Bağkur Affı 2024 & İhya ve Silme Var mı?

Bağkur affı 2024 için yeni bir düzenleme milyonlarca bağkur borçlusu tarafından bekleniyor. En son 7440 Sayılı yasa ile borçlar yapılandırılmıştı. Şimdi ise torba yasada yeni bir bağkur affı beklentisi arttı. Bu içerikte yeni bağkur affının ne zaman çıkacağı, nasıl olacağı ve kimleri kapsayacağı hakkında bilgi verilecek. Olası bir af yasası çıkması durumunda;

 • Kanunla belirlen ay ve öncesi prim borçlarının yeniden yapılandırılacak,
 • Kanunla belirlen ay ve öncesi prim borçları yeniden yapılandırılarak 48 ay taksitle ödenebilecek.
 • Başvurular elden Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne ya da e-devletten online olarak yapılabilecek.

2024 bağkur yapılandırması nasıl olacak?

Çıkması beklenen yeni Bağkur affı 2024 yapılandırma yasası ile;

 • Bağkura af kapsamında 2024 yılında yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenecek ve dileyen prim borçlarını 48 aya kadar taksitlendirebilecek.
 • Bağkurda daha önce çeşitli yasalar gereği dondurulan ve silinen dönemler ihya affı yasası bekleniyor ancak torba kanunda ihya sürelerinin yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin de yer alması bekleniyor.
 • Daha önce ilgili Kanunlarla prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma devam etse de bitmiş olsa da yeni yasa ile borçlarını yapılandırabilecek.
 • Bağkur 6183 48. madde taksitlendirmesi yapanlar taksitlendirme devam etse bile başvuru yaparak kalan borçları için yeniden yapılandırma yasasından yararlanabilecek.

Bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Bağkur borç yapılandırma yasası düzenlemesinin çıkması ve resmi gazetede yayımlanmasının ardından;

 • 2024 Bağkur borç affı kapsamında yeniden yapılandırma için başvurular herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ya da e-devletten,
 • İhya borçlarının yeniden yapılandırılabilmesi için ise başvurular e-devlet üzerinden ya da  bağkur dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Elden ya da internetten yapılabilecek.

İnternetten bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Bağkur affı 2024 düzenlemesinin çıkması halinde yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak.  2024 Bağkur yapılandırma başvuru ekranı açıldığında e-devlet şifresi ile giriş yaparak kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvuru formu ve gerekli evraklar

2024 bağkur yapılandırma düzenlemesinin çıkması ile birlikte Bağkur borcu yapılandırma yapılandırma başvurusu için ;

 • Sadece mevcut borcu yapılandırmak için yapılandırma başvuru formu yeterli olacaktır.
 • Eğer ihya yapılandırması yapılacaksa bu durumda tarım bağkuru için 2926 İB formu, esnaf ya da şirket ortaklarının da 1479 İB formlarını başvuru formu ile birlikte vermesi gerekmektedir.
 • Sigortalılık belgelerini buradan indirebilir ve nasıl doldurulacağı konusunda bilgi alabilirsiniz ⇒ Bağkur sigortalılık belgesi indir.

2024 bağkur borç sildirme nasıl olacak ?

Bağkur affı 2024 yeni yasasında bağkur borçlarının silinmesine ilişkin bir düzenleme şu an yer almıyor. Gelecek olan torba yasalara sildirme/dondurma düzenlemesi dahil edilirse önceki yasalarda olduğu gibi getirilecek borç sildirme düzenlemesi aşağıdaki gibi olması beklenmektedir;

 • Kanunla belirlenen dönem ve öncesinde ödenmemiş prim borcunuz varsa bu borçlarınızı yapılandırma son başvuru tarihine kadar ödememeniz ve ya yapılandırmamanız durumunda belirlenen tarih itibariyle borçlar silinecek.
 • Dilerseniz süreyi beklemeden dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak sildirebilirsiniz.
 • Aktif kayıtları devam edenlerin borçlar silinip hizmet dondurulduktan sonra tescilleri Kanunen belirlenen tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

Bağkur borç sildirme başlıklı sayfamızdan sildirme başvurularınızı yapabilirsiniz.

2024 bağkur dondurma nasıl olacak ?

Aslında bağkur gün sildirme ve bağkur borcu dondurma aynı şeylerdir. Yani bağkur borç silme kapsamında borçlar silinir ve bu sürelere ait hizmetler dondurulur. Bağkur prim dondurma düzenlemesi yeni torba yasada yer almamaktadır.

Bağkur dondurma dilekçesi 2024

Bağkur prim borcu sildirme düzenlemesi ile ödeme vadesi geçmiş prim borçlarını sildirmek için aşağıda örneği verilen bağkur borç dondurma ve bağkur prim sildirme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • …………… tarihinde resmi gazetede yayımlanan ……….sayılı Kanun gereği prim borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

2024 bağkur ihya affı nasıl olacak ?

TMalumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. Mevcut durumda dondurulan hizmetlerin ihyası yani canlandırılması talep tarihinde geçerli primler üzerinden yapılabilmekte. Bağkur ihya başvurusu yapmak ve ödenecek tutarı hesaplamak için hemen silinen bağkur günlerini geri alma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2024 torba yasada geriye dönük bağkur affı var mı ?

Bağkur konusunda özellikle geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok. Şu an için bir düzenleme yok ama torba yasada çıkarsa konu hakkında ayrıntılı bilgi verilebilecektir.

Torba yasada Bağ-Kur affı var mı?

Bağkur affının yer aldığı bir çalışma ya da torba yasa şu an yok. Bağkur Affı 2024 son dakika gelişmeleri için takipte kalmanızı öneririm. Çünkü güncel olarak Bağkur affı son dakika gelişmelerini doğru olarak bulabileceğiniz en iyi site biziz.

2024 Bağkur affı ne zaman yürürlüğe girecek ?

Bağkur affını da içeren torba yasa konusunda bir gelişme olursa detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bağ-Kur’luya müjde 2024

Bağ-Kur’luya müjde ilk olarak EYT yasası ile verildi. 08.09.1999 tarihinden önce başlangıcı olan bağkurlu erkekler 9000 gün ve kadınlar ise 7200 günü tamamladıklarında emekli olacaklar.

En son Bağ-Kur affı ne zaman çıktı?

En son bağkur affı 2022’de çıkmıştı.

4/5 - (40 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Affı 2024 & İhya ve Silme Var mı?” üzerine 431 yorum
 1. Slm hocam 1978 doğumluyum sgk giriş 1996 pirim 1100 var 2006.2014 arası bahkur var bu bahkurla alakalı borc sıldırdık tekrak kazana bılırmıyız ödeme yapsak ne yapmamız gerekli +askerlik va r bilgilendırırsenız sevınırım

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkurda dondurulan hizmet sürelerinizi ihya edebilirsiniz. Sonrasında SSK’dan devam etmenizi öneririm. EYT’de 5400 günle emeklilik şartının bağkurdan ne olacağı belli değil. Bunun için beklemeniz gerek.

   Yanıtla
 2. Merhabalar Ömer bey babam kasım 1968 doğumlu. 13.04. 1985 tarihinde sigorta girişi, 2001 yılında da Bağkur girişi var ancak prim ödemeleri düzenli devam etmemiş. Bağ-Kur’dan 1262 günlük bir borcu var. 2021 yılı şubat ayından itibaren de sigortalı olarak çalışmaya devam etmekte. Toplam sigorta prim günü sayısı 806. Ayrıca 1994-1999 yılları arasında da bir kooperatifte süt üreticiliğinden yapılmış prim kesintileri bulunmakta bunu herhangi bir şekilde değerlendirebilir miyiz? Tüm bu durumlar doğrultusunda babamın emekliliği için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Yardımcı olursanız çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkurda ihya edilecek bir hizmeti yok mu babanızın? Belirttiğiniz tarihlerdeki kesintilere göre hizmet alabilirsiniz 1994-1999 arası. SSK için 5000 gün gerekecek babanıza. Ayrıca son 3,5 yıl şartını SSK’dan sağlaması gerekecek.

   Yanıtla
 3. merhabalar hocam.. 2003 temmuz tarihinden 2009 şubata kadar bağkur kaydım olmadan vergi mükellefi olarak işyeri çalıştırdım.. torba yasaya göre geriye dönük bağkuru tescil ettirmek gibi imkan varmı veya verilebilir mi yorumunuz nedir. saygılar..

  Yanıtla
 4. mrb babm için yazmıstım babamın girişi1988 sıgorta 1999 ise bagur sigorta gün sayısı1800 bagkur ise 5400 ama 2011 yılından beri bagkuru yatırmıyor emekli olabilirmi askerliği borcalnsa fln yada af cıkarmı cevaplarsanız cok tesekur ederım

  Yanıtla
  • Merhaba. giriş tarihine göre bağkurdan emeklilik için 9000 günü tamamladığında yaş şartı olmadan emekli olur. 5400 gün için yaş şartının ne olacağını şu an bilmiyoruz.

   Yanıtla
 5. mrb ömer bey
  sgk başlangıç tarihim 01,09,1998 bağkur:11,10,2019 tolamda 5747 gün var.
  sigortalılık süresi 24 yıl 4 ay
  ne zaman emekli olurum ve 21 ay bağkur borcum var.bağkr devam ediyor. 21 ayı yatırmam şartmı emekli olmam için

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur 1260 günden fazla olmasın ona dikkat edin. SSK’dan 5000 günle emekli olursunuz. Bağkur sildirme çıkarsa hizmete ihtiyacınız olmadığı için borçlu süreleri sildirebilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Merhaba Ömer Bey,
  Ben SGK 1996 girişliyim.SGK’dan 5850 günüm var.2017 yılında bir şirket açtım ama hiç bağkur primi yatırmadım.Bu süreç içerisinde SGK primlerim ve gün sayım yeterli olduğu için Bağkur primlerimi ve gün sayımı 2 kez sildiridim.Ancak şu an yine Bağkur prim borcum var.Ben SGK’dan EYT kapsamında emekli olmak istiyorum.Bağkur prim affı çıkarsa, Bağkur primlerimi sildirdiğimde SGK’dan emekli olabilir miyim ?

  Yanıtla
 7. Merhaba, 1996 SSk girişliyim, 2004 yılında bağkurlu oldum. 2008 yılının 8 ayı dahil prim ödedim. 2012 yılında yapılandırma yapıp ödemedim. 2016’dan itibaren (halen) ssk’lıyım. E-devlete baktığımda yapılandırmanın bittiği 2015 yılına ait borcu görüyorum sadece. Yaşım 44. Ssk’da toplam 2480 günüm var, (2016’dan şu ana kadar hala devam eden ssk). Geçmiş bağkur borcumu ihya edebilir miyim? (2008 8’inci ay-2015 arası)

  Yanıtla
 8. Merhaba Ömer bey 07/07/2000 tarihinde vergi kaydım var ve 03/05/2005 yılında vergiyi kapattım bağkur kaydım hiç yapılmamış ve 2006 yedek subay olarak görev yaptım(emekli sandığı güblerim gözükmüyor) ve 2007 den beri bir fiil çalışıyorum toplam gözüken gün sayım 5350 gün .04/10/2000 tarihinden önce vergi kaydım olduğundan dolayı vergi kaydımın olduğu dönemi bakur kaydı yaparak ihya edebilirmiyim.ve bu koşullarda ne zaman emekli olabilirim.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Maalesef o süreleri ihya edemezsiniz. Tescil hakkınız da yok kanunen. Emekli sandığında 01.10.2008 öncesi hizmetler sistemde görünmüyor. Mevcut durumda emekli sandığından emeklilik yaşınız 60.

   Yanıtla
 9. Merhaba Ömer bey. Yardımcı olursanız sevinirim. 1998 te 15 gün sigorta girişim var. 2005 te şirket devraldık, ortak sebebiyele 2008 de kapatmak zorunda kaldım. maliye 2008 de Resen terk etti ama Ticaret odası 2014 te bir kanun çıktı ve ancak o zaman terk işlemi yaptı. 6 yıl faaliyet olmadığı halde 9 yıl bağkur işledi. Hiç ödemedim. 2014 ten beri Ssk lı olarak bir yerede çalışıyorum. 9 yılı ihya edebilirmiyim ? edersem aradaki 6 yıl bana sorun çıkarır mı ? olursa şayet Bağkur mu Ssk mı emekli olurum. Teşekkürler.

  Yanıtla
   • Merhaba ben %42 engelliyim1998′ 8 ay bir iş yerinde çalıştım ama hiç sigorta başlangıcı yapılmamış 2012 yılında 7 ay sigortam var 2015’te Kendi iş yerimi açtım 4 yıl 2 ay bağ-kur’um var 2020 10 aydan bu yana yine Özel sektörde bir firmada sigortalı olarak çalışıyorum toplamda 2032 günüm var 45 yaşındayım 1998 yılında çalıştığım firmaya hizmet tespit davası açsam eyt’li olur muyum eyt’li olur muyum 3600 kısmı emeklilikten yararlanabilir miyim

    Yanıtla
 10. Merhaba ömer bey benim sigorta giriş tarih 2001 senesi şimdi benim 2450 çalışma iş günüm var (.2008 den
  1017 tarihine kadar bagkur borcum var.) Bagkur borcunu ödemesini yapıp sigorta gününe saydirıcam .9 senelik bogkur borcu 3240 gün yapıyor .2450 gün de sosyal sigortam var toplam 5690 gün sayılır işde bu durumda emekli olabilirmiyim 55 yaşındayim.özel bir sektörde çalışıyorum .ilginiz için teşekkür ederim kolay gelsin

  Yanıtla
  • Merhaba. Yaş şartı 58 doldurmanız gereken prim gün sayısı da 7000 gün SSK’da. EYT kapsamında değilsiniz maalesef. Bu ssk için şartlar. Eğer son 2520 günlük hizmetin 1261 günden fazlası bağkursa bağkurdan şartlarınızı daha evvel yazmıştım.

   Yanıtla
 11. Merhaba,cevabınız için şimdiden teşekkürler. Eşimin sgk+ bagkur toplam 5.100 gün hizmeti var. Bir dönem 4A dan 4B ye geçti (210 gün ödenmedi borçlu ) sonra tekrar 4A li oldu. 4A dan emekli olmak istiyor,fakat arada ki ödenmemiş bagkurdan dolayı son 7 yıl içindeki 3,5 yıl kuralına takılıyor. Bagkur affı çıkarsa 210 günü sildirirsek tüm hizmet 4A da kalıyor.Size sorum şu olacak. 5500 güne tamamlamak için askerlik borçlanması yaptık. Bunu ödersek ve bagkur affi çıkmazsa boşa ödemiş olacağız, çıkarsa sorun kalmayacak. Ancak borçlanmayi kabul etmek için 1 ay süremiz olacak. Yasanın çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz. Bu durumda neyi önerirsiniz.
  Yas 51, hizmet süresi 33 yıl.

  Yanıtla
  • Merhaba. Yasanın çıkması seçimden önce muhtemel. Ancak tam olarak ne zaman çıkacağını biz de bilemiyoruz şu an. EYT yasa düzenlemesi ile bir ihtimal yapılandırma düzenlemesi de olabilir.

