E bildirge v2 Nedir, İptal/Ek Bildirge Girişi Nasıl Yapılır ?

169

E bildirge V2 Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hem işveren işlemlerini hem de Sosyal Güvenlik Kurumu işveren personelinin işlerini önemli ölçüde kolaylaştıran bir uygulamadır. Bu sistem ile süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgesi ile muhtasar ve prim hizmet beyannameleri ile ilgili işlemler artık online yapılabilmekte.

Mevcut bildirge ekranında görüntülenmekte olan onaylı tüm aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannameleri de ebildirge v2 ekranında görüntülenebilmekte Bu yazımızda işverenler için yeni açılan sgk v2 uygulamasının tam olarak ne işe yaradağı, bildirge v2 ekranına nasıl giriş yapabileceğiniz, e bildirge kullanıcı girişi nasıl yapılır,  v2 e bildirge sisteminden aylık prim ve hizmet belgesini nasıl girebileceğiz konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk v2 nedir ?

E bildirgev2 uygulaması ile bir çok işlem yapılabilecektir. Sgk versiyon 2 sisteminden yapılabilecek işlemler şunlardır;

 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi sistemine dahil olmayan Kamu Kurumları ve işverenler aylık prim ve hizmet belge girişini bu ekrandan yapabilecek.
 • Yukarıda da belirttiğim  üzere sgk bildirge v2 sistemi ile geçmiş dönemlere ilişkin onaylı tüm APHB ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Tabi e sgk v2 sisteminin asıl geliştirilme amacı ise süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini de artık online olarak verebilecek olmanız. Özellikle SGK geriye dönük teşvikten yararlanma adına düzenlenecek iptal/asıl ya da ek aylık prim ve hizmet belgelerini artık e bildirge v 2 girebiliyorsunuz. E bildirge versiyon 2 sistemi ile ek9 geriye dönük belge girişi konusunda yazımızın devamında resimli olarak bilgi bulabilirsiniz.

Özetle işveren v2 sistemi ile;,

 • Aylık prim ve hizmet belgesi girişi,
 • Geçmiş dönem aylık prim ve hizmet görüntüleme,
 • xml formatındaki dosyanız ile toplu aylık prim ve hizmet belgesi girişi yapma,
 • Geriye dönük başvuru yaptığınız aylık prim ve hizmet belgelerinden SGK onayında bekleyenleri görüntüleme,
 • Onaylanmış APHB ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesi görüntüleme yapabilirsiniz.

Esgk v2 sisteminin ne olduğu ve sgk işveren v2 sisteminden yapılabilecek işlemlere değindikten sonra gelelim sgk v 2 ekranından nasıl işlem yapacağınız hususuna. Aşağıda ssk v2 ekranından nasıl bildirge girişi yapılacağı konusunda resimli olarak ayrıntılı bilgi anlatılmıştır.

Sgk e bildirge v2 girişi nasıl yapılır ?

E bildirge v2 uygulaması E SGK-işveren modülünde kullanıma açılmıştır. E-bildirge v2 uygulamasına E SGK-İşveren Sistemi- E Bildirge V2 menülerini takip ederek giriş yapabilirsiniz.

 • V2 bildirge ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >> e-bildirgev2 kullanıcı girişi.
 • E bildirge 2 giriş için size Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanımlanmış olan e bildirge kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

E bildirge ekranında aylık prim ve hizmet belgesi girişi ya da görüntüleme yapmak istediğinizde sistem size e bildirge v2 uygulamasına girmek için tıklayınız uyarısı verecektir. İşte bu uyarıyı vermesinin sebebi tüm onaylı aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin e-bildirgev2 uygulamasına taşınmış ve artık sgk v2 giriş ekranından işlem yapılacak olmasıdır.

E-bildirge v2 xml formatı indir

Daha önce xml (excel ) formatında kaydettiğiniz prim ve hizmet belgelerini ebildirgev2 ekranından toplu olarak gönderebilirsiniz. Tabi bunun için xml dosyanızın ebildirgeV2 versiyonu ile uygumlu olması gerekir. E bildirge V2 uygulaması ile uyumlu xml dosyasını buradan indirebilirsiniz > > ebildirge v2 xml formatı indir.

E bildirge v2 nasıl kullanılır ?

Giriş işlemleri oldukça basittir. Aşağıdaki adımları takip ederek prim ve hizmet belgesi girişini kolayca yapabilirsiniz. Bildirge girişi için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi,
 • Tahakkuk/Yıl Ay kısmından bildirge vereceğiniz dönemi seçin.
 • Belge Mahiyeti-Asıl,
 • Belge Türü kısmında sigortalının durumuna uygun belge türünü seçin.
 • Tahakkuk Nedeni: Yasal Süresi İçerisinde Verilmiş APHB,
 • Kanun No kısmından yararlanacağınız teşvike ilişkin Kanun numarasını seçin. Eğer borç varsa Kanun No Yok seçin.
 • Açılan ekranda sigortalının T.C. numarasını yazarak sorgulama yapın. Sonrasında prim günü, eksik gün sayısı ve diğer tüm bilgileri girdikten sonra Onay ekranına geçin. Son kontrolü yaptıktan sonra onaylayın. Hepsi bu kadar.
 • Aşağıda ise resimli olarak iptal ve ek bildirge girişini nasıl yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı ve adım adım bilgi bulabilirsiniz.

V2 bildirge ile iptal/ek/asıl bildirge girişi nasıl yapılır ?

Gelelim e-bildirge v2 uygulaması ile aylık prim ve hizmet iptal/asıl ve ek belgelerini nasıl gireceğiniz hususuna.

Ebildirge V2 uygulamasından aylık prim ve hizmet belgesi girişi (e-sgk/işveren/e-bildirgev2/aylık prim hizmet belgesi girişi).

 • Ebildirge 2  uygulamasından APHB girişi için takip etmeniz gereken menüler şu şekildedir:  e-sgk/işveren/e-bildirgev2/aylık prim hizmet belgesi girişi. İşveren sisteminden e bildirge kullanıcı girişi  yaptıktan sonra v2 sgk e bildirge sisteminden aylık prim ve hizmet belgesini giriş için lütfen aşağıda resimli olarak anlatılan yolu takip ediniz.
 • Öncelikle sgk ebildirge v2 sistemine e bildirge şifre bilgileriniz ile giriş yapın. Dilerseniz  geçmiş e bildirge girişisayfamızı ziyaret ederek örnekler ile iptal/asıl/ek bildirge işlemlerinin nasıl yapıldığına örnekler ile göz atabilirsiniz.
e bildirge versiyon 2 girişi
e bildirge v2 iptal/ek/asıl bildirge girişi

E bildirge v2 kullanIm klavuzu

Yukarıdaki resimler birebir Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan klavuzdan alınmıştır. Yine de e bildirge v2 uygulaması ile ilgili güncel kullanım klavuzuna, güncel xml formatına ve bu uygulama ile ilgili tüm detaylara  e bildirge v2 kullanım klavuzu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Geçmiş dönem e bildirge görüntülemesi nasıl yapılır ?

