Rapor Parası İşlem Devam Ediyor Ne Demek?

Rapor parası ödemelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanarak ödenebilmesi için birtakım süreçlerin yerine getirilmesi ve tamamlanması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde e-devletten sorgulama yapıldığında 4A/4B işgöremezlik Ödemesi işlemler devam ediyor sonucu ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu içerikte rapor parası ile ilgili alınan bu İşlemler devam ediyor ne demek sorusunun cevabını bulabilir ve ayrıca konu hakkında tüm bilgilere erişebilirsiniz. Rapor parası hesaplama sayfamızdan dilerseniz ne kadar ödeme alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Ödeme durumu işlem devam ediyor ne demek?

Ödeme durumu işlemler devam ediyor e-devlette rapor sorgulaması ile ilgili en çok alınan sonuçlardan birisidir. Bunun ne olduğunu anlamak için rapor ödeme sürecinin nasıl işlediğini anlamak gerekiyor. Yani rapor ödenene kadar hangi işlemlerin yapıldığını anlamak Rapor işlemler devam ediyor ne demek sorusunun cevabını da anlamamızı sağlayacaktır.

  • SGK tarafından rapor ödemesinin yapılabilmesi için hastane tarafından raporun elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu ve işverene gönderilmesi gerekmektedir.
  • İşveren rapor bitiminden itibaren rapor onayını elektronik ortamda SGK’ya bildirir. Bu aynı zamanda çalışmadığına dair bildirim anlamına gelir.
  • SGK, işveren tarafından onaylanan raporu kontrol eder, sigortalı ödeme için şartları sağlıyorsa SGK ödemeyi bankaya gönderir.

İşte raporun doktor tarafından yazılıp işveren tarafından onaylanması, SGK’nın da ödeme yapmasına kadar geçen süre devam eden işlemlerden önceki süreç olarak tanımlanabilir.

İşlemler devam ediyor banka bilgisi yok ne demek?

E-Devlet rapor parası sorgulama ekranında bazen sadece işlem devam ediyor yazmaz aynı zamanda banka bilgisi yok da yazabilir. Bu durumda banka hesabınız tanımlı değilse tanımlamanız gerekir. Tanımlı ise tanımlamak için ayrıca bir işlem yapmanız gerekmez. Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızda adım adım rapor parası için banka hesap tanımlama işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Analık parası işlemler devam ediyor ne demek?

Rapor parası işlemler devam ediyor ne demek kısmında listeli olarak verdiğim durumlardan dolayı analık paranızın henüz ödenmediği anlamına gelir.

Rapor parası işlem devam ediyor diyor ne zaman yatar?

E-devletten yaptığınız sorgulamada eğer hala işlemler devam ediyor olarak sonuç alıyorsanız tam olarak hangi tarihte ödeme alabileceğiniz konusunda bir gün belirtemem. Ancak şunu söyleyebilirim;

  • SGK işveren onayından sonra ödemeleri ortalama en geç 7-10 gün içerisinde yapar.
  • İşveren onayında bekleyen bir rapor varsa işverenin raporu onaylamak için rapor bitim tarihini takip eden ayın 26’sına kadar süresi olduğunu belirtmek isterim.
  • Örneğin siz 17.04-17.04 arası bir istirahat raporu aldınız. İşveren 18 Nisan’da onaylarsa ödemeniz en geç 25 Nisan’da yapılmış olur. Ancak aynı örnekte işverenin 26 Mayıs tarihine kadar süresi var ve bu işveren 25 Mayıs’ta da onaylayabilir. Bu durumda ödemeyi almanız yaklaşık 40 gün sürer.
4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın