Rapor Parası Bilgi Yok

0

Rapor parası bilgi yok uyarısını e devletten sorgulama yaptığınızda alıyorsanız ne anlama geldiği ve ne yapmanız gerektiği konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İş göremezlik ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istirahatli sigortalılara ödenen ödenek türüdür. E devlet sisteminden is goremezlik raporu ödemesi sorguladığınızda emanete alındı, bankaya gönderildi, merkeze gönderildi, rapor parası bilgi yok v.s. gibi sonuçlar görebilirsiniz.

Bu yazımızda e devlet rapor parası bilgi yok ne demek konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Rapor parası bilgi yok yazıyor ne anlama geldiği konusunda değinmeden önce dilerseniz işgöremezlik ödemesi nasıl alınır konusuna kısaca değinelim.

İş göremezlik ödemesi şartları

4a iş göremezlik ödemesi hakkından yararlanabilmeniz için birtakım şartları sağlamanız gerekiyor. Hastalık sebebi ile iş göremezlik ödeneği ödemeleri hakkından yararlanmak için is goremezlik raporu aldığınız tarihten önceki son 1 senede en az 90 gün prim olması ve aktif çalışan olmanız lazım. İş kazası is goremezlik parasi almada 90 gün şartı aranmaz. Doğum 4a iş göremezlik ödeneği hakkından yararlanabilmeniz için de doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 günlük priminizin olması ve aktif çalışan olmanız lazım. Ayrıntılı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/is-goremezlik-odemesi-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremez ödemesi nasıl alınır ?

SGK tarafından is goremezlik odemesinin yapılabilmesi için raporun bitmiş olması ve işveren tarafından elektronik ortamda bildirimin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekiyor. İşveren tarafından bildirim yapılmasının ardından ssk is goremezlik odemesi ortalama 15 gün içerisinde PTT ya da SGK şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınıza gönderilir.

Sgk iş göremezlik parası PTT’ye gönderildilten sonra gönderilme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde PTT’den almanız gerekiyor. 4 a iş göremezlik ödemesi için banka hesabı tanımlaması yapmadıysanız ve ödemenizi 2 ay içerisinde PTT’den almamanız halinde ödemeniz SGK’ya iade edilecek ve e devlette işgöremezlik sorgulaması yaptığınızda emanete alındı şeklinde görülecektir.

Sgk işgöremezlik ödemesi PTT’ye gönderildikten sonra herhangi bir PTT şubesinden sgk iş göremezlik ödemesini kimliğiniz ile alabilirsiniz. Gelelim asıl konumuz olan iş göremezlik ödemesi bilgi yok ne anlama geliyor sorusunun cevabına.

Sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor ?

Bazen aile hekimi ya da hastanedeki doktorlar kısaca istirahat raporu yazan doktorlar e rapor sistemine raporu kaydetmiyor. Bu durumda rapor ne işverene ne de SGK’ya online olarak gitmiyor. Eğer siz bu sonucu aldıysanız raporunuzun hiç kayıt edilmediği anlaşılır. SGK ile görüşüp durumu teyit ettikten sonra doktora geriye dönük rapor girdirebilirsiniz.

Rapor parası bilgi yok ne demek ?

E devlet sisteminden sorgulama yaptığınızda rapor parası ödeme durumu bilgi yok uyarısını alıyorsanız sebebi birkaç durumdan kaynaklı olabilir. Sorgulama sonucu iş göremezlik bilgi yok diyorsa aşağıdaki durumlardan birisinden dolayı kaynaklanıyor olabilir;

  • Hastane tarafından raporunuz hiç sisteme girilmemiş olabilir.
  • Hastane tarafından rapor sisteme girilmiş fakat işveren tarafından bildirim yapılmamış olabilir.
  • İşveren tarafından bildirim yapılmış fakat SGK henüz ödeme yapmamış olabilir.
  • Rapordaki bir eksikten dolayı ya da trafik kazası ve ya adli vaka ise SGK raporu bekletiyor olabilir.

Peki e devlette iş göremezlik ödeneği bilgi yok yazıyorsa ne yapmam gerek, e devlet iş göremezlik bilgi yok yazan işgöremezlik raporları için takip etmeniz gereken yol şu şekilde.

İş göremezlik ödemesi bilgi yok

Rapor ödemesinin diğer adı iş göremezlik ödemesidir. Dolayısıyla yukarıda belirtilen durumların aynısı geçerlidir.

Rapor parası ödeme durumu bilgi yok ne demek ?

Bu uyarı genelde raporun sistem kayıtlarında olduğu ancak raporla ilgili işlemler yapılmadıysa verilen bir uyarıdır. Böyle bir sonuçla karşılaşmanız durumunda da vakit kaybetmeden Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz yararlı olacaktır.

E devlet iş göremezlik bilgi yok yazıyor ?

E devlet sorgulaması sonucunda rapor parasi bilgi yok yazıyorsa ya da sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor şeklinde yazıyorsa vakit kaybetmeden işveren dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi iş kazası ve meslek hastalıkları  servisi ile iletişime geçin. Eğer SGK ile iletişime geçme şansınız yoksa ya da birebir görüşme imkanı Alo-170 hattını arayarak da raporunuzun neden ödenmediği konusunda danışabilirsiniz.

SGK rapor parası/geçici iş göremezlik ödemeleri hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.