İş Kanunu 28. Madde Nedir, Çalışma Belgesi Nasıl Alınır?

İş kanunu 28. madde işten ayrılan çalışanları ilgilendiren maddedir. Çalışanlar arasında eski işyerinden çalışma belgesi olarak adlandırılan belge madde kapsamında düzenlenmektedir. Bu içerikte 4857 Sayılı Kanun’un 28. maddesi kapsamında düzenlenen son işyerinden çalışma belgesi nedir, nasıl alınır gibi konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceksiniz.

4857 sayılı iş kanunu 28. madde

28. madde nedir sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. İşyerinden alınan işyeri çalışma belgesi 4857 28. madde kapsamında düzenlenmektedir. İlgili madde şu şekildedir:

Çalışma belgesi
Madde 28 – İşten ayrılan işçiye, işveren tarafından işinin çeşidinin ne olduğunu ve
süresini gösteren bir belge verilir. Belgenin vaktinde verilmemesinden veya belgede doğru olmayan bilgiler bulunmasından zarar gören işçi veyahut işçiyi işine alan yeni işveren eski işverenden tazminat isteyebilir. Bu belgeler her türlü resim ve harçtan muaftır.

İş kanunu 28. madde işten çıkarma

Görüldüğü üzere işten ayrılan çalışana;

  • İşten ayrılan çalışanlara işveren talepte bulunması halinde çalışma belgesini düzenlemek zorundadır.
  • Belgede işçinin işyerinde ne kadar süre çalıştığı, ne iş yaptığı gibi bilgiler yer almaktadır.
  • Belgenin verilmemesi ya da verilmesine rağmen yanlış bilgiler içermesi nedeni ile eğer işçi mağdur olursa işverenden talep elde edebilmektedir.

İş kanunu 28. madde çalışma belgesi örneği

Son işyerinden alınan çalışma belgesi başlıklı içeriğimizden iş kanunu 28 madde çalışma belgesi örneğine göz atabilir ayrıca dilerseniz word ya da excel olarak indirebilirsiniz.

4857 sayılı iş Kanunu 28. madde işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkması ve son 3 sene içerisinde en az 600 gün şartını sağlaması gerekmektedir. 28. madde bir çıkış kodu değildir ve işsizlik maaşı ile bir ilgisi yoktur. İşsizlik maaşı alma şartları başlıklı içeriğimizden şartlar hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Çalışma belgesi vermek zorunlu mu?

Evet, İş Kanunu 28. madde kapsamında verilmesi zorunlu bir belgedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın