İşkur Engelli Hibe Desteği 2024 & 150 Bin TL Hibe

İşkur Engelli hibe desteği hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İşkur’dan kendi işini kurmak isteyen engellilere 150 bin TL karşılıksız ödeme yani hibe verilmektedir. Daha önce 65 bin lira olarak ödenen İşkur engelli desteği son düzenleme ile 150 bin liraya çıkartıldı. Başvurular  İşkur Müdürlükleri’ne yapılıyor? Peki İşkur engelli hibe desteği 2024 şartları neler, kimler yararlanabilir ? İşte detaylar;

Engellilere hibe desteği nedir?

İşkur tarafından engelli bireylere iş hayatına atılmaları için sağlanan karşılıksız ve geri ödemesiz bir destektir. Destek şartları ve detayları yazımızın devamında verilmiştir.

İşkur engellilere hibe desteği şartları nelerdir ?

Engelliler için hibe desteği kapsamında kişilerin destekten yararlanabilmesi için İŞKUR engelli hibe desteği şartları şu şekildedir;

 • En az %40 ya da üzerinde engelli raporlarının olması gerekmektedir. Raporların tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış olması gerekmektedir. Engelli raporu başvuru konusunda detaylar için Heyet Raporu Nasıl Alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Engelli kişinin İşkur kaydının olması gerekmektedir. Kayıt yoksa online kayıt işlemini nasıl yapacağınız aşağıda bağlantısı verilecek yazımızda anlatılmıştır.
 • 18 yaşın tamamlanmış olması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir kapsamda emekli maaşı almıyor olmak,
 • Aktif işyeri sahibi olmamak ve esnaf mükellefiyetinin olmaması gerekmektedir. Ayrıca proje kapsamında başvuru yapılacak meslekte son 1 yıl içerisinde terkli mükellef olmaması da gerekmekte.
 • İşini kuracağı İlde ikamet ediyor olmak,
 • Girişimcilik eğitim programını başarıyla tamamlamış olmak ve bu sertifikayı almış olmak,
 • İcra takibine alınmış bir dosyasının olmaması gerekiyor. Hakkınızda icra takibi olup olmadığını e-devlette icra sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

Hibe desteği kimler alabilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi;

 • Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal kabiliyetlerini çeşitli derecelerle yitirmeleri sebebiyle işgücü kayıp oranını minimum % 40’ından yoksun kaldığını “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile kanıtlayan,
 • İşkur’a engelli kaydı olan ve yukarıda belirtilen diğer tüm şartları sağlayanlar hibe desteğinden yararlanabilirler.

İşkur engelli kaydı nasıl yapılır ?

Eğer işveren olarak engelli teşvikinden yararlanacaksanız o ayrı. Engelli hibe desteğinden yararlanabilmek için İşkur’da profil oluşturulması gerekmektedir. Adım adım bilgi ve işkur engelli başvuru kayıt işlemleri hakkında ayrıntılar için İşkur Profil nasıl oluşturulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli hibe desteği 2024 başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru için öncelikle İşkur engelli kaydınızı tamamlamanız ve profil oluşturmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapabileceğiniz yukarıda bağlantısını verdiğimiz İşkur profil oluşturma yazımızda ayrıntılı anlatılmıştır. Bunu tamamladıktan sonra başvurunuzu E-devletten aşağıda verilen menü üzerinden yapabilirsiniz.

Engelli Hibe Desteği 2024 başvuru e-Devletten nasıl yapılır ?

İşkur profilinizi oluşturduysanız ve kayıt işlemini başarı ile tamamladıysanız başvuru işlemini e-devletten yapabilirsiniz.

 • Başvuru için e-devlet şifrenizin olması gerekir.
 • Başvuruyu E-devlet sisteminde Türkiye İş Kurumu ( İşkur)- Engelli Hibe Desteği Başvuru bölümünden yapabilirsiniz.
 • Başvuruyu buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ E-devlet engelli hibe desteği başvurusu.
 • Başvuru yapabilmeniz için engelli raporunun aktif olması ve e-devletin de bunu görmesi gerekiyor. Eğer aktif raporunuz yoksa sistem başvuru yapmanıza izin vermeyecektir.

Engelli hibe desteği projesi için dikkat edilmesi gerekenler

Engellilerin başvurularını yaparken İşkur resmi internet sayfası üzerinde yayımlanan rehbere uygun olarak projelerini hazırlamaları gerekmektedir. Projesi onaylanan engellilere,

 • Kuruluş İşlemleri Desteği. 
 • İşletme Gideri Desteği. 
 • Kuruluş desteği. 

Adları altında ayrı ayrı kalemlerde ödemeler yapılmaktadır.

Engelli desteği başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

Engellilere hibe desteği başvurusu yapabilmeniz için yukarıdaki şartları sağlamanız gerekiyor. Ayrıca İşkur sitesinde yayımlanan rehbere uygun olarak proje hazırlanması gerekmektedir. Başvuru işlemleri İşkur kaydı online yapıldıktan sonra İşkur Müdürlüklerine yapılacak. Başvuruda istenen evraklar;

 • Sağlık raporunun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,
 • Proje,
 • Başvuru formu.

Engelli hibe desteği ile hangi işler kurulabilir?

Şartları sağlayan ve hibe başvurusu onaylanan engelli bireyler istedikleri alanda ticari mükellefiyet başlatabilir ve iş kurabilirler.

İŞKUR engelli hibe desteği nasıl alınır?

Girişimcilik eğitim programını tamamlayan, en az %40 ve üzeri engel raporu olan ve İşkur kaydı olan kişiler hibe desteğine başvurabilir.

İŞKUR engelli hibe desteği hangi işler kurulabilir?

Gerekli şartların sağlanması ve girişimcilik belgesinin alınması koşulu ile engelli birey istediği alanda iş yapabilir.

Engelli hibe desteği kimler alabilir?

En az %40 ve üzeri heyet raporu olan, İşkur’a kayıtlı ve girişimcilik kurslarını tamamlayan kişiler alabilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşkur Engelli Hibe Desteği 2024 & 150 Bin TL Hibe” üzerine bir yorum
 1. sadece icra maddesi dışında şartlarım tutuyor. ayrıca icra olması sacmalık değilmi hastalık sebebiyle veya onların etkisi ile daha önceki iştren çıkarıldım yada çıktıysam ve borçlarımı ödememeyecek duruma gelmiş ve icralarım oluşmuşsa bu neden hibe alıp kendi işimi kurup boerçlarımı ödeyecek duruma gelebilirim. yada bununla ilgili kanunda bir boşluk yada bu maddeye karşın dava açılamaz mı ? yada bu maddenin insan haklarına uygun olmadığı ispatlanabilir mi ? bu yeniden doğuşum olabilir herkes 2 .nci bir şansı hak etmez mi

  Yanıtla
Yorum yapın