Nace Kodu Sorgulama & Nedir, Nasıl Yapılır?

Nace kodu sorgulama işlemlerini online olarak yaparak işyerinizin faaliyet kodu diğer adı ile nace kodu öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda nace/işyeri kodu sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz, nace kodunun ne olduğu ve ne işe yaradığı gibi konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Nace kodu nedir?

Nace kodu uluslar arası bir kodlama sistemidir. Bu kod ile ekonomik faaliyetlerin tehlike sınıfları belirlenir. Bu kod ile işletmenin faaliyet alanları belirlenir. SGK işyeri tescil işlemlerinde, tehlike sınıfının belirlenmesinde ve daha birçok resmi işlemde bu kod kullanılır.

Nace kodu açılımı nedir?

İşyeri nace kodu Türkçe kelimelerin kısaltmalarından oluşmaz. “Nomenclature des Activites Economiques dans la Communaute Eurooeenne” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Tam olarak Türkçe karşılığı ise şudur: ” Avrupa Topluluğu’ndaki Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiktel Sınıflandırması”.

Nace kodu sorgulaması nasıl yapılır?

İşyeri/firma nace kodu sorgulama işlemi oldukça basittir. Eğer elinizde vergi levhası varsa nace koduna vergi levhanızdan bakabilirsiniz. Aşağıdaki vergi levhası görselinde de gösterildiği gibi vergi levhasının üzerinde ” FAALİYET KOD ve ADLARI” kısmı yer almaktadır. Bu alana bakarak nace kodu nereden öğrenilir sorusunun cevabını bulabilir ve 6’lı nace kodunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer elinizde vergi levhanız yoksa bu durumda işyeri kodu öğrenmek için interaktif vergi dairesinden vergi levhanızı görüntüleyebilirsiniz.

  • İnteraktif vergi dairesinden işyeri nace kodu öğrenmek ve vergi levhanızı görüntülemek için öncelikle buradan interaktif vergi dairesine e-devlet şifreniz ya da varsa uygulama şifreniz ile giriş yapınız ⇒ interaktif vergi dairesi girişi.
  • İşyeri nace kodu sorgulaması yapmak için interaktif vergi dairesine giriş yaptıktan sonra SİCİL KAYDIM kısmına giriniz. Bu kısımda Mükellefiyet Bilgileri alanını göreceksiniz.
  • Bu kısımda size ait tüm mükellefiyetler ve nace/faaliyet kodlarını görüntüleyebilir ve işyeri/şirket nace kodu sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • Eğer interaktif vergi dairesi şifresi ya da E-devlet üzerinden sisteme giriş imkanınız yoksa bu durumda bağlı olduğunuz Vergi Dairesinden nace kodu bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
faaliyet kodu nerede yazar

Nace kodu alma işlemini tamamladıysanız Nace kodu nerede yazar konusunda ayrıntılı bilgi bulmak ve güncel nace kodu listesine ulaşmak için işyeri faaliyet kodu listesi başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK nace kodu öğrenme işlemi nasıl yapılır?

Eğer SGK’da tescilli işyeri dosyanız varsa yani sigortalı işçi çalıştırıyorsanız nace kodu nasıl bulunur sorusunun cevabını işyeri sicil numaranızı sorgulayarak da öğrenebilirsiniz. Bu işlem oldukça basittir ve e-devlet üzerinden yapılır. Nasıl yapıldığını öğrenmek için SGK işyeri no sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nace kodu sorgulama e-devlet

Yukarıda nace kodu nasıl alınır başlığında da belirttiğimiz gibi nace kod sorgulaması interaktif vergi dairesi üzerinden doğrudan yapılabilmektedir. Nace kodunu öğrenmek için anlatılan yolu izlemeniz ve E-devlet şifresi ile görüntülemeniz yeterli olacaktır. Faaliyet/nace kodu arama yani sorgulama işlemleri doğrudan e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Eğer vergi dairesi nace kodum nedir sorusunun cevabını arıyorsanız interaktif vergi dairesi üzerinden yukarıda nace kodumu nasıl öğrenebilirim üst başlığında anlattığımız yolu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Nace kodu tehlike sınıfı sorgulaması nasıl yapılır?

İşyeri nace kodlarından tehlike sınıfını sorgulamak mümkün. Ancak nace kodu sorgulama tehlike sınıfı öğrenme işlemi için 6331 sayılı Kanun ekinde yer alan az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan nace kodları listesini indirerek excel dosyası ile nace kodundan tehlike sınıfı sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Excel listelerinden nace kodu ile tehlike sınıfı sorgulama işlemi biraz zahmetli ve zor olacaktır. Bunun yerine arama motorlarında “Nace kodu tehlike sınıfı sorgulama” ile arama yaparak sorgulama yapılan sayfalar aracılığı ile tehlike sınıfı sorgulaması yapabilirsiniz.

Ssk sicil numarasından tehlike sınıfı sorgulaması yapılabilir mi?

SGK işyeri tescil numarasında başlangıç kısmında işyeri faaliyet kodu yer alır. Bu kısımdan nace kodunu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu 26 haneli işyeri SGK sicil numarası ile tehlike sınıfı sorgulaması yapamazsınız.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın