SGK Çalışma İzin Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

0

SGK çalışma izin belgesi son dönemlerde özellikle Karantina ve sokağa çıkma yasakları ile birlikte en çok aranan konuların başında geliyor. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı saatlerde bu yasaktan muaf tutulan çalışanların yanında bu belgeyi bulundurmaları zorunlu olmakta. E-devletten telefona indirilecek belge olası bir sorgulama durumunda Kolluk Kuvvetlerinin bilgisine sunulabilir. Bu yazımızda SGK izin belgesinin ne olduğu, nasıl ve nereden alınabileceği hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

SGK izin belgesi nedir ?

İzin belgesi aslında Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi‘nin diğer adıdır. Bu belge son sigortalılık durumu, en son işe başlama tarihi ile işten ayrılış tarihlerinin yer aldığı, hangi ilde çalışıldığı,  hangi kapsamda sigortalı olunduğunu gösterir belgedir. Belgenin sorgulaması ve barkodlu bir örneği e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmekte. Bir örneği aşağıda paylaşılmıştır. Yazımızın devamında e-devlet üzerinden nasıl sorgulama yapabileceğiniz adım adım anlatılmıştır.

sgk kayıt belgesi

Çalışma izni SGK kaydı e devletten nasıl alınır ?

SGK çalışma izni belgesini e-devletten aşağıdaki adımları izleyerek sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa PTT’den alabilir ya da interaktif bankacılık kanalları üzerinden bağlanabilirsiniz. E-devletten sorgulama için;

  • Öncelikle E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu- Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama menüsüne giriş yapın. Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet SGK çalışma izni sorgulama.
  • Burada çalışma izni belgesi diğer adı ile sosyal güvenlik kayıt belgesi görüntülenecektir. Dilerseniz DOSYAYI İNDİR diyerek dosyayı telefonunuza ya da bilgisayarınıza PDF olarak indirebilirsiniz.

Belgede yer alan;

  • “5510 S.K. 4/1-a (SSK) kapsamında “ bölümünde SSK kapsamında aktif sigorta başlama ve bitiş tarihleri,
  • “5510 S.K. 4/1-b (BAĞ-KUR) kapsamında” bölümünde 4b yani bağkur kapsamında aktif sigortalılık başlama ve bitim tarihleri,
  • “5510 S.K. 4/1-c (EMEKLİ SANDIĞI) kapsamında” bölümünde emekli sandığı yani 4c kapsamında sigorta başlama ve bitim tarihleri,
  • “506 S.K. Geçici 20. Md. Sandığı kapsamında ” bölümünde banka sandıkları ile diğer sandıklara tabi olarak giriş ve çıkış tarihleri,
  • “Çalışılan İl Bilgisi” kısmında ise sigortalığının en son hangi kapsamda olduğu, hangi ile bağlı olduğu ve devam edip etmediği bilgisi yer alacaktır. Zaten tespit için önem arz eden kısım burasıdır.
  • Kişinin özellikle karantina süreçlerinde bu kısımdan aktif çalışıp çalışmadığına ve nerede çalıştığına ilişkin tespit yapılabilecektir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.