Ehliyet Sağlık Raporu 2024 & Nasıl Alınır, Ücreti

Ehliyet sağlık raporu yeni ehliyet almak ya da ehliyeti yenilemek için istenen gerekli belgelerden birisidir. Ehliyet için sağlık raporu çıkarmak oldukça basittir. Bu yazımızda ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır ve ehliyet sağlık raporu nereden alınır, başvuruda istenen evraklar ve konu hakkında merak etmiş olduğunuz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Yeni ehliyet nasıl alınır?

Yeni ehliyet için öncelikle Nüfus Müdürlüğünden randevu almanız gerekmekte. Aslında randevusuz da başvuru yapabilirsiniz ancak randevu almanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Randevu gününden önce PTT’ye yeni ehliyet için harcı yatırmanız gerekiyor. Ödenecek harç tutarı cüzi bir miktar olmakta. Çok fazla değil yani.

Harcı yatırdıktan sonra biometrik fotoğraf ve varsa eski kimliğiniz ile Nüfus Müdürlüğüne randevu tarihinde gidebilirsiniz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra yeni ehliyetiniz en geç 1 hafta içerisinde posta yolu ile adresinize gönderilmekte. Eğer ilk defa ehliyet alacaksanız ehliyet harcı ne kadar sayfamızdan güncel harçlara göz atabilirsiniz. 

Dijital ehliyet nereden alınır?

Yeni ehliyetin diğer adı dijital ehliyettir. Ehliyet için başvuruyu yukarıda belirttiğimiz gibi Nüfus Müdürlüğü’ne yapıyorsunuz. Başvurudan sonra dijital ehliyet Nüfus Kayıtlarındaki posta adresinize gönderilmekte.

Ehliyet sağlık raporu veren hastaneler

Sürücü sağlık raporu nereden alınır sorusunun cevabı ile konuya başlamak isterim. Yeni ehliyet almak ya da mevcut ehliyeti yenilemek için rapor alabileceğiniz sağlık merkezi için seçenekler bir hayli fazladır. Tabi rapor almanın en basit yolu Sağlık Ocağı’ndan almaktır. Kronik bir rahatsızlık yoksa aile hekiminizden kolayca raporu alabilirsiniz. Ehliyet raporu alınabilecek sağlık hizmet sunucularını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Sağlık Ocakları ( Aile Hekimlikleri),
 • Devlet hastaneleri,
 • Tüm özel hastaneler,
 • Özel poliklinikler,
 • Özel muayenehaneler,
 • Özel tıp merkezleri.

Ehliyet sağlık raporu aile hekiminden alınabilir mi?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi ehliyet sağlık raporu almanın en kolay yolu aile hekimliğinden almaktır. Ancak aile hekimi kronik hastalara raporu vermemekte. Bunun yanında da görme, işitme ile ilgili bir kaç küçük test yapmakta. Eğer bu testler sonrasında şüpheli bir durum varsa kişiyi hastaneye yönlendirmekte. Eğer rapor almaya engel teşkil edecek bir durum yoksa ve kişinin kronik bir hastalığı da yoksa rapor düzenlenerek verilir

Ehliyet sağlık raporu e devletten alınır mı?

Ehliyet raporu için ön başvuruyu e-devlet sisteminden yapabileceğiniz gibi muayene sonrasında doktorunuz tarafından düzenlenen raporu da e imzalı olarak e devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz. sürücü raporu beyan formunu e-devletten aşağıdaki menülerden verebilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu özel hastaneden alınabilir mi?

Yeni çipli ehliyetler için sağlık raporu özel hastanelerden de alınabilmekte. Fakat devlet hastanelerine göre biraz ücretin fazla olabileceğini hatırlatmak isteriz.

B sınıfı ehliyet için sağlık raporu nereden alınır ?

Ehliyet grubunun ne olduğu fark etmeksizin yukarıda belirtilen tüm sağlık hizmet sunucularından sağlık raporu çıkartılabilir.

