SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK avans başvurusu son dönemlerde özellikle emeklilik başvurusu yapan ve henüz emekli maaşı bağlanmayanların araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Okurlarımdan bu konuda bana çok soru geldiğinden SGK avans talebi nedir ve kimlere ödeniyor hakkında bu içeriğimde bilgi vermek istedim. Bu içerikte Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan avans hakkındaki tüm sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

SGK avans talebi nedir?

SGK avans talebi, 5510 Sayılı Kanunda da yer alan bir uygulamadır. Kanuna göre gelir ve ya aylık başvurusu yapan ve başvuru tarihi itibariyle 90 gün içerisinde gelir/aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyenlere talepleri halinde mağduriyetlerinin önlenmesi için avans ödenmesi gerekmektedir. İşte mağduriyetin giderilmesi için Kanunen ödenmesi gereken bu tutar avans olarak tanımlanmaktadır.

EYT avans nedir?

Malumunuz EYT yasası 03 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanmıştı. EYT ile ilk başvurularını 03 Mart 2023 tarihi itibariyle yapmış olmasına rağmen hala emekli maaşı onaylanmayan binlerce kişi var. Hal böyle olunca başvuru tarihinden itibaren 90 gün içinde emekli maaşı henüz bağlanmamış olanlara talepleri halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından avans ödemesi yapılması gerekmektedir. 03 Mart 2023 tarihi itibariyle EYT kapsamında emeklilik başvurusu yapan ancak henüz başvurusu sonuçlanmayan kişiler 02 Haziran 2023 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan avans talebinde bulunabilirler.

Emekli/EYT avans ödemesi nasıl yapılır?

Emekli avans ödemesi alabilmek için;

 • Emekli ya da gelir başvuru tarihinden itibaren 90 günlük sürenin geçmesi,
 • 90 günlük süre geçmiş olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun henüz başvurunuzu onaylamamış, emekli maaşı ve gelirinizi bağlamamış olması gerekir.
 • Bu iki şartı sağlıyorsanız dilekçe ile Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak avans talebinde bulunabilirsiniz.
 • SGK avans talebi için dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

SGK avans talebi dilekçesi

SGK avans talebi dilekçe örneğini aşağıdan indirerek doldurabilir ve bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile verebilirsiniz.

4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır?” üzerine 5 yorum
 1. Bu konuda çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor mu yani ?
  3-4 gündür avans verileceğine dair medyada haberler var.

  Yanıtla
 2. Merhaba, birleştirme yapmadan (başvuru yapınca otomatik birleştiriliyor diye) , 15 Martta EYT 4B (Bağkur) emeklilik basvurusu yapmıştım.

  Önce 4A dan 7162 gün
  Sonra 4B den 2425 gün
  toplamda 9587 gün ile

  31.05.2023 itibariyle başvurum hala beklemede görünüyor.
  E devlette de bir gelişme yok.

  Bağlı bulunduğum SGK ikamet ettiğim yerde değil.
  Eğer 15.06.2023 e kadar sonuç alamazsam ikamet ettiğim yerdeki SGK na avans dilekçesi veremez miyim?

  Yanıtla
Yorum yapın