2021 Bağkur Borcu Olan Muayene Olabilir mi ?

0

Bağkur borcu olan muayene olabilir mi ? Son dönemlerde özellikle pandemi süreci ile birlikte birçok kişi 4b Bağ-Kur prim borçlarını ödemekte zorlandı. Prim borcu olduğu için de hem kendisi hem de kendisinden yararlanan kişilerin sağlık güvencesi kapatılabilmekte.Peki bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi, Bağkur borcu olan eczaneden ilaç alabilir mi , bağkurda ödeme vadesi geçen prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır ? İşte detaylar.

2021 Bağkur affı çıkacak mı ?

Yapılandırma başvurusu yapmak, yapılandırma başvuru formunu indirmek, yapılandırma hakkında güncel haberler ve detaylı bilgi almak için hemen bağkur affı başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 Bağkur borcu nasıl silinir ?

Bağkur prim borçları normal şartlarda silinemiyor. Prim borçlarının silinebilmesi için yasa çıkarılması gerekiyor. Yeniden yapılandırma yasası ile önceki yasalar gibi belli bir dönem öncesi prim borçları silinerek borçlu olunan süreler dondurulur ve bağkur yeniden başlatılır. Prim borçlarının nasıl silindiği, hizmetlerin nasıl dondurulduğu, örnek dilekçe ve konu hakkında güncel tüm gelişmelere bağkur borcu sildirme sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2021

Normal şartlarda son ödeme vadesi geçmiş iki aydan fazla prim borcu olan kişiler ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlıktan yararlanamamakta. Ancak prim borcu olsa bile;

 • Bağkurlunun kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu yani sigortasından yararlanan kişiler 31 Aralık 2021 tarihine kadar aile hekimlikleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak sağlıktan yararlanabilecekler.
 • Düzenleme devlette geçerli. Devlet dışındaki özel hastaneler ile diğer tüm sağlık hizmet sunucularında geçerli değil.
 • Düzenleme kapsamında sadece hastanedeki muayene, tahlil, tetkik v.s. bedelleri karşılanmakta. İlaç bedelleri ödenmemekte. İlaç bedelinin tamamının kişi tarafından ödenmesi gerekiyor.
 • Dilerseniz prim borçlarınızı aşağıda belirtildiği gibi taksitlendirerek sağlık hizmetlerinden özel hastaneler de dahil olmak üzere yararlanabilir, ilaçlarınızı da alabilirsiniz.

Bağkur borcu olan ameliyat olabilir mi ?

31 Aralık 2021 tarihine kadar bağkurlular için devlet hastanelerinde geçerli olan ücretsiz sağlık hizmeti ameliyatları da kapsamaktadır. Bu kapsamda devlette ameliyat olabilirsiniz. Özel hastanede olma imkanınız bulunmamakta.

Bağkur borcu olan ilaç alabilir mi 2021

31 Aralık 2021 tarihine kadar devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde geçerli olan ücretsiz sağlık hizmeti ilaç bedellerini kapsamıyor. İlaçlarınızı cepten almanız gerekecek.

Bağkur borcu nasıl taksitlendirilir ?

Bağkurda sağlıktan yararlanabilmek için bir diğer yol prim borçlarını taksitlendirmektir. Prim borçlarınızı 6183 Sayılı Kanun’un 48. maddesi gereği her zaman için 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

 • Bu kapsamda prim borçları 36 aya kadar taksitlendirilebilmekte.
 • Taksitlendirme için dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ön başvuru yapmalı ve size söylenen peşinat tutarını ödemeniz gerekiyor.
 • Peşinat aynı zamanda ilk taksittir. Peşinatı ödedikten sonra yeniden Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek taksitlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Taksitlendirmede senelik faiz oranı yaklaşık olarak %15 civarındadır.
 • Eğer bağkura devam ediyorsanız hem taksitleri hem de primleri düzenli olarak aylık ödemeniz gerekiyor.
 • Güncel prim tutarlarına bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Bağkur borcu olan GSS yaptırabilir mi ?

Bağkur prim borcu olan kişiler;

 • Bağ-Kur’u aktif değilse yani terk ettiyse genel sağlık sigortası açtırabilirler.
 • Bağkur aktifse yani çiftçilik, esnaflık kaydı aktif ve terk etmediyse açtıramazlar.
 • Prim borcu varken bağkuru terk eden ve genel sağlık sigortası açtıran kişilerin sağlıktan yararlanabilmesi için bağkur prim borcunu ödemesi ya da taksitlendirmesi gerekmektedir. Aksi halde bağkurda prim borcu varken genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alınamaz.

Bağkur borcu olan eşinin SSK üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş borcu olan kişiler;

 • Aktif kaydı devam ediyorsa yani bağkura prim ödemeye devam ediyorsa eşinin sigortasından yararlanamaz.
 • Aktif kayıtlarını kapatması ve bağkuru terk etmesi durumunda eşinin sağlık sigortasından yararlanır.
 • Zaten eş aktif sigortalı ise bağkuru terk edince sağlık otomatik olarak eşin üzerinden açılır.
 • Prim borcu eşin sigortasından yararlanmaya engel değildir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.