2022 Taşınma Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Taşınma yardımı Sosyal Devlet ilkesi gereği ülkemizde ödenen önemli sosyal yardımlar arasında yer almaktadır. Hem kentsel dönüşüm yardımı olarak karşımızda kira ve taşınma yardımı olarak çıkan bu yardım ayrıca bazı belediyeler tarafından göç durumunda da ödenebilmektedir.

Bu yazımızda belediye nakliye yardımından kimlerin yararlanabileceği, Kentsel dönüşüm kapsamında ödenen belediye ev taşıma yardımından kimlerin hangi şartlarla yararlanabileceği, kısacası belediye taşınma yardımı hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Taşınma yardımı nedir ?

İki tür taşınma yardımı bulunmaktadır. Birincisi kentsel dönüşüm kapsamında olanlara zorunlu olarak taşınma durumunda devlet tarafından ödenen yardımdır. Diğeri ise Belediyeler tarafından göç durumunda muhtaç ailelere ödenen yardımdır.

Belediyeler tarafından şehirden başka bir şehire göç edenlere belediye göç yardımı adı altında sosyal yardım ödenmektedir. Belediyeler tarafından sağlanan bu ev taşıma parasından yararlanmak için bağlı olduğunuz Belediye sosyal yardım birimine başvurmanız gerekmektedir. Belediye’nin ilgili birimi tarafından gerekli araştırma yapıldıktan sonra eğer şartlar sağlanıyorsa şehirler arası taşınma yardımı ödenir.

Yazımızın devamında kentsel dönüşüm kapsamında ödenen taşınma ve kira yardımından kimlerin yararlanabileceği ve şartlar hakkında ayrıntılar verilecektir.

Kentsel dönüşüm taşınma yardımı 2022

Kentsel dönüşüm kapsamına giren yerlerde ikamet eden ve zorunlu taşınmaya tabii tutulan konut sahipleri, kiracılar ve işyeri kiracılarına ödenen yardımdır. Şartları, başvuruda izlenecek yol ve tüm detaylar aşağıda alt başlıklar halinde verilmiştir.

1-Kimler taşınma yardımından yararlanır, şartları nelerdir ?

Kentsel dönüşüm kapsamında ödenen taşınma yardımından yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Kentsel dönüşüm kapsamında yer alan bölgedeki konutta yaşayan ve işyeri kiracıları,
 • 6306 sayılı Kanun kapsamındaki sözleşme ile tahliyesi gerçekleştirilenler yararlanır.

2-Taşınma yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

Gerekli şartları sağlayanların başvuru için bazı evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Taşınma yardımı başvurusunun tahliye kararından en geç 1 yıl ya da riskli raporu verildikten sonra en geç 3 ay içerisinde yapılması gerekmektedir.

Başvurular kentsel dönüşüm kapsamında yer alan bölgedeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ya da Belediye’de ilgili birimlere yapılır. Başvuru için gerekli olan evraklar aşağıda verilmiştir.

3-Kentsel dönüşümde taşınma yardımı için gerekli belgeler nelerdir ?

Kentsel dönüşüm taşınma yardımından yararlanabilmek için başvuruda istenen evraklar şunlardır;

Konutlarda kiracı olarak kalanlar için;

 • Kimlik fotokopisi,
 • Başvuru formu ( İlgili Belediye ya da Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerinden alınabilir),
 • Kentsel dönüşüm kararı verilen konutta ikamet ettiğini gösterir ikamet belgesi ya da su, elektrik, doğalgaz faturası gibi bir fatura,
 • Nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir),
 • Riskli yazı belirtme yazısı fotokopisi,
 • Devlet bankalarından birisinde yani Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası’nda açılmış vadesiz hesap cüzdan fotokopisi.

İşyeri kiracısı olanlardan istenen evraklar ise şunlardır;

 • Başvuru formu,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Riskli binaya ait vergi levhası fotokopisi,
 • İşyerinin yeni adresine ait vergi levhası fotokopisi,
 • Riskli yapı belirtme yazısının fotokopisi,
 • Kamu bankalarından açılmış hesap cüzdanı fotokopisi.

İstanbul’dan göç edene belediye yardımı 2022

Yukarıda kentsel dönüşüm kapsamında ödenen taşınma yardımından bahsettik. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’da ikamet eden ve İstanbul dışına çıkacak olanlara ibb göç yardımı ödenmektedir.

İbb taşınma yardımından yararlanmak için Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir. Memlekete göç yardımı olarak da adlandırılan bu yardım genellikle muhtaç sayılan ve maddi durumu iyi olmayanlara ödenmektedir. Bazı kişiler tarafından İstanbul’dan köye dönüş yardımı olarak da adlandırılan bu yardım için başvurudan sonra gerekli araştırma yapılır ve eğer kişinin durumu İbb köye dönüş yardımı için uygunsa ödeme yapılır.

İstanbul’dan memlekete göç para yardımı ne kadar 2022

İstanbul’dan taşınma yardımı kişinin maddi durumu, taşınılacak il ya da ilçe mesafesi ve bazı kriterlere göre farklılık gösterebilmektedir. 2022 yılı için ortalama olarak ibb nakliye yardımı tutarı 1500-2000 TL aralığındadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“2022 Taşınma Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?” üzerine 4 yorum
 1. Hayırlı günler ben aylevi sebepler yüzünden İstanbul’dan Sivas’a taşındık ama eşyalarının hepsini getirmedim yardım edebilir misiniz getirmem için birde engelli oğlum var eşyaları hep kaldı İstanbul da

  Cevapla
 2. İstanbul’da ikamet ediyorum memleketim dışında bir şehire taşınmak istiyorum bunun için yardım alabiliyor muyum?

  Cevapla
Yorum yapın