Kısa Çalışma Ödeneği 2020

17

Kısa çalışma ödeneği özellikle koronavirüs tedbirleri kapsamında gündeme gelen bir konu olmuştur. Zira bu kapsamda kapatılan işyerlerinde çalışanların maaşlarının ödenememesi ve bu yüzden iş sözleşmelerinin feshedilmesi gündemdeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında açıklanan önlemlerde kısa çalışma ödeneğinin de devreye alınması müjdesi verildi.

Peki kısa çalışma ödeneği nedir ? Bu ödenekten kimler hangi şartlarda yararlanabilir, ne kadar süreyle ve ne kadar maaş ödenir ? İşte konu hakkında merak edilen tüm sorular ve cevapları.

Kısa çalışma ödeneği nedir ?

İşkur tarafından geçici süreliğine ödenen ve finansmanı işsizlik fonundan sağlanan ödenektir. Bölgesel kriz, ekonomik sebepler ve ya çeşitli zorlayıcı sebeplerden dolayı işyerinde çalışma süresinin azaltılması ve ya süresiz olarak durdurulması halinde en az 3 ay boyunca işyerindeki işçilerin maaşlarının İşkur tarafından ödenmesini sağlayan uygulamadır. Uygulamanın süresi Cumhurbaşkanlığı kararı ile 6 ay daha uzatılabilmektedir.

Bu uygulama kapsamında;

 • Belirlenen süre kadar kısa çalışma ödeneği ödenir.
 • Ödenek süresi boyunca işçilerin genel sağlık sigortası primleri karşılanır ve sağlıktan bu kapsamda yararlanmaları sağlanır.

Kısa çalışma ödeneği şartları 2020

İşçinin bu ödenekten yararlanabilmesi için kısa çalışma ödeneğinin başlama tarihinden önceki son 3 sene içerisinde en az 450 gün sigortasının olması ve son 60 gün çalışmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlamayanlara ödenmiyor.

İşveren olarak sağlanması gereken şartlar ise işverenin özel sektör işyeri olması, işyerinde faaliyetin tamamen ya da kısmen durdurulmuş olması ( haftalık çalışma süresinin en az 1/3 oranında azalması) gerekmektedir.

Kısa çalışma ödeneği başvurusu 2020

Başvurular işverenler tarafından gerekli belgeler hazırlanarak ve mail ile gönderimi sağlanarak yapılacak. Başvurular işçi tarafından değil işveren tarafından yapılacak. İşverenin;

 • Kısa çalışma talep formu,  ( indir ).
 • Kısa çalışma yaptırılacak kişilere ilişkin liste,( indir ) .

Formlarını doldurarak imzalayıp taradıktan sonra bağlı olduğu İşkur ortamına maille göndermesi gerekmektedir. İşkur Müdürlüklerine ait mail listesini buradan indirebirsiniz: İşkur Müdürlükleri Mail Adresleri Listesi İndir.

Kçö başlatma tarihi

Kısa çalışma talep formunda işverenden istenen bilgilerin başında kısa çalışma ödeneği başlatılacak tarih bilgisi istenmektedir. Bu kısma işyerinde faaliyetin tamamen durdurulduğu ya da azaltıldığı tarihi yazmanız gerekmektedir. Kovid-19 kapsamında başvuru yapacaksanız 11.03.2020 tarihi ve ya sonraki bir tarihi yazmanız gerekiyor. Örneğin işyerinizde faaliyet 25.03.2020 tarihinde durduruldu ise bu tarihi yazmanız gerekiyor.

Kısa çalışma ödeneği sorgulama

İşveren tarafından sorgulama yapıldıktan sonra işçiler İşkur kişisel sayfaları üzerinden sorgulama yapabilirler. İşkur sayfasına girişin nasıl yapıldığını öğrenmek ve İşkur profil oluşturmak için hemen https://sgkbilgisi.com/iskur-profil-olusturma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği başvurusunda istenen evraklar

Büyük bir ihtimalle tedbirler kapsamında başvurular İşkur İş arayan sayfası üzerinden online yapılacaktır ama yine de İşkur Müdürlüklerinden de başvuru yapılması durumunda gerekli evrakları sıralamak isteriz. Başvuruda istenen evraklar şunlardır;

 • İşkur kısa çalışma ödeneği başvuru formu diğer adı ile kısa çalışma talep formu,
 • Kısa çalışma yapacak işçilerin listesi

Formu doldururken zorlandığınız kısımlar ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği süresi

Ödeneğin ödenme süresi işsizlik Kanununa göre normalde 3 aydır. Ancak ödenek süresi Cumhurbaşkanı tarafından 6 aya kadar uzatılabilmektedir.

Kısa çalışma ödeneği nasıl hesaplanır ?

Ödenek çalışanın son 12 aylık brüt maaş ortalamasının %60’ı olarak ödenmektedir. Bu kapsamda ödenecek aylık ödenek tutarı brüt asgari ücretin %150’sini geçemeyecektir. Yani son 12 ayın brüt kazancı asgari ücret üzerinde olanların 2020’de alabileceği en yüksek ödenek miktarı 4414 TL olacaktır.

Kısa çalışma ödeneği hesaplama 2020

Prim ödemesi 2943 liralık brüt asgari ücrete göre yapılanların alacakları ortalama ödenek tutarı aylık olarak 1740 TL olacaktır. Son 12 aylık brüt kazancınızı bize yorum kısmından yazmanız halinde ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenir ?

Ödenek her ayın 5’inde ödenir ve aylık olarak ödenir. İlk ödenek gerekli şartlar sağlanıyorsa takip eden ayın 5’inde ilgili kişi adına PTT’ye yatar.

Kısa çalışma ödeneği nereye yatar ?

Ödenekler PTT’ye yatar ve her ayın 5’inde kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği SGK bildirimi

Kısa çalışma ödeneği alan işçilerin işten çıkışı verilmez. Bu süre boyunca bu çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün nedeni “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olacak şekilde 0 gün ve 0 kazançla bildirilir.

Kısa çalışma ödeneği E-Devlet

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru işlemi işveren tarafından gerekli belgeler hazırlanmak suretiyle mail ortamında yapılabilmekte. Sorgulama ve maaşın ne zaman ödeneceğine ilişkin bilgilerin öğrenileceği uygulama henüz e-devlet üzerinden açılmadı. İşkur kişisel sayfanızdan gerekli sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatı

Ödenek süresi boyunca işçinin sigortalılığı sona ermez. Çıkış verilmediği için kıdem tazminatı söz konusu olmaz. Tazminat çıkış verilmesi durumunda hak edilen bir ödenektir. Tazminat detaylı şartlarını öğrenmek ve hesaplama yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği alanlar

Ödenek alanların ödenek süresi boyunca genel sağlık sigortası primleri İşkur tarafından ödenir. Dolayısıyla hem kendileri için hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler için sigortadan yararlanma durumları devam eder.

İşkur çağrı merkezi

İşkur çağrı merkezi numarası 444 75 87’dir. Numarayı aradıktan sonra bağlanmak istediğiniz ilin plaka kodunu yazmanız istenir. Plaka numarasını tıkladıktan sonra bağlı olduğunuz ilin İşkur İl Müdürlüğü’ne bağlanırsınız.

Kısa çalışma ödeneği hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

17 Yorum
 1. Nur

  Merhaba,
  Bugün Çankaya Köşk’ünde bir toplantı yapıldı ve bu konuyla alakalı korona virüs kapsamında kısa çalışma ödeneği kararlarına göre Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan Kişiler de Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilecekmiş diye bir duyum aldım, doğruluk payı nedir acaba ? Kolay gelsin, iyi çalışmalar 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben görmedim henüz netleşmiş değil. Ama şartların esnetilmesini bekliyoruz biz de.

 2. M.Cüneyt

  Selamlar

  Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini doldururken KÇÖ(Kısa Çalışma Ödeneği) Başlatma Tarihi ne olmalıdır.

  İşyerimiz 20/03/2020 itibarıyle kapalıdır.

  Kapalı olduğu dönemde İlk 1 hatfalık Ücret (20/03/2020-26/03/2020 tarihleri) işveren tarafından ödenecek midir.

  KÇÖ Başlatma tarihi ne olmalıdır.
  Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Net bilgi sahibi olmak adına İşkur’da iş ve meslek danışmanı olarak çalışan bir arkadaşı aradım sizin için. Faaliyetin sona erdiği tarihi yazsın dedi. Ama yine de teyit etmek açısından ilgili Müdürlüğe mail atsın dedi. Onlar kesin tarihi size yazıyormuş. İyi çalışmalar.

 3. Ertan

  Merhabalar;

  12 ay geriye dönük brüt maaşım toplam 75.000 tl civarındadır. Net olarak ne kadar maaş yatacak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En yüksek maaş brüt asgari ücretin yüzde 150 si üzerinde olamıyor. Bu yüzden alabileceğiniz en yüksek maaş aylık 4414 lira olacaktır.

 4. Gülbahar

  2324 lira maaş alıyorum kısa çalışma ödeneğini ne kadar alacağım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500-1600 arası alırsınız.

 5. Mehmet

  Merhaba,

  Tamamen kapatılmayan işletmelerde az saat çalışanlar nasıl alıyor acaba?
  Örneğin: asgari ücret ile çalışan biri haftada 45 saat yerine 20 saat çalışıyor. Bu kişi 20 saat çalışmasının %60’ını mu alıyor yoksa minimum alacağı yine 1.752, 40 TL midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bilgi sahibi değilim. Yazımızda verilen mail listesinde ilgili Müdürlüğe mail atmanızı öneririm. Cevap veriyorlar.

 6. BİROL KARAKAYA

  İyi günler.Son 12 ay prime esas kazancım toplamı 55.922 tl.Geçen yıl aylık 4500 olan p.e.k bu yıl 3 ay boyunca 5381 tl olmuştur.Nisan ayı çalışmayacaz.Patron işkura başvurmuş.Ne kadar para alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz son 12 kazancı yani 55.922 TL kazanç esas alındığında yaklaşık ödenek tutarınız 2796 lira olmakta.

 7. ahmet tuemr

  merhaba 4032 tl maaş alıyorum alabileceğim ödenek tuatarı nedir

 8. ahmet tuemr

  son 12 sskda görünen tutar ise 130 bin tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En yüksek ödenek olan 4414 TL alırsınız.

 9. nurettin kaya

  12.aylık toplamda 111.240.000 tl ödenmiş ssk prımım var
  Buna göre KISA CALIŞMA ÖDENEGİM kaç TL olur.
  Yani ikur tarafından ödenecek tutar +işveren tarafından ödenecek tutar e kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur en fazla 4414 lira ödeme yapar size. İşveren konusunda bir yorum yapamam.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.