Sigorta Girişi Ne Zaman Görülür, Ayın Kaçında Görünür?

Sigorta girişi ne zaman görülür? Daha önce sigortam başladı mı başlıklı yazımızda sigortanızın başlayıp başlamadığını, sigorta girişi yapıldı mı nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise en çok sorulan sigortam yapıldı mı, sigorta işe girdikten kaç gün sonra sigorta görünür, sigorta girişimin yapıldığını nasıl öğrenirim gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İşe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar?

Sigorta e devlete ne zaman düşer sorusunun cevabını anlamak için sigortalılığın tam olarak hangi tarihten itibaren başladığı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

 • Sigortalılık fiilen çalışılmaya başlanan tarihten itibaren zorunludur ve bu tarih itibariyle işveren tarafından sigorta girişinin yapılması gerekmektedir. Tabi siz bunu sistemde hemen göremezsiniz. Sigorta girişi e devlette ne zaman görülür alt başlığında tam olarak hangi tarihten itibaren e-devlette görülebileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Ayrıca sağlıktan yararlanma ile ilgili de işe başladıktan kaç gün sonra sigorta başlar sorusu sık sorulmaktadır. Eğer işe girdiğiniz tarihten önceki son 1 yıl içerisinde adınıza en az 30 gün genel sağlık sigortası primi ödenmişse işe girer girmez sağlığınız açılır. Aksi durumda bir ay beklemeniz gerekir. Aşağıda sağlık sigorta ne zaman gözükür alt başlığında bu konuya daha ayrıntılı olarak değindik.

Sigortamın yapılıp yapılmadığını nasıl anlarım?

Sigorta girişleri yeni yapılanların en çok sordukları sorulardan birisi sigortam başlamış mı sorusudur. İşe başlayan bir çalışan için sigorta işe giriş bildirgesi işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda ve en geç işe başlama tarihinden 1 gün önce verilir. İşe giriş bildirgenizi e-devletten sorgulayarak anlık olarak girişinizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için sorgulama bağlantısını bir alttaki başlıkta bulabilirsiniz.

SGK primleri ayın kaçında görünür?

İşe girişler elektronik ortamda işe giriş bildirgesi ile verilir. İşe giriş bildirgenizin verilip verilmediğini e-devlette görebilirsiniz. Bunun için beyanname verilmesini beklemenize gerek yok. Yani işveren işe girişinizi yapar yapmaz bunu sistemde görebilirsiniz. İşe giriş bildirgesi sorgulama ekranına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak girişinizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

E devlette sigorta ne zaman görülür?

Gelelim asıl konumuz olan sigorta e devlette ne zaman gözükür sorusunun cevabına. İşverenlerin çalışanların her aya ait aylık prim ve hizmet belgesi yani SGK hizmetini bildirme süresi;

 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine tabi olan işyerlerinde diğer ayın 26’sı,
 • Aylık prim ve hizmet belgesine tabi olanlar için ise diğer ayın 23’üdür.

Yani aslında sigorta girişi ne zaman gözükür sorusunun cevabı için bu süreleri bilmek gerekir. Örneğin 09 Eylül tarihinde işe başlayan bir çalışan için işveren tarafından işe giriş bildirgesi en geç 08 Eylül’e kadar görülür. Tabi bu giriş işçi tarafından görülemez. Hizmeti bildirmek için ise Eylül ayının bitmesi gerekiyor. İşveren bu sigortalı için hizmeti 01 Ekim-26 Ekim tarihleri arasında bildirebilir. İşveren son süreye kadar bildirim yapmak zorundadır ve bildirim yapar yapmaz sistemde yani e-devlette ssk hizmetleri görünür.

Sigorta girişimin yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenirim konusunda sorgulamayı ise E-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Bu işlem için;

 • Öncelikle e-devlet sistemine T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından sorgulama yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz direk buradan giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒sigorta yapılıp yapılmadığını öğrenme
 • Buradan sorgulama yaparak kaç gün sigortam var sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

SGK tescil ve hizmet dökümü kodları ve açıklamaları sayfamızda hizmet dökümünde yer alan kısımlar ve açıklamaları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sigortam aktif mi nasıl sorgulayabilirim?

E-devletten ssk hizmetlerinize ilişkin sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz konusunda yukarıda ayrıntılı bilgi verdik. Eğer işe başlama tarihinden önceki son 1 sene içerisinde en az 30 günlük sigorta primi ödemeniz varsa işe girişiniz yapılır yapılmaz sigortadan yararlanmaya başlarsınız. Eğer son 1 sene içerisinde 30 gün yoksa bu durumda işe girdikten sonra sağlıktan yararlanabilmeniz için 30 gün geçmesini beklemeniz gerekiyor. Sağlık sigortanızın aktif olup olmadığını sorgulamak için;

 • E-devlete T.C ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) kısmına giriş yapın. Buradan da sayfaya giriş sağlayabilirsiniz ⇒ e-devlet sağlıktan yararlanma sorgulama.
 • Sorgulama sonucu “Müstehaktır, provizyon alabilir” diyorsa sağlık sigortanız açık demektir. Aksi durumda kapalı olduğu anlamına gelir.
 • Sağlık sigortanız yoksa yapmanız gerekenler ve takip etmeniz gereken yol için sağlıktan yararlanma şartları başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortam sistemde görünmüyor nedeni ne olabilir?

