İş Kazası Rapor Parası Alma Şartları

0

İş kazası rapor parası alma şartları hastalık ya da analık şartlarına göre biraz daha esnektir. İşyerinde çalışırken, işyerinin servisi ile işe gidip gelirken v.s. gibi durumlarda meydana gelen olay iş kazası olarak tanımlanmaktadır. İş kazası geçirdiğinizde eğer doktor tarafından size istirahat raporu verilirse istirahatli olduğunuz dönemlerde ya da iş kazası sonucu hastanede yatarak tedavi gördüğünüzde yatarak tedavi gördüğünüz süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size ödeme yapılır.

Yapılan bu ödeme iş kazası rapor parası, diğer adı ile işgöremezlik ödemesi olarak adlandırılır. Peki iş kazası rapor parası alma şartları nelerdir, iş kazasi rapor ücreti ne kadar ödeniyor, iş kazasında alınan rapor parası nereden ve nasıl alınıyor ? iş kazası raporu konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz;

İş kazası rapor parası nasıl alınır ?

İş kazası rapor parası almak için;

 • İşvereniniz tarafından iş kazası bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmış olması,
 • İşveren tarafından raporlu olduğunuz süreler ile ilgili iş kazası raporu girişi ekranından çalışmadığınıza dair bildirimin yapılması gerekmektedir.

İş kazası bildirimi ile iş kazası rapor bildirimi yapıldıysa ve işgöremezlik raporunuzda da herhangi bir eksiklik yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu ödemenizi yapar. İş kazasından dolayı rapor parası alabilmeniz için hastalıkta olduğu gibi 90 gün şartı aranmaz. 1 günlük sigorta bile iş kazası geçici iş göremezlik parası almanız için yeterlidir.

İşkazasından dolayı raporlu olduğunuz süre boyunca işveren size maaş ödemesi yapmak zorunda değildir. Sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa işveren maaşınızın tamamını kesebilir.

İş kazası sonucu şayet işgücünüzü en az %10 ve ya üzerinde kaybettiyseniz SGK’dan sürekli olarak gelir alabiliyorsunuz. Nasıl alacağınızı ve nasıl başvurabileceğinizi öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-surekli-is-goremezlik-odenegi-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası ne kadar ?

İş kazası rapor parası hesaplaması brüt ücretiniz üzerinden yapılır. Hesaplama rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınızın yine rapor tarihinden önceki son 3 aylık toplam gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutar üzerinden yapılır. Eğer rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde hizmet yoksa ya da yeni başladıysanız bu durumda ortalama kazanç esas alınır.

Bulunan bu tutarların hastanede yatarak tedaviler için günlük olarak yarısı, ayakta istirahatlerde ise 2/3’ü ödenir.

Örnek: Ali 06.04.2018 tarihinde iş kazası geçirmiştir. İş kazası tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç ve gün bilgileri aşağıdaki gibidir;

2018/Mart: 2350,00 TL-30 gün

2018/Şubat: 2640,00 TL-28 gün

2018/Ocak: 2410,00 TL -25 gün

Buna göre toplam brüt kazanç 2350+2640+2410=7400,00 TL

Toplam gün sayısı: 83

Ödemeye esas günlük kazancı: 7400/83= 89,15 TL olacaktır.

Bu durumda Ali’ye hastanede yatarak tedavi gördüğü süreler için günlük 89,15/2=44,57 TL ödenecektir.

Ayakta tedavi gördüğü süreler için ise 89,15*2/3=59,43 TL ödenecektir.

Hesaplama programımız aracılığı ile iş kazası sonucu ne kadar ödeme alacağınızı hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor girişi

İşçinin rapor parasını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabilmesi için işverenin SGK vizite sisteminden işçi için çalışmazlık girişi yapması gerekiyor.

Uygulamaya buradan erişim sağlayabilirsiniz >>> çalışmazlık bildirim girişi

Bu uygulamaya işveren e bildirge kullanıcı adı ve şifresi ile erişim sağlanabilir.

İş kazası rapor parası ne zaman yatar ?

Rapor parası ödemesi işveren bildirimlerinin ardından ortalama 15 gün içerisinde PTT’ye ya da sistemde tanımlı banka hesabınıza gönderilir. Uzun süreli raporlarda işveren kısmi çalışmazlık girişi yaptıkça SGK raporun tamamı bitmeden parça parça da ödeme yapar. Bunun için işvereninize kısmi onay yaptırarak bunu bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirmeniz gerekir.