Geçmiş dönemde vermiş olduğunuz tüm aylık prim ve hizmet belgelerini e bildirge v2 ekranından kolayda görüntüleyebilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Onaylanmış Belgeler” kısmından onaylı tüm bildirgeleri görüntüleyebilirsiniz.

Sgk v2 ek iptal nasıl yapılır ?

Artık süresi geçen aylık prim ve hizmet belgelerini SGK elden kabul etmiyor. Bu belgeleri de E bildirge V2 ekranından girmeniz gerekmekte. Hemen sgk ek bildirge nasıl verilir sayfamızı ziyaret ederek ek bildirgeyi nasıl girebileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz.

Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

169 Yorum
 1. Besim Solak

  Selamlar, benim çok çok basit bir sorum var. V2 sistemine giriş yapmaya çalışırken (diğer sgk sitelerinde de) kullanıcı adı alanı 11 hane – 4 hane şeklinde. İlk kutuya kimlik no’mu yazıyorum, diğer kutuya ne yazarsam yazayım çalışmıyor. İşyeri ve sistem şifrelerimi de aldım yazıyorum ama doldurmasam eksik diyor, 0000 falan koysam hatalı diyor. Giriş yapamıyorum sisteme.

  Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4 haneden oluşmaz ikinci kısım. 001, 002 gibidir. E-devletten SGK şifre görüntüleme kısmından bakın teyit edin bence şifrenin doğruluğunu

 2. gürbüz ergen

  merhaba,
  1- 46486 – 56486 veya 66486 İlave 6 puanlık İndirim devam ediyor mu acaba?
  SGK sayfasında şöyle bilgi var ama çok emin olamadım..
  “25/12/2018 ve 503 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 14/7/2013 tarihli, 28707 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 30/5/2013 tarihli, 2013/4966 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (I), (II) ve (III) sayılı listelerde belirtilen yerlerde faaliyet gösteren işyerleri için ilave 6 puanlık indirimin uygulama süresi 31/12/2019 tarihine kadar uzatılmıştır.”

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla 2021 yılı için devam etmiyor.

  2. gürbüz

   Ömer bey mrb.. ilave %6 indirim süresi uzatıldı. kolay işvereniz, 2. ay aphb ebildirge sisteminde otomatik oluşturulmuş ama %6 teşviksiz..
   %6 indirimsiz bu aphbyi iptal edip %6 teşvikli olarak yeniden olşturmak istiyorum..
   hangi yolu izlemeliyim? ebildirge uygulamasından : APHB Giriş- dönem :2021 02 – belge mahiyeti: asıl – belge türü: 01 – tahakkuk nedeni : ???
   devamı için yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Kanun belge no değişikliği kısmından yapmanız lazım. Yazımızda adım adım nasıl yapılacağını anlattık.

    1. gürbüz

     teşekkür ederim.. sayfanın üst kısmında gayet güzel anlatılmış, buna göre yaptım.. ancak, aceleyle 56486 seçeceğime 06486 seçerek onaylamışım.. aslında fark eder mi? şu an düzeltme ya da iptal de yapamıyorum… sgk belgeyi bu şekilde onaylar mı, red eder mi? onaylarsa ileride sorun olur mu ? sgkya m ıgitsem bilemedim ? sizin öneriniz var mı?

     1. Ömer Meriç

      Hangi belge kodu ile bildirim gerekli ise onunla yapılması gerek. Yanlış gönderdiğiniz belge için bağlı olduğunuz SGK ile görüşün. O belgeyi reddetsinler. Siz yeniden giriş yapın.

 3. merdiye

  MERHABA

  kolay işverene kapsamında 1 kapıcımız var.bunun 2020/10 ay tahakukukunu sistem otomatik olarak 30 günden yapmış. fakat bu ay kapıcı sadece 7 gün çalışmıştı. 18.11.2020 tarihinde v2 den iptal girdim fakat onay butonu aktif değil.ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Girmiş olduğunuz iptal belgesinin öncelikle SGK tarafından onaylanması gerekiyor. Sonrasında asıl ya da ek bildirge gönderebilirsiniz.

 4. sema

  apartman yöneticiyim.v2 de kapıcımızın prim lerini sistemden girip onaylıyordum.enson haziran ayınınkinide onayladım ve prim ödendi.ancak temmuz 2020 dönemini giremiyorum.giriş yaptığımda uyarı veriyor v2 den giriş yapamıyorsanız işyerinizin tescilini yapmak için baglı olduğunuz sgk ye gidin uyarısı çıkıyor.neden tescil yaptırmak gerekiyor anlamadım çünkü senelerdir bu apartman ve kapıcı bilgirgesi girişi e-bildirge den son aylarda ise V2 ekranından yapılabiliyodum şimdi neden tescil yaptırın uyarısı çıkar.tescil işlemini hangi birimden yaptıracağım 2gün evvel sgk ya gittim malesef kimse bir çözüm önermedi.temmuz ayını biran evvel girmek istiyorum.yardımlarınızı rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm Türkiye de 2020 Temmuz ayı bildirgesinden başlamak üzere muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçiliyor. Sistemde bundan kaynaklı olarak sorun olabilir. Başka bir açıklaması yok bunun. Biraz daha bekleyin derim.

 5. özlem

  Merhabalar Meriç Bey
  Resmi Bir kurumda tahakkuk birimindeyim. geçen ay sgk ebilrigesi yapılmayan bir grup çalışanım var. V2 ye XML dosyasını yükleyemiyorum. cok acil dönüş yapasanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Süresi geçmiş bildirge mi bunlar ?

 6. Zekeriya

  Mustafa adında bir beyefendinin daha önce sorduğu “aktif hizmeti bulunamadı” hatasıyla bşz de karşılaşıyoruz. Çözüme ulaştı mı acaba? Kendisiyle iletişime geçme ihtimalimiz var mıdır? Resmi kurumuz ve sınırlı süremiz kaldı, bir türlü çözemiyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Zekeriya BEY. Ben yorumunuzu onaylıyorum umarım. Yorum cevapları mail olarak ona da gider. Umarım bir yardımı olur size.

 7. Ali yazar

  Merhaba
  Şubat 2020 bildirgesini önceki dönem borç ödemesini geç saatte yaptimizdan sisteme düşmedi bizde kanun no seçmeden bildirgeyi verdik daha sonra kanun no değişikliği izlenilecek yol nasıldır anlatırmısınız saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E bildirge v2 uygulaması üzerinden takip etmeniz gereken yol şu şekilde: Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi-Tahakkuk Dönemi Seç-Belge Mahiyeti İptal-tahakkuk Nedeni- Belge Türü ve ya Kanun Değişikliği buradan iptal edilecek sigortalıyı seçtikten sonra Asıl bildirgeye geçerek onu da kanun numarası seçerek vermeniz gerekiyor.

 8. gürbüz

  kolay işverenlik sistemi derken ? https://ebildirge.ssk.gov.tr/EbildirgeV2 linkinden şifremizle giriş yaptığımız uygulamadan mı, başka bir yerden mi ?

