Meslek Teşekkülü Ne Demek ?

0

Sosyal Güvenlik Kurumu’na işçi bildiriminde bulunabilmeniz için tescilli dosyanızın olması ve sgk işyeri tescil başvurusu yapmanız gerekiyor. Daha önce e sgk işyeri tescil uygulaması başlıklı yazımızda işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır, sgk tescil başvurusu için gerekli evraklar v.s. konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. Sgk işyeri tescil internetten başvuru yaparken e sgk işyeri tescil başvurusu işyeri bilgileri kısmında meslek teşekkülü bilgisi de istenmektedir. Peki sgk işyeri tescil başvuru ekranında istenen sgk meslek teşekkülü kısmına ne yazılacak, mesleki teşekkül ne demek? İşte bu sorunun cevabı.

İşyeri tescil başvurusu nasıl yapılır ?

Dilerseniz meslek teşekkül ne demek sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalışalım. İşyeri tescil uygulaması üzerinden sgk işyeri bildirgesini nasıl verebileceğiniz konusunda adım adım bilgi verilmiştir.

E sgk işyeri tescil başvurusunu ilgili yazımızı takip ederek kolayca yapabilirsiniz. Sgk tescil başvurusunu tamamladıktan sonra ise sgk işyeri tescil için gerekli evraklar ile birlikte en geç 1 hafta içerisinde işveren dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile başvuru yapmanız gerekiyor. Sgk işyeri tescil evraklari başlıklı yazımızdan sgk işyeri tescil istenen evraklar konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşyeri tescil güncelleme nasıl yapılır ?

İnternetten işyeri tescil başvurusunu yapıp tamamladınız ancak sonrasında bazı bilgileri eksik ya da yanlış girdiğinizi farkettiniz. Düzeltmeyi ya da güncellemeyi yine online işyeri tescil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. İşyeri tescil uygulamasina buradan giriş sağlayabilirsiniz: sgk işyeri tescil uygulaması giriş.

Sgk online tescil uygulamasına işveren T.C. numarası ile giriş sağlayarak gerekli güncelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Meslek teşekkülü nedir ?

Gelelim meslek teşekkülünün ne demek olduğuna. İşverenlerin online başvuru aşamasında en çok takıldıkları kısım İşyeri Bilgileri kısmında yer alan işyeri meslek teşekkülü kısmı. Aslında meslek teşekkülü ne olduğu oldukça basit ama tanımlama biraz kafa karıştırıcı.

Mesleki teşekkül işyerinin faaliyette bulunduğu alana göre kayıtlı olduğu odadır. Örneğin şoförlük işvereni için işyeri bildirgesi meslek teşekkülü kısmına Şoförler Odası yazılması gerekir. Eğer başvuru yapılan işletme tüzel kişilik ise bağlı olduğu oda yani Ticaret Odası yazılması gerekir.

Eğer işveren esnaf ise esnaflar odası v.s. yazılması gerekir. Kısaca SGK meslek teşekkülü işverenin faaliyette bulunduğu alana göre bağlı olduğu odadır.

İşyeri tescil başvurusu nasıl yapılır, gk tescil başvurusu için gerekenler v.s. konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.