   Yanıtla
   • Merhabalar benim 2001 tarihinde isteğe bağlı şu an çalışıyorum 2450 pirim im var 9 senelik bagkur borcum var torba yasasına göre bagkurdan af çıkarsa emekli olabilirmiyim teşekkürler

    Yanıtla
     • Ömer bey size yazmıştım 2450 ssk pirim im var 9 senelik bagkur borcum var bagkur borcunu ödediğim zama ssk ayla birlestirilip sskdan emekli olmam için yine de 60 yaşındaki emekli olabilirim zaten 9 senelik bogkur var 2450 ssk ile topladimizda 5735 yapıyor bu durumda yinede 60 yaşınızı bekliyor olucan teşekkür ederim kolay gelsin

     • Hatice HANIM, parça parça yazıyorsunuz. Ben de net cevap veremiyorum. SSK girişiniz hangi tarihte, ne kadar hizmetiniz var? Toparlayıp net olarak yazarsanız ben de size net bir bilgi vereyim.

   • Merhaba ben 51 yaş 33 yıl (9540 gün prim)4a kapsamında emekli olmayı SSK kurumundan onaylattım fakat 2019 yılında beni bilmediğim bir şirketin ortağı olduğu mu öğrendim bu zaman zarfında 560 gün lük bağkur borcum çıkmış yaklaşık 34 bin liralık borç ( bağkur prim) ben Eylül ayında 20 sinde emeklilik işlemleri ni başlattım ama borç yüzünden emekli olamadım af çıkar ise ben ne zaman dan itibaren maaş hakkı alırım

    Yanıtla
 12. Meriç bey ihya yapıldı.parasını yatırın.emeklisiniz dendi.isteğe bağlı Bağkurluyum.parasını bu ay sonuna kadar yatırmam lazım.Fakat bir af çıkarmı acaba.Görüşünüzü öğrenebilirmiyim. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 13. Merhaba benim 01 09 1999 da adıma tarım Bağ-Kur var yaklaşık 6 yıl torba yasada af çıkarsa bu borclanmayi odedigim taktirde eyt li oluyormuyum borçlanma hariç SGK dan 5000 iş günüm var tesekkurler

  Yanıtla
 14. Merhabalar ben içerik üretici olarak basvuru yapıp istisna belgesi alıp ödemelerimi o sekilde almaya başlamıştım böyle olunca bağkur ödemek durumundaymısım bunun bilgisi verilmemişti bana ve bağkura 6000₺ borçlu olduğumu öğrendim hemen belgemi iptal ettirdim haliyle bağkurdan düşmüş oldum bu borcu ödemek zorundamıyım af gelirse silinir mi bu konuda hiç bilgim yok ne yapacağımıda bilmiyorum genel sağlık sigortamıda kullanamıyorum bu borç yüzünden yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Maalesef borcu ödemeniz gerek Gül HANIM. İkinci seçenek torba yasa çıkmasını beklemek. Torba yasa çıkarsa borçlar silinir.

   Yanıtla
 15. merhaba ben 07.08.2000 başlangıç (esnaf) bağkurluyum 18 aydır prim ödeyemiyorum ancak ödenmiş 7300 civarı prim gün sayım var.
  soru 1. 18 ay ödenmemiş borcumu dondurup sildirebilecekmiyim
  soru 2. ikiz 2 çocuğum var ancak onlar 03.06.2000 yani sigorta başlangıcımdan 64 gün önce doğdular çocuk borçlanması yapabilirmiyim eğer yapabilirsem sigorta başlangıcını öne çekermi (18 aydır ödemediğim borcu ödersem)
  soru 3. erken emekli olabilirmiyim
  ŞU ANKİ MEVCUT YASAYA GÖRE EMEKLİLİĞİME 23 AY VAR
  Şimdiden teşekkür ediyorum.. saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Yasa çıkarsa sildirebilirsiniz.
   2-Doğumdan önce sigorta olmadığı için borçlanamazsınız.
   Erken emeklilik şansınız yok. 9000 gün 58 yaş ya da 5400 gün 60 yaş şartları ile emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
  • ömer bir şeyi düzeltmek isterim ben bayanım ve emeklilik şartlarım mevcut yasaya göre 58 yaş.7200 gün ve 20 yıl hizmet süresi.Benim sadece yaş sorunum var 22.09.1966 doğumluyum,benim daha önceki sorularım yeni torba yasa ile mümkünmü diyedir.
   Bu konuda bilginiz varsa aktarmanızı rica ediyorum.
   ilginize teşekkür ediyorum. SAYGILARIMLA

   Yanıtla
  • Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulan süreleri ihya edebilirsiniz. Bunu yapılandırma zamanı yapmanızı tavsiye ederim.

   Yanıtla
 16. merhaba ben 4b sigortalı yaptım e devlet üzerinden kendimi. yanlışlıkla yaptım iptal etmek istiyorum borç ödeyecek miyim şuan 1 yıllık borç görünüyor . çok teşekkür ederim şimdiden

  Yanıtla
  • Merhaba ben eşimi ziraat odası na arazi destek parası için kayıt yaptım ama otomatik bagkurlu olmuş yeni farkettim bagkuru dondurdum borç gözüküyor 2021/08/13 de yaptırdım 2022/05/09 durdurdum 13binlira borç gözüküyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   Yanıtla
 17. Merhaba 15.02.2022 tarihi itibariyle 4B borcum bulunmakta. Haziran sonuna kadar bu borç katlanacak gibi gözüküyor. Eğer ki yasa çıkarsa bu borçların silinmesi ve bu sürelerdeki hizmetin donmuş olmadı mümkün olur mu ?