  1. Ömer Meriç

   Hayır sgk işveren sistemi içerisinde. Sgk işveren sistemi yazın. İlk sayfada çıkar. E bildirge bilgileriniz ile giriş yapın. Burada kolay işverenlik menüsünden teşvik tanımlaması yapın.

   1. gürbüz

    linkinden şifremle giriş yaptım..
    Sol menüden : Beyan Giriş/Teşvik Tanımlama İşlemleri – çalışanımı seçerek devam ettim – seçilen kanun numaraları olarak ilk sırada 56486 (%6); 2. sırada 5510 (%5 ) teşvikleri seçtim.. Sanırım 56486 yani %6 indirimden yararlanamayacağız ama sistem otomatik olarak 2. sıra 05510 %5 teşviği kabul edecek, değil mi?
    teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     6486 bölgesel teşviktir. Siz yararlanamazsınız. Sanırım 5510 verir bundan sonra. Gelecek ay kontrol edin. Dönüş yapın :).

     1. gürbüz

      Sayenizde çok şey öğrendim.. Teşekkürler…

     2. Ömer Meriç

      Ben teşekkür ederim saygılar. :).

 9. gürbüz

  Mrb. Kolay İşvereniz. Apartman görevlimiz için Şubat ayı Primi sistemde otomatik onaylanmış ama Teşviksiz (5510) . Geçen ay da aynısı olmuştu, muhasebeci biri iptal edip Teşvikli yeni bildirge girmişti. Yardımınızla İptal işlemini artık kendim yapmak istiyorum. Sanırım yanlış Bildirgeyi süresi içinde (23’ü gün sonuna kadar) iptal etmek için işlem sırası şu :
  ebildirgeV2 giriş- Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi- Tahakkuk Ayı seç – Belge Mahiyeti: iptal – Tahakkuk Nedeni : Yasal süresi içinde verilmiş APHB – Tahakkuk seç – Seçili kişileri İptal et – Onayla ekranına Geç – Bildirge Onayla …
  Bu İptal işleminin hemen sonrasında da APHB Girişi – Tahakkuk Ayı Seç – Belge mahiyeti : Asıl ,Belge türü : 01.Tüm Sig. Kolları seçtikten sonra Tahakkuk nedenini A Yasal Süresi içinde verilmiş APHB mi yoksa C.Belge türü veya Kanun no değişikliği mi seçmemiz gerekiyor? teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkinci aşamada Belge mahiyet : Asıl ve yasal süresi içinde verilmiş Aphb seçmeniz gerekiyor. Şunu belirtmek isterim. Beyan ve teşvik kısmından teşvik tanımlaması yapmanız gerekiyor. Yoksa her ay aynı sorun olacaktır. Kolay işveren sisteminden kendiniz yapabilirsiniz. Yapamaz iseniz bağlı olduğunuz sosyal güvenlik merkezinden destek alabilirsiniz.

   1. gürbüz

    teşekkür ederim, verdiğiniz cesaretle önce iptal ettim, sonra kanun no: 5510 seçerek yeni APHB girişi yaptım..
    Önümüzdeki ay sisteme 5510 teşvikli mi düşecek , bekleyip göreceğiz.. Bu ayı atlattık 🙂

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim :). Teşvikle ilgili beyan değişikliğini kolay işverenlik sisteminden yapmanız gerek. Yoksa yine kanun numarasız verir.

     1. gürbüz

      Ömer bey mrb..
      yukarıdaki şekilde işlem yaparak APHB iptai ve yeniden APHB girişi yapmıştım. Tahakkuk Cetvelinde Damga Vergisi görünüyor. dolayısıyla Prim ödemesi de 1.000,18 tl. gerçekleşti..
      Kolay İşverenlikte Damga Vergisi olmayacak diye biliyordum, acaba iptal edip yeni beyan verdik diye mi DV ödedik ?

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Normalde damga vergisinden muafsınız. Neden çıkıyor anlamadım. Muhtemelen iptal ek yaptığınız için çıktı.

 10. Mehmet

  Teşekkür ederim Ömer Bey. Bir de size sormak istediğim bir başka husus vardı. Biliyorsunuz geçen ay teşvik süresi uzatıldı. Fakat biz ocak primimizi teşviksiz ödemiştik. Geriye dönük olarak ocak ayına ait prim teşviğinden faydalanabilmemiz için ne yapmamız lazım.

  1. Ömer Meriç

   E bildirge V2 uygulaması-Kanun Belge No Değişikliğini seçerek teşviksiz bildirgeyi iptal etmeniz ve teşvikli bildirge girmeniz gerekmekte.

 11. Mehmet

  Apartman görevlisi için kolay işveren uygulamasını kullanan var mı acaba? Geçen ay itibari ile SGK Kolay işveren uygulamasına kayıt olmuştum. Bir sonraki ayın 15’inden sonra prim ödemelerinin yapılabileceğini okumuştum. Şubat ayı SGK primi ödemek istediğimde borcunuz bulunmamaktadır iletisi alıyorum. Ayrıca damga vergisi bu sistemde ödenmediğini duymuştum. Bazı internet sitelerinde ise maliyeye damga vergisinin ödenmesi gerektiği yazılıyor. Bu uygulamaya geçenler yardımcı olabilirse memnun olurum.

  1. Ömer Meriç

   Mehmet BEY,
   Prim borcunuzun ayın 15’i itibariyle sistemde görünüyor olması gerekiyor. Eğer görünmüyorsa bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizi öneririz.

 12. Mehmet

  Şubat ayında apartmanımızda çalışan kapıcı için kolay işveren uygulamasına geçmiştik. Primini ödemek istiyorum. Borcunuz bulunmamaktadır diyor. Prim borcu sisteme ne zaman düşüyor. Ayrıca kafamı karıştıran bir husus var. Kolay işverenlik sisteminde damga vergisinden muaf olduğumuz için daha az prim ödeyeceğimizi okumuştum. TÜRMOB sitesinde ise kolay işverenliğe geçenlerin tahakkuk eden damga vergisinin ilgili ayı takip eden ayın 26’sına kadar Maliye Bakanlığına ödenmesi gerekmektedir yazıyor. Bu konuda bilgi ve deneyimi olan varsa paylaşabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehmet BEY.
   Primin sistemde görünüyor olması gerekiyor. Teşvik var mıydı ? Damga vergisinden muaf değil diye biliyorum bu arada.

   1. Mehmet

    Az önce baktım prim borcunu ödemek için. Borcunuz bulunmamaktadır diyor. Bir sitede yeni rastladım kolay işverenlikte prim borcu ayın 15’inden sonra sisteme düşüyormuş. Kolay işverenlik ile ilgili haberde ise aynen şöyle yazıyor “Kolay işverenlik uygulamasından yararlanan apartman ya da site yöneticilerinin yıllık 525 lira damga vergisi ödeme zorunluluğu kalktı”. Bu ibareye göre damga vergisi ödemememiz gerekiyor. Ayrıca SGK 2019/6 sayılı genelgede de “Kolay işverenliğe geçen konut kapıcılığı işyeri işverenlerine, damga vergisi tahakkuku yapılmayacaktır” yazıyor.

