2022 Bağkur Borcu Olan Muayene Olabilir mi ?

Bağkur borcu olan muayene olabilir mi ? Son dönemlerde özellikle pandemi süreci ile birlikte birçok kişi 4b Bağ-Kur prim borçlarını ödemekte zorlandı. Prim borcu olduğu için de hem kendisi hem de kendisinden yararlanan kişilerin sağlık güvencesi kapatılabilmekte.Peki bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi, Bağkur borcu olan eczaneden ilaç alabilir mi , bağkurda ödeme vadesi geçen prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır ? İşte detaylar.

Bağkur borcu olan muayene olabilir mi ? Son dönemlerde özellikle pandemi süreci ile birlikte birçok kişi 4b Bağ-Kur prim borçlarını ödemekte zorlandı. Prim borcu olduğu için de hem kendisi hem de kendisinden yararlanan kişilerin sağlık güvencesi kapatılabilmekte.Peki bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi, Bağkur borcu olan eczaneden ilaç alabilir mi , bağkurda ödeme vadesi geçen prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır ? İşte detaylar.

Önemli: 11.01.2022 tarihli resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile genel sağlık sigortası, bağkur ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcu olanlar 31.12.2022 tarihine kadar sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilecek. Devlet hastanelerinde bu kişiler için yapılacak tüm işlemler ücretsiz olacak. Ancak prim borçlusu olanlar ve bu şekilde devlet hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alanlar ilaçlarını para ile alacak. Yani bu düzenleme kapsamında ilaç ödemesi devlet tarafından karşılanmayacak.

2022 Bağkur affı çıkacak mı ?

Yapılandırma başvurusu yapmak, yapılandırma başvuru formunu indirmek, yapılandırma hakkında güncel haberler ve detaylı bilgi almak için hemen bağkur affı başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 Bağkur borcu nasıl silinir ?

Bağkur prim borçları normal şartlarda silinemiyor. Prim borçlarının silinebilmesi için yasa çıkarılması gerekiyor. Yeniden yapılandırma yasası ile önceki yasalar gibi belli bir dönem öncesi prim borçları silinerek borçlu olunan süreler dondurulur ve bağkur yeniden başlatılır. Prim borçlarının nasıl silindiği, hizmetlerin nasıl dondurulduğu, örnek dilekçe ve konu hakkında güncel tüm gelişmelere bağkur borcu sildirme sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2022

2021 yılının tamamında devlet hastaneleri ile devlete bağlı diğer sağlık hizmet sunucularında hem genel sağlık sigortalılarına hem de bağkurlular ile bakmakla yükümlü olunan kişilerine borç olsa bile ücretsiz sağlık hizmeti verilmekteydi. Ancak düzenleme 2022 yılında geçerli olmayacak. Eğer borcunuz varsa hastanelerde muayene ücreti karşılığında muayene olmanız gerekiyor.

Bağkur borcu olan ameliyat olabilir mi ?

Prim borcunuz varsa devlette de özelde de ücretsiz ameliyat olamazsınız. Hem devlette hem de özelde muayene ücretlerini, tüm işlem ücretlerini ve ameliyat masraflarını cebinizden karşılamanız halinde işlemler gerçekleştirilecektir.

Bağkur borcu olan ilaç alabilir mi 2022

Son ödeme vadesi geçen prim borcunuz iki aydan fazla ise ilaçlarınızı ücretsiz olarak alamazsınız. İlaç bedelinin tamamını cebinizden ödemeniz gerekir.

Bağkur borcu nasıl taksitlendirilir ?

Bağkurda sağlıktan yararlanabilmek için bir diğer yol prim borçlarını taksitlendirmektir. Prim borçlarınızı 6183 Sayılı Kanun’un 48. maddesi gereği her zaman için 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

 • Bu kapsamda prim borçları 36 aya kadar taksitlendirilebilmekte.
 • Taksitlendirme için dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ön başvuru yapmalı ve size söylenen peşinat tutarını ödemeniz gerekiyor.
 • Peşinat aynı zamanda ilk taksittir. Peşinatı ödedikten sonra yeniden Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek taksitlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Taksitlendirmede senelik faiz oranı yaklaşık olarak %15 civarındadır.
 • Eğer bağkura devam ediyorsanız hem taksitleri hem de primleri düzenli olarak aylık ödemeniz gerekiyor.

Bağkur borcu olan GSS yaptırabilir mi ?

Bağkur prim borcu olan kişiler;

 • Bağ-Kur’u aktif değilse yani terk ettiyse genel sağlık sigortası açtırabilirler.
 • Bağkur aktifse yani çiftçilik, esnaflık kaydı aktif ve terk etmediyse açtıramazlar.
 • Prim borcu varken bağkuru terk eden ve genel sağlık sigortası açtıran kişilerin sağlıktan yararlanabilmesi için bağkur prim borcunu ödemesi ya da taksitlendirmesi gerekmektedir. Aksi halde bağkurda prim borcu varken genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alınamaz.

Bağkur borcu olan eşinin SSK üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş borcu olan kişiler;

 • Aktif kaydı devam ediyorsa yani bağkura prim ödemeye devam ediyorsa eşinin sigortasından yararlanamaz.
 • Aktif kayıtlarını kapatması ve bağkuru terk etmesi durumunda eşinin sağlık sigortasından yararlanır.
 • Zaten eş aktif sigortalı ise bağkuru terk edince sağlık otomatik olarak eşin üzerinden açılır.
 • Prim borcu eşin sigortasından yararlanmaya engel değildir.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“2022 Bağkur Borcu Olan Muayene Olabilir mi ?” üzerine 4 yorum
 1. Hocam merhaba gss ve bağkur prim borcu olanlar devlet hastahanelerden muayene olabiliyorlardı 31.12.2021 tarihinde bu bitti .2022 yılında da bu uygulama olacak mı

  Cevapla
Yorum yapın