Eğer sorgulama sonucu henüz aktif sigortalılığınız yoksa bunun birkaç nedeni olabilir;

 • Son 1 sene içerisinde 30 günlük şartı sağlamama,
 • İşveren tarafından bildirge ya da giriş yapılmama,
 • Başka bir sigorta kolunda örneğin bağkurda devam eden sonlandırmayan kayıttan dolayı,

gibi sebeplerle görünmüyor olabilir . Dilerseniz en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak ya da Alo-170 çağrı merkezini arayarak nedeni konusunda bilgi alabilirsiniz.

4-a sigortalıların sigorta primleri en son ne zaman ödenir ?

Hizmet bildirimleri için Kanuni süreleri yukarıda belirttik. Zaten hizmet gönderilir gönderilmez hizmetler e-devlette görünür. Yani işveren primleri ödemeden de sistemde görünür. İşverenin ise tahakkuk eden sigorta primlerini her ay için diğer ayın sonuna kadar ödemesi gerekir. Eğer son ödeme tarihi resmi tatil, bayram tatili ya da hafta sonu tatiline denk geliyorsa bu durumda son ödeme tarihi takip eden ilk iş günü olacaktır.

SGK ödemesi sisteme ne zaman düşer?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen işveren ssk prim, bağkur prim borçları ve diğer tüm sigorta primlerinin ödendikten sonra sisteme yansıma süresi yani borçtan düşme süresi ortalama olarak 3-4 saat sürmektedir.

E-devlette görünmeyen sigorta hizmetleri için ne yapabilirim ?

Eski ssk sicil numaranıza işli olup T.C. numaranıza işlenmeyen ve dolayısıyla e-devlet SGK hizmet dökümü kısmında görüntülenemeyen hizmetlerin T.C. numaranıza işlenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Dilekçe verdiğinizde eğer hizmetlerin size ait olduğu anlaşılırsa T.C. numaranıza işlenir ve sorgulama yaptığınızda artık bu hizmetler e-devlette görüntülenebilir.

SGK hizmet dökümü ne zaman güncellenir?

Sigortalılar sigortamın başladığını nasıl öğrenirim sorusunun cevabını araştırırken hizmet dökümü bilgilerinin ne zaman güncellendiğini de merak etmekteler. Bildirilen sigorta hizmetleri bazen hemen e-devlette SGK tescil ve hizmet dökümünde görüntülenemiyor. Sistem belli bir süre verileri çekiyor yani güncelliyor. Ama bu süre çok uzun sürmüyor. Genellikle anlık olarak ya da en fazla 1-2 saat içerisinde hizmet dökümü güncellenmekte ve sistemde güncel hizmetler görüntülenebilmektedir. Eğer ilk sigorta girişim gözükmüyor diyorsanız da yine aynı şekilde dilekçe vermeniz gerekmektedir.

Sigorta başlangıcı için kaç gün çalışmak gerekir?

Sigortanın istisnai haller haricinde en geç işe başlamadan 1 gün öncesinde işverence elektronik ortamda verilmesi gerekmektedir. Belli bir süre çalıştıktan sonra verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Fiili çalışma başlar başlamaz girişin yapılması gerekmektedir.

İlk sigorta girişi en az kaç gün olmalı?

1 günlük giriş bile yeterlidir. Emeklilikte sayılması için 1 günlük ödenen prim yeterli olacaktır.

SGK girişi sisteme ne zaman düşer?

İşe giriş bildirgesi verildiği anda sisteme düşer, e-devlette görüntüleyebilirsiniz.

Sigorta girişi var gün yok ne yapmalıyım?

Staj ya da çıraklık başlangıcı ise eski girişlerde genellikle gün yoktur. Yapılacak bir şey yoktur. Ama normal çalıştıysanız ve işe giriş olmasına rağmen hizmetiniz yoksa bunun düzeltilmesi için bağlı olunan SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sigorta Girişi Ne Zaman Görülür, Ayın Kaçında Görünür?” üzerine 6 yorum
 1. Merhaba benim eş durumu tayinim söz konusu , son iki yılda 360 gün isteniyor, Ekim ayını tamamladıktan sonra 360 ım doluyor , ama sısteme Kasımın 22 ile 25i arası düşüyor Buda beni sıkıntıya sokar çünkü tayin yazma 15-20 Kasım arası,bunun sisteme daha erken düşmesi söz konusumudur. Nasıl bir yol izlemeliyim.

  Yanıtla
  • Merhaba. İşe giriş bildirgesini e-devletten göremezsiniz. 2023/Temmuz ayına ait hizmeti muhasebeci 1-26 Ağustos arasında verir. O verdiğinde sistemde görünür.

   Yanıtla
 2. iyi akşamlar mart ayında yatan sigortam hizmet dökümünde görünmüyor fakat ssk da gidip basvurdugumzda görünürmü

  Yanıtla
Yorum yapın