Bağkur Borcu Olan Muayene Olabilir mi 2024 & Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Bağkur borcu olan muayene olabilir mi ? Son dönemlerde özellikle pandemi süreci ile birlikte birçok kişi 4b Bağ-Kur prim borçlarını ödemekte zorlandı. Prim borcu olduğu için de hem kendisi hem de kendisinden yararlanan kişilerin sağlık güvencesi kapatılabilmekte. Peki bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi, Bağkur borcu olan eczaneden ilaç alabilir mi , bağkurda ödeme vadesi geçen prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır ? İşte detaylar.

Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2024

Bağkur borcu olanlar özel hastaneden yararlanabilir mi sorusunun cevabını verelim. Resmi gazetede yayımlanan ve Bağ-Kur borcu olanların sağlıktan yararlanması hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile genel sağlık sigortası, bağkur ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcu olanlar 31.12.2024 tarihine kadar sağlıktan ücretsiz olarak yararlanabilecek.

Devlet hastanelerinde bu kişiler için yapılacak tüm işlemler ücretsiz olacak. Ancak prim borçlusu olanlar ve bu şekilde devlet hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alanlar ilaçlarını para ile alacak. Yani bu düzenleme kapsamında ilaç ödemesi devlet tarafından karşılanmayacak.

Bağkur borcu olan ameliyat olabilir mi ?

Prim borcunuz varsa devlette kararname kapsamında ücretsiz olarak ameliyat olabilirsiniz. Ancak bu ücretsiz sigorta özel hastanelerde geçerli değil.

Bağkur borcu olan ilaç alabilir mi 2024

Son ödeme vadesi geçen prim borcunuz iki aydan fazla ise ilaçlarınızı ücretsiz olarak alamazsınız. İlaç bedelinin tamamını cebinizden ödemeniz gerekir.

Bağkur borcu nasıl taksitlendirilir ?

Bağkurda sağlıktan yararlanabilmek için bir diğer yol prim borçlarını taksitlendirmektir. Prim borçlarınızı 6183 Sayılı Kanun’un 48. maddesi gereği her zaman için 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

 • Bu kapsamda prim borçları 36 aya kadar taksitlendirilebilmekte.
 • Taksitlendirme için dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ön başvuru yapmalı ve size söylenen peşinat tutarını ödemeniz gerekiyor.
 • Peşinat aynı zamanda ilk taksittir. Peşinatı ödedikten sonra yeniden Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek taksitlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Taksitlendirmede senelik faiz oranı yaklaşık olarak %15 civarındadır.
 • Eğer bağkura devam ediyorsanız hem taksitleri hem de primleri düzenli olarak aylık ödemeniz gerekiyor.

Bağkur borcu olan GSS yaptırabilir mi ?

Bağkur prim borcu olan kişiler;

 • Bağ-Kur’u aktif değilse yani terk ettiyse genel sağlık sigortası açtırabilirler.
 • Bağkur aktifse yani çiftçilik, esnaflık kaydı aktif ve terk etmediyse açtıramazlar.
 • Prim borcu varken bağkuru terk eden ve genel sağlık sigortası açtıran kişilerin sağlıktan yararlanabilmesi için bağkur prim borcunu ödemesi ya da taksitlendirmesi gerekmektedir. Aksi halde bağkurda prim borcu varken genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmeti alınamaz.

Bağkur borcu olan eşinin SSK üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş borcu olan kişiler;

 • Aktif kaydı devam ediyorsa yani bağkura prim ödemeye devam ediyorsa eşinin sigortasından yararlanamaz.
 • Aktif kayıtlarını kapatması ve bağkuru terk etmesi durumunda eşinin sağlık sigortasından yararlanır.
 • Zaten eş aktif sigortalı ise bağkuru terk edince sağlık otomatik olarak eşin üzerinden açılır.
 • Prim borcu eşin sigortasından yararlanmaya engel değildir.

Bağkur sağlıktan yararlanma şartları 2024

Bağkur borcu olan hastaneye gidebilir mi sorusunun cevabını verdikten sonra kısaca bağkurda sağlıktan yararlanma şartlarından bahsetmek istiyorum. Bağkurda sağlıktan yararlanabilmeniz için;

 • Ödeme vadesi geçen 2 aydan fazla prim borcunuzun olmaması,
 • Bağkur haricinde dışarıdan prim ödemesi yapılan GSS, Ek 5 tarım sigortası gibi kapsamlarda da borcun olmaması gerekmektedir.
Bağ-Kur borcu olan nasıl muayene olur?

Devlet hastanelerinde kimliğiniz ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar ücretsiz muayene olabilirsiniz. Özel hastanede muayene için muayene ücretlerinin tamamını cebinizden yatırmanız gerekiyor.

Bağ-Kur borcu varken acilde muayene olabilir mi?

Acil servislerde kişinin provizyonu olup olmadığına bakılmaz. Bu nedenle bağkur borcu varken acilden işlemleri yaptırabilirsiniz.

Bağkur borcu ödendikten sonra ne zaman sisteme düşer?

Bağkur borcu ödenir ödenmez sisteme düşmemektedir. Ortalama olarak 2-3 saat içerisinde prim borcundan düşmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Borcu Olan Muayene Olabilir mi 2024 & Ücretsiz Sağlık Hizmeti” üzerine 10 yorum
 1. Hocam merhabalar eşimin Bağkur borcu var 2023 den sonra yeni bir borcu olan sağlıktan yararlanma yasası çıkartılmazsa hastaneye ücret ödeyip muayene olabilirimi yada ameliyat gibi şeyler

  Yanıtla
 2. Merhaba Bağkur borcum var devlet hastanesine gidiyorum 6 tl muayene ücreti ödemesi yapıyorum dr bana ameliyat olmam gerekiyor dedi borçlu olduğum için ücret ödemem gerekiyor mu ameliyat için teşekkür ederim

  Yanıtla
 3. Merhabalar. Eşim memur. Ben eşim üzerinden sağlıktan yararlanıyorum. Şahıs şirketi kursam ve pirimleri hiç ödemesem eşim üzerinden sağlıktan yararlanmaya devam eder miyim? Teşekkür ederim

  Yanıtla
 4. Hocam merhaba gss ve bağkur prim borcu olanlar devlet hastahanelerden muayene olabiliyorlardı 31.12.2021 tarihinde bu bitti .2022 yılında da bu uygulama olacak mı

  Yanıtla
Yorum yapın