2019 Yıllık İzin Süreleri

4

4a SSK kapsamında çalışanların yıllık izin yönetmeliğine göre kullanabilecekleri yıllık izin süreleri işyerindeki toplam çalışma süresine göre belirleniyor. Bu yazımızda çalışma süresine göre toplam yıllık izin 2019 hakkınız konusunda bilgi sahibi olabilir ayrıca 2019 yıllık izin alma hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını da bulabilirsiniz.

Çalışma sürelerine göre yıllık izin hakkı 2019’da kaç gündür ?

İşçinin işyerindeki çalışması süresine göre yıllık izin hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 1-5 yıl arasında (5 yıl dahil ) ise toplam yıllık izin hakkı 14 gündür. Eğer maden ya da yer altında çalışan ise yıllık izin hakkı 18 gün olacaktır.
 • 5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışanlar için toplam yıllık izin süresi 21 gündür. Eğer yer altında ya maden işlerinde çalışıyorsa bu durumda yıllık izin hakkı 25 gündür.
 • Toplam çalışma süresi 15 yıldan fazla olanların yıllık izin hakkı 26 gündür. Eğer yer altında çalışan ise bu süre 30 gün olarak kullandırılır.

** 18 yaş altı çocuklar ile 50 yaş üzeri çalışanların senelik yıllık izin hakları 20 günden az olamaz.

Yukarıda da görüldüğü üzere yıllık izin artışları işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişiyor.

Yıllık izin kullanımı parça parça olabilir mi, yıllık izin bölünebilir mi ?

En son kanuni düzenlemelere göre işçi bir kısmı 10 günden az olmamak koşulu ile diğer kısımları istediği şekilde yıllık izin bölme hakkınız bulunmakta.

2019 yıllık izin dilekçesi örneği ve Yıllık izin formu

İzne ayrılacak personelin öncelikle işverene yazılı olarak yıllık izin belgesi ile talepte bulunması gerekiyor. Yıllık izin bildirimi için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz >> yıllık izin dilekçesi

İzne çıkacak çalışan için senelik izin formunun doldurularak işveren tarafından onaylanması ve işçinin özlük dosyasında saklanması gerekmektedir.

Senelik izin formunuburadan indirebilirsiniz >>> yıllık izin formu indir

Yıllık izin ücreti hesaplaması nasıl yapılır ?

İşyerinden ayrılan işçiye kanunen kullanmadığı yıllık izin sürelerine ilişkin alacaklarının kanunen ödenmesi zorunludur. Kullanılmayan yıllık izin süreleri için ödenecek tutarın hesaplaması işten ayrıldığı tarihte geçerli olan brüt kazancı esas alınarak yapılmalıdır. 2019 yılında işten ayrılan ve içeride 15 gün yıllık izin alacağı olan asgari ücretli bir çalışan için ödenecek net yıllık izin ücreti hesaplaması şu şekilde olacaktır.

Örnek yıllık izin alacağı hesaplama 2019

Yıllık izin brütten nete çevirme örneği aşağıdaki gibidir.

 • Brüt kazancı aylık: 2558,40
 • 15 günlük brüt kazancı: 1.279,20 TL
 • SGK kesintisi %15 = 191,88  TL
 • Gelir vergisi 163,09 TL
 • Damga vergisi:  8,25 TL

Ödenecek net yıllık izin ücreti= 1279,20-363,22= 915,98 TL

Yıllık izin zamanaşımı süresi, yıllık izin ücretinde zaman aşımı!

01 Temmuz 2012 tarihinden sonraki yıllık izin alacağı zamanaşımı süresi 10 yıl olarak uygulanırken bu tarihten öncekiler için 5 yıl olarak uygulanmaktadır. Görüldüğü üzere yıllık izin alacaklarında zamanaşımı süresi 01 Temmuz 2012 öncesi ve sonrası değişmektedir. Sebebi Yargıtayın vermiş olduğu karardır. Yıllık izin alacağında zamanaşımı süresini hesaplarken bu tarihlerin göz ardı edilmemesi önem arz etmektedir.

Yıllık izin alacağı faizli mi ödenir ?

Hayır yıllık izin alacakları işten ayrılış tarihindeki brüt kazanç esas alınarak yapılır ödeme. Faiz uygulanmaz.

Yıllık izin alacağının ispatı nasıl yapılır ?

Eğer işvereniniz hakkınız olan yıllık izinlerinizi size vermediyse ve alacaklarınızı da ödemediyse herhangi bir senelik izin formunu ya da ücret bordrosunu imzalamamış olmanız kaydı ile mahkeme yoluna giderek yıllık izin ücret alacaklarınızı işverenden tahsil edebilirsiniz.

Yıllık izin bildirim süresi nedir ?

İşyerinde senelik izne ayrılacağınız tarihleri önceden işverene bildirmeniz gerekiyor. Bunun için kanunen önceden belirlenmiş bir süre bulunmuyor. Bu yüzden işyeriniz hükümlerini ve sözleşme koşullarınızı göz önünde bulundurarak işverene bildirim yapacağınız tarihi belirlemeniz gerekir.

Yıllık izin borçlanması yapılır mı?

Senelik izinde olunan süre boyunca sigorta primleri ve SGK hizmeti tam ödeniyor. Dolayısıyla ayrıca bu süreleri borçlanma gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Yıllık izin konusundaki sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. P. K.

  1998 tarihinde 7 aylık ücretsiz doğum izni alan öğretmenim, emeklilikte bu 7 ayın emekli sandığına pirim ödenmesi mümkün müdür? Başvurular nereye yapılır? Ayrıca çalışmadığım dönemde işçi olarak 1998 de sgk girişim vardı, aradaki boşlukları isteğe bağlı tamamlayıp, emekliliğime gün olarak katkı sağlayabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet ücretisiz izin süresini borçlanabilirsiniz.Başvuruyu Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapmanız gerekiyor. Arada boşta geçen süreleri tamamlama hakkınız yok maalesef.

 2. Kerim

  Merhaba ben taşeronda çalışıyorum. Nisan ayında askere gittim 14 gün yıllık izinim vardı kullanmadım. Askerden geldikten sonra aynı yerde işe başladım ve Yıllık izniminkullanmak istedim fakat kullanamazsın dediler 1 yılı doldurup ondan sonra ki yıllık iznimle birleştirilip 28 gün olarak kullanabilirsin dediler. Fakat ben işten çıkacağım desem içerideki Yıllık iznimi kullanabilir miyim. Onlar kullanamazsın dediler. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda net bilgi sahibi değilim ama kanaatim verilmesi gerektiği yönünde.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.