Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir 2022

45

Kısa çalışma ödeneği özellikle koronavirüs tedbirleri kapsamında gündeme gelen bir konu olmuştur. Peki kısa çalışma ödeneği nedir ? Bu ödenekten kimler hangi şartlarda yararlanabilir, ne kadar süreyle ve ne kadar maaş ödenir ? İşte konu hakkında merak edilen tüm sorular ve cevapları.

Kısa çalışma ödeneği nedir ?

İşkur tarafından geçici süreliğine ödenen ve finansmanı işsizlik fonundan sağlanan ödenektir. Bölgesel kriz, ekonomik sebepler ve ya çeşitli zorlayıcı sebeplerden dolayı işyerinde çalışma süresinin azaltılması ve ya süresiz olarak durdurulması halinde en az 3 ay boyunca işyerindeki işçilerin maaşlarının İşkur tarafından ödenmesini sağlayan uygulamadır. Uygulamanın süresi Cumhurbaşkanlığı kararı ile 6 ay daha uzatılabilmektedir.

Bu uygulama kapsamında;

 • Belirlenen süre kadar kısa çalışma ödeneği ödenir.
 • Ödenek süresi boyunca işçilerin genel sağlık sigortası primleri karşılanır ve sağlıktan bu kapsamda yararlanmaları sağlanır.

Kısa çalışma ödeneği şartları 2022

İşçinin bu ödenekten yararlanabilmesi için;

 • kısa çalışma ödeneğinin başlama tarihinden önceki son 3 sene içerisinde en az 450 gün sigortasının olması ve son 60 gün çalışmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlamayanlara ödenmiyor.
 • İşveren olarak sağlanması gereken şartlar ise işverenin özel sektör işyeri olması, işyerinde faaliyetin tamamen ya da kısmen durdurulmuş olması ( haftalık çalışma süresinin en az 1/3 oranında azalması) gerekmektedir.

İşkur kısa çalışma ödeneği başvurusu 2022

Başvurular işverenler tarafından gerekli belgeler hazırlanarak ve mail ile gönderimi sağlanarak yapılacak. Başvurular işçi tarafından değil işveren tarafından yapılacak. İşverenin;

 • Kısa çalışma talep formu,  ( indir ).
 • Kısa çalışma yaptırılacak kişilere ilişkin liste,( indir ) .
 • Formlarını doldurarak imzalayıp taradıktan sonra bağlı olduğu İşkur ortamına maille göndermesi gerekmektedir. İşkur Müdürlüklerine ait mail listesini buradan indirebirsiniz: İşkur Müdürlükleri Mail Adresleri Listesi İndir.

Kısa çalışma ödeneği başvurusunda istenen evraklar nelerdir ?

Büyük bir ihtimalle tedbirler kapsamında başvurular İşkur İş arayan sayfası üzerinden online yapılacaktır ama yine de İşkur Müdürlüklerinden de başvuru yapılması durumunda gerekli evrakları sıralamak isteriz. Başvuruda istenen evraklar şunlardır;

 • İşkur kısa çalışma ödeneği başvuru formu diğer adı ile kısa çalışma talep formu,
 • Kısa çalışma yapacak işçilerin listesi.
 • Formu doldururken zorlandığınız kısımlar ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Kçö başlatma tarihi nedir ?

Kısa çalışma talep formunda işverenden istenen bilgilerin başında kısa çalışma ödeneği başlatılacak tarih bilgisi istenmektedir. Bu kısma işyerinde faaliyetin tamamen durdurulduğu ya da azaltıldığı tarihi yazmanız gerekmektedir. Kovid-19 kapsamında başvuru yapacaksanız 11.03.2022 tarihi ve ya sonraki bir tarihi yazmanız gerekiyor. Örneğin işyerinizde faaliyet 25.03.2022 tarihinde durduruldu ise bu tarihi yazmanız gerekiyor.

Kısa çalışma ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

İşveren tarafından sorgulama yapıldıktan sonra işçiler İşkur kişisel sayfaları üzerinden ya da e-devletten sorgulama yapabilirler. İşkur sayfasına girişin nasıl yapıldığını öğrenmek ve İşkur profil oluşturmak için hemen  İşkur profil oluşturma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği sorgulama e-devlet

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru işlemi işveren tarafından gerekli belgeler hazırlanmak suretiyle mail ortamında yapılabilmekte. Sorgulama işlemi e-devlette ve aşağıda belirtilen menü üzerinden online olarak yapılabilmekte.

Kısa çalışma ödeneği süresi

Ödeneğin ödenme süresi işsizlik Kanununa göre normalde 3 aydır. Ancak ödenek süresi Cumhurbaşkanı tarafından 6 aya kadar uzatılabilmektedir.

Kısa çalışma ödeneği nasıl hesaplanır ?

Ödenek çalışanın son 12 aylık brüt maaş ortalamasının %60’ı olarak ödenmektedir. Bu kapsamda ödenecek aylık ödenek tutarı brüt asgari ücretin %150’sini geçemeyecektir. Yani son 12 ayın brüt kazancı asgari ücret üzerinde olanların 2022′ de alabileceği en yüksek ödenek miktarı 7506,00 TL olacaktır.

2022 kısa çalışma ödeneği ne kadar oldu ?

Prim ödemesi 5004 liralık brüt asgari ücrete göre yapılanların alacakları ortalama ödenek tutarı aylık olarak 13002,00 TL olacaktır. Son 12 aylık brüt kazancınızı bize yorum kısmından yazmanız halinde ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenir ?

Ödenek her ayın 5’inde ödenir ve aylık olarak ödenir. İlk ödenek gerekli şartlar sağlanıyorsa takip eden ayın 5’inde ilgili kişi adına PTT’ye yatar.

Kısa çalışma ödeneği nereye yatar ?

Normal şartlarda ödemeler her ayın 5’inde PTT’ye çalışan TC numarası ile gönderilecek. Ancak İban numarası verilmesi durumunda ödemeler çalışanların banka hesaplarına gönderilecek. Tabi bu süreçte işveren tarafından banka hesabına ilişkin İban numarasının aşağıda belirtildiği gibi tanımlanmış olması gerekmektedir. Mail ile başvuru yaparken çalışanın İban numarasını bildirenlerin ayrıca tanımlama yapması gerekmemekte.

Çalışan iban numarası tanımlama

İşverenlerin kısa çalışma ödeneği başvuru aşamasında çalışanın banka hesabına ilişkin İban numarasını bildirmiş olması gerekmekte. İban numarası bildirilmemiş ise işverenin aşağıdaki yolu takip ederek sigortalısının İban numarasını tanımlaması gerekmekte. İban numarası tanımlamak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • İşveren olarak https://esube.iskur.gov.tr/ sayfasına giriş yapın.
 • Açılan ekranda Çalışanlarınıza ait İban Bilgilerini Girmek ya da Güncellemek için Tıklayınız kısmına tıklayarak tanımlama işlemini yapabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği SGK bildirimi nasıl yapılır ?

Kısa çalışma ödeneği alan işçilerin işten çıkışı verilmez. Bu süre boyunca bu çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün nedeni “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olacak şekilde 0 gün ve 0 kazançla bildirilir.

Kısa çalışma ödeneği kıdem tazminatı alabilir mi ?

Ödenek süresi boyunca işçinin sigortalılığı sona ermez. Çıkış verilmediği için kıdem tazminatı söz konusu olmaz. Tazminat çıkış verilmesi durumunda hak edilen bir ödenektir. Tazminat detaylı şartlarını öğrenmek ve hesaplama yapmak için hemen kıdem tazminatı alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği alanlar sigortadan yararlanır mı ?

Ödenek alanların ödenek süresi boyunca genel sağlık sigortası primleri İşkur tarafından ödenir. Dolayısıyla hem kendileri için hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler için sigortadan yararlanma durumları devam eder.

İşkur çağrı merkezi telefon numarası

İşkur çağrı merkezi numarası 444 75 87’dir. Numarayı aradıktan sonra bağlanmak istediğiniz ilin plaka kodunu yazmanız istenir. Plaka numarasını tıkladıktan sonra bağlı olduğunuz ilin İşkur İl Müdürlüğü’ne bağlanırsınız.

İşkur kısa çalışma ödeneği ne zaman yatar ?

Hem işsizlik ödeneği hem de kısa çalışma ödeneği her ayın 5’inde yatar. Tanımlı banka hesabı olanlar ödemelerini banka hesaplarından, hesabı olmayanlar ise PTT şubelerinden ödemelerini alabilirler.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

45 Yorum
 1. Suleyman Senturk

  Merhaba, İŞKUR sayfasında Nisan 2020 kısa çalışma ödeneğim 05.05.2020 tarihinde aktif 11.05.2020 tarihinde gerçekleşti bilgisi var.
  Ben 19.05.2020 tarihinde yeni bilgim olunca IBAN numaramı İŞKUR’a girdim. Bu durumda Nisan ayı bedeli IBAN yatar mı?Yoksa bu bedeli PTT’den mi almam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım Nisan ayı PTT’ye yatar. Hesabınıza geleceğini sanmam.

 2. Ayhan

  Firma olarak 2 defa başvuru yaptım eksik evrak nedeniyle, evrakları tamamlayıp tekrar başvuru yaptık fakat 2 haftadır dönüş yapılmıyor. Telefonlara cevap verilmiyor, işkura gidildiğinde görüşme sağlayamıyoruz içeri almıyorlar. Ne yapmak gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Cevap beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef.

 3. Mehmet

  20 gün yatırılmış diğer 10 günü kim verecek

  1. Ömer Meriç

   Eğer 10 gün çalıştıysanız işverenin ödemesi gerekir.

 4. Halil

  Mrb 10.04.2020 işten cikarildim işsizlik maaşına başvuru yaptım son 3 yılda 486 gün prim olduğu için işsizlik maaşı olumsuz oldu bende bu kısa ödemeden faydalanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısa çalışma ödeneği alamazsınız. Ancak 15 Mart sonrası çıkış verilenlere de ücret ödeniyor. Bunun için e devletten başvuru yapılacak.

 5. bülent

  bürüt 3750 tl bodromda gözüküyor ne kadar alırım kısa dönem maaşı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 12 ayın toplam brüt maaş bilgisi gerekli. Son aya göre hesap yapılmıyor.

 6. ramazan dursun ibiş

  Ömer bey iyi akşamlar benim 3 aylık raporum var bu son 12 aylık brüt içinde rapor olan aylar sıfır mı sayılacak yoksa alttan 3 ay mı eklenecek birde aylık olarak kısa çalışma ödeneğine girdik bu süreçte resmi tatiller ve hafta sonu tatillerini işyerimi ödeyecek son olarak brüt içinde fazla mesailer yol parası agi var bunlarla ortalama 5500 oluyor hesaplarken bunlar çıkacak mı saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısa çalışma ödeneği başlangıç tarihinden önceki son 12 aylık brüt maaş esas alınır. Raporlu sürelerin kazancı ve gün sayısı sıfır olarak alınıyor. Ortalamayı düşürmez. Prime esas Kazancı dahil olan tüm kazançlar hesaplamada dikkate alınır. Yani ortalama 5500 ise 5500 üzerinden hesap edilir. Hafta sonu ve ya resmi tatil günleri işyeri tarafından ödenmiyor diye biliyorum ancak emin değilim.

 7. Sallih

  Merhaba
  Nisan ayında kisa çalişmaya geçtik.
  15 gün şirket ödeyecek
  15gün ise işkur
  Ancak sorum şuki ücreti tavandan yatan kişiler 30 gün çalişmasa asgari ücretin 1.5 katını alabilir en fazla oda 4400tl yapar.
  Peki 15 gün çalişmasa ve aylık ortalama brütü 15 20bin olan kişiler ne kadar alabilecekler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 30 gün için ödenecek en yüksek kısa çalışma ödeneği 4400 TL. 15 gün için ise dediğiniz sigortalılar için 2200 lira civarı olur sanırım. Ancak emin değilim. Yazımızda verilen mail adreslerinden ilgili İşkur müdürlüğüne de aynı soruyu mail ile sorabilirsiniz.

 8. ramazan dursun ibiş

  merhaba Ömer bey biz iş yeri olarak 26 .03.2020 tarihi itibariyle esnek çalışma saati ile çalışıyoruz cumartesi pazar tatil 2 gün işe gidiyoruz 3 gün yıllık izinden düşülecek denildi.Şimdi iş yerimiz kısa çalışma ödeneğine başvuruyor. Biz bu çalışma ödeneğinden ne kadar para alırız.Tarih olarak 26.03.2020 olarak yazılıyor. Biz şimdi kısa çalışma ödeneği alırsak bu ödeneği geriye dönük mü hesaplanacak yoksa (mesela 08.04.2020) başvurulan tarihten itibaren mi hesaplanacak . Eğer geriye dönük olursa yıllık izinlerimizi geri alabilecek miyiz?yok (08.04.2020 )tarihinden itibaren olursa mı geri alabileceğiz. Yani kullanmamış mı sayılacak . Bunu öğrenebilir miyim. Saygılarımla iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısa çalışma ödeneği başlama tarihi itibariyle ödeme yapılır. Yani 26 Mart ise 26 mart itibariyle başlar. Yıllık izin konusunda birşey diyemem maalesef.

 9. ramazan dursun ibiş

  merhaba iş yerinde çalışan emekli kişilerde faydalanacak mı?saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli çalışanlardan işsizlik sigortası primi alınmaz. Dolayısıyla bu kişilerin son 3 sene içerisinde adına ödenmiş 450 gün sigortası yoksa alamazlar.

 10. ramazan dursun ibiş

  benim aylık brüt primim:5561 tl ne kadar kısa çalışma ödeneği alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 12 ayın ortalama brütü esas alınacak. Ortalama brüt maaşınız 5500 lira ise 3300 lira civarı ödenek alırsınız.

 11. Yusuf Çoban

  Merhaba. Çalıştığım özel işyeri 15.03.2020 tarihinden beri kapalı. İşverenimiz kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu söyledi. Bu durumda Aile ve Çalışma bakanlığının sosyal ekonomik destek yardımından faydalanabilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz yardım sanırım sigortalılara ödenmiyor. Ama net bilgi sahibi değilim.

   1. Yusuf Çoban

    Merhaba bir sorum daha olacaktı:Kısa çalışma ödeneğini İŞKUR ayrı işveren ayrı mi ödüyor? Yani birbirinden bağımsız iki ödeme mi alacağız? Teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Kısa çalışma ödeneği sadece İşkur tarafından ödenir. İşveren kısa çalışma süresi boyunca maaş ödemez.

 12. gökhan

  26 03 2020 mart ayında kısa çalışma ödeneğine tabi süresiz olarak izine çıkarıldık işyeri çıktığım tarihten sonra ayın 31 03 2020 sonuna kadar olan 6 günlük kısmı ödemeyeceğini söyledi bu 6 günlük kısmı kısa çalışma ödeneği altında işkur yani devlette ödemeyecek dedi bu konuda ne yapmam lazım lütfen cok acil yardımcı olurmusunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşverenin ödemesi gerekir normalde. Yapılacak birşey yok maalesef.

 13. mustafa

  merhaba son 12 ay brüt toplamım 92 000 tl ne kadar alabilirim
  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En yüksek ödenek tutarı kadar alırsınız. Yani 4414 lira ödeme alırsınız.

 14. nurettin kaya

  12.aylık toplamda 111.240.000 tl ödenmiş ssk prımım var
  Buna göre KISA CALIŞMA ÖDENEGİM kaç TL olur.
  Yani ikur tarafından ödenecek tutar +işveren tarafından ödenecek tutar e kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur en fazla 4414 lira ödeme yapar size. İşveren konusunda bir yorum yapamam.

 15. ahmet tuemr

  son 12 sskda görünen tutar ise 130 bin tl

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En yüksek ödenek olan 4414 TL alırsınız.

 16. ahmet tuemr

  merhaba 4032 tl maaş alıyorum alabileceğim ödenek tuatarı nedir

 17. BİROL KARAKAYA

  İyi günler.Son 12 ay prime esas kazancım toplamı 55.922 tl.Geçen yıl aylık 4500 olan p.e.k bu yıl 3 ay boyunca 5381 tl olmuştur.Nisan ayı çalışmayacaz.Patron işkura başvurmuş.Ne kadar para alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz son 12 kazancı yani 55.922 TL kazanç esas alındığında yaklaşık ödenek tutarınız 2796 lira olmakta.

 18. Mehmet

  Merhaba,

  Tamamen kapatılmayan işletmelerde az saat çalışanlar nasıl alıyor acaba?
  Örneğin: asgari ücret ile çalışan biri haftada 45 saat yerine 20 saat çalışıyor. Bu kişi 20 saat çalışmasının %60’ını mu alıyor yoksa minimum alacağı yine 1.752, 40 TL midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bilgi sahibi değilim. Yazımızda verilen mail listesinde ilgili Müdürlüğe mail atmanızı öneririm. Cevap veriyorlar.

 19. Gülbahar

  2324 lira maaş alıyorum kısa çalışma ödeneğini ne kadar alacağım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500-1600 arası alırsınız.

 20. Ertan

  Merhabalar;

  12 ay geriye dönük brüt maaşım toplam 75.000 tl civarındadır. Net olarak ne kadar maaş yatacak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En yüksek maaş brüt asgari ücretin yüzde 150 si üzerinde olamıyor. Bu yüzden alabileceğiniz en yüksek maaş aylık 4414 lira olacaktır.

 21. M.Cüneyt

  Selamlar

  Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini doldururken KÇÖ(Kısa Çalışma Ödeneği) Başlatma Tarihi ne olmalıdır.

  İşyerimiz 20/03/2020 itibarıyle kapalıdır.

  Kapalı olduğu dönemde İlk 1 hatfalık Ücret (20/03/2020-26/03/2020 tarihleri) işveren tarafından ödenecek midir.

  KÇÖ Başlatma tarihi ne olmalıdır.
  Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Net bilgi sahibi olmak adına İşkur’da iş ve meslek danışmanı olarak çalışan bir arkadaşı aradım sizin için. Faaliyetin sona erdiği tarihi yazsın dedi. Ama yine de teyit etmek açısından ilgili Müdürlüğe mail atsın dedi. Onlar kesin tarihi size yazıyormuş. İyi çalışmalar.

 22. Nur

  Merhaba,
  Bugün Çankaya Köşk’ünde bir toplantı yapıldı ve bu konuyla alakalı korona virüs kapsamında kısa çalışma ödeneği kararlarına göre Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan Kişiler de Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilecekmiş diye bir duyum aldım, doğruluk payı nedir acaba ? Kolay gelsin, iyi çalışmalar 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben görmedim henüz netleşmiş değil. Ama şartların esnetilmesini bekliyoruz biz de.