  Yanıtla
 18. Hocam ben devlet memuruyum adıma tat konserve 1994 1995 1996 1997 yıllarında tarım bağkur tevkifat kesintisi yapılmış sigorta tescili yaptırıp sigorta başlangıcını 1994 e çekmek ve 4c hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum
  Bağkur bu süreleri borçlanmam gerektiğini söyledi.
  Bu sürelerde zaten kesinti yapılmış borçlanmam gerekir mi
  Ayrıca 96 98 askerlik yaptım ve borçlandım ancak bağkur tescili yaparken bağkur borçlanması yapmam gerektiği ve askerlik borçlanmamın iptal edileceğini söylediler çakışan süreleri borçlanma olurmu
  Birde 1994 girişi benim emekliliğimi ne kadar geriye çeker

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer kesintiler en az 1 aylık hizmete yeterli olursa ayrıca borçlanma yapmanız gerekmez. Kesintiye istinaden o tarihe çekilir. Geriye dönük tescil açıldığında devam ettirilecek ama borçtan dolayı dondurulacak. Askerlik ile çakışıyorsa evet askerlik borçlanması iptal edilir. Şu an mevcut sigorta kapsamınız nedir ? Toplam ne kadar hizmet süreniz var ? Bu bilgileri vermemişsiniz.

   Yanıtla
 19. Merhaba ziraat odasında kaydım vardı ve benim haberim olmadan beni bağkurlu yapmışlar baya da borç olmuş bu borcu nasıl sildirebilirim yardım eder misiniz

  Yanıtla
  • Merhaba. 2021/05 dönemi ve öncesi borç en son çıkan 7326 sayılı yasa ile silindi. Bu dönem öncesi sizin de borcunuz varsa silinmiştir. Sonrası için tekrar yasal düzenleme çıkması gerekiyor. Yoksa silinmez.

   Yanıtla
 20. Ömer Bey Merhaba
  bağkura 01/10/2020 tarih itibari ile prim borcum var dondurma talebinde bulundum.bu dondurma sadece 01/10/2020 tarihinden 30/04/2021 tarihine kadar olan günler için geçerli değil mi. Yani eski ödediğim primlerin günlerin silinmesi gibi bir durum
  şimdiden ilginize cok teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. 30.04.2021 tarihi ve öncesinde borçlu olduğunuz süreler silinir ve hizmet dondurulur. Öncesinde 2020/10 dönemi ve öncesi silindi ise şu an o dönemler hakkında bir işlem yapılmaz.

   Yanıtla
 21. merhaba ömer bey 1975 doğumluyum 1996 da m plaka ticari minübüs aldım ve bağ-kur girişim oldu ve hiç pirim ödemedim 2002 yılında bir kanun çıktı 2000 öncesi pirim boçlarını ve prim günlerini geriye dönük sildirdim sonrası 10 yıl bağ-kur ve 11 yıl sigorta primim var o tarihlere ait satış evrakları vergi levhası ve oda kayıt belgelerim var
  bu yasada 1996 girişi veya aradaki 4 yıllık prim ve günleri alabilirmiyim

  Yanıtla
 22. 1969 doğumlu ve 1.10.1993 sigorta girişliyim 4A hizmet dökümümde 2131 toplam günüm var.
  4B hizmet dökümümde mecburi sigortalılık adı altında başlangıç tarihi 4.10.2000- terk talep tarihi 31.10.2004 olmak kaydıyla 4 yıl 2 ay 27 gün hizmet süresi gözükmekte.
  Ayrıca 7256 sayılı kanun kapsamında 1271 günü peşin ödemek suretiyle ihya ettim Mart 2021’de. 7326 sayılı kanun kapsamında 4B hizmet dökümümdeki 4 yıl 2 ay 27 günü ihya ederek emekliliğime ilave ettirebilir miyim ? ne zaman ve hangi kurumdan emekli olabilirim ?
  Peşinen teşekkürlerimle…

  Yanıtla
  • Merhaba Hacı Bey. Bağkuru 7256 sayılı yasa kapsamında ihya ettiyseniz satın alınacak başka gün kalmamıştır bence. Son 7 yıllık toplam hizmetin ne kadarı SSK, ne kadarı bağkur ?

   Yanıtla
   • Peki bu 4B hizmet dökümümde gözüken mecburi sigortalılık adı altındaki 4 yıl 2 ay 27 gün emekliliğime sayılacak mıdır ?
    Son 7 yıllık hizmetin tamamına yakını SSK ..

    Yanıtla
 23. Merhabalar üstad. Dayım üç ay önce emeklilik için başvurdu ödenmeyen bağkur borçları 33 bin TL çıkardılar 5 bin TL peşin verdi. 1 temmuzda çıkacak olan yeni yasadan faydalanmak için bu başvuru işlemini iptal edip parayı iade alıp tekrardan başvurmamız da herhangi bir sorun olur mu?