İş kazası rapor parası yatan bankalar ?

Eğer aşağıda belirtiğim şekilde SGK şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı bir banka hesabınız yoksa ödemeniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemenizi ödenme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde çekmeniz gerekir. Herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile ödemenizi alabilirsiniz.

Rapor ücreti nasıl alınır ?

Ödemeniz yapıldıktan sonra PTT şubesinden kimliğiniz ile alabilirsiniz. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemelerinizi bu hesaptan da alabilirsiniz.

İş kazası rapor parası sorgulama

İş kazasından dolayı rapor paranızın ödenip ödenmediğini ve ödemenizin ne durumda olduğunu e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4a/4b İşgöremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Sorgulama ekranına buradan girebilirsiniz >>>> işkazası rapor parası sorgulama

Sorgulama sonucu;

Rapor parası bilgi yok diye sonuç alıyorsanız henüz raporunuz ile ilgili bir işlem yapılmamış anlamına gelir.

Rapor parası merkeze gönderildi sonucu alıyorsanız işlemlerin tamamlandığı ve ödemenizin en kısa sürede bankaya/PTT’ye gönderileceği anlamına gelir. Genelde bunu gördükten sonra ortalama 15 gün içerisinde ödemeniz hesabınıza geçmiş olur.

Rapor parası bankaya gönderildi diyorsa ödemeniz bankaya/PTT ye gönderilmiş olarak anlaşılır. Ödemeyi bankadan/PTT’den alabilirsiniz.

Rapor parası emanete alındı diye yazıyorsa PTT’ye gönderilen ödemenizi ödeme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde almadığınızdan ödemeniz SGK’ya iade edilmiş olarak anlaşılır.

Emanete alınan SGK rapor parası nasıl alınır ?

PTT’ye gönderildikten sonra 2 ay içerisinde almadığınız ya da daha önce işgöremezlik ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderilirken ayın 8-14’ü arasında almadığınız bir rapor parası ya da SGK şahıs ödemeniz varsa sistemde emanete alındı olarak görünür. Emanete alınan rapor parasının iadesini alabilmeniz için ise SGK sisteminde tanımlı olan bankaların birisinde hesap açmanız ve bu hesabı sisteme tanımlamanız gerekiyor. Emanete alınan rapor parası için hesap tanımlaması yapılabilen bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Burgan Bank,
 • Fiba Banka,
 • Şeker Bank,
 • T.Ekonomi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Akbank.

Emanete alınan SGK rapor parasının iade başvuru dilekçesi ve izlenmesi gereken yol hakkında tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-emanetten-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK şahıs ödemesi banka hesabı tanımlama

Dilerseniz size en yakın SGK’ya dilekçe vererek hesap tanımlaması yaptırabilirsiniz. Daha kolay bir yolu ise e devlet sisteminden hesap tanımlamak. E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden kolayca SGK banka hesabı tanımlaması yapabilirsiniz.

Bir kere hesap tanımlaması yaptığınızda değiştirmediğiniz sürece SGK’dan adınıza çıkacak tüm ödemeler bu hesaba geçer.

Hesap tanımlamasını yaptıktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde ödemeniz tanımladığınız hesabınıza gönderilir.

İş kazası rapor bildirim süresi

İşveren en geç rapor bitim tarihini takip eden ayın 23’üne kadar çalışmazlık bildirimi yapmalı ya da eksik gün nedenini APHB’de “01-İstirahat” olarak bildirmelidir. Aksi halde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır.

İş kazası raporu bildirmeme cezası

Çalışmazlık bildirimi iş kazası raporu bildirim süresi içerisinde hiç yapılmazsa çalışan başına aylık brüt asgari ücretin yarısı, geç yapılırsa 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır. Ancak iş kazasının geç bildirimi halinde uygulanan idari para cezaları farklıdır. İş kazası geç bildirimi için uygulanan güncel idari para ceza tutarları için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-gec-bildirim-cezasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik gelirine mi başvurdunuz ? O zaman ne kadar gelir alacağınızı hesaplamak için https://sgkbilgisi.com/surekli-is-goremezlik-odenegi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.