    1. Ömer Meriç

     Şimdi şöyle zaten Mehmet BEY. Tahakkuku sistem ayın 14’ünden sonra yapıyor. Eğer Şubat ayı için ödeme yapacaksanız ayın 15’inden sonra sorgulama yapmanız lazım. Ben Ocak gibi anladım. Damga vergisi hususundan emin değilim bu arada

     1. Mehmet

      Teşekkür ederim Ömer Bey.

 13. cengiz imamoğlu

  Değerli arkadaşlarım

  yeni personel eklemede sorun yaşayanlar
  personele ait meslek kod tanımlarken 7132,01 (,) ile ayırın
  saygılarımla
  cengiz imamoğlu

  1. cengiz imamoğlu

   değerli arkadaşlar

   meslek kod 7132,01 yapıp ekleme yapın
   tabloda 000000 görünecek
   tekrar personeli seçin ardından tekrar 7132.01 (.) ile yapın
   kayıt gerçekleşiyor

   saygılarımla
   cengiz imamoğlu

   1. Ömer Meriç

    Değer bilgiler için teşekkürler Cengiz BEY.

 14. Ersin

  Merhaba,
  Sistem Tablosuna yeni kayıt girişinde hata oluştu uyarısını bende almaktaydım. Önceki bilgileri yükle dedikten sonra üzerine ekleme yapmak isteyince bu hatayı veriyor. Bende eski bilgileri sıfırdan tek tek girdim.
  Bilginize.

 15. SAVAS

  MERHABA PERSONELİN ÜÇRET KISMINI YANLIŞ YAZIP ONAYLADIYSAK NASIL EK İPTAL OLACAK

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildirge iptal/ek yapmanız gerek. Örneği yazımızda var.

 16. Akın BAĞSAR

  v2 den 4/b genel bütçeli yeni personel kayıt yapılırken ” Sistem Tablosuna yeni kayıt girişinde [hata kod:X803-Y1219*JzFGUVpzlUGuoF5MU] ” bu şekilde hata veriyor. yeni personel kayıt yapılamıyor.
  Nasıl bir Yol İzlememiz Gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hata kodunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorum maalesef.

 17. Ayşe Peyker

  Merhaba, yeni personel girişi yaparken
  Sistem tablosuna yeni kayıt girişinde hata oluştu
  hata kodu kod: X803
  Sorunumu nasıl çözebilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu hata kodunun ne anlama geldiğini bilmiyorum maalesef. Ama araştırayım sizin için.

  2. Aliye

   Bizde de aynı hatayı veriyor. Sabahtan beri uğraşıyorum. Aynı dosyada 17103-6111-46486 nolu teşvikler var. Çözen bilgi verirse memnun olurum. 🙁

 18. Özge Üzer

  Merhaba ,

  xml dosyamı yüklediğimde ekstra bir de 17103 için tahakkuk oluşturuldu. tahakkuk nedeni D ( belge türü veya kanun no değişikliği) belge mahiyeti İptal olarak gösteriyor gün ve tahakkuk 0. Asıl 5510 ve 17103 kanun nolu tahakkuklarımı kontrolleri sorunsuz çıkıyor. D türü 17103 belgemi silmemde sakınca var mıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silmede sakınca yok gibi duruyor. Diğer belgelerin de doğruluğu kontrol ederek gönderim sağlayabilirsiniz.

 19. Fahri

  Selam; Bildirge oluştururken türkçe karakterler hata veriyor. Bunu nasıl çözebiliriz? Teşekkürler

 20. ÖZLEM KAYABALI

  MERHABA V2 BİLDİRGEDE PERSONEL EKLEYEMİYORUM.SÜREKLİ HATA VERİYOR.NASIL ÇÖZÜM YOLU BULABİLİRİZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne hatası alıyorsunuz tam olarak ?

   1. ZÜBEYDE YERLİKAYA

    SİSTEM TABLOSUNA YENİ KAYIT GİRİŞİNDE HATA OLUŞTU (HATA KOD: X803-Y12

  2. Ayşe Peyker

   merhaba bende de aynı hata oluşuyor. Siz çözüm bulabildiniz mi?

 21. ibrahim

  MERHABA V2 BİLDİRGE DE 2020 -01 DÖNEME BİRKAÇ VERİ GÜNCELLEMESİ YAPTIM. SİSTEM KAPANDI TEKRAR KALDIĞIM YERDEN NASIL DEVAM EDERİM 180 PERSONELİN 100 TANESİNİN GİRMİŞTİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı yerden ne yazıkki devam edemiyorsunuz. Size önerim tüm işlemleri xml dosyası üzerinden tamamladıktan sonra tek seferde yüklemek. Diğer türlü hep aynı sorunu yaşarsınız.

 22. YILDIZ AKIN

  merhaba ,
  v2 ekranında ssk prim hizmetini iptal etmek istiyorum 5510 saylı kanunu seçmediğimden dolayı 13 işçiden 13 unu toplu olarak iptal edemedim hep uyarı verdi (610000000 prim tahakkuk eksi değer alıyor ) 3 kişi 2 kişi seçip 12 kişiyi iptal ettim 1 tanesini iptal edemiyorum bana tekrar aynı (61000000; prim tahakkuk eksi değer alıyor) mesajını veriyor iptal edemiyorum ne yapmam gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hepsini mi iptal etmeniz gerek yoksa bir kısmını mı ? Dediğiniz hatanın sebebi tam olarak ne bilmiyorum. Ama bir yerde yanlış yapıyor olmalısınız.

 23. caner

  hata 134 mesajı alıyorum bu ne ya ne kadar saçma bıktık bu güncellemelerden

 24. Merve

  merhaba,
  v2 erkanında sağ tarafta güncel xml dosyasını indirip kullanabilirsiniz. versiyon farkından dolayı hata 134 uyarısını alıyoruz.

 25. smmmferhatuluk

  bildirge oluştururken tc no yazıp sorguladıktan sonra ekle dediğimde türkçe karakterler ??? şeklinde geliyor. çözümü hakkında bilginiz var mıdır ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef ben çözümü hakkında bilgi sahibi değilim. Diğer arkadaşlardan bilgi sahibi olanlar varsa lütfen yardımcı olsunlar.

  2. ÖZLEM

   çözüm bulabildiniz mi?bendede aynı sorun var

   1. ÖZGE

    ÇÖZÜM BULAMADIYSANIZ BEN BULDUM..

 26. özge

  merhaba e bildirge v2 den tc no sorgu diorum sorguluyor fakat örneğin işmi şengül olan biri için ş harfine hata veriyor onaylamaya geçemiyorum kırmızı yanıyor. bu sorunu yaşayan varmı nasıl halleceğim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizden önce de biri sordu. Maalesef çözümü konusunda bilgi sahibi değilim.

  2. Fahri

   Evet bu sorunu bende yaşıyorum. Çözümü bilen var mı?