  Yanıtla
 24. Merhabalar 2001 2008 tarihlerinde vergi mükellefiyim. Bağkur kaydım yok geriye dönük ödeme affı var mı?

  Yanıtla
 25. ESNAFA GERİYE DÖNÜK TESCİL VE BORÇLANMA HAKKI SAĞLANSIN.!!!

  2000 yılından önce oda ve vergi mükellefiyet kaydı bulunan ve iş yeri olan, binbir zorlukla vergisini ödemiş esnaflar, BAĞ-KUR’a kayıt yaptıramadığı ve kurumunda zorunluluk nedeniyle bu durumdaki esnafları re’sen kaydetmesi gerekirken kaydetmediği için emekli olamamaktadırlar. Geriye dönük borçlanma yoluyla bu durumdaki esnafa bağkurlu olma yolu açılmalıdır.Esnaflar için bir çalışma yapılmalı ve bu durumdaki esnafların sigortalı olması için gerekli destek verilmelidir. Bir yıllık yapılandırma süreciyle tescil haklarının verilmesi esnafların bu mağduriyetlerini giderecektir. Bu konuda mutlaka düzenleme yapılmalıdır

  Yanıtla
 26. Merhaba Arkadaşlar 2000 öncesi bağkur tescili için büyük bir umutla bekliyoruz ancak sesimiz cılız kalıyor bu konuda sesimizi duyuracağımız sosyal medyada birlik olalım bizler bir grup olarak twetır da #BagkurTescilMagdurları adi altında paylaşımlarımızı sürdürüyoruz sizlerdende destek bekliyoruz birlik olalım sesimizi duyuralım.

  Yanıtla
 27. Ömer bey 60 yaşındayım bagkur girişim 1988 bugüne kadar ocak sonu itibarı ile ihya ile toplam günüm 10765 sgk hizmet tescilden baktım borç sıfır görunüyor e devletten emeklilik başvurusu yaptım dysden islem yapıldı ek1 pdf çıktısını aldım şu anda işyerim faaliyette olduğunu emeklilik formunda belirttim bu aydan sonra tekrar şubat için bagkur primi yazarmı onu merak ediyorum çünkü borç sıfır başvuru yaptım teşekkürler

  Yanıtla
 28. Ömerbey ihyayı yaptım parayı z bankasına yatırdım ödenen günler sistemde görünmüyor sistemde ne kadar zamanda görünür yaş ve günüm ihyala birlikte çok fazla emeklilik için başvuru yapabilirmiyim teşekkürler

  Yanıtla
   • İyi çalışmalar. 1992 sigorta girişliyim 2022 Aralık ayı itibariyle askerlik haric toplam ödenmiş 3250 prim günüm var.

    1995 yılından 2001 yılına kadar bağkur kaydım var ihya yapmak istiyorum fakat hiç prim odemedigim için 2008 de çıkan kanunla kaydım silinmiş.
    Eyt den yararlanmak için ne yapmalıyım.

    Yanıtla
    • Merbaba. Dondurulan hizmet sürelerini ihya edebilirsiniz. Benim tahminim Eyt torba yasası ile birlikte yapılandırma düzenlemesinin de çıkması.

     Yanıtla
 29. Merhaba ben 1990 1993 yılları esnaflık yaptım ama bagkur kaydı yaptırmadım. Vergi kaydım var bu günüleriminim kaydini açtırıp odeme yapabilirmiyim yada böyle bir hak verimi .teşekkür ederim

  Yanıtla
 30. Bağkur tescil mağduruyuz, bizler ikibin senesinden önce esnaflık yapan kişiler olarak bağkur tescilimizin yapılmasını ve bu günlerimizi borçlanıp ödeyerek kazanmayı istiyoruz,bizlerde bu ülkede yaşıyoruz sesimizi duyan varmı acaba..bizler esnaflık yaptık, işçi çalıştırdık,vergi ödedik re’sen bağkurlu olcanız dendi amma bağkur sigorta tesciline layık görülmedik galiba..sesimiz geliyomu..duyan vamı acaba.

  Yanıtla
 31. Merhaba, yapılandırmaya başvurduğumda ;SGK tesciliniz olmadığı için yapılandırma talebinde bulunamazsınız.
  hatası alıyorum bir bilginiz varmıdır ?

  Yanıtla
 32. Merhaba ömerbey aralık15 de bağkura gittim başuru yaptım 2018 sonrası yapılandırıldi 2018 öncesi içinihyabaşvurusu için formu verdim memur 4 hafta sonra gelmemi söyledi bugun e devlette ihya 2018 öncesi için baktım durdurulduğundan bahsediyor bu ne demek anlayamadım ben durdurma yapmadım ayrıca gecen sene bağkura gittiğimde 258000 borç çıkmıstı ocağın 10 tekrar bağkura gidecğim ayrıca şehir dışında yaşıyorum neyapmam gerekiyor ayın 10 bekleyip mi gideyim teşekkurler

  Yanıtla
  • O belirttiğiniz tarihler zaten prim borcundan dolayı dondurulan ya da durdurulan süre olarak geçer. Başvurunuz süresi içerisinde mevcut. Beklemekten başka yapılacak bir şey yok

