Son 6 Aylık SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Son 6 aylık SGK hizmet dökümü e-devletten kolayca alabilirsiniz. Bankalar, konsolosluklar ve çoğu Kurum ve Kuruluşlar sigortalıların aktif çalışıp çalışmadığının tespiti ile hangi işyerinde çalıştığının tespiti için Sosyal Güvenlik Kurumu tescil ve Hizmet belgesini isterler. Daha önce de e-devletten alınabilen SGK Tescil ve Hizmet dökümü son 6 ayı değil toplam hizmet süresini veriyordu. Ayrıca Bağkur, emekli sandığı ve diğer prim ödenen tüm sigorta kolları yer alıyordu.

Yapılan son düzenleme ile ve e-devlet üzerinden açılan yeni uygulama ile artık 4a SSK için son 6 aylık hizmet cetveli alınabilmekte. Yazımızın devamında son 6 aylık hizmet dökümünün nasıl alınabileceği hakkında bilgi verilecektir.

SGK 4a hizmet dökümü ne demek?

4a sigortalılığı eski adı ile ssk sigortasıdır. Yani bir işverene bağlı olarak çalışan işçilerin tabi olduğu sigorta koludur. Eski adı ile ssk olarak adlandırılan bu sigorta kolu yeni SGK mevzuatında 4a sigortalılık olarak adlandırılır. 4a Hizmet dökümü ise SSK hizmetlerinin yer aldığı hizmet dökümüdür.

E-devletten Son 6 Aylık 4a hizmet dökümü nasıl alınır ?

Bu işlem için E-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden alabilir ya da mobil/internet bankacılık kullanıyorsanız bankanız üzerinden de e-devlete giriş yapabilirsiniz. E-devletten 4a ssk 6 aylık hizmet dökümü almak için;

 • SGK 6 aylık hizmet dökümü alabilmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapın.
 • Ardından 4A Hizmet Dökümü (Son 6 ay) sayfasına giriş yaparak SGK hizmet dökümü sorgulaması yapabilirsiniz. Yazdır diyerek dökümü indirip yazdırabilir ya da telefonunuza kaydedebilirsiniz.
 • E-devlet 4a SGK son 6 aylık hizmet dökümü ekranına buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ E-devlet son 6 aylık SGK hizmet dökümü alma.

6 aylık SGK dökümünde;

 • Sigorta Kolu,
 • Sigorta Statüsü,
 • Sicil No,
 • Meslek kodu,
 • İşyeri No,
 • Ünite,
 • BK/B/DK,
 • P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg,

Gibi birçok parametre yer almaktadır. E-devlet 4a hizmet dökümünde yer alan bu parametrelerin her birinin bir anlamı bulunmaktadır. Tüm bu parametreler, açıklamaları ve detaylar için SGK hizmet dökümü kodları ve açıklamaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

T.C. ile 4a hizmet dökümü sorgulaması yapılabilir mi?

Online sorgulama işlemleri T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile yalnızca E-devlet sistemi üzerinden yapılabilmekte. TC kimlik no ile SSK hizmet dökümü SORGULAMA şifresiz yapılamıyor. Eğer E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak sorgulama yapabilir ve belge temin edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın