Vergi Dairesi Faaliyet Kodları 2024 & Güncel Tam Liste

Vergi dairesi faaliyet kodları her bir işi kolu için belirlenen kodlardır ve nace kodu olarak da adlandırılır. Vergi dairesi nace kodu işyerinde yürütülen faaliyete uygun olmalıdır. Vergi dairesi kodları işyerlerinin vergi levhalarında yer alır ve sonradan istenirse değiştirilebilir ya da yeni nace kodu eklemesi yapılabilir. Bu yazımızda nace kodları nedir, vergi dairesi kodu nerede yazar, birden fazla nace kodu seçilebilir mi gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Nace kodu nedir ?

Avrupa Birliği’nde Ekonomik Faaliyetlerin istatistiksel olarak sınıflandırılması anlamına gelen NACE kodu, işyerlerinin faaliyette bulundukları iş kollarına göre tehlike sınıflarının belirlenmesini sağlayan sistemin oluşturduğu altı haneden oluşan bir koddur. Bundan dolayı altılı faaliyet kodu olarak da tanımlanır.  

Nace kodu nerede yazar ?

Gib nace kodları vergi levhasının üzerinde FAALİYET KOD VE ADLARI bölümünde yer alır. Örnek  vergi levhası nace kodu görüntüsü aşağıda paylaşılmıştır. Ayrıca hemen altta vergi faaliyet kodlarını interaktif vergi dairesinden nasıl sorgulayabileceğiniz anlatılmıştır.

faaliyet kodu nerede yazar

Nace kodu sorgulaması nasıl yapılır ?

Nace kodu vergi dairesinden öğrenilebilir. Eğer elinizde vergi levhası varsa yukarıdaki örnekteki gibi 6’lı vergi dairesi faaliyet kodunuzu görüntüleyebilirsiniz. Eğer vergi levhanız yoksa nace kodu öğrenme işlemini interaktif vergi dairesinden vergi levhanızı indirerek yapabilirsiniz. Gelir idaresi nace kodlarınızı online olarak sorgulamak için;

  • Buradan interaktif vergi dairesine giriş yapın ⇒ interaktif vergi dairesi girişi. Girişi varsa şifreniz ve T.C numaranız ya da E-devlet şifresi ile yapabilirsiniz.
  • İnteraktif vergi dairesinde SİCİL KAYDIM kısmına giriş yapın. Burada Mükellefiyet Bilgileri kısmının altında işyeriniz adına kayıtlı tüm nace kodu bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Vergi dairesi nace kodu sorgulamasını Ayrıca sisteme giriş yaptıktan sonra sırasıyla İŞLEM BAŞLAT-MÜKELLEFİYET İŞLEMLERİ- E VERGİ LEVHASI OLUŞTURMA aşamalarını takip ederek vergi levhanızı oluşturabilir ve nace kodları vergi dairesi görüntülemesi yapabilirsiniz.

Birden fazla nace kodu olur mu ?

Gelelim konu hakkında çok sorulan vergi levhasına iş ekleme yapılabilir mi sorusunun cevabına. İşyerinde ana faaliyet konusu dışında bir faaliyet olacaksa bunun için vergi dairesi nace kodu eklemesi yapılabilir.

Faaliyet kodu ekleme nasıl yapılır ?

Vergi levhası faaliyet kodu eklemesi dilekçe ile bağlı olunan Vergi Dairesi’ne başvuru suretiyle ya da interaktif vergi dairesinden talep sureti ile gerçekleştirilebilir. İnteraktif vergi dairesinde Ek Faaliyete Başlama Dilekçesi bölümünden faaliyet kodu listesinde yer alan kodlardan birisinin faaliyet eklenmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Vergi dairesi faaliyet kodları 2024

Vergi dairesi nace kodları sürekli olarak güncellenmekte ve gib faaliyet kodlarına yenileri eklenebilmektedir. Faaliyet kodları excel listesini buradan indirebilirsiniz ⇒ gib nace kodu excel indir.

E-ticaret faaliyet kodu

E-ticaret yapmak isteyenler için 6’lı faaliyet kodu konusunda tereddütler yaşanmaktadır. E-ticaret için “47.91.14 Nace kodu Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret/elektrik elektronik e-ticaret “ faaliyet kodunun seçilmesi gerekmektedir.

Vergi dairesince verilmiş nace kodunu gösterir belge nasıl alınır ?

Bazı Kurumlar ve özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil aşamasında gib faaliyet kodunun işyeri tescilde girilen vergi nace kodları ile uyumlu olması ve vergi levhasında yer almasını ister. Eğer vergi levhasında tescil ettiğiniz işkolu ile ilgili nace kodu görünmüyorsa bu durumda bağlı olduğunuz Vergi Dairesinden 6’lı nace kodu gösterir şube açılış yazısı almanız gerekiyor.

Vergi dairesi faaliyet kodu değiştirme

Vergi dairesi faaliyet kodu değiştirme işlemi;

  • İnteraktif vergi dairesi üzerinden talepte bulunularak ya da,
  • Dilekçe ile bağlı olunan vergi dairesine başvurularak değiştirilebilir.
Vergi Dairesi faaliyet kodu nasıl öğrenilir?

İşyerinizin faaliyet diğer adı ile nace kodu vergi levhasında yer alır. Eğer yeni işyeri açacaksanız excel listesinden işin nace koduna bakabilirsiniz.

Vergi faaliyet kodu nedir?

6’lı faaliyet kodu ya da nace kodu olarak da tanımlanabilecek bu kod yapılan işin niteliği ve tehlike sınıfına göre işyerlerinin sınıflandırılmasında kullanılan kodlardır.

Faaliyet Kodu Nasıl Alınır?

Aktif işyeriniz varsa ve faaliyet kodunuzu öğrenmek istiyorsanız vergi dairesinden ya da muhasebecinizden öğrenebilirsiniz. İnteraktif vergi dairesinden de vergi levhanızı indirerek güncel faaliyet kodunuzu öğrenebilirsiniz.

412001 faaliyet kodu nedir?

4120-01 nace kodu ikamet amaçlı binaların inşaatı için tanımlanan faaliyet kodudur.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın