E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

E-devlet üzerinden özellikle EYT yasasının yayınlanması ile birlikte emeklilik başvurusu yapan binlerce kişinin son dönemde en çok araştırdığı konu E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır konusu olmuştur. Emekli maaşının bağlanması, bankaya gönderilmesi ve ödenmesi süreci Sosyal Güvenlik Merkezlerinin iş yoğunluğuna göre değişir. Bu içerikte ortalama olarak ne zaman maaş alabileceğiniz, bu süreçte nasıl sorgulama yapabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

SGK Gelir, Aylık ve Ödenek Talep Belgesi ile İster Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden ya da posta yoluyla başvurmuş olun, ister e-devletten sonuçlanma süresi farklılık göstermemektedir.

Emekli başvurusu ne zaman sonuçlanır konusunda süreler:

  • Başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna,
  • Birden fazla sigorta kolunda hizmet olup olmadığına ( hizmet birleştirme yapıldığından ilave olarak uzar) göre değişir.
  • Normal zamanda ortalama olarak 1-1,5 ay içerisinde emekli maaşları bağlanmaktadır.
  • EYT kapsamında ilk başvurularda bu süre daha da uzayabilmektedir. EYT kapsamında emekli aylığı bağlanma süresi ortalama 1,5-2 ay sürebilmektedir.

Emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır konusunda sıkıntı etmeniz gereken bir durum yok aslında. Eğer emeklilik başvuru tarihi itibariyle tüm şartları sağlıyorsanız zaten emekli maaşınız başvuru tarihini takip eden ay başından bağlanmış olacaktır. Geç bağlansa bile biriken tutarla birlikte toplu olarak alabiliyorsunuz. İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir içeriğimizde bu konu hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

EYT emeklilik başvurusu sonucu ne zaman belli olur?

EYT kapsamında ilk ve en fazla başvurular yasanın resmi gazetede yayımlandığı 03 Mart 2023 tarihinde yapılmıştı. Bu tarihte başvuranların büyük bir çoğunluğu ilk emekli maaşlarını 2023 Nisan ayı itibariyle alabilecekler ve üstelik zamlı olarak alacaklar. Ancak büyük bir çoğunluğun da Mayıs ayına sarkması durumu da var.

Normal emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır?

E devletten emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır kısmında da belirttiğim gibi maaş bağlanma süresi yoğunluğa ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Şu an aylıkların ortalama bağlanma süreleri 1,5-2 ay aralığında değişmektedir.

Emekliliğin onaylandığını nasıl anlarız?

Okurlarım DYS sisteminden evrak takibi yapmakta ve emekli maaşının sonuçlanıp sonuçlanmadığını buradan öğrenmeye çalışmakta. DYS gelen ve giden evrakların kaydedildiği sistemdir ve buradan emekli maaşınızın onaylanıp onaylanmadığını takip edemezsiniz. Peki nasıl takip edeceksiniz? Oldukça basit;

Eğer bu menülerden sorgulama yaptığınızda aylık başlama tarihi, emekli tahsis numaranız, aylık ve ödeme bilgileri ile ek ödeme bilgileriniz görünüyorsa emekli maaşınız onaylanmış demektir.

Emeklilik başvurusu yaptım ne zaman belli olur?

Başvuru sonucu en geç 1-1,5 ay sürmektedir.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?” üzerine 2 yorum
  1. Ömer bey iyi günler arkadaşımın 25 yıllık sigorta süresinde ve prim gün sayısında bir sıkıntı yok, herşey tamam . Kamuda çalışan işçi idi. Üzerindede basit usulde ticari bir işletme vardı. Geçen haziran ayında kamu ile bağlantısı bitti. Sanırım sistemde otomatik olarak bağkur a geçirdi. Bizde sonradan farkederek 3-4 ay sonra ekim-kasım gibi faaliyetini sonlandirdik. Ama e -devlet ‘de bağkur a geçtiği ile ilgili birşey yazmıyor. Mart ‘ın 4 ündede eyt üzerinden emeklilik başvurusunu yaptı. Acaba önümüze bağkur a geçti vb…. gibi herhangi birşey borç vb.. bir şeyler çıkarmı sizce (uzun oldu biraz)🙂🙂🙏🙏

    Yanıtla
Yorum yapın