Bağkur Primi Ne Zaman Ödenir ?

0

Bağkur prim ödemeleri ve bağ-kurla ilgili diğer konularda okuyucularımızdan hergün farklı farklı birçok soru gelmekte. Elimizden geldiğince her soruya tek tek cevap vermeye çalışsak da bazen gecikmeler olabilmekte. Bu yüzden bağkur primi ödeme işlemleri ile ilgili bağkur cari dönem nedir, bağkur ayın kaçında ödenir, bağkur ne zaman ödenir v.b. gibi soruların cevabını tek bir yazı altında toparlamaya karar verdik.

Bağkur primi ayın kaçında ödenir ?

Konu hakkında özellikle ilk defa bağkurlu olanlar tarafından bağkur primleri ayın kaçında ödenir sorusu sorulmakta. Her ayın bağkur cari dönem ödemesi için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Örneğin 2019/Şubat ayı bağkur cari dönem prim ödemesi için son tarih 31 Mart 2019’dur.

Bağkur cari dönem prim ödeme nedir ?

Bağkur cari dönem henüz son ödeme süresi geçmemiş prim borcu demektir. Şöyle ki yukarıda da belirttiğimiz üzere her ayın bağkur ödemesi için son tarih takip eden ayın sonudur. Takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gereken borç cari borç olarak adlandırılır. 2019 Şubat ayına ilişkin 4b bağkur prim tahsilatı 31 Mart 2019 tarihine kadar cari prim olarak tanımlanabilir. Ancak bu tarihe kadar ödemediğinizde artık 01 Nisan ve sonrasında geçmiş dönem prim borcu olarak adlandırılır.

Cari dönem prim borcunun ödeme kodu bankalarda ve menüsü  4027-4b bağkur cari dönem prim tahsilatı şeklinde karşınıza çıkacaktır.

Bağkur prim yükseltme e devletten nasıl yapılır ?

Gelelim çok sorulan bir diğer soru olan 4b(bagkur)günlük kazanç beyan nedir sorusunun cevabına. Emeklilikte yüksek maaş hayali kurmakta iseniz bağkuru taban yerine biraz yüksekten ödemeniz gerekiyor. Bağkur prim yükseltmek için de SGK’ya prim yükseltme talebi iletmeniz gerekiyor. Bağkur prim arttırma işlemini dilekçe ile SGK’ya başvurarak yapabileceğiniz gibi e devlet sisteminden de kolayca yapabilirsiniz. Bu işlemi e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B(Bağkur)Günlük Kazanç Beyanı Girişi menüsünden kolayca yapabilirsiniz. 

4b borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur prim sorgulama da e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Borç Durumu menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. 4b prim sorgulaması yaparak cari, geçmiş dönem, yapılandırma borcunuzu v.s. öğrenebilirsiniz. Uygulama aracılığı ile esnaf, tarım bağkuru borç sorgulaması v.s. yapabilirsiniz.

Bağkur basamak yükseltme nasıl yapılır ?

Bağkurda basamak uygulaması 01 Ekim 2008 tarihinden sonra kaldırıldı. SGK’ya talepte bulunmadığını sürece en düşük prime esas kazanç üzerinden prim ödemesi yaparsınız. Eğer taban yerine yükseltmek isterseniz yukarıda belirttiğimiz şekilde prim yükseltme talebinde bulunmanız gerekiyor.

Bağkur fazla ödeme iadesi nasıl alınır ?

Eğer 4b bağkur kapsamında fazla ödemeniz varsa SGK’ya talepte bulunarak iade alabilirsiniz. Bağkur fazla para iadesi için aşağıdaki gibi bir dilekçe ile dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya bavuru yapabilirsiniz. Bağkur fazla ödeme iadesi sorgulamasını yukarıda vermiş olduğumuz 4 b bağkur borç sorgulaması uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz.

Bağkur fazla prim iadesi dilekçe örneği

…..Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,

Kurumunuzun ………………………. T.C. numaralı ve …………………………… 4b bağkur numaralı sigortalısıyım. Bağkur hesabımdaki …………. TL tutarındaki fazla ödememin tarafıma iadesini arz ederim. 

Bağkur 48.madde taksitlendirme ödemesi nasıl yapılır ?

4b ödemesi konusunda en çok zorluk yaşanan ödeme türü 48. madde taksitlendirme ödemesidir. 6183/48. madde 4b prim ödeme taksidini bankalarda SGK Ödemeleri-48. Madde Taksit Ödemesi menüsü üzerinden T.C. numaranız ile kolayca yapabilirsiniz.

Bağkur prim indirimi nasıl alınır ?

Prim ödemelerini düzenli yapan isteğe bağlı bağkur dışındaki bağkurlular 5 puanlık indirimden yararlanır. 5 puanlık teşvik otomatik olarak uygulanır. Prim ödemelerinizi düzenli yapmanız yeterlidir. Ayrıca SGK’ya başvurmanız gerekmez.

Siz de bağkurla ilgili kafanıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.