E Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

E devlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur? E-devlet sisteminde devlet tarafından verilen birçok hizmet bulunmaktadır. Çoğu kamu kurumlarında tescil işlemleri, başvuru işlemleri ve görüntüleme ile diğer tüm bilgiler artık e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla e-devlet şifrenizin başkasının eline geçtiğini düşünüyorsanız derhal şifrenizi değiştirmeli, değiştiremiyorsanız vakit kaybetmeden en yakın PTT şubesine giderek yeni şifre temin etmelisiniz. Bu yazımızda şifreniz başkasına geçtiyse e devlet şifresiyle neler yapılır, e devlet numarası ile giriş yapan kişinin neler yapabileceği ve konu hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

E devlet şifresi başkasının eline geçerse neler yapabilir?

Şimdi asıl konumuz olan e devlet şifresi ile neler yapılabilir sorusunun cevabına geçelim.

 • Adınıza SGK’da işyeri dosyası açabilir ve buradan adınıza sigortalı bildirimi yapabilir.
 • SGK’da adınıza tescilli olan işyeri sicil dosyalarının E-SGK şifresini alarak buralardan sizden habersiz sigortalı girişi yapabilir.
 • Adınıza adli sicil belgesi alarak bununla işlem yapabilir.
 • Adınıza olan dava ve icra dosyalarını sorgulayabilir.
 • Geçici kimlik belgesine ulaşabilir ve buradan kimlik bilgilerinizi ele geçirebilir.
 • Adınıza şirket tescili açabilir.
 • Üzerinize kayıtlı tapular için satış başvurusu oluşturabilir ( Satış yapamaz ama ön başvuru oluşturabilir ),
 • Üzerinize kayıtlı tüm tapulara ulaşabilir.
 • Üzerinize kayıtlı telefon hatlarına ulaşabilir.
 • E-nabız verilerinize ulaşabilir ve bunları pazarlama amacı ile üçüncü kişilere satabilir.
 • Adınıza SGK’dan borcu yok yazısı alabilir ve sistemden yapılabilen teşvik başvurularına başvurabilir.

E-devlette binlerce hizmet verilmekte. Ben yukarıda önem derecesi yüksek olanları sıralamak istedim. Bunların sayısı çoğaltılabilir. Eğer siz de şifrenizin başkasına geçtiğinden şüpheleniyorsanız ve e devlet başkasının eline geçerse ne olur diye araştırıyorsanız lütfen vakit kaybetmeden e devlet şifresini değiştirin.

E devlet şifresini kimler alabilir?

Bu hususta en çok sorulan sorulardan birisi e devlet şifresi başkasına verilir mi sorusu olmaktadır. PTT’den alınacak e-devlet şifreleri sadece kişinin kendisi ya da kanuni vekiline verilebilmektedir. Başkası adına e-devlet şifresi alabilmek için size verilmiş vekaletname olması ve e-devlet şifresi alma ibaresinin de bu verilen vekaletnamede geçiyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde PTT şubeleri kesinlikle şifreyi başkasına vermemektedir.  Yani kısaca vekalet yoksa e devlet şifresini başkası alabilir mi sorusunun cevabı kesinlikle hayır olacaktır.

Muhasebeciye e devlet şifresi verilir mi?

Birçok okurumuz özellikle muhasebeci e devlet şifremi istedi vermeli miyim diye tereddüt yaşamakta. Muhasebeciye e-devlet şifrenizi vermelisiniz çünkü çoğu işlem artık e-devlet şifreniz ile gerçekleştirilmektedir.

 • SGK tescil, prim ve hizmet bildirme işlemleri için gereklidir.
 • Vergi dairesinde ve özellikle internet vergi dairesi üzerinden online gerçekleştirilecek işlemler için gereklidir.
 • Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarda adınıza açılacak tescil, teşvik ve diğer birçok işlem için de muhasebeciniz e-devlet şifrenize ihtiyaç duyabilmektedir.
 • Bu nedenle bu işlemler için e-devlet şifrenizi muhasebeciniz ile paylaşmanız gerekmektedir.

Avukata e devlet şifresi verilir mi?

Daha önce adınıza açılan dava olup olmadığı öğrenmek, sonuçlanan dava dosyalarını görüntülemek ve adınıza yeni açılacak davalar hakkında işlem yapabilmek, E-devlette dava için gerekli olan belgeleri alabilmek için isterler. Bu nedenle e devlet şifresi avukata verilir mi bu tür durumlar için evet olacaktır.

E-devlete başkasının girdiğini nasıl anlarım?

E-devlet hesabınıza son yapılan girişleri ve e-devlet şifrenizin başkaları tarafından ele geçirilip geçirilmediğini ve hangi işlemlerin yapıldığını E-devlette görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • E-devlet sayfanıza giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta isminizin altında yer alan profil sayfanızda GÜVENLİK AYARLARI-KULLANIM GEÇMİŞİM kısmına giriş yapın.
 • Burada e-devlet sayfasına son yapılan girişler ve yapılan işlemler görüntülenir.
 • Aynı zamanda giriş yapılan İP adresi de yer alır.
 • Kendi IP adresinizi googlede ” what is my ip” yazarak görebilirsiniz.
 • Eğer giriş yapan İP adresleri size ait değilse hemen şifrenizi değiştirebilirsiniz.
 • Böylece e-devlet şifresi dolandırıcılığının önüne geçmiş olursunuz.

E-Devlet şifresi ile kredi çekilir mi?

E-devlet şifresi ile kredi çekilebilmesi söz konusu değildir. Ama dolandırıcılar akıl almaz yöntemler kullanmakta ve e-devlette yer alan kişisel bilgileri kullanarak bir şekilde banka hesabınıza bile giriş sağlayabilmektedirler. Online bankacılık kanallarına bir şekilde sızabilirlerse kredi çekimi de yapabilirler. Bu yüzden lütfen ek güvenlik önlemleri alın ve şifrenizi sık sık değiştirin.

E-Devlet başka bilgisayarda açık kaldı ne yapmalıyım?

E-devlet aslında başka bilgisayarda açık kalmaz. 1-2 dakika işlem yapılmadığında yeniden işlem yapmak için T.C. ve e-devlet şifresi ile giriş yapılması istenir. Eğer siz şifreyi Google şifrelere kaydetmediyseniz o bilgisayarda giriş yapılamaz. Ancak bundan emin değilseniz ve tereddüt varsa vakit kaybetmeden şifrenizi değiştirin.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?” üzerine 2 yorum
 1. Avukat UYAP sistemiden dosyalara bakmak için benden e devlet şifresi istedi güvenip vermelimiyim sizce ? Aksi bir durum olursa e devlet şifremi değişip suç duyurusunda bulunabilir miyim

  Yanıtla
Yorum yapın