Kısa Çalışma Ödeneği Süresi ve İşten Çıkarma Yasağı Uzatılacak

0

Covid-19 nedeniyle getirilen işten çıkarma yasağı ve işyeri faaliyeti azalan ya da tamamen duran işyerlerinde çalışan işçilere ödenen kısa çalışma ödeneği süresi uzatılıyor. Bazı gazeteciler ve ekonomistler ile toplantı gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK müjdeli haberi verdi. Buna göre hem işten çıkış yasağının uzatılacak hem de kısa çalışma ödeneği süresinde uzatıma gidilecek.

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor ?

Mevcut uygulamada mücbir sebep kapsamında sayılan işyerlerinde çalışanlara kısa çalışma ödeneği en fazla 3 aylığına ödeniyor. Ancak Cumhurbaşkan’ının Kanunen bu süreyi uzatma yetkisi bulunmakta. Sayın Berat ALBAYRAK da yeni çıkarılacak istihdam desteği kapsamında sürenin uzatılacağının sinyalini verdi. Bu durumda en az 3 ay daha ödenek süresinin uzatılacağını düşünüyoruz. Kısa çalışma ödeneği başlıklı yazımızda başvurunun nasıl yapılacağı, başvuruda istenen evraklar ve ödenek maaşlar gibi konu hakkında merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK işten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor, uzatılacak mı ?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında işçinin mağduriyetin önlemek ve işten çıkışların verilmesinin önüne geçmek adına işten çıkışlar 17 Nisan 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7244 Sayılı Kanun ile 3 ay süre ile yasaklanmıştı. Mevcut durumda işten çıkarma yasağının sona erme tarihi 17 Temmuz 2020. Ancak Berat ALBAYRAK tarafından yapılan açıklamadan anlaşılan bu sürenin de uzatılabileceği. Tahminlerimizce 3 ay süre ile uzatılacaktır. Bu durumda 2020 Ekim ayına kadar uzama ihtimali olmakta.

İşten çıkış sadece İş Kanunu 25. Madde‘si kapsamında yapılacak. Yani işçi işyerinde ahlak ve iyiniyet kurallarına uymuyorsa işveren çıkış yapabilecek. Bu kapsamdakiler için işten ayrılış bildirgesi SGK 29 çıkış kodu ile verilebilecek. Ayrıca bina inşaatı, ihaleli işler ve süreye tabi işler de istisna kapsamında. Bu kapsamdaki işyerinde çalışanları işverenler 18-İşin Sona Ermesi kodu ile çıkış yapabilecek.

İşten çıkışların yasaklanması nedeni ile işverenler bu sürede işçisini ücretsiz izine ayırabilecek ve ücretsiz izne ayrılan işçi de ücretsiz izin süresi boyunca pandemi ücretsiz izin desteğinden yararlanabilecek. Ücretsiz izin maaş desteği başvuru işlemleri ve konu hakkında tüm detaylara Ücretsiz İzindekilere Maaş Desteği Şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Konu hakkında soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.