İş Kazası Rapor Parası Ne Zaman Ödenir ?

0

İş kazası rapor parası ne zaman ödenir ? İş kazası sonucu geçici iş göremezlik diğer adı ile istirahat raporu aldıysanız işveren tarafından maaşınız ödenmez. Raporlu olduğunuz süre için maaşınızı Sosyal Güvenlik Kurumu öder.

Yapılan bu ödenek ise iş kazası rapor parası olarak adlandırılır. Bu yazımızda  konu hakkında çok sorulan sorulardan birisi olan iş kazası rapor parası ne zaman yatar konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

İş kazası işgöremezlik parası nasıl alınır ?

İş kazası geçirmeniz halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size geçici iş göremezlik ödemesi yapılabilmesi için işveren tarafından elektronik ortamda iş kazası bildiriminin yapılmış olması gerekiyor. İş kazasının bildirilmiş olması tek başına istirahat parası almak için yeterli değil tabi ki. Ayrıntılı şartlar ve geçici iş göremezlik almak için izlenmesi gereken yol içi iş kazası rapor parası alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası raporunun bitim tarihinden itibaren işveren tarafından ayrıca çalışmadığınıza dair bildirimin de elektronik ortamda yapılması gerekiyor. Uzun süresi bir rapor aldıysanız örneğin 3 aylık, 6 aylık v.s. gibi işveren raporun tamamını bitmeden SGK’ya bildirim yapabilir. Böylece SGK’da ödemenizi işveren bildirimine istinaden parça parça yapabilir. Peki işveren bildirimi yaptı bu durumda iş kazası parası ne zaman yatar?

İş kazası rapor parası kaç günde ödenir ?

Gelelim asıl konumuz olan iş kazası rapor parası ne zaman alınır sorusunun cevabına. Yukarıda belirttiğimiz şekilde işveren tarafından bildirim yapıldıktan sonra eğer raporunuzda herhangi bir eksik yoksa SGK ödemenizi ortalama en geç 15 gün içerisinde yapar. Yani diyelim ki iş kazası sonucu 21 Şubat 2020-01 Mart 2020 tarihleri arasında rapor aldınız. İşveren 02 Mart tarihinde SGK’ya çalışmazlık bildirimi yaptı. Bu durumda en geç 17 Mart 2020tarihine kadar ödemenizi almış olursunuz. Ne kadar ödeme alacağınızı merak ediyor musunuz ? Hesaplamak için hemen  iş kazası rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası nereden alınır ?

Gelelim bir diğer merak konusu olan iş göremezlik parası hangi bankadan alınır sorusunun cevabına. SGK normalde işgöremezlik ödemelerini PTT aracılığı ile ödemekte. E devlet sisteminden rapor parası sorgulamanız sonucunda ödemeniz bankaya gönderildi yazıyorsa kimliğiniz ile birlikte paranın gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz banka hesabınıza da aktarılabilir. Hesabınız yoksa bile e devlet sisteminden kolayca tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Banka hesabı tanımlama işlemi oldukça basit. E devlet sistemin SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

İş kazası geçirenlerin yasal hakları nelerdir ?

İş kazası sonucu sürekli maaş alabilirsiniz! Bunun için SGK’ya başvuru yapmanız ve iş kazası sonucu işgücü kayıp oranınızın en az %10 üzerinde kaybettiğinizin tespit edilmesi gerekiyor. İş kazası sürekli iş göremezlik geliri olarak tanımlanan bu maaşa nasıl başvuru yapabileceğiniz ve başvuruda istenen belgeler konusunda ayrıntılı bilgi için hemen  sürekli iş göremezlik geliri nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası sonucu alabileceğiniz ödemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Geçici iş göremezlik ödemesi,
  • Sürekli işgöremezlik ödemesi,
  • İşverenden iş kazası tazminatı.

İş kazası rapor parasını nasıl alabilirim konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.