G sınıfı ehliyet sağlık raporu

G sınıfı ehliyet sağlık raporu için eğer kronik bir hastalığınız yoksa Aile Hekimine başvurabilirsiniz. Aile hekiminiz uygun görürse raporu düzenler ve verir. Uygun görmezse hastaneye sevk edebilir.

Ehliyet için göz raporu nereden alınır?

Eğer görme kaybı varsa aile hekimi tarafından ehliyet raporu verilmez. Bu durumda göz doktoruna muayene olunması gerekir. Herhangi bir devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastanede göz doktoruna muayene olursunuz. Doktor tarafından uygun görülmesi durumunda rapor verilebilir.

Ehliyet için sağlık raporu örneği

Aile hekimi ya da diğer belirtilen sağlık hizmet sunucularından alınacak sağlık raporunun bir örneği aşağıdaki gibidir. Tabi format sürekli güncellenmekte ve değiştirilebilmekte. Ama ehliyet sağlık raporu örneği ana hatlarıyla aşağıdaki gibi olacaktır;

ehliyet yenileme sağlık raporu örneği

Ehliyet için sağlık raporu ücreti 2024

Aile hekimliklerinde rapor ücretsiz olarak verilir. Sonrasında doktor muayene ücreti ya da ilave bir ücret çıkmaz. Üstelik herhangi bir sosyal güvenceniz olmasa bile bağlı olduğunuz aile hekiminizden raporu ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Bunun dışında ise ehliyet rapor ücretleri aşağıdaki gibi olacaktır;

Devlet hastanesi ehliyet
rapor ücreti ( aile hekimi sevk ederse )
50,00 TL
Üniversite hastanesi ehliyet
rapor ücreti ( aile hekimi sevk ederse )
200,00 TL
Devlet hastanesi
Sağlık kurulu rapor ücreti
400-500 TL
Üniversite hastanesi
ehliyet sağlık kurulu rapor ücreti
600-800 TL
Özel hastane
ehliyet rapor ücreti
600-800 TL

Özel hastanelerde ehliyet için sağlık raporu ne kadar?

Özel hastanelerde rapor ücretleri hastaneden hastaneye farklılık göstermekte. Hastanenin politikasına ya da hastalık durumunuza göre ücretler farklılık gösterir. Özel hastane ehliyet sağlık raporu ücretine ilave olarak doktor muayene ücreti de olacağından özel hastaneden rapor alacaksanız en az 800-1000 lirayı gözden çıkarmanız gerekmekte.

Tabi randevu aşamasında ya da muayene girişi esnasında ehliyet yenileme sağlık raporu ücreti konusunda hastaneden bilgi almanız yararınıza olacaktır. Özel hastanelerin güncel muayene ücretleri hakkında bilgi için hemen hastane muayene ücreti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik süresi nedir?

Ehliyet için sağlık raporu süresi ehliyetin sınıfına göre aşağıdaki gibi olacaktır;

 • M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfında yer alan ehliyetlerde birinci grup sağlık raporları geçerli olmakta ve geçerlilik süresi 10 sene olarak uygulanmaktadır.
 • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G grubu ehliyetler için alınan sağlık raporlarında ise geçerlilik süresi 5 senedir.
Ehliyet için sağlık raporu kaç gün geçerli?

Ehliyet yenilemek ya da yeni ehliyet için alınan raporların geçerlilik süresi 1 yıldır. Ehliyet yenileme sağlık raporu nereden alınır başlığı altında belirtilen merkezlerden bu raporu alabilir ve aldıktan sonra 1 yıl içerisinde bu raporla işlem yapabilirsiniz. Bu raporu sürücü sağlık raporu ücreti ödemeden aile hekimlerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Sağlık ocağı ehliyet için sağlık raporu veriyor mu 2024

Sağlık ocakları/aile hekimliklerinden rapor alınabilmektedir. Aile hekiminize rapor için başvuru yapmadan önce e-devlette ” Kişisel Sağlık Bilgi Formu”‘ sayfasını doldurmanız gerekmektedir.

Ehliyet için sağlık raporu almak ne kadar sürer?

Eğer kronik bir hastalık yoksa Ehliyