E bildirge v2 Nedir, İptal/Ek Bildirge Girişi

20

E bildirge V2 Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hem işveren işlemlerini hem de Sosyal Güvenlik Kurumu işveren personelinin işlerini önemli ölçüde kolaylaştıran bir uygulamdır.Bu sistem ile süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgesi ile muhtasar ve prim hizmet beyannameleri ile ilgili işlemler artık online yapılabilmekte. Mevcut bildirge ekranında görüntülenmekte olan onaylı tüm aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannameleri de ebildirge v2 ekranına taşındı.

Bu yazımızda işverenler için yeni açılan sgk v2 uygulamasinın tam olarak ne işe yaradağı, bildirge v2 ekranına nasıl giriş yapabileceğiniz, e bildirge kullanıcı girişi nasıl yapılır,  v2 e bildirge sisteminden aylık prim ve hizmet belgesi ile muhtasar ve prim hizmet beyannamesini nasıl girebileceğiz konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk v2 nedir ?

E bildirgev2 uygulaması ile bir çok işlem yapılabilecektir. Sgk versiyon 2 sistemiminden yapılabilecek işlemler şunlardır;

 • Yukarıda da belirttiğim  üzere sgk bildirge v2 sistemi ile geçmiş dönemlere ilişkin onaylı tüm APHB ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Tabi e sgk v2 sisteminin asıl geliştirilme amacı ise süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini de artık online olarak verebilecek olmanız. Özellikle SGK geriye dönük teşvikten yararlanma adına düzenlenecek iptal/asıl ya da ek aylık prim ve hizmet belgelerini artık e bildirge v 2 girebiliyorsunuz. E bildirge versiyon 2 sistemi ile ek9 geriye dönük belge girişi konusunda yazımızın devamında resimli olarak bilgi bulabilirsiniz.

Özetle işveren v2 sistemi ile;

 • Geçmiş dönem aylık prim ve hizmet görüntüleme,
 • xml formatındaki dosyanız ile toplu aylık prim ve hizmet belgesi girişi yapma,
 • Geriye dönük başvuru yaptığınız aylık prim ve hizmet belgelerinden SGK onayında bekleyenleri görüntüleme,
 • Onaylanmış APHB ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesi görüntüleme yapabilirsiniz.

Esgk v2 sisteminin ne olduğu ve sgk işveren v2 sisteminden yapılabilecek işlemlere değindikten sonra gelelim sgk v 2 ekranından nasıl işlem yapacağınız hususuna. Aşağıda ssk v2 ekranından nasıl bildirge girişi yapılacağı konusunda resimli olarak ayrıntılı bilgi anlatılmıştır.

Sgk e bildirge v2 girişi

E bildirge v2 uygulaması E SGK-işveren modülünde kullanıma açılmıştır. E-bildirge v2 uygulamasına E SGK-İşveren Sistemi- E Bildirge V2 menülerini takip ederek giriş yapabilirsiniz.

V2 bildirge ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >> e-bildirgev2 kullanıcı girişi.

E bildirge 2 giriş için size Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanımlanmış olan e bildirge kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

E bildirge ekranında aylık prim ve hizmet belgesi girişi ya da görüntüleme yapmak istediğinizde sistem size e bildirge v2 uygulamasına girmek için tıklayınız uyarısı verecektir. İşte bu uyarıyı vermesinin sebebi tüm onaylı aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin e-bildirgev2 uygulamasına taşınmış ve artık sgk v2 giriş ekranından işlem yapılacak olmasıdır.

E-bildirge v2 xml formatı

Daha önce xml (excel ) formatında kaydettiğiniz prim ve hizmet belgelerini ebildirgev2 ekranından toplu olarak gönderebilirsiniz. Tabi bunun için xml dosyanızın ebildirgeV2 versiyonu ile uygumlu olması gerekir. E bildirge V2 uygulaması ile uyumlu xml dosyasını buradan indirebilirsiniz > > ebildirge v2 xml formatı indir.

V2 bildirge ile iptal/ek/asıl bildirge girişi

Gelelim e-bildirge v2 uygulaması ile aylık prim ve hizmet iptal/asıl ve ek belgelerini nasıl gireceğiniz hususuna.

Ebildirge V2 uygulamasından aylık prim ve hizmet belgesi girişi (e-sgk/işveren/e-bildirgev2/aylık prim hizmet belgesi girişi).

Ebildirge 2  uygulamasından APHB girişi için takip etmeniz gereken menüler şu şekildedir:  e-sgk/işveren/e-bildirgev2/aylık prim hizmet belgesi girişi. İşveren sisteminden e bildirge kullanıcı girişi  yaptıktan sonra v2 sgk e bildirge sisteminden aylık prim ve hizmet belgesini giriş için lütfen aşağıda resimli olarak anlatılan yolu takip ediniz.

Öncelikle sgk ebildirge v2 sistemine e bildirge şifre bilgileriniz ile giriş yapın. Dilerseniz https://sgkbilgisi.com/e-bildirge-v2-uygulamasindan-suresi-gecmis-bildirge-girisi/ sayfamızı ziyaret ederek örnekler ile iptal/asıl/ek bildirge işlemlerinin nasıl yapıldığına örnekler ile göz atabilirsiniz.

ebildirge-versiyon-2

Geçmiş dönem e bildirge görüntüleme

Geçmiş dönemde vermiş olduğunuz tüm aylık prim ve hizmet belgelerini e bildirge v2 ekranından kolayda görüntüleyebilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Onaylanmış Belgeler” kısmından onaylı tüm bildirgeleri görüntüleyebilirsiniz.

Sgk v2 ek iptal

Artık süresi geçen aylık prim ve hizmet belgelerini SGK elden kabul etmiyor. Bu belgeleri de E bildirge V2 ekranından girmeniz gerekmekte. Hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-ek-bildirge-nasil-verilir/ sayfamızı ziyaret ederek ek bildirgeyi nasıl girebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.

Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
20 Yorum
 1. deniz

  İptal belge verilecek olan personeli nasıl belirliyoruz? Geriye dönük personeli mi tek tek kontrol edip hesaplıyoruz?
  teşekkürer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek tek kontrol etmeniz gerekiyor. Yani hangi personel teşvikten yararlanmadıysa ve hangisinin yararlanabileceğini düşünüyorsanız buna göre belirleme yapmanız gerekiyor.

 2. Deniz

  Çok teşekkür ederim
  Peki hangi personel olduğunu hesaplayabilecek kolay yolu var mıdır?çalışan sayısı ve giriş çıkışlarda epey fazla dolayısıyla hataya acil gibi.tekrar teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Eğer bu kişiler için 4447/10 madde teşviği için geriye dönük başvuru yapmayı düşünüyorsanız ki çoğunlukla öyle olacak sanırım 4447.10 madde uygulamasına girin. Orada her personel için incele ve onayla yapın. Bu ekrandan Onay aldığınız personel için başvuru yapabilirsiniz. Bu biraz daha işinizi kolaylaştırır.

 3. Barış Aydın

  Merhaba,
  6111 sayılı kanun için iptal ve ek vermek istiyorum. iptal ettiğim dönemde %5 indirimde var. değişiklik yaptığım dönem için %5 indirimi iptal edip sadece 6111 teşvik vermez sanırım emin olamadım. bu konuda bilginiz varmıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5510 iptal edip 6111 ile ek/asıl vereceksiniz. Her iki kanun indirimini birlikte alırsınız.

 4. CÜNEYT

  ŞUBE ONAYI GEREKTİREN BELGELER MENÜSÜNE GİRİNCE İŞLEM YAPILMASI GEREKİYOR DİYE BİR MESAJ VAR BURADA KURUMDAKİ DOSYAYA BAKAN MEMUR İŞLEM YAPILACAK BİLDİRGEYİ RED EDEBİLİR Mİ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi onaylayabilir ya da reddedebilir hocam. Belge talebiniz uygunsa onay verilir. Değilse Red edilir.

 5. Fatih

  Merhaba. Ek/iptal bildirgelerinin son tarihi nedir acaba? Bugün mü?

  1. Ömer Meriç

   Hocam son tarih belirlemediler ama bugün girseniz iyi olur.

 6. Ferhan ARMAN

  Merhaba Kullanıcı adını takip eden bir tire ve bir giriş yeri daha var. Buraya ne yazacağız ?
  Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Burası size SGK tarafından verilen e bildirge şifre numarasını gösterir. Yani T.C. numaranız -01, 02 şeklinde olması gerekir. Buna E SGK-E şifre uygulamasına e devlet şifreniz ile giriş yaparak bakabilirsiniz.

 7. Adem Eren

  İyi günler geriye dönük teşvikte hem 17103 ve 06111 den faydalanan personellerimiz var iptal işleminde asıl belge için 2 defa mı iptal vermek gerekiyor.
  Mesela 10 kişi 17103 için iptal verilip yeni kanun maddesi 17103 seçilecek işlemler bittikten sonra ,
  tekrar başa dönülüp iptal verilerek 5 kişi 06111 nolu teşvik mi verilecek iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal işlemini bir kere yapacaksınız. Örneğin 5510 ile verilen bildirgeden 10 kişi iptal edip 5 kişi 7103 ve 5 kişi 6111 verilmesi gibi.

   1. Adem Eren

    Çok teşekkür ederim gerek yapılandırma gerekse geriye dönük olması Dolayısıyla hata yapma ihtimali yüksek görünüyor.
    E bildirge v2 örnek anlatımda sadece tek kanun seçilebilir görünüyordu.

    1. Ömer Meriç

     Yani sorun olmaması gerekiyor. Olursa yine iletin bakalım duruma göre.

 8. nurullahucar

  Merhaba

  ortalama sayı hakkında ;

  personel çalışırken emekli olup tekrar aynı iş yerinde çalışmaya başladığında 201801 çıkış 2018 nisan ayı tekrar giriş.
  ortalamayla ilgili teşvik hesaplanırken ve bes sistemine dahil olma konusunda , geçen senenin ortalamasında bu personel ve başka emekli olanlar varsa ortalamaya dahil olur mu? Sadece 4/a olanlar mı sayılır.
  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalamaya dahil edilir diye biliyorum. Ancak emin değilim. Genelgeye bir göz atın ya da SGK’ya sorun isterseniz.

 9. Selma

  Merhaba

  bir personelim emekli olduğu halde işe girişi normal yapılmış, bu durumu farketmemiz üzerine sgk ya sorduk bize V2 ekranından işe giriş tarihi itibariyle 01 kodunda verilmiş bildirgeler iptal edilip 02 kodu ile düzeltilmesini söyledirler. nasıl yapabilirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Selma HANIM. E bildirge v2 ekranından bildirge girişi başlıklı yazımızda resimli olarak anlattık. Bir bakın isterseniz yapamazsanız bakalım tekrar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.