SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır, Form Örneği

SGK avans başvurusu son dönemlerde özellikle emeklilik başvurusu yapan ve henüz emekli maaşı bağlanmayanların araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Okurlarımdan bu konuda bana çok soru geldiğinden SGK avans talebi nedir ve kimlere ödeniyor hakkında bu içeriğimde bilgi vermek istedim. Bu içerikte Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan avans hakkındaki tüm sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

SGK avans talebi nedir?

SGK avans talebi, 5510 Sayılı Kanunda da yer alan bir uygulamadır. Kanuna göre gelir ve ya aylık başvurusu yapan ve başvuru tarihi itibariyle 90 gün içerisinde gelir/aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyenlere talepleri halinde mağduriyetlerinin önlenmesi için avans ödenmesi gerekmektedir. İşte mağduriyetin giderilmesi için Kanunen ödenmesi gereken bu tutar avans olarak tanımlanmaktadır.

Emekli/EYT avans ödemesi nasıl yapılır?

Emekli avans ödemesi alabilmek için;

 • Emekli ya da gelir başvuru tarihinden itibaren 90 günlük sürenin geçmesi,
 • 90 günlük süre geçmiş olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun henüz başvurunuzu onaylamamış, emekli maaşı ve gelirinizi bağlamamış olması gerekir.
 • Bu iki şartı sağlıyorsanız dilekçe ile Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak avans talebinde bulunabilirsiniz.
 • SGK avans talebi için dilekçe örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

Emekli avans başvurusu

Emekli avans dilekçe örneği aşağıda paylaşılmıştır. Bu başvuru dilekçesi ile elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

SGK emekli avans başvuru formu

SGK avans talebi dilekçe örneğini aşağıdan indirerek doldurabilir ve SGK avans dilekçesi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile verebilirsiniz.

Emekli avans Başvurusu e-Devlet

Yukarıda paylaştığım SGK avans dilekçe örneği ile başvurular elden ya da posta yolu ile yapılabilmektedir. E-devletten online başvurulamamaktadır.

Emekliye 3 maaş avans onaylandı mı?

Emekliye avans ödemesi, yukarıda da belirttiğim gibi hali hazırda kanunda yer alan bir düzenlemedir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu bunu uygulamamaktadır.

SGK avans veriyor mu?

Evet, emekliliğe başvuran ve başvuru tarihinden itibaren 90 gün geçmesine rağmen maaşı ödenmeyenlere avans ödenmesi gerekir.

SGK’dan Emeklilere üç maaş avans ne zaman?

Kanunda var. Şartlar sağlanıyorsa başvurulabilir ancak SGK uygulamıyor.

4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Avans Başvurusu Nasıl Yapılır, Form Örneği” üzerine 5 yorum
 1. Bu konuda çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor mu yani ?
  3-4 gündür avans verileceğine dair medyada haberler var.

  Yanıtla
 2. Merhaba, birleştirme yapmadan (başvuru yapınca otomatik birleştiriliyor diye) , 15 Martta EYT 4B (Bağkur) emeklilik basvurusu yapmıştım.

  Önce 4A dan 7162 gün
  Sonra 4B den 2425 gün
  toplamda 9587 gün ile

  31.05.2023 itibariyle başvurum hala beklemede görünüyor.
  E devlette de bir gelişme yok.

  Bağlı bulunduğum SGK ikamet ettiğim yerde değil.
  Eğer 15.06.2023 e kadar sonuç alamazsam ikamet ettiğim yerdeki SGK na avans dilekçesi veremez miyim?

  Yanıtla
Yorum yapın