Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvurusu: Halk Bank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank

6

Temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu 01 Nisan 2020 tarihi itibariyle başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında ihtiyaç sahiplerine 5000 ya da 10000 lira seçenekleri ile Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından temel ihtiyaç kredisi desteği verilecek. Başvurular sms yolu ile ya da online yapılabilecek.

Bu yazımızda temel ihtiyaç kredisi alma şartları, kimlerin alabileceği, faiz oranları, geri ödeme planı ve başvurunun nasıl yapılacağı gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Not: Lütfen daha fazla kişinin yararlanabilmesi ve bilgi edinebilmesi için paylaşmayı ihmal etmeyelim. İhtiyacı olan herkes yararlanabilsin. 

Temel ihtiyaç destek kredisi şartları

Krediden yararlanabilmek için aranan şartlar ve bilinmesi gereken önemli bilgiler şu şekildedir;

 • Krediden hane halkı geliri 5.000 liranın altında olan kişiler yararlanabilecek. Toplam gelirin tespitinde sadece krediye başvuran kişinin gelirine değil aynı hanede yaşan eş ve çocukların da gelirleri dikkate alınacak.
 • Eşlerden yalnızca birisi başvuru yapabilecek.
 • Kredi geri ödemesi 6 ay sonra başlayacak. Başvuru aşamasında bu seçenek sunulacak. İsteyen 6 aydan önceki bir tarihte de ödemeye başlayabilecek.
 • Kredi başvurunun değerlendirilebilmesi için başvuru yapan kişi ve hane halkının geliri ile ilgili Kredi Garanti Fonundan bilgi talep edilecek. Dolayısıyla hane geliri 5000 lira üzerinde olanlara verilmeyecek.
 • Kişi ya da eşi Kamu bankalarından sadece birisine başvuru yapabilir.

Temel ihtiyaç destek kredisinden kimler yararlanabilir ?

Bu kapsamda verilecek krediden yukarıdaki şartların da sağlanması koşulu ile emekliler, asgari ücretliler, diğer ücretliler ( memurlar ), serbest çalışanlar yani esnaflar yararlanabilecekler.

Temel ihtiyaç destek kredisi faiz oranı ve geri ödeme planı

Tüm bankalar yani Vakıf Bank, Halk Bank, Ziraat Bankası tarafından sunulacak faiz oranı ve geri ödeme planı aynı olacak ve aşağıdaki şekilde sunulacaktır;

 • Bu destek paketi kapsamında şartları sağlayanlara 10.000 liraya kadar destek verilecek.
 • İlk ay taksit ödenmeyecek. 6 aydan sonra taksit ödemesi başlayacak. İsteyen daha önceki bir tarihi belirleyebilecek.
 • Aylık faiz oranı %0,49 olarak ayrıca % 0.5+BSMV kredi tahsis ücreti alınacak.
 • Ödeme vadesi 30 aya kadar olabilecek. İsteyenler daha kısa ödeme vadesi belirleyebilecek.
 • 30 aylık vade ile 5000 lira çekenler bu kapsamda 30 ay boyunca ayda 188,00 TL, 7500 lira çekenler ayda 282,00 TL, 10.000 lira çekenler ise ayda 376 lira ödeyecekler.
 • Toplamda 10.000 lira kredi alanlar 30 aylık geri ödemede 11.280 TL ödemiş olacaklar.

Temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurular online olarak yapılabilecek. Her bankanın başvuru şekli ve başvuru kanalı farklılık gösterebilmekte. Buna göre banka banka başvuru şekli aşağıdaki gibi olacaktır.

Vakıfbank temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu

Vakıfbankta ilk başvuru sms yolu ile yapılmakta. Vakıfbank kredi başvurusu için cep telefonunuzdan Aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELİRI yazıp 5724’e sms gönderebilirsiniz. Örnek: DESTEK 11111111111 3000.

Sms ile başvurunun ardından ” Bilgilendirme: Kredi başvurunuz değerlendirmeye alınmıştır. Başvurunuzun sonucu ile ilgili olumlu ve olumsuz tarafınıza bilgi verilecektir. Olumlu olması durumunda Vakıfbank Mobil/İnternet Bankacılığı ve Çağrı Merkezi Kanallarımızdan kredinizi kullanabilirsiniz” şeklinde bir sms gelecek.

Bu süreçte sms’e cevap gelmesini beklemeniz gerekiyor. Olumlu cevap gelirse Mobil/İnternet bankacılığı Kredi Başvusu kısmından başvuru sürecini tamamlamanız gerekiyor. Olumsuz gelirse zaten başvuru hakkınız olmayacaktır.

Ziraat Bankası temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu

Ziraat Bankası için bu kapsamda kredi başvurusu başvuru için açılan https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/basvurular/bireysel-kredi-basvurulari/ihtiyac-destek-kredisi?ch=1 sayfasından yapılabilmekte. Ziraat Bankası müşterisi iseniz internet ya da mobil bankacılık kanallarından da ilk başvuruyu yapabilirsiniz.

İstenen bilgileri doldurup başvuru yaptıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınır. Olumlu olması durumunda onaylanır ve kredi tutarınız belirttiğiniz miktar ve ödeme bilgileri ile hesabınıza aktarılır.

Halk Bankası temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu

Halk Bankası için de başvurular Mobil ya da internet bankacılığı üzerinden yapılabilmekte. Mobil ya da İnternet bankacılığı üzerinden başvuru için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:  Başvuru > Bireysel Kredi Başvurusu > Kredi Türü: Tüketici Kredisi > Kredi Alt Türü: Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi.

Halk Bankası bireysel temel ihtiyaç destek kredisi başvurularınızı Sms ile de yapabilirsiniz. SMS ile Halk Bankası üzerinden başvuru için Aralarında birer boşluk bırakarak “DESTEK, TC Kimlik No, Gelir Bilgisi, Talep Edilen Tutar” ( Örnek SMS Metni: DESTEK 12345678910 3000 10000 ) yazıp 3452’ye SMS gönderebilirsiniz.

Başvurularınız olumlu sonuçlandığında kredi kullanma aşamasına geçebilirsiniz.

Bireysel ihtiyaç destek kredisi başvuruları hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

6 Yorum
 1. serpil

  merhaba ihtiyaç kredisine baş vurmuştum ben daha bir sonuç gelmedi ne evet veya olumsuz diye bilgi verirseviniri teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım genelde olumsuz olanlara geri dönüş olmuyor. Geri dönüş olmayan birçok kişi var. Eğer şartları sağlıyorsanız bekleyin. Belki dönüş olur.

 2. Ahmet

  Kkb si düşük olanlarda yada sicili bozuk kişilerde kullanabilirlermi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım verilmiyor. Şartlarda bu yazmıyor. Yine de başvurun. Yanlış yönlendirme olmasın.

 3. faruk

  ben ziraattan basvuru yaptım gelir 5 binin altında ama olumsuz değerlendirdi acaba neden olabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı hanede yaşayan kişilerden başka geliri olan var mı acaba? Sadece sizin geliriniz değil hanede yaşayan herkesin gelirine bakılıyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.