Ptt Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Ptt elektrik yardımı başvurusu. Elektrik yardımı düzenli sosyal yardım alanlara Aile ve Sosyal Hizmet Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardımdır. Devlet elektrik yardımından yararlanabilmek için şartların sağlanması yeterli olmaktadır. Bu yazımızda elektrik faturası devlet desteğinden kimlerin yararlanabileceği, e-devlet elektrik yardımı başvurusu ve Ptt elektrik faturası yardımı sorgulamasının nereden ve nasıl yapılabileceği gibi konu hakkındaki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ptt elektrik yardımı başvurusu. Elektrik yardımı düzenli sosyal yardım alanlara Aile ve Sosyal Hizmet Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardımdır. Devlet elektrik yardımından yararlanabilmek için şartların sağlanması yeterli olmaktadır. Bu yazımızda elektrik faturası devlet desteğinden kimlerin yararlanabileceği, e-devlet elektrik yardımı başvurusu ve Ptt elektrik faturası yardımı sorgulamasının nereden ve nasıl yapılabileceği gibi konu hakkındaki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Elektrik faturası yardımı kimlere verilir ?

3294 ve 2022 Sayılı Kanun kapsamında düzenli sosyal yardım alanlara bu yardım ödenmektedir. Buna göre aşağıda belirtilen yardımlardan yararlanan kişiler elektrik tüketim desteği başvuru hakkına sahiptir.

 • Muhtaç asker ailesi maaşı alanlar,
 • 2022 Engelli maaşı alanlar,
 • 2022 sayılı yasa kapsamında engelli yakını maaşı alanlar,
 • Silikozis Aylığı alanlar,
 • Dul maaşı alanlar,
 • Öksüz, yetim ve asker çocuğu yardım programı kapsamında yardım alanlar,
 • Şartlı eğitim ve Şartlı sağlık yardımı alanlar,
 • Kronik hastalık yardım programı kapsamında kronik hastalıktan dolayı maaş alanlar,
 • Çoklu doğum yardımı ( ikiz, üçüz bebek yardımı ) alanlar yararlanabilmektedir.

Gerekli diğer şartlar, elektrik yardımı ne kadar öğrenmek ve ayrıntılı bilgi için Ptt elektrik yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Elektrik yardım desteği başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer 2022 sayılı Kanun ile 3294 Sayılı yasalar kapsamında yukarıda belirtilen yardımlardan birisini düzenli olarak alıyorsanız elektrik tüketim desteği başvurusu yapmanız gerek yoktur. Yukarıdaki sosyal yardımlardan birisinin düzenli olarak yattığı hanelere elektrik yardımı otomatik olarak tanımlanmaktadır. Kısaca elektrik yardımı başvurusu yapmanıza ve elektrik yardımı başvurusu formu doldurmanıza gerek yoktur.

 • Destek tutarı her ayın belli bir günü PTT’ye gönderilmektedir.
 • Yapmanız gereken PTT’ye elektrik faturanızla birlikte gitmek.
 • Hak ettiğiniz destek tutarı kadar faturadan indirim yapılır.
 • Eğer ödemeniz gereken tutar varsa üzerini cebinizden ödersiniz.

Elektrik hangi saatlerde daha ucuz biliyor musunuz ? Elektriği ucuz olduğu saatlerde kullanarak faturanızdan %25 oranında tasarruf edebilirsiniz. İndirimli elektrik saatleri başlıklı sayfamızdan elektriğin en ucuz olduğu saatlere göz atabilirsiniz.

Ptt elektrik yardımı başvurusu e devletten yapılır mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer düzenli sosyal yardım alıyorsanız başvuruya gerek kalmıyor. Zaten başvuru şartı da aranmıyor. Ptt elektrik yardımı başvurusu e-devletten yapabileceğiniz bir ekran bulunmuyor. Aşağıda belirtilen e-devlet elektrik desteği yardımı sorgulaması yaparak alma hakkınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Elektrik yardımı ayın kaçında yatıyor ?

Peki elektrik desteği yardımı ne zaman yatar ? Ödemeler her ayın ilk haftasında PTT’ye aktarılır. Kişinin kimliği ve elektrik faturası ile birlikte herhangi bir PTT şubesine ayın ilk haftasından sonra uğraması yeterli olacaktır.

Ptt elektrik indirimi sorgulaması nasıl yapılır ?

e devlet elektrik indirimi sorgulamasının doğrudan yapılabileceği bir uygulama yoktur. Ancak e-devletten sosyal yardım bilgisi sorgulayabilirsiniz. Sosyal yardım bilgisi sorgulaması sonucunda elektrik yardımı sorgulamasını da yapmış olacaksınız. Yukarıda belirtilen kapsamlardan birisinde sosyal yardımınız aktif olarak görünüyorsa bu durumda elektrik yardımı da PTT’ye gönderiliyor demektir. Ptt elektrik yardımı sorgulama e-devletten bu menüden yapabilirsiniz ⇒ e devlet elektrik yardımı sorgulama.

Elektrik desteği yardımı nakit alınır mı ?

Elektrik desteği sorgulamasını e-devletten yaparak öğrenebilirsiniz. Peki bu ödeme nakit olarak alınabilir mi ? Cevabımız tabi ki hayır olacaktır. Destek tutarı doğrudan nakit olarak ödenmemekte sadece elektrik faturası borçlarına mahsup edilmektedir.

Elektrik yardımı neden kesilir ?

Bazı okurlarımız elektrik yardımı neden kesildi diye bize sormaktalar. Eğer PTT’ye gittiğinizde adınıza ödenen elektrik yardımı yoksa ya da e-devlette elektrik yardım sorgulaması yaptığınızda aktif sosyal yardım kaydı görünmüyorsa muhtemelen şunlar olmuştur;

 • Sosyal yardım kesilmiştir.
 • Sosyal yardımların kesilmesi için birçok neden vardır.
 • Hane halkı kişi başı gelirin artması, hanede sigortalı çalışan birisinin olması, kişinin SGK’dan emekli olması sayabileceğimiz başlıca nedenler arasındadır.
 • Eğer e devlet sosyal yardım bilgileri sorgulama sorgulama menüsünde sosyal yardım bilgisi yoksa bu durumda yapmanız gereken vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurun.

Elektrik yardımı ne zamana kadar geçerli ?

Peki elektrik yardımı ne kadar sürecek ? Bunun için belirlenmiş bir süre yoktur. Şartların sağlanması ve düzenli sosyal yardım ödenmesi şartı ile elektrik yardımı şu an için sürekli olarak ödenmeye devam edilecektir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın