Özel Güvenlik Maaşları 2020

1

Özel güvenlik maaşları kişinin sertifikasının olup olmadığına, çalıştığı Kuruma ya da işyerine ve birçok faktöre göre değişkenlik göstermekte. 2020 yılında özel güvenlik görevlisi olarak çalışanlara ödenecek en düşük maaş hesaplamasında asgari ücret esas alınırken asgari ücret üzerinde maaş ödenmesi de kişinin çalıştığı işyerine, pozisyona, silahlı ya da silahsız oluşuna göre farketmektedir.

2020 asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arası güvenlik görevlilerine ödenecek en düşük ve en yüksek maaş tutarları da belli oldu. Ayrıca güvenlik görevlisi olma ve güvenlik görevlilerinin emeklilik şartlarını da yazımızda bulabilirsiniz.

Özel güvenlik görevlisi olma şartları 2020 ?

Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi güvenlik görevlisi olabilmek de belli şartlara bağlanmıştır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • En az lise bitirmiş olmak,
 • En az 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Silahlı alacaksanız en az 21 yaşınızı tamamlamış olmanız,
 • Herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmanız ve devlet haklarından yararlanabilmek için yasağınızın olmaması gerekiyor.
 • Güvenlik görevlisi olabilmeniz için sağlık engeli olmaması,
 • Ayrıca gerekli olan temel eğitimi de tamamlamış olmanız gerekir.

Özel güvenlik görevlisi başvurusu için istenen belgeler 2020

İlk başvuru için istenen belgeler şunlardır;

 • Öğrenim durumu belgeniz,
 • Sağlık raporu ( Aile hekiminizden alabilirsiniz)
 • Sabıka kaydı ( E devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz.)
 • İkametgah belgesi ( e devletten alabilirsiniz)
 •  Vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alabilirsiniz)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Fotoğraf.

Silahsız özel güvenlik maaşları 2020

Silahsız güvenliklere ödenen maaşlar silahlı olanlara göre kısmen daha düşüktür. Ödenecek net maaş asgari ücretten az olamayacağı için silahsız güvenliklere çalıştığı işyeri farkı gözetilmeksizin ödenecek en düşük net maaş 2020’da 2.324,70 lira olacaktır. Bu maaş bekar ve çocuksuz güvenlik için asgari geçim indirimi hariç maaş tutarıdır. Şayet kişi evli ise alınacak maaş bunun üzerinde olabilecektir.

Çalışılan Kurum, işyerinin özel ya da kamu olması ve birçok kritere göre maaşlar farklılık gösterebilir.

Silahlı güvenlik maaşları 2020

2020 yılında net asgari ücret 2350,00 TL . Bu durumda silahlı güvenlik personeline ödenecek en düşük ücret 2350,00 TL olacaktır. Tabi genel olarak güvenlik görevlilerine ödenen maaşlar net asgari ücretin %10’nundan fazla olmaktadır. Bu durumda ortalama güvenlik görevlisi maaşları 2600,00 TL civarında olur. Ancak silahlı güvenlik görevlisi sertifikası olanlara özelikle Kamu Kurumlarında yüksek maaş ödenmektedir.

Ortalama olarak 2020 yılında silahlı güvenlikler eş, aile yardımı ile beraber ödenen maaş tutarı 2600 lira civarındadır.

Kadrolu güvenlik görevlisi maaşları 2020

Kamuda kadrolu olarak çalışan güvenlik görevlilerinin maaşları tabi ki özelde çalışanlara nazaran yüksek olmaktadır. Taşeron iken sürekli işçi kadrosuna güvenlik görevlisi olarak geçenlere ortalama olarak 2020 yılında ödenen aylık miktarı 3500 liraya yakındır. Bazı Kurumlar’da maaş tutarı bunun üzerinde de olabilmektedir.

Kamuda sürekli işçi kadrosunda güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız İşkur tarafından verilen sürekli işçi ilanlarını takip etmeniz gerekiyor.

Belediye güvenlik maaşları 2020

Belediyelerde görev yapan güvenlik görevlilerinin çoğu sürekli işçi kadrosuna geçerek kadro almış kişilerden oluşmaktadır. Hem bu kişiler hem de belediyeye bağlı işletmelerde çalışanlara ödenen maaşlar da sürekli işçi maaşlarına yakın olmaktadır. Bu kapsamda belediyede çalışan güvenlik görevlilerine ortalama olarak 3300-3500 lira arasında aylık ödenmektedir.

Hastane güvenlik görevlisi maaşları 2020

Hastanelerde taşeron olarak çalışan güvenlik görevlileri 2018/Nisan ayından itibaren sürekli işçi kadrosuna alınmışlardır. Hastanelerde çalışan güvenliklere ödenen maaş tutarı 3500 lira civarında olmaktadır. Hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışmak istiyorsanız İşkur tarafından verilen sürekli işçi ilanlarını takip etmeniz gerekiyor.

Havaalanı güvenlik maaşları 2020

Havaalanında güvenlik işlemleri özel güvenlik şirketleri tarafından yürütülmektedir. Buralarda ödenen aylık tutarları özel sektördeki işyerlerine göre kısmen fazladır. Tabi bunun için belirlenmiş standart bir maaş yoktur. Bu durum yine  güvenlik şirketinin politikasına göre belirlenmektedir. Kimisi 2500 lira öderken kimisi 3000 lira ödeyebilmektedir. Ama en düşük maaş tutarı 2020 liradan az olamayacaktır.

Banka güvenlik görevlisi maaşları 2020

Bankaların çoğunda güvenlik işlemleri özel güvenlik şirketleri aracılığı ile sağlanmaktadır. Çok az banka kendi kadrolu elemanını çalıştırmaktadır. Bankanın kendi kadrosuna aldığı güvenlikler silahlı da olduğundan ortalama olarak 3000 lira maaş ödenebilmektedir. Ancak hizmet özel güvenlik şirketinden alındıysa maaşlar bunun altında ve asgari ücrete yakın olabilmektedir.

Güvenlik görevlisi emeklilik şartları 2020

Kamuda çalışan güvenlik görevlilerin haricindekilerin emeklilik şartları 4a ssk kapsamında değerlendirilir. İlk defa 2020 yılı ve sonrasında sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınlar 58 yaş ve 7200 günle emekli olabiliyorken erkekler ise 60 yaş ve 7200 günle emekli olabiliyor.  Kamuda memur olarak çalışan güvenlik görevlilerin emeklilik şartları ise emekli sandığına göre değerlendirilmekte.

Hemen https://sgkbilgisi.com/ssk-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret ederek ilk işe giriş tarihinize göre emekli olabileceğiniz tarihi öğrenebilirsiniz.

Güvenlik görevlisi maaşları, başvuru şekli ve başvuruda istenen belgeler ile emeklilik şartları konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

1 Yorum var
 1. Erdal

  Ozel guvenlik maaslari normalde asgari ucret 1600 ken 2400 geliyodu aliyoduk simdi asgari ucret 2020 lira olduguna gore aradakini siz hesaplayin normal sartlarda 3200 3100 civarinda seyretmesi gerekir yada saati 8 saatte cekip 2900 baglicaklar baska secimleri yok onun disinda kimliksiz adam calisir eger o parayi veremiyolarsa kendilerine emekli bekci koyup oturtsunlar hizmet beklemesinler…

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.