyaret ederek kolayca alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplayabilirsiniz.

İhbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır ?

İhbar tazminat hesaplaması yapılırken işçinin işten ayrılıştaki son brüt kazancı esas alınıyor. Aşağıda belirtilen ihbar sürelerine uyulmayan gün sayısı ile günlük brüt kazanç çarpılarak brüt ihbar tazminatı hesaplanıyor. Brüt ihbar tazminatı üzerinden gelir vergisi dilimine göre ( %15,17,20 ) ne ise gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Ayrıca %7,059 oranında damga vergisi kesintisi de yapılıyor ve net ihbar tazminatı hesaplaması yapılabiliyor.

İhbar tazminatı hesaplama örneği

Asgari ücret esas alınarak ihbar tazminatı hesaplama örneği aşağıdaki gibi olacaktır;

Günlük brüt asgari ücret668,33 TL
Uyulmayan ihbar gün sayısı 4 hafta yani 28 gün
Brüt ihbar tazminatı tutarı15.764,00 TL
Gelir vergisi kesintisi %15 (Birinci vergi dilimine göre)2.806,98 TL
Damga vergisi kesintisi binde ( %7,59)142,03 TL
4 hafta için ödenmesi gereken net ihbar tazminatı tutarı8.010,69 TL

İhbar tazminatı şartları 2024

İhbar tazminatında şartlar basittir. Aşağıda belirtilen sürelere uymayan işçi ya da işveren tazminat ödemek zorundadır. Onun haricinde bir şart aranmamaktadır. Sürelere uymadan iş sözleşmesini fesheden karşı tarafa ihbar parası hesaplamasına göre tazminat ödemek zorundadır.

İhbar süresi hesaplama 2024

İhbar süresi nasıl hesaplanır? İşçi ve ya işverenin iş sözleşmesini fesih tarihini karşı tarafa en geç aşağıda belirtilen sürelerden önce bildirgesi gerekmektedir. Aksi halde geç bildirilen süre kadar ihbar tazminatı ödenmesi gerekiyor. İhbar süresi işçinin kıdemine göre belirleniyor. 4857 Sayılı Kanun’a göre ihbar süreleri hesaplaması kıdeme göre aşağıdaki gibi olmaktadır;

 • 6 aydan az çalışan sigortalı için 2 hafta,
 • 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışan işçi için 4 hafta,
 • 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışanlar için 6 hafta,
 • 3 yıldan fazla çalışanlar için ise 8 haftadır.

İhbar süresi hesaplama örneği

İhbar süresi gün hesaplama örnekleri aşağıda verilmiştir.

Örnek 1 : Mehmet BEY’in işyerinde 01 Ocak 2017 tarihinden beri çalışan Hasan BEY 31 Temmuz 2019 tarihinde işten ayrılmayı planlamaktadır. Mehmet BEY’in toplam hizmeti 31 aydır. Böylece Mehmet BEY’in en geç 31 Temmuz 2019 tarihinden 6 hafta önce işverene yazılı olarak işten ayrılma talebini bildirmesi gerekiyor. Varsayalım ki 6 hafta önce değil de 3 hafta kala bildirim sağladı. Bu durumda Hasan BEY Mehmet BEY’den 3 haftalık ihbar tazminatı talep edebilir.

Örnek 2 : Serkan BEY işyerinde 01 Ocak 2019 tarihinde işe aldığı Murat BEY’i 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle iş sözleşmesini feshetmek istemektedir. İhbar sureleri hesaplamasına göre iş çıkışını vereceği Murat BEY’e en geç 31 Mayıs 2019 tarihinden 2 hafta önce iş çıkışını yapacağını yazılı olarak bildirim sağlaması gerekmektedir. İşveren eğer işten çıkış ihbar süresine uymayıp hemen çıkış verirse  2 haftalık ihbar tazminatı ödemesi zorunludur.Gördüğünüz üzere ihbar süreleri hem işvereni hem de çalışanı bağlamaktadır. İşten ayrılırken ihbar süresine uymayan işçi ya da işten ayrılma ihbar süresine uymayan işveren karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır.

Çıkış parası hesaplama 2024

İşçinin işten çıkması durumunda ödenmesi gereken birçok ödenek vardır. Bunların başında ödenmeyen maaş tutarları, kullanılmayan yıllık izinlere ilişkin ödemeler, fazla mesai ödemeleri, ihbar tazminatı ve en önemlisi kıdem tazminatı gelmektedir.

Yukarıda kıdem tazminatı hesaplamak için sayfamızın linkini verdik. Zaten ihbar tazminatınızı yukarıda vermiş olduğumuz program aracılığı ile hesap edebilirsiniz. Yıllık izin ücreti hesaplayacaksanız yıllık izin ücreti hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1 yıllık ihbar tazminatı ne kadar?

İhbar tazminatı yıllık olarak değil uyulmayan gün sayısı kadar ödenir.

14 günlük ihbar tazminatı ne kadar?

14 günlük ihbar süresine uyulmadan işten çıkan/çıkarılan birisi için karşı tarafa ödenmesi gereken net ihbar tazminatı tutarı 2024’te asgari ücrete göre yaklaşık 4.000,00 TL olacaktır.

İhbar tazminatı şartları nelerdir?

İhbar tazminatında çalışma süresi esas alınarak sözleşme feshinden önce uyulması gereken gün sayısı esas alınır. Uyulmayan gün sayısı kadar karşı taraftan tazminat talep edilir.

İhbar tazminatı ne zaman ödenir?

Kanunen bir zaman belirtilmemiş olmakla birlikte iş sözleşmesinin feshinde tazminatın derhal ödenmesi gerekir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İhbar Tazminatı Hesaplama 2024 & Bu Yöntemle Tazminatını Al” üzerine 4 yorum
 1. Merhaba 4,5 Yıldır özel sektörde çalışıyorum bu ay bana yapılan bir saygısızlık yüzünden üst yöneticimin insanların içinde bağırmasıyla işe zor gidip geliyorum psikolojikmen tamamen çöktüm işten ayrılmak istiyorum fakat tazminatımı alabilir miyim bu durumda

  Yanıtla
 2. Merhaba, ben 01.11.2019 yılında işe başladım. 8 ay önce evlendim. 30.06.2021 yilinda evlilik nedeniyle işten ayrılıyorum benim kıdem tazminatım ne kadar olur acaba?
  Maaşa ek 500 tl yol yemek ucretide aliyorum.

  Yanıtla
Yorum yapın