Yurtdışı Borçlanma ile Emekli Olanlar Minijob Yapabilecek

0

Yurtdışı borçlanma ile emekli olanlar minijob yapabilecek yani bulundukları ülkede kısa süreli çalışabilecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen ve 05 Haziran 2020 tarihinde TBMM komisyonunda kabul edilen torba yasada Türkiye’de yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar ile ilgili düzenleme de yer aldı.

Yurt dışı emeklilik ile Türkiye’de emekli olan ancak bulundukları ülkede sigortalı çalışamayanlar bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte artık kısa süreli ( minijob) işlerde çalışabilecek.

Yurtdışı borçlanma ile emekli olanlar için düzenleme komisyonda kabul edildi

Hazırlanan torba yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonunda kabul edildi. Kanunda yer alan ilgili madde metni aşağıdaki gibidir;

Yurtdışı borçlanma ile emekli olanlar artık çalışabilecek

Düzenleme ile birlikte;

  • Tam olarak çalışılabilecek işler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkartılacak genelge ile netleşecek.
  •  Kanundaki ilgili maddeden de anlaşılacağı üzere zorunlu sigorta kapsamında olmasına rağmen sigorta prim ödemesinden muaf olacak şekilde kısa süreli çalışan ve bu çalışmaları hizmet belgesinde gösterilen ve çalışmaları zorunlu çalışma olarak değerlendirilen kişiler ilgili işlerde çalışsalar bile Türkiye’de aldıkları emekli maaşı kesilmeyecek.

Düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek ?

Torba yasada yer alan ilgili teklif Meclis komisyonunda kabul edildi. Son olarak Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ile birlikte resmi olarak yürürlüğe girmiş olacak. Sonrasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulamaya ilişkin genelge çıkartılacak. Çok büyük bir ihtimalle 2020 Ağustos ayı sonrasında düzeneleme hayata geçmiş olacaktır.

Yurtdışı borçlanma hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.