Nakdi Ücret Desteği 3 Ay Süreyle Uzatılacak

0

Nakdi ücret desteği olarak da adlandırılan ücretsiz izindekilere maaş desteği ödeme süresi 3 ay daha uzatılıyor. Normal şartlarda 17 Nisan 2020 tarihi ve sonrasında işverenleri tarafından ücretsiz izne çıkartılanlara ödenen işkur 1177 tl işkur ücretsiz izin desteği bitiş süresi 17 Temmuz 2020. Yapılacak düzenleme ile işkur tarafından ödenen maaşın süresi uzatılacak ve 17 Ekim 2020 tarihine kadar ücretsiz izin verilen çalışanlara İşkur tarafından maaş ödenmeye devam edilecek.

İşten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeme süreleri de aynı şekilde 3 ay daha uzatılacak. Mevcut uygulamada işten çıkış yasağı da 17 Temmuz 2020’de sona ermekte. Yeni düzenleme ile çıkış yasağı da 3 ay daha uzatılmış olacak.

Yazımızın devamında ücretsiz izin maaş desteği başvurusunun nasıl yapılacağı, ücretsiz izindekilere devlet desteğinden yararlanma şartları, ücretsiz izin ödeneği başvurusu için gerekenler ve ücretsiz izin maaş desteği işkur sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ücretsiz izne ayrıldığımı nasıl öğrenebilirim ?

İşveren tarafından ücretsiz izne çıkartılanlar aylık prim ve hizmet belgeleri verildikten sonra SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde eksik gün sayısı ve nedeni kısmında ücretsiz izne çıkartılıp çıkartılmadıkları konusunda sorgulama yapabilirler. Ücretsiz izin sorgulaması için;

  • Öncelikle buradan TC ve e-devletle sisteme giriş yapın: SGK hizmet dökümü girişi.
  • Burada Eksik G.N kısmının altında SGK eksik gün nedeni kodu ve Gün kısmı altında da bildirilen gün sayısı konusunda bilgi bulabilirsiniz. Eksik gün kodunun üzerine geldiğinizde açıklaması çıkacaktır.
  • Normal ücretsiz izin eksik gün kodu “21-Ücretsiz İzin” kodudur.
  • Covid-19 nedeni ile verilen ücretsiz izin kodu ise ““28-Pandemi Ücretsiz İzin” dir.

Ücretsiz izin maaş desteği şartları nelerdir ?

Ücretsiz izne çıkana maaş başvurusunun yapılabilmesi için aşağıdaki ücretsiz izin desteği şartlarının sağlanması gerekmektedir;

  • İşçinin 17 Nisan 2020 tarihi ve sonrasında ücretsiz izne çıkartılması ve işveren tarafından “28-Pandemi Ücretsiz İzin” eksik gün kodu ile eksik bildirilmesi,
  • Yine işveren tarafından SGK işveren sistemi üzerinden ve Kanuni süresinde ücretsiz maaş desteği başvurusunun yapılması gerekmektedir.
  • SGK işveren sisteminden 1170 tl destek başvurusunun nasıl yapılacağı aşağıda anlatılmıştır.

Ücretsiz izin maaş başvurusu nasıl yapılır ?

İşkur ücretsiz izin maaş desteği başvurusunun işveren tarafından her ayın sonuna kadar yapılması gerekmektedir. Sgk ücretsiz izin başvurusu için;

  • Öncelikle buradan işveren sistemine giriş yapınız ⇒ sgk işveren sistemi.
  • Ücretsiz izin desteği başvurusu için sırasıyla COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN İŞLEMLERİ- COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN GİRİŞİ kısmından giriş yapın.
  • Sonrasında sigortalı bilgi girişlerini tamamlayarak aylıksız izin başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Adım adım başvuru işlemleri için SGK Covid 19 Ücretsiz İzin Ekranı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz izin maaş desteği sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devlette şu anda nakdi ücret desteği sorgulaması yapılamamaktadır. Ancak ödenek almaya hak edenler işverenlere bildirilmektedirler. Başvuru yapıp ödenek almaya hak kazananlar işverenlerinden ödemeyi alıp alamayacakları konusunda bilgi alabilirler.

Ücretsiz izin maaş desteği ne kadar ?

Maaş tutarı ücretsiz izinde olunan her bir gün için 39,24 TL olacaktır. 30 tam gün ücretsiz izinli bildirilenler için ise aylık ödeme tutarı 1170 TL olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.