Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl, Nereden Alınır ?

0

Ehliyet sağlık raporu yeni ehliyet almak ya da ehliyeti yenilemek için istenen gerekli belgelerden birisidir. Ehliyet için sağlık raporu çıkarmak oldukça basittir.

Bu yazımızda ehliyet için sağlık raporunu nasıl ve nereden alabileceğiniz, başvuruda istenen evraklar ve konu hakkında merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yeni ehliyet nasıl alınır ?

Yeni ehliyet için öncelikle Nüfus Müdürlüğünden randevu almanız gerekmekte. Aslında randevusuz da başvuru yapabilirsiniz ancak randevu almanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Randevu gününden önce PTT’ye yeni ehliyet için harcı yatırmanız gerekiyor. Ödenecek harç tutarı cüzi bir miktar olmakta. Çok fazla değil yani. Harcı yatırdıktan sonra biyometrik fotoğraf ve varsa eski kimliğiniz ile Nüfus Müdürlüğüne randevu tarihinde gidebilirsiniz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra yeni ehliyetiniz en geç 1 hafta içerisinde posta yolu ile adresinize gönderilmekte.

Dijital ehliyet nereden alınır ?

Yeni ehliyetin diğer adı dijital ehliyettir. Ehliyet için başvuruyu yukarıda belirttiğimiz gibi Nüfus Müdürlüğü’ne yapıyorsunuz. Başvurudan sonra dijital ehliyet Nüfus Kayıtlarındaki posta adresinize gönderilmekte.

Ehliyet sağlık raporu veren hastaneler

Yeni ehliyet almak ya da mevcut ehliyeti yenilemek için rapor alabileceğiniz sağlık merkezi için seçenekler bir hayli fazladır. Tabi rapor almanın en basit yolu Sağlık Ocağı’ndan almaktır. Kronik bir rahatsızlık yoksa aile hekiminizden kolayca raporu alabilirsiniz. Ehliyet raporu alınabilecek sağlık hizmet sunucularını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Sağlık Ocakları ( Aile Hekimlikleri),
  • Devlet hastaneleri,
  • Tüm özel hastaneler,
  • Özel poliklinikler,
  • Özel muayenehaneler,
  • Özel tıp merkezleri.

Ehliyet sağlık raporu e devlet

Ehliyet raporu için ön başvuruyu e-devlet sisteminden yapabileceğiniz gibi muayene sonrasında doktorunuz tarafından düzenlenen raporu da e imzalı olarak e devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz.

Ehliyet için sağlık raporu örneği

Aile hekimi ya da diğer belirtilen sağlık hizmet sunucularından alınacak sağlık raporunun bir örneği aşağıdaki gibidir. Tabi format sürekli güncellenmekte ve değiştirilebilmekte. Ama ana hatlarıyla aşağıdaki gibi olacaktır;

Ehliyet için sağlık raporu ücreti

Aile hekimliklerinde rapor ücretsiz olarak verilir. Sonrasında doktor muayene ücreti ya da ilave bir ücret çıkmaz. Üstelik herhangi bir sosyal güvenceniz olmasa bile bağlı olduğunuz aile hekiminizden raporu ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Bunun dışında ise ehliyet rapor ücretleri aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Aile hekimi tarafından devlet hastanesine yönlendirilmeniz halinde 50,00 TL,
  • Aile hekimi tarafınca üniversite hastanesine sevk edilirseniz 75,00 TL,
  • Devlet hastanesinde sağlık kuruluna yönlendirme yapılırsa 200 TL,
  • Üniversite hastanelerinde sağlık kuruluna sevk yapılırsa 300 TL ödersiniz.

Özel hastanelerde ehliyet için sağlık raporu ne kadar ?

Özel hastanelerde rapor ücretleri hastaneden hastaneye farklılık göstermekte. Hastanenin politikasına ya da hastalık durumunuza göre ücretler farklılık gösterir. Rapor ücretine ilave olarak doktor muayene ücreti de olacağından özel hastaneden rapor alacaksanız en az 150 lirayı gözden çıkarmanız gerekmekte. Tabi randevu aşamasında ya da muayene girişi esnasında ücretler konusunda hastaneden bilgi almanız yararınıza olacaktır. Özel hastanelerin güncel muayene ücretleri hakkında bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/hastane-muayene-ucretleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik süresi

M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfında yer alan ehliyetlerde birinci grup sağlık raporları geçerli olmakta ve geçerlilik süresi 10 sene olarak uygulanmaktadır.

C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G grubu ehliyetler için alınan sağlık raporlarında ise geçerlilik süresi 5 senedir.

Ehliyet sağlık raporu aile hekimi

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi raporu almanın en kolay yolu aile hekimliğinden almaktır. Ancak aile hekimi kronik hastalara raporu vermemekte. Bunun yanında da görme, işitme ile ilgili bir kaç küçük test yapmakta. Eğer bu testler sonrasında şüpheli bir durum varsa kişiyi hastaneye yönlendirmekte. Eğer rapor almaya engel teşkil edecek bir durum yoksa ve kişinin kronik bir hastalığı da yoksa rapor düzenlenerek verilir.

Ehliyet sağlık raporu özel hastane

Yeni çipli ehliyetler için sağlık raporu özel hastanelerden de alınabilmekte. Fakat devlet hastanelerine göre biraz ücretin fazla olabileceğini hatırlatmak isteriz.

b sınıfı ehliyet için sağlık raporu nereden alınır ?

Ehliyet grubunun ne olduğu farketmeksizin yukarıda belirtilen tüm sağlık hizmet sunucularından sağlık raporu çıkartılabilir.

Ehliyet için göz raporu nereden alınır ?

Eğer görme kaybı varsa aile hekimi tarafından ehliyet raporu verilmez. Bu durumda göz doktoruna muayene olunması gerekir. Herhangi bir devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastanede göz doktoruna muayene olursunuz. Doktor tarafından uygun görülmesi durumunda rapor verilebilir.

Ehliyet sağlık raporu hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.