 27. recep

  sgk ile görüştüm onlarda bir şey yapamadı süre kısalıyor ne önerirsiniz

 28. recep

  Evet tayyar Ertürk beyin anlattığı gibi bir haftadır deniyorum sürekli hata veriyor. Başka bir sitenin denemek için baktım aynı anlatıldığı gibi onay bekliyor ancak bizim siteyi giremedim. Denemeye devam edelim mi olmazsa ne önerirsiniz

 29. zeki tanatar

  slm, hata 134 nedir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben de bilgi sahibi değilim maalesef ama soracağım bugün.

 30. Tayyar ERTÜRK

  Merhabalar, Apt Yöneticilerinin dikkatine.Nihayet e-bildirgeyi gönderebildim.Tahakkuk dönemini seçtikten sonra belge mah.ASIL belge türü 01 tahakkuk nedeni A seçiliyor.Belge işlemlerine tıkla.Kanun no. yok kutucuğu geliyor.Oraya tıklayınca 05510 u seçtim ben.Eski sistemdeki giriş ekranı gibi ekran geliyor.Kapıcının tc no.sunu gir ve bir satır aşağıda tc no ile sorgula ekranına basınca bilgiler geliyor.(Bilgilerin tamanını sizin girmenize izin vermiyor)Asgari ücreti 2.943.- ve meslek kodu 5153.07 gir ve ekle butonuna basınca bilgiler ilk satırda yeşil renkte beliriyor. onay ekranına geçip onaylıyosunuz. Sistem sürekli hata verebiliyor bir haftadır uğraşıyorum. az önce halledebildim.Paylaşayım istedim.Ömer Bey bilgilendirmeleriniz için de size çok çok teşekkür ediyorum. Verdiğiniz bilgiler beni yönlendirdi.Sevgiyle kalın…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Değerli bilgileriniz için ben de size teşekkür ederim. Saygılar.

  2. Mehmet

   Tayyar bey ben de Apartmanımızda çalışan işçinin bildirgesini vermek için dediğin gibi yapmıştım. Şimdi belki düzelmiştir diye yine denedim. Yine hata mesajı aldım. Tahakkuk Yıl/Ay olarak 2020/01 seçiyorum. Belge mahiyeti asıl, belge türü tüm sigorta kolları, tahakkuk nedeni A yasal süresi içerisinde verilmiş APHB seçiyorum yine dünkü hatayı veriyor. Çıkan hata mesajı “Belge süresi dışında verilmiş, B yasal süresi dışında verilmiş APHB menüsünü kulanınız” şeklinde. Bir yerde hata mı yapıyorum. bir de dikkatimi çeken prim oran 2.0, eski prim oranı 1.5 yazıyor sizde de mi böyle yazıyordu.

   1. Tayyar

    Merhaba Mehmet bey, Bazı arkadaşlar da aynı hatayı almış ama ben almadım.
    Belge mah-ASIL
    Belge türü-01
    Tahakkuk nedeni-A
    şeklinde yazdım ve belge işlemlerine tıkladım.Kanun no yok dedi 05510 seçtim devam ettim eski ekrana benzer ekran geldi.Matrahı değiştirdim ve onayladım. Prim oranı 2 çıkıyor eskisi de yenisi de. Şimdi denedim şubat ayı için yine onaylama ekranına ulaştım. Tabii primi henüz ödemediğim için 05510 kanunu seçtirmedi.
    Saygılar,

    1. Mehmet

     Tayyar Bey ilginiz için teşekkür ederim. Üç günden beri denediğimde yukarıdaki işlemleri yaptığımda aynı hatayı alıyordum. Bugün kapıcı bildirgesini giriş için tekrar denediğimde ise “2020/1 dönemi kolay işverenlik kapsamında olması nedeniyle ayın 1 ile 20’si arasında 2020/1 dönemine belge verilmez” mesajı çıkıyor. Ben geçen hafta kolay işveren uygulamasına kayıt olmuştum. Buradaki SGK yetkilisi ile görüştüğümde ocak ayı için sgk v2 üzerinden bildirge vermem gerektiğini sonraki aylar için bildirge vermeden sadece süresi geldiğinde prim borcunu ödememin yeterli olduğunu söylemişti. Bugün de bu hatayı verince kafam tekrar karıştı.

     1. Necati

      Mehmet bey ben de aynı sorunla karşılaşıyorum. SGK yı aradım sistemsel bir hata olabilir dediler. Peki nasıl çözülmesi gerekir diye sorduğumda beni bir kaç kez başka birilerine bağladılar ve sonunda hat düştü. Bu olay belki 5 kez tekrarlandı daha halen bir çözüm bulamadım maalesef.
      Siz bir neticeye ulaştınız mı acaba? Teşekkürler…!!

     2. Mehmet

      En son dün bulunduğum yerdeki prim işleri ile uğraşan SGK görevlisi ile görüştüm. Yukarıdaki hata mesajını gösterdim. 21 şubatta tekrar denememi ve sorun çözülmezse kendisini aramamı söyledi. Eğer bu sırada çözüm bulabilirseniz burada paylaşırsanız memnun olurum. Ben de SGK Genel merkezini aramayı düşünüyordum. Bir çözüm bulursam burada paylaşırım.

    2. Necati

     SGK’ya konuyla ilgili mail attım ve cevabı geldi:

     Kolay işverenliğe Şubat ayında geçen işverenler 2020/1 Ay AYPB lerini 20/02/2020 – 23/02/2020 tarihleri arasında verebileceklermiş.

     Saygılar..!!

     1. Mehmet

      Hata mesajında da buna benzer ifade var sanki. Perşembe veya olmazsa cumayı bekleyeceğiz o zaman. Paylaşım için teşekkürler.

     2. Ali

      Kolay işverenliğe şubatta geçenlerin v2 deki 1-20 problemi çözülmüş, yarım saat önce 2020/01 dönemi bildirge/onay işlemini yapabildim.

     3. Mehmet

      Şimdi ben de denedim. Giriş yaparak bildirgeyi onayladım. Paylaşım için teşekkürler.

  3. Ümit

   Tayyar Bey çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu verdiğiniz bilgiler

   1. Tayyar

    Yaptıklarımı paylaştım sadece yararlı olabildimse ne mutlu bana…
    Teşekkürler Ömer Bey’e
    Saygılar…

    1. Ömer Meriç

     Bizden de teşekkürler. Saygılar.

 31. Müge

  Merhaba
  Aylık Muhtasar ve Prim hizmet beyanı 1/3/2020 tarihine uzatıldığı için E-Bildirge V2 ekranını kullanmamız gerekiyor sanırım.
  Şunu sormak istiyorum; SGK personel isimlerini girerken İSÇ kutucuğu eğer 30 gün boyunca çalışmış ve herhangi bir raporu yok ise HAYIR seçeneği seçilmeli değil mi?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E bildirge ekranı kapandı. Dolayısıyla versiyon 2 yi kullanmanız gerek. İSÇ kodu nedir ki onu tam anlayamadım.

   1. Müge

    İSÇ kutucuğu (İstirahatli günde çalışmamıştır.) Normal şartlarda anlamda bir karışıklık olduğunu düşünüyorum. 30 gün olarak çalışıp rapor almamış bir kişi için HAYIR seçeneğini tıklanması gerektiğini düşünüyorum. Bunu teyit etmek istedim.

    1. Ömer Meriç

     30 tam gün bildirmeniz yeterlidir. Rapor almasıysa zaten işaretleme yapmanız gerekmez Müge hanım.

     1. Müge

      Teşekkür ederim.

 32. yağmur öz

  merhabalar xml dosyayı yükle diyorum gönder deyince hata 134 çıkıyor neden olabilir acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK bildirge hata kodlarından hatanın ne anlama geldiğine bakmanız gerek. Bilmiyorum ben de maalesef nedenini.

  2. MURAT

   hata kodunun nedenini öğrenebildiniz mi? Neden sistem hata 134 kodu veriyor?

 33. kemal

  Meriç Bey xml dosyası sürekli hata veriyor bizleri bunlarla ilgi proğramlara muhtaç hale getirmiş bu sistem lütfen tanıyorsanız eski bilgileri yükle butonunu yeniden eklesinler dünden bu yana xml hata veriyor çözemedim.

  1. Ömer Meriç

   Acaba xml dosyanızda hata olabilir mi ? SGK sisteminden güncel xml dosyasını indirerek yeniden bir deneyin isterseniz.

 34. Mehmet BALÇIN

  Apartmanda çalıştırdığımız işçi için sgk v2 uygulaması üzerinden ocak ayı bildirgesini vermek istediğimizde tahakkuk nedeni kısmında üç şık var:
  1. A Yasal süresi içerisinde verilmiş APHB
  2. B Yasal süresi dışında verilmiş APHB
  3. D Belge türü ve/veya Kanun Numarası Değişikliği
  Ben A şıkkını seçtiğimde ise B şıkkını seçmem gerektiği hatası alıyorum. A şıkkı olması gerekmez mi? Daha önceleri eski sistemden sorunsuz bir şekilde bildirgemizi veriyorduk. V2 uygulaması ile ilgili hazırlanan örnek dosya ise belge iptali ile ilgili. Bununla ilgili örnek bir çalışma yapılamaz mı acaba?

  1. Ömer Meriç

   Evet A kısmından vermeniz gerekiyor hocam. Doğrusu o. Ama hata alan çok sizin gibi. Umarım düzeltilecektir.

 35. recep

  sistemsel bir sorun ile karşılaşıldı yazıyor. Yazdığım gibi denemek için başka bir sitenin şifresi ile girş yaptım işlemleri devam ettirdim onayda bekliyor. T.c. kimlik no ile personel sorgulama bölümü açılmıyor

  1. Ömer Meriç

   Acaba Konut Kapıcılığı işyeri olarak tescil edilmedi mi bu işyeri. Eğer öyle ise bundan dolayı hata veriyor olabilir.

 36. recep

  ebildirge v2 2020 ocak ayı girişini yapamıyoruz kullanım kılavuzunu takip ediyoruz personel tc. ile sorgulama ekranı gelmiyor. başka bir siteninkini aynı gün yaptım ancak bizim sitede personeli bulmuyor sistemsel bir sorun diyor defalarca denedim sgk ile görüştüm onlarda bilgi veremedi bunula ilgili bir sorun yaşayan varmı yorumlarda bir kişi buna benzer sorunanlartmış ne yapmamız lazım yardımcı olursanız memnun olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak ne hatası veriyor yazar mısınız ?

 37. xxx

  Merhaba
  V2 sistemi xml yüklendiğinde aşağıdaki hatayı veriyor. Çözümü hakkında bilgiliniz var mıdır?

  Sistem Tablosuna yeni kayıt girişinde hata oluştu [hata kod:X302-Y1216*JzFGUVpzlUGuoF5MU]
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bilgi sahibi değilim bu konuda.

  2. Esin

   MRB aynı hatayı bizde alıyoruz. Problemi çözebildiniz mi?

 38. MEHMET

  E BİLGE VERİRKEN BAZI PERONELLERİ UNUTMUŞUZ BUNLAR İÇİN EK BİLGE Mİ VERMELİYİZ YOKSA ÖNCEKİ BİLGEYİ İPTAL EDİP YENİDEN TOPLU BİR EK BİLDİRGEMİ VERMELİYİZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Unutmuş olduğunuz personel için ek bildirge vermeniz gerekli.

   1. MEHMET

    HEPSİNİ İPTAL EDİP TEKRARDAN E BİLDİRGE VERSEKTE OLUR MU

    1. Ömer Meriç

     Cari dönem ise yani Ocak ayına aitse evet olur. Ama iptal edip yeniden girdiğinizde bir damga vergisi fazladan ödersiniz. O yüzden ek verin dedim.

     1. MEHMET

      EVET OCAK AYINA AİT VE BİZ OKULUZ

     2. Ömer Meriç

      O zaman iptal edip yeniden girin Hocam. Damga vergisi çıkmaz zaten size.

     3. MEHMET

      TAHAKKUK NEDENİ KISMINDA EK XML OLUŞTURURKEN ‘ A’VE ‘D’ HARFLERİNDEN HANGİSİ SEÇİLMELİ ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKURLER

     4. Ömer Meriç

      “A” Sanırım asıl olmakta. A’yı deneyin. Büyük ihtimal kabul etmeyecek. D yerine E olması lazım Ek yani. Ne anlama geldiğini bilmiyorum açıkçası.

 39. yusuf aslan

  bir binada yöneticiyim. asgari ücretli kapıcı çalıştırıyoruz. mayıs 2019 dan bu yana kolay işveren sistemine geçerek sgk işlerimi yürütüyorum. ocak ayında artan asgari maaşı şubat ayında sisteme girişini yaptım . oysa ocak ayında girmeliydim. şimdi ocak 2020 maaşı 2019 yılı asgari ücreti olarak gözüküyor. düzeltme için sgk ya sordum düzeltme yapamadıklarını ancak sistemin üreteceği bildirge sonrası v2 ekrandan benim tarafımdan yapılabileceği söylendi.
  – sistem geçerli olmayan ücret üzerinden bildirge hazırlar mı?
  -bildirge hazırlanması öncesinde hata tespit ettiğime göre niye düzeltme bildirge sonrasına bekletiliyor
  -hatalı bildirge düzeltilmesi eskinin iptali ve yenisinin düzenlenmesi ile olacak sanırım
  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   Prime esas kazancı asgari ücret altında kalacağından 30 tam gün üzerinden sistem göndermez hata verir. Aslında asgari ücret değişikliklerini sistemin otomatik olarak görmesi gerek. Ev hizmetlerinde de öyle. Sizin ekstra birşey yapmanız gerekmiyor diye biliyorum. Kazanç asgari ücret altında kalırsa zaten sistem bildirge veremez. Bence son veriliş tarihinden önce düzeltilmesi gerekir bunun.

 40. kemal

  bununla kim ilgileniyor acaba biliyorsanız söylesenizde bu butonu ekleseler öğrenci sigortalarını yaparken çok kolaylık sağlıyordu

  1. Ömer Meriç

   Evet sağlar. Ama XML dosyası da aynı mantıkla çalışıyor. Excel olarak kaydını yapın. Sadece ay içerisinde değişiklik varsa onları işlersiniz sonra toplu gönderim sağlarsınız.

 41. kemal

  eski e bildirgede önceki ayın bilgilerini yüklüye biloyrduk burdada yapılabiliniyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E bildirge V2 xml formatına yükleyerek toplu gönderim sağlayabilirsiniz. Önceki ayı almıyor sanırım bunda.

 42. Mehmet BAKLÇIN

  Apartman yönetimi olarak çalıştırmakta olduğumuz işçinin bildirgesini kolay işveren uygulaması ile vermek istiyoruz. Bu sayede bir defa bildirim yaptıktan sonra aylık bildirim yapmaya gerek bulunmuyormuş. Süresi geldiğinde sadece prim ödemeleri yapılıyormuş. Bu kolay işveren uygulamasına nereden ulaşabiliriz acaba. SGKdan görüştüğüm kişi e bildirge V2 uygulamasında bulunduğunu söyledi fakat ben bulamadım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E-Bildirge V2 ekranında değil. SGK işveren sistemi içerisinde yer alıyor. İşveren sistemine e bildirge kullanıcı kodu ve şifreniz ile giriş yaparak Kolay İşverenlik menüsü altındaki Kolay İşverenlik Başvuru kısmından başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

   1. Mehmet BALÇIN

    Teşekkür ederim ilginiz için. V2 üzerinden ocak 2020 bildirgesini vermek istiyorum. Tahakkuk nedeni kısmında iki şık var. A Yasal süresi içerisinde verilmiş APHB, B Yasal süresi dışında verilmiş APHB var. A şıkkını seçmem gerekmez mi? A şıkkını seçtiğimde ise B şıkkını seçmem gerektiği mesajı çıkıyor.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 2020 Ocak için yasal süresi içerisinde verilen bildirge olacak evet. İşyeriniz ne işyeri ?

     1. Mehmet BALÇIN

      Apartman Yönetimi. Bir çalışanımız var. Dediğiniz gibi kolay işveren uygulamasına belirtmiş olduğunuz yerden başvurdum. Yalnız kolay işveren uygulaması şubat ayından itibaren prim bildirgesini kapsadığı için ocak ayını sistem üzerinden vermemiz gerekiyormuş.

     2. Ömer Meriç

      Aynen onu size verdiğim cevapta söyledim zaten. Başvuru tarihine kadar olan bildirgeleri E-bildirge V2 üzerinden girmeniz gerekmekte.

 43. özgür

  Merhabalar sitedeki kapıcının e-bildirge girişini yapmak istiyorum ama yeni sistemde bunu bir türlü yapmadım.Aslı gibi seçiyorum sonra onay bekleyen yere geliyorum çalışan sayısı sıfır çıkıyor ne yapmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bundan sonraki aylar için kolay işverenlik sistemine geçiş öneririm. Dediğiniz sıkıntı sistemsel olabilir. Biraz bekleyin sonra tekrar deneyin.

 44. Mustafa

  Ömer Meriç bey resmi dairede çalışan taşerondan işçi statüsüne geçirilen işçiler için muhtasar beyanname vereçekmiyiz. Birde resmi kurumlar içinde V2 kullanıcı adına kendi tc. Mizimi yazaçagız. Teşekkürler kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. V2 kullanıcı adı önceden e bildirge sistemine giriş yaptığınız kullanıcı adı ile aynı. Tc yani. Gerisi de e bildirge şifresi. Diğer sorunuzun cevabını net olarak bilmiyorum.

 45. mehmet

  Bakıcım için her ay girdiğim bildirgeyi bu ay giremiyorum. Ebildirge V2 ye yönlendiriyor. Buraki ASIL – 05510 kanun seçiyorum her zamanki gibi. sonra da Onay Bekleyen belgelerden seçiyorum ama Eklenecek kişi bulunamadı diyor. Hiçbir şekilde bildirge girişi yapamıyorum. Bu sistem oturmadı, eskisini de kullanamıyoruz. yapmadık diye üzerine ceza da keserler şimdi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemde sıkıntı var diye biliyorum. Biraz bekleyin. Kolay işverenliğe geçiş için başvuru yapmadıysanız bir an önce yapmanızı öneririm.

 46. serkan

  Merhaba
  ücretli öğretmen muhtasar beyanemesi vermek gerekiyormu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında bilgi sahibi değilim. SGK’ya sormanızı öneririm.

 47. kemal

  kullanıcı adı tc kimlik no ve işyeri kodu.ben bu aya kadar apartmanımda kı temızlık gorevlısının primlerini e devlet uzerinden sgk sifre uygulamasıyla yatırabılıyordum.fakat bu ay yenı çıkan e bildirge v2 ıle yapamıyorum.sistem error hatası verıyor.sgk nın duyursunda sadece genel butcelı kamu kurumları e bildırge uzerınden hızmet ve prim belgesı gonderıcek dıgerlerı muhtasar beyanname ile verıcek dıyor.bız ne yapcaz şimdi anlamadım.e bıldırge v2 ılemı devam etcem ben yardım edersenız sevınırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kolay işverenlik kapsamına geçmeniz gerekiyor diye biliyorum. Vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK Merkezi ile iletişime geçin.

 48. kemal

  MRB ,ocak ayından önce e devlet uzerinden sgk sifre uygulamasıyla gırıs yapıyorduk kullanıcı adı felan sormuyordu.şimdi ki v2 uygulaması kullanıcı adı soruyor ayrıca son kısmı üç haneli birşey. buraya ne yazıcaz. edevletten eskı uygulamaya gırdıgımde sicil no var sadece sgk ya mı gıtmem lazım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devlet sisteminde SGK Şifre Görüntüleme kısmından şifrenizi alın. Ardından e bildirge v2 uygulamasında kullanıcı adı T.C. numaranız 3 haneli dediğiniz yer 001, 002 gibi bir rakam olacak ( e devletten alırsınız zaten ), diğer kısımlara ise işyeri şifresi ve sistem şifresi yazacaksınız. E devletten şifre görüntüleme yaptığınızda bunları görürsünüz zaten.

 49. Hüseyin Yalova

  İyi çalışmalar
  ARALIK 2019 ‘dan devam eden ücretli öğretmenleri OCAK 2020 ‘ye nasıl aktaracağım. Örnek verilen XML dosyasında kanun no yerine hangi kanunu yazmam gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanun numarası olmayacak. Çünkü herhangi bir teşvikten yararlanamazlar. Örnekte dosya gönderimini nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır.

 50. HATİCE USLU

  2020/01 Dönemine ait aylık prim ve hizmet bildirgesi göndermek istiyorum onay ekranına kadar geliyorum bildirgeyi onayla dediğim zaman X181-Y2520*NULL diye hata veriyor bu hata kodu nedir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020/01 döneminden itibaren bildiğiniz gibi muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçildi. Sistem daha bildiğim kadarı ile tam hazır değil. Hata bundan kaynaklı olabilir. Biraz beklemeniz öneririz.

 51. Mustafa

  Merhaba, bir dönemde 5510 kanundan kişileri iptal edip 6111 ek vermek istiyoruz, bunun içinde v2’ye xml yüklemek istiyoruz. Ancak bazılarını yükleyebilirken bazı dönemlerde de “****** Sicile sahip 2 Sıra Nolu Sigortalının Aktif Hizmeti Bulunamadı” şeklinde bir hata ile karşılaşıyorum. Sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Karşılaştığım bir hata değil inanın bilmiyorum. Bağlı olduğunuz Sgk ile iletişime geçmenizi öneririz.

 52. Atila Başer

  2020 ocak ayı hizmet lıstesi düzenlemesi prim için nasıl yapılacak,giren çıkan yok aynen devam eden çalışanın prim düzeltmesi hangi tarihe kadar vermemiz gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eskiden olduğu gibi 2020/Ocak ayı için de son bildirim tarihi 23 Şubat 2020 tarihi olacak. Bu tarihe kadar bildirim yapmanız gerekiyor. İşlemi ay bittikten sonra yapabilirsiniz.

 53. PINAR

  MERHABALAR
  V2 EKRANINDAN GERİYE DÖNÜK KANUN DEĞİŞİKLİĞİ YAPIYORDUM. İLK 2 AY GİRİŞ YAPTIM.SONRAKİ 3 AY DA ” İPTAL EDİLMİŞ SİGORTALILARI YENİDEN İPTAL EDİYORSUNUZ BİLDİRGELERİ DENEYİN ” DİYE BİR HATA ALIYORUM.DEFALARCA DENEDİM OLMADI.SORUN NE OLABİLİR ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Sorun SGK’nın henüz onayda bekleyen bildirgeler için işlem yapmadığından dolayı olabilir. SGK ile iletişime geçin.

 54. Selma

  Merhaba

  bir personelim emekli olduğu halde işe girişi normal yapılmış, bu durumu farketmemiz üzerine sgk ya sorduk bize V2 ekranından işe giriş tarihi itibariyle 01 kodunda verilmiş bildirgeler iptal edilip 02 kodu ile düzeltilmesini söyledirler. nasıl yapabilirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Selma HANIM. E bildirge v2 ekranından bildirge girişi başlıklı yazımızda resimli olarak anlattık. Bir bakın isterseniz yapamazsanız bakalım tekrar.

 55. nurullahucar

  Merhaba

  ortalama sayı hakkında ;

  personel çalışırken emekli olup tekrar aynı iş yerinde çalışmaya başladığında 201801 çıkış 2018 nisan ayı tekrar giriş.
  ortalamayla ilgili teşvik hesaplanırken ve bes sistemine dahil olma konusunda , geçen senenin ortalamasında bu personel ve başka emekli olanlar varsa ortalamaya dahil olur mu? Sadece 4/a olanlar mı sayılır.
  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalamaya dahil edilir diye biliyorum. Ancak emin değilim. Genelgeye bir göz atın ya da SGK’ya sorun isterseniz.

 56. Adem Eren

  İyi günler geriye dönük teşvikte hem 17103 ve 06111 den faydalanan personellerimiz var iptal işleminde asıl belge için 2 defa mı iptal vermek gerekiyor.
  Mesela 10 kişi 17103 için iptal verilip yeni kanun maddesi 17103 seçilecek işlemler bittikten sonra ,
  tekrar başa dönülüp iptal verilerek 5 kişi 06111 nolu teşvik mi verilecek iyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal işlemini bir kere yapacaksınız. Örneğin 5510 ile verilen bildirgeden 10 kişi iptal edip 5 kişi 7103 ve 5 kişi 6111 verilmesi gibi.

   1. Adem Eren

    Çok teşekkür ederim gerek yapılandırma gerekse geriye dönük olması Dolayısıyla hata yapma ihtimali yüksek görünüyor.
    E bildirge v2 örnek anlatımda sadece tek kanun seçilebilir görünüyordu.

    1. Ömer Meriç

     Yani sorun olmaması gerekiyor. Olursa yine iletin bakalım duruma göre.

 57. Ferhan ARMAN

  Merhaba Kullanıcı adını takip eden bir tire ve bir giriş yeri daha var. Buraya ne yazacağız ?
  Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Burası size SGK tarafından verilen e bildirge şifre numarasını gösterir. Yani T.C. numaranız -01, 02 şeklinde olması gerekir. Buna E SGK-E şifre uygulamasına e devlet şifreniz ile giriş yaparak bakabilirsiniz.

 58. Fatih

  Merhaba. Ek/iptal bildirgelerinin son tarihi nedir acaba? Bugün mü?

  1. Ömer Meriç

   Hocam son tarih belirlemediler ama bugün girseniz iyi olur.

 59. CÜNEYT

  ŞUBE ONAYI GEREKTİREN BELGELER MENÜSÜNE GİRİNCE İŞLEM YAPILMASI GEREKİYOR DİYE BİR MESAJ VAR BURADA KURUMDAKİ DOSYAYA BAKAN MEMUR İŞLEM YAPILACAK BİLDİRGEYİ RED EDEBİLİR Mİ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi onaylayabilir ya da reddedebilir hocam. Belge talebiniz uygunsa onay verilir. Değilse Red edilir.

 60. Barış Aydın

  Merhaba,
  6111 sayılı kanun için iptal ve ek vermek istiyorum. iptal ettiğim dönemde %5 indirimde var. değişiklik yaptığım dönem için %5 indirimi iptal edip sadece 6111 teşvik vermez sanırım emin olamadım. bu konuda bilginiz varmıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5510 iptal edip 6111 ile ek/asıl vereceksiniz. Her iki kanun indirimini birlikte alırsınız.

 61. Deniz

  Çok teşekkür ederim
  Peki hangi personel olduğunu hesaplayabilecek kolay yolu var mıdır?çalışan sayısı ve giriş çıkışlarda epey fazla dolayısıyla hataya acil gibi.tekrar teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Eğer bu kişiler için 4447/10 madde teşviği için geriye dönük başvuru yapmayı düşünüyorsanız ki çoğunlukla öyle olacak sanırım 4447.10 madde uygulamasına girin. Orada her personel için incele ve onayla yapın. Bu ekrandan Onay aldığınız personel için başvuru yapabilirsiniz. Bu biraz daha işinizi kolaylaştırır.

 62. deniz

  İptal belge verilecek olan personeli nasıl belirliyoruz? Geriye dönük personeli mi tek tek kontrol edip hesaplıyoruz?
  teşekkürer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek tek kontrol etmeniz gerekiyor. Yani hangi personel teşvikten yararlanmadıysa ve hangisinin yararlanabileceğini düşünüyorsanız buna göre belirleme yapmanız gerekiyor.