İş Kazası Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir ?

0

İş kazası rapor parası alma şartları hastalık ya da analık şartlarına göre biraz daha esnektir. İşyerinde çalışırken, işyerinin servisi ile işe gidip gelirken v.s. gibi durumlarda meydana gelen olay iş kazası olarak tanımlanmaktadır. İş kazası geçirdiğinizde eğer doktor tarafından size istirahat raporu verilirse istirahatli olduğunuz dönemlerde ya da iş kazası sonucu hastanede yatarak tedavi gördüğünüzde yatarak tedavi gördüğünüz süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size ödeme yapılır.

Yapılan bu ödeme iş kazası rapor parası, diğer adı ile iş göremezlik ödemesi olarak adlandırılır. Peki iş kazası rapor parası alma şartları nelerdir, iş kazası rapor ücreti ne kadar ödeniyor, iş kazasında alınan rapor parası nereden ve nasıl alınıyor ? iş kazası raporu konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz;

İş kazası rapor parası nasıl alınır ?

İş kazası rapor parası almak için;

 • İşvereniniz tarafından iş kazası bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmış olması,
 • İşveren tarafından raporlu olduğunuz süreler ile ilgili iş kazası raporu girişi ekranından çalışmadığınıza dair bildirimin yapılması gerekmektedir.

İş kazası bildirimi ile iş kazası rapor bildirimi yapıldıysa ve iş göremezlik raporunuzda da herhangi bir eksiklik yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu ödemenizi yapar. İş kazasından dolayı rapor parası alabilmeniz için hastalıkta olduğu gibi 90 gün şartı aranmaz. 1 günlük sigorta bile iş kazası geçici iş göremezlik parası almanız için yeterlidir.

İş kazasından dolayı raporlu olduğunuz süre boyunca işveren size maaş ödemesi yapmak zorunda değildir. Sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa işveren maaşınızın tamamını kesebilir.

İş kazası sonucu şayet işgücünüzü en az %10 ve ya üzerinde kaybettiyseniz SGK’dan sürekli olarak gelir alabiliyorsunuz. Nasıl alacağınızı ve nasıl başvurabileceğinizi öğrenmek için iş kazası maaşı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası ne kadar ödeniyor ?

İş kazası rapor parası hesaplaması brüt ücretiniz üzerinden yapılır. Hesaplama rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınızın yine rapor tarihinden önceki son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutar üzerinden yapılır. Eğer rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde hizmet yoksa ya da yeni başladıysanız bu durumda ortalama kazanç esas alınır. Bulunan bu tutarların hastanede yatarak tedaviler için günlük olarak yarısı, ayakta istirahatlerde ise 2/3’ü ödenir.

Hesaplama programımız aracılığı ile iş kazası sonucu ne kadar ödeme alacağınızı hesaplamak için hemen  iş kazası sgk rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası ne zaman yatıyor?

Rapor parası ödemesi işveren bildirimlerinin ardından ortalama 15 gün içerisinde PTT’ye ya da sistemde tanımlı banka hesabınıza gönderilir. Uzun süreli raporlarda işveren kısmi çalışmazlık girişi yaptıkça SGK raporun tamamı bitmeden parça parça da ödeme yapar. Bunun için işvereninize kısmi onay yaptırarak bunu bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirmeniz gerekir.

İş kazası rapor parası yatan bankalar hangileri ?

Eğer aşağıda belirtiğim şekilde SGK şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı bir banka hesabınız yoksa ödemeniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemenizi ödenme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde çekmeniz gerekir. Herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile ödemenizi alabilirsiniz.

İş kazası rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

İş kazasından dolayı rapor paranızın ödenip ödenmediğini ve ödemenizin ne durumda olduğunu e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4a/4b İşgöremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Sorgulama ekranına buradan girebilirsiniz⇒ işkazası sgk rapor parası sorgulama

Sorgulama sonucu;

 • Rapor parası bilgi yok diye sonuç alıyorsanız henüz raporunuz ile ilgili bir işlem yapılmamış anlamına gelir.
 • Rapor parası merkeze gönderildi sonucu alıyorsanız işlemlerin tamamlandığı ve ödemenizin en kısa sürede bankaya/PTT’ye gönderileceği anlamına gelir. Genelde bunu gördükten sonra ortalama 15 gün içerisinde ödemeniz hesabınıza geçmiş olur.
 • Rapor parası bankaya gönderildi diyorsa ödemeniz bankaya/PTT ye gönderilmiş olarak anlaşılır. Ödemeyi bankadan/PTT’den alabilirsiniz.
 • Rapor parası emanete alındı diye yazıyorsa PTT’ye gönderilen ödemenizi ödeme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almadığınızdan ödemeniz SGK’ya iade edilmiş olarak anlaşılır.

SGK şahıs ödemesi banka hesabı tanımlaması nereden yapılır ?

Dilerseniz size en yakın SGK’ya dilekçe vererek hesap tanımlaması yaptırabilirsiniz. Daha kolay bir yolu ise e devlet sisteminden hesap tanımlamak.

 • E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden kolayca SGK banka hesabı tanımlaması yapabilirsiniz.
 • T.C. ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devlet SGK şahıs ödemesi banka hesabı tanımlama.
 • Bir kere hesap tanımlaması yaptığınızda değiştirmediğiniz sürece SGK’dan adınıza çıkacak tüm ödemeler bu hesaba geçer. Hesap tanımlamasını yaptıktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde ödemeniz tanımladığınız hesabınıza gönderilir.
 • Adım adım hesaplama nasıl yapılır öğrenmek için hemen sgk şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.