E-Devlet Tazminat Hesaplama 2024 & Online Hesapla

E-devlet tazminat hesaplama konusunda arayış özellikle EYT kapsamında emekli olup işten tazminatını alarak ayrılmak isteyenlerin çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Tazminat hesaplama e devlet aracılığı ile yapılabilen bir işlem olup yazımızın devamında nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir. E devlet kıdem tazminatı hesaplama işlemini nasıl yapacağınız hususuna geçmeden önce kısaca kıdem tazminatı nasıl alınır ve şartları nelerdir konusundan bahsetmek istiyorum.

Tazminat nasıl alınır?

Kıdem tazminatı için bazı şartların sağlanması gerekir.

 • İşyerinde en az 1 senedir çalışıyor olmanız,
 • Çıkışınızın kendi isteğiniz dışında ya da işverence verilmiş olması gerekir.
 • Emeklilik, askerlik ya da evlenme dolayısı ile kadın işçinin işten çıkması, sağlık problemleri nedeni ile işten ayrılma kendi isteği ile işten çıkanlara tazminat ödenen istisnai durumlar arasındadır.
 • Kıdem tazminatı şartları başlıklı yazımızdan daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Ne kadar tazminat alırım SGK?

2024 yılı tazminat hesaplama işlemi;

 • Ücretleri asgari ücret üzerinden bildirilenler için brüt asgari ücret üzerinden,
 • Ücretleri asgari ücretten fazla bildirilenler için ise 2024 yılı asgari ücret kıdem tazminatı hesaplama işlemi mevcut brüt kazancı kıdem tazminatı tavanını aşmayacak şekilde hesaplanır.
 • 4a kıdem tazminatı hesaplama yapılırken her bir yıllık çalışma için brüt kazanç kadar ödeme yapılır. Brüt tazminattan binde %7,59 oranında damga vergisi kesilerek net 4a tazminat hesaplama işlemi gerçekleştirilir.

Edevlet tazminat hesaplama

Aylık tazminat hesaplama işlemi için kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İlgili sayfamızdan bugün işten ayrılırsam ne kadar tazminat alırım hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2024 kıdem tazminatı hesaplama tablosu

Kıdem tazminatı hesaplama 2024 brüt asgari ücrete göre örnek teşkil etmesi açısından aşağıda paylaşılmıştır. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle işten ayrılacak bir asgari ücretli için bir yıllık brüt tazminat tutarı 20.000,50 TL üzerinden yapılacaktır. Buna göre asgari ücretli çalışanın yıllık ve aylık olarak net asgari ücret tutarı hesaplaması aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır;

Brüt prime esas kazanç20.000,50 TL
1 yıllık brüt kıdem tazminatı20.000,50 TL
Damga vergisi kesintisi151,80 TL
1 yıllık net kıdem tazminatı19.848,00 TL
1 aylık net kıdem tazminatı1.654,00 TL

Emekli tazminatı hesaplama

Emekli çalışan tazminat hesaplama normal çalışanın tazminat hesaplaması ile aynıdır ve arada bir fark yoktur. emeklilik kıdem tazminatı hesaplama bir üst tabloda yer alan örnekteki gibi brüt ücret esas alınarak yapılmaktadır.

SGK kıdem tazminatı sorgulama

Kıdem tazminatı sorgulama işlemi e-devletten ya da SGK tarafından hazırlanan bir uygulama üzerinden online olarak yapılamamaktadır. Kıdem tazminatı hesaplaması ve ödeme işlemleri işverenlerce yapıldığından konu hakkında bilgiler için işverenle görüşülmesi gerekmektedir.

E devletten nasıl tazminat sorgulama?

E-devletten tazminat sorgulaması yapılamaz. Ancak SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümündeki son dönem PEK yani prime esas kazanç bölümünden kazancınızı görüntüleyerek hesaplama yapabilirsiniz.

Tazminatımı nereden öğrenebilirim?

Tazminat hesaplama araçları ile hesaplayabilir ya da işyeri muhasebecisi/mali müşavirine hesaplama yaptırabilirsiniz.

1 yıl kıdem tazminatı ne kadar?

01 Ocak 2024 tarihi itibariyle brüt ücreti asgari ücret esas alınarak bildirilenlerin alabilecekleri net yıllık tazminat tutarı 19.848,00 TL’dir.

10 yıl sonra istifa ederse tazminat alır mı?

Evet, alınır ancak tazminat için gereken şartların sağlanması gerekir. İstifa durumunda emeklilik için gereken prim günü ve sigortalılık şartlarının sağlanması şartı aranır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E-Devlet Tazminat Hesaplama 2024 & Online Hesapla” üzerine 8 yorum
 1. Merhaba 1 kasım 2022 işe giriş tarihim 8 ocak 2024 te ayrılıcam evlilik nedeni ile .. maaşım asgari ücret 5 gün yıllık izni paramla beraber ne kadar tazminat alabilirim

  Yanıtla
 2. 20/08/2002 işe giriş !!29/02/2024 işi bırakacağım 2500 yemek üçreti kart veriliyo, bürüt üçretim 21000 den hesaplarsak ne kadar kıdem tazminatı alırım çok teşekkür🙏💕

  Yanıtla
 3. Merhaba 26 agustos 2020 işe girişim.
  14 11 2023 evlilik nedeni ile ayrılıyor. Askari ücret ve 500 tl yemek parası. Yemek parası 6 aydır veriliyor.
  Ekim maaşımı askari ücret üzwrinden aldım.
  Tazminatım nedir. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. Hocam saygılar
  1. Ay 9600 net
  2. Ay 14000 TL net ( Mesai var) maaş aldım. 45 gün iznim var.
  01.12.2016 işe giriş var.
  Tazminat nasıl hesaplanır?
  Cevap için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
Yorum yapın