İşe Giriş Bildirgesi İptali Nasıl Yapılır ?

0

İşe giriş bildirgesi iptali süresi, nereden ve nasıl yapılacağı hakkında bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. İşverenler tarafından sigortalıların işe giriş bildirgelerinin istisnai durumlar haricinde en geç işe başlama tarihinden önce verilmesi gerekmektedir. Verilme süreleri ve istisnai tüm durumlara işe giriş bildirgesi verilme süresi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İşe girişin verilmesi ancak işçinin işe gelmemesi, işe giriş tarihinin yanlış girilmesi ya da bildirgedeki bilgilerin yanlış girilmesi gibi durumlardan dolayı sgk giriş iptalinin yapılması gerekebilmektedir. Bu yazımızda işe giriş ne zaman iptal edilebilir, işe giriş bildirgesi iptali kaç gün içinde verilir, nasıl ve nereden iptal edilebilir gibi konu hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşe giriş iptal süresi nedir ?

İşe giriş bildirgesi elektronik ortamda her zaman işe giriş bildirgesi iptal süresi içerisinde işveren tarafından iptal edilebilir. Kanunen sgk işe giriş iptal süresi işçinin işe başladığı tarihten sonraki ilk işgününün sonudur. Yani kısaca işe giriş iptali süresi işe giriş tarihinden sonraki gün saat 23.59’a kadar işe giriş/işten çıkış uygulamasında yapılabilir. Bu süreden sonra sgk işe giriş bildirgesi iptalinin uygulama üzerinden iptal edilebilmesi söz konusu değildir.

Sgk işe giriş iptali nasıl yapılır ?

Sgk giriş iptal süresi içerisinde işe giriş/çıkış uygulaması üzerinden iptali gerçekleştirebilmek için;

  • Öncelikle buradan uygulamaya SGK E bildirge şifreleriniz ile giriş yapınız ⇒ işe giriş uygulaması girişi.
  • Giriş yaptıktan sonra İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ İPTAL menüsüne giriniz.
  • Sigortalının T.C. numarasını yazarak devam edin.
  • Gerekli diğer bilgileri de girdikten sonra süresi içerisinde işe giriş iptal etme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi düzeltmesi nasıl yapılır ?

İşe giriş bildirgesinde bazı bilgiler dışında sgk işe giriş iptali süresi dışında iptal ya da güncelleme yapamazsınız. Ayrıntılı bilgi için işe giriş bildirgesi güncelleme başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe giriş bildirge iptali süresini geçirdikten sonra işe giriş tarihi ve benzeri bilgilerin güncellenmesi için işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Hatalı işe giriş bildirgesi düzeltme dilekçesi örneği yazımızın devamında verilmiştir.

İşe giriş tarihi düzeltme dilekçesi örneği

İşe giriş iptal dilekçesi ya da tarihin güncellenmesi için dilekçe örneği aşağıda paylaşılmıştır. Sgk yanlış giriş düzeltme dilekçesini doldurarak elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir.

  • Müdürlüğünüzde ……………………………. işyeri sicil numarası ile tescilimiz bulunmaktadır. …/…/….. tarihli işe giriş bildirgesinde …….. T.C. numaralı sigortalı ……… kişinin işe giriş tarihi sehven yazılmıştır. İşe giriş tarihinin …./…./…… tarihi olarak güncellenmesi hususunda gereğini arz ederiz. 

İşe giriş bildirgesi iptali cezası ne kadar ?

Sgk işe giriş bildirgesi iptal süresi içerisinde ya da dışında yapılacak olan düzeltme ya da iptal bildirgelerinden dolayı idari para cezası uygulanmaz. Geç verilmesi durumunda ceza uygulanır. İşe girişin geç verilmesi halinde uygulanacak ceza ve indirim güncel tutarlarına işe giriş bildirgesi geç verme cezası başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İşe girişi yapılan işçinin işe başlamaması halinde ne yapılır ?

İşe giriş bildirgesi verilen ancak işe giriş yapıldığı tarihte işe başlamayan bir çalışan için yukarıda da anlatıldığı gibi ssk sigorta iptali işlemi takip eden ilk iş günü ve saat 23.59’a kadar uygulama üzerinden gerçekleştirilebilir.

Emeklinin işe giriş bildirgesi hatalı verilirse ne olur ?

Emekli olduktan sonra bir işverene bağlı olarak işe başlayan bir sigortalı için işe giriş bildirgesinin “Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” belge kodu ile gönderilmesi gerekmektedir. Bunun yerine giriş “Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” olarak verilirse;

  • Emekli kişinin maaşı kesilir.
  • Bu durumda süresi içerisinde yani işe girişten sonraki ilk iş günü saat 23.59’a kadar işe girişteki belge türü düzeltilebilir. Eğer bu süre geçtiyse dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren tarafından başvuru yapılarak düzeltilebilir.
  • Eğer aylık prim ve hizmet belgesi de verildiyse E-bildirge V2 üzerinden iptal/ek bildirge de girilmesi gerekir.
  • İşveren talebi üzerine SGK tarafından düzeltme yapıldıktan sonra emekli kişi bağlı olduğu emeklilik servisine başvuru yaparak maaşının kesilme tarihi itibariyle yeniden bağlanması için talepte bulunabilir.

Sgk 4a hizmet dökümü iptal ne demek ?

işe giriş iptali kaç gün ve işe giriş kaç gün içinde iptal edilir sorularının cevabını verdikten sonra gelelim sigortalıların sık sordukları sgk 4a hizmet dökümü tur iptal ne demek sorusunun cevabına. İşveren tarafından sigortalılar adına verilen aylık prim ve hizmet belgelerinin çeşitli nedenler ile iptal edilmesi gerekebilmekte. İşte işveren ya da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iptal edilen bu hizmetler e-devlette SGK tescil ve hizmet dökümünde 4a iptal hizmet olarak görünür.

İşe giriş bildirgesi iptali ve diğer işlemleri hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.