   Yanıtla
 33. Ömer bey bugün emeklilik için tahsis talep formunu doldurdum fakat dys evrak göruntelemede gelen evrak iade edilmiş yaziyor ben bunu e devlet uzerinden onaylanip onaylanmadigini nereden ögrenebilirim

  Yanıtla
 34. Ömer bey esnaf bagkurdan nasipse emekli olucam ihyayi ödedim yapilandirma kapsamina girmeyen yani silinmeyen kasim ve aralik ayi primini ödemem gerektigini söylediler benim bildigim ben emekli olucam zaten cari ay primlerine ihtiyacım yok onları ödemeden emekli olamiyormuyum birde bana emekli olduktan sonra esnafliga devam ederseniz bu parayi ödemem gerektigini devam etmezsem vergi yi kapatirsam bu parayi odemeyecegimi söylediler bn esnaflik yapacağımı söyledim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Emeklilik tarihi itibariyle cari dönem de dahil olmak üzere borcunuzun olmaması gerekiyor. Kasım ve Aralık ayı prim borçlarınızı ödedikten sonra emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Emekli olduktan sonra zaten prim işlemez.

   Yanıtla
 35. Selam Ömer bey
  7256 yapılandırmadan yararlandım taksiye girmeden bu ay sonuna kadar borcu kapatmak istiyorum ancak internet bankaciliginda ödeme listesinde bu yapılandırma borcu kapatma seçeneğini bulamadım başka nasıl ödeme yapılabilir ?
  Teşekkürler

  Yanıtla
 36. Ömer bey verdiğiniz bilgiler ve ilgili yaklaşımızdan dolayı çok teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı bilgi edinmemi sağladınız.
  İzninizle Son bir sorum olacak ? bağkur tescil yasası çıkarsa kullanmamı önerir misiniz? Gerçi emekli yaşını geri çekiyor ama 6 yıldan dolayı mevcut ortalama çok düşer mi, Ya da yasa çıktı diyelim sadece 1- 2 ay borçlanabilir miyim, tarihi geri çekmek adına sonuçta o yaşa kadar 12 bin gün prim ödemiş olacağımdan güne ihtiyacım olmayacak, kanun işyeri süresince tamamınımı ödememi isteyecek.

  Yanıtla
 37. Ömer bey herşey için sağolun silme yani durdurma ekrani açıldığı için ben ihyayi ödeyip bna lazim olmayan borcu sildirebilirmiyim onu yanlislikla yapilandirmistim silme dilekcesi almislardi bnde bu sabah e devlet uzerinden durdurma talebinde bulundum yani sgk o borcumu hemen silebilirmi bir an önce emeklilik dilekcesi vermek istiyrm

  Yanıtla
 38. Mrb ömer bey bilindiği üzere e devletten 01/11/2020 oncesi borclar durdurma ekrani açıldı. Benim ihya haricinde 29 aylik prim borcum vardi ben de onu durdurmaak icin basvuru yaptim ama ihyayi daha yatirmadim ihya yida durdururlarmi eger dondururlarsa emekli olamam ihya benim emekli olmak için yeterli cuma günü nasipse ödeyeceğim bakalim

  Yanıtla
 39. Merhaba,
  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim, askerlik borçlanmasını 20 yıl süresi ve 7000 gün sonrası emekliliğe hak kazanmak için istiyorum aslında, ama bir faydası olmayacaksa gerek yok görünüyor.
  Bağkur tescil affı çıkarsa ki ben çıkacağını umuyorum, bu yasadan yararlanırsam ve 96 ya girişimi çekerşem eğer emekliliğe yaş olarak ne kadar faydası olur acaba birde düşük prim ödeneceği için emekli maaşında düşme olur mu?
  Çok teşekkürler
  Saygılarıma

  Yanıtla
 40. Ömer Bey merhaba,
  Öncelikle herkesin sorularına titizlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Ben 1976 doğumluyum, 1996 yılında işyeri açtım, bagkur kaydı dışında tüm kayıtlarım var ama malesef ozaman kayıt yaptırmadığım ve çıkan yasaları da kaçırdığım için mağdur oldum, yasa çıkmasını beklemekten başka çaremiz yok biliyorum.
  Benim sorum 2001 yılında işyerini kapatıp askere gittim 18 ay, 2004 yılında ilk ssk kaydım yapıldı ve aralıksız çalışıyorum, şu anda ssk prim ödemelerim 10 bin tl brüt üzerinde ödeniyor.
  Öncelikle askerliği borçlanarak ssk girişimi geriye alabilir miyim? Alırsam bana faydası olur mu? Alırsam o aradaki ödemeleri en üst primden mi ödemem gerekir yoksa farketmez mi?
  Diğer sorum ise bağkur tescil affı çıkarsa ve faydalanırsam bana yararı ne olur? Ödemeleri yine üst primden mi yapmam gerekir yoksa farketmez mi ve oldu ki yasa çıktı kaç yaşında emekliliğe hak kazanmış olurum.
  Biraz uzun oldu, zaman ayırır bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  Yanıtla
  • Merhaba. Askerlik borçlanması yaş ve diğer şartları değiştirmiyor sizin için. Borçlanmanıza gerek yok. Tamamını borçlanmanız durumunda bile yine 60 yaş ve 7000 günden emekli olursunuz. Bağkur için şu anda bir düzenleme yok. Olursa da yüksekten borçlanma hakkı verileceğini sanmam.

