İhbar Tazminatı Hesaplama 2020

0

İhbar tazminatı hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda işveren ya da çalışanlar zorluk yaşayabilmekte.Yürürlükteki iş kanununa göre işçinin işyerindeki çalışma süresine göre işçinin işten ayrılma talebini ve ya işverenin işçiyi işten çıkaracağı tarihi kanunen belirlenen süreleri dikkate alarak önceden bildirmesi gerekiyor. Bu süreler ihbar süresi olarak adlandırılmakta ve ihbar sürelerine uymayan işçi ya  da işverenin karşı tarafa tazminat ödemesi gerekmektedir. İşte ödenmesi gereken bu tazminat da ihbar tazminatı olarak adlandırılmaktadır.

İhbar tazminatı hesaplaması işçinin son günlük brüt kazancı esas alınarak yapılmaktadır. Asgari ücret ihbar tazminatı hesaplaması 2020 brüt asgari ücret tutarları esas alınarak hesaplanması gerekirken ücreti asgari ücret üzerinde olanlar için ise son brüt kazancına göre hesaplanması gerekiyor. Aşağıdaki ihbar tazminatı hesaplama programımız aracılığı ile işçi ya da işverenin ödemesi gereken 2020 ihbar tazminatını kolayca hesap edebilirsiniz.

Program aracılığı ile ihbar hesaplaması yapamazsanız yazının sonundaki yorum bölümünden son brüt kazancınızı ve ihbar süresine uyulmayan gün sayısını bize yazmanız halinde biz sizin için ihbar tazminatı hesabı yapabiliriz. Yazımızın devamında ihbar süreleri,  ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır örneklerle ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer kıdem tazminatı hesaplaması da yapacaksanız kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı da ziyaret ederek kolayca alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplayabilirsiniz.

İhbar tazminatı hesaplama tablosu

2020 ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır ?

İhbar tazminat hesaplaması yapılırken işçinin işten ayrılıştaki son brüt kazancı esas alınıyor. Aşağıda belirtilen ihbar sürelerine uyulmayan gün sayısı ile günlük brüt kazanç çarpılarak brüt ihbar tazminatı hesaplanıyor. Brüt ihbar tazminatı üzerinden gelir vergisi dilimine göre ( %15,17,20 v.s.) ne ise gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Ayrıca %7,059 oranında damga vergisi kesintisi de yapılıyor ve net ihbar tazminatı hesaplaması yapılabiliyor.

İhbar tazminatı hesaplama örneği

  • Günlük brüt asgari ücret 2020: 98,10 TL
  • Uyulmayan ihbar gün sayısı 4 hafta yani 28 gün:
  • Brüt ihbar tazminatı tutarı 28×98,10 TL= 2.746,80 TL,
  • Gelir vergisi kesintisi %15 (Birinci vergi dilimine göre): 2.746,80 x%15= 412,02 TL,
  • Damga vergisi kesintisi %0,66 = 2.746,80 x 0,66= 18,12 TL.

İhbar tazminatı şartları 2020

İhbar tazminatında şartlar basittir. Aşağıda belirtilen sürelere uymayan işçi ya da işveren tazminat ödemek zorundadır. Onun haricinde bir şart aranmamaktadır. Sürelere uymadan iş sözleşmesini fesheden karşı tarafa ihbar parası hesaplamasına göre tazminat ödemek zorundadır.

İhbar süresi hesaplama 2020

Peki ihbar süresi nasıl hesaplanır ? İşçi ve ya işverenin iş sözleşmesini fesih tarihini karşı tarafa en geç aşağıda belirtilen sürelerden önce bildirgesi gerekmektedir. Aksi halde geç bildirilen süre kadar ihbar tazminatı ödenmesi gerekiyor. İhbar süresi işçinin kıdemine göre belirleniyor. 4857 Sayılı Kanun’a göre ihbar süreleri hesaplaması kıdeme göre aşağıdaki gibi olmaktadır;

  • 6 aydan az çalışan sigortalı için 2 hafta,
  • 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışan işçi için 4 hafta,
  • 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışanlar için 6 hafta,
  • 3 yıldan fazla çalışanlar için ise 8 haftadır.

İhbar süreleri, ihbar tazminatı süresi hesaplama ile ihbar tazminatı hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var ? İhbar tazminatı almanın ya da ödememenin püf noktaları ve daha fazlası için hemen  ihbar tazminatı nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhbar süresi hesaplama örneği

İhbar süresi gün hesaplama örnekleri aşağıda verilmiştir.

Örnek 1 : Mehmet BEY’in işyerinde 01 Ocak 2017 tarihinden beri çalışan Hasan BEY 31 Temmuz 2019 tarihinde işten ayrılmayı planlamaktadır. Mehmet BEY’in toplam hizmeti 31 aydır. Böylece Mehmet BEY’in en geç 31 Temmuz 2019 tarihinden 6 hafta önce işverene yazılı olarak işten ayrılma talebini bildirmesi gerekiyor. Varsayalım ki 6 hafta önce değil de 3 hafta kala bildirim sağladı. Bu durumda Hasan BEY Mehmet BEY’den 3 haftalık ihbar tazminatı talep edebilir.

Örnek 2 : Serkan BEY işyerinde 01 Ocak 2019 tarihinde işe aldığı Murat BEY’i 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle iş sözleşmesini feshetmek istemektedir. İhbar sureleri hesaplamasına göre iş çıkışını vereceği Murat BEY’e en geç 31 Mayıs 2019 tarihinden 2 hafta önce iş çıkışını yapacağını yazılı olarak bildirim sağlaması gerekmektedir. İşveren eğer işten çıkış ihbar süresine uymayıp hemen çıkış verirse  2 haftalık ihbar tazminatı ödemesi zorunludur.Gördüğünüz üzere ihbar süreleri hem işvereni hem de çalışanı bağlamaktadır. İşten ayrılırken ihbar süresine uymayan işçi ya da işten ayrılma ihbar süresine uymayan işveren karşı tarafa tazminat ödemek zorundadır.

Çıkış parası hesaplama 2020

İşçinin işten çıkması durumunda ödenmesi gereken birçok ödenek vardır. Bunların başında ödenmeyen maaş tutarları, kullanılmayan yıllık izinlere ilişkin ödemeler, fazla mesai ödemeleri, ihbar tazminatı ve en önemlisi kıdem tazminatı gelmektedir.

Yukarıda kıdem tazminatı hesaplamak için sayfamızın linkini verdik. Zaten ihbar tazminatınızı yukarıda vermiş olduğumuz program aracılığı ile hesap edebilirsiniz. Yıllık izin ücreti hesaplayacaksanız yıllık izin ücreti hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 ihbar tazminatı ne kadar olacak ?

01 Ocak 2021 tarihi itibariyle asgari ücretliler için ihbar tazminatı hesaplamasında dikkate alınacak olan günlük brüt ücret değişecektir. 2021 asgari ücretin açıklanmasının ardından güncel tutarları bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması konusundaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.