   Yanıtla
 41. İyi günler Ömer bey
  14.03.2009 giriş tarihli 4b bağkurluyum e devletten baktığımda 8.190,45 lira borç gözükürken yeniden yapılandırma yeni yasadan faydalanmak istediğimde hem e devlet üzerinden basvuramiyorum hemde yapılandırılacak borç tutarı 0 olarak gözüküyor
  Nasıl yeni yasadan faydalanabilirim ? Ve yapılandırma borcum 0 gösterme sebebi ne olabilir ?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Dondurulan hizmet süreleri ve dondurulmayan kısım için yazımızda verilen başvuru formunu doldurarak elden ya da posta yolu ile SGK’ya başvurmanızı öneririm. E-devlet çok sağlıklı işlemiyor.

   Yanıtla
 42. öncelikle 1. sorum 4 ortak şirket ortagıyız şirketin herhangibir sgk borcu yok sadece şirket ortaginin bir tanesinin bagkur borcu bulunuyor bu yuzden tasima ihalesiyle ilgili sgk il mudurlugu teminat iadesi yazısini vermiyor sizce hukukimidir eger oyleyse sadece teminat tarihleri arasindaki bagkur borcunami bakiliyor sadece oncesine sonrasina bakiliyormu 2. sorum bu bagkur silme ekranlari sizce nezaman acilacak

  Yanıtla
  • Merhaba Ümit BEY. Eğer ortaklar bizzat kendileri araçları sürüyorsa bu durumda borca bakılır ve borcun olmaması durumunda teminat iadesi yapılır. Yapılan işlem doğru yani. Silme ekranları hakkında maalesef bir fikrim yok. Bu ay açılır inşallah.

   Yanıtla
 43. Hocam ben ihya dilekçesi doldurdum saniyorken yapilandirma dilekcesi doldurmusum tabi bunun bilinçinde değilim halbuki memura söylemiştim benim bu parayla işim yok sildirmek istiyorum diye o da guvenlige yönlendirdi bana dilekçe doldurttu o dilekce ihya dilekcesi degildi muhtemelen çunku e devltten evrak sorgulamada yapilandirma basvurusu yaziyor ihya yazmiyor sorum su memur bna yilbasina kadar ödemessen borç silinir dedi ama ben daha erken sildirme şansim yokmu e devletten yapabiliceğim bir sistem açılırmı iptal etmek için yani

  Yanıtla
  • E devletten iptal edemezsiniz. Şu an silme ekranları açılmadı. Açıldığında dilekçe ile başvurarak yapılandırmayı iptal ettirebilir ve borçlarınızı sildirebilirsiniz.

   Yanıtla
 44. Ömer bey bugun sgk ya gittim ihya için sistem acilmis fakat sistemde hata varmis borcumu ögrenemedim bna lazim olmayan 29 aylik prim icin sildirme dilekcesi verdim eve geldim e devletten baktım 29 aylik prim borcum peşin olarak yapilandirildi diyor ben sildirme dilekcesi verdim memurlar yapilandirmis sgk yi aradim bu sekilde olmasi mümkün degil diyor bu yapilandirmayi iptal etme sansimiz yokmu memurlar bu konuda çok sorumsuz ve bilgileri yok sanırım

  Yanıtla
 45. Merhaba Ömer bey, bağkur ihyası için iki haftadır SGK’ya gidiyorum. Ve hala eskiye dönük borçların daha baslamadigini söylüyor. Bu konu hakkında bilginiz varmı. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 46. Ömer bey ihya işlemi için bugün sgk ya gitmeyi düşünüyorum kafam karıştı sistem açıldı diyorlar ama işlem yapilmiyor bugun içinde ögrenirseniz sevinirim

  Yanıtla
 47. Merhaba ömer bey öncelikle bu yaptığıniz bilgilendirme için teşekkür ederim benim sorum şu babam vefat etti hem esnaf bagkuru hemde çiftçi bagkuru var babamın doğum yılı 1952 bağkur girişi esnaf 1987 ama hiç prim ödemesi olmadi 2 yıl önce sorduğumuzda 57000 tl borç çıkmıştı bu af bize yararmı annem emekli olabilirmi babamdan dolayı birde annem kendi babasından dolayı emekli sandığından maas alıyor ikisi bir sıkıntı olurmu dedemin emekliliği sigorta yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Her ikisinden aylık alabilir mi bunun için net bir cevap veremem. SGK’dan öğrenmeniz gerek. Eğer babanızın en az 1800 günü varsa bu süreleri yapılandırma kapsamında yapılandırırsınız ve ödersiniz annenize aylık bağlanır.

   Yanıtla
  • Slm hocam ben 1994 bağkurluyum Hiç ödemedim e devlete girdiğimde o gün o ödeme çıkıyor ne yapmam gerekiyor şimdiden tşkürler

   Yanıtla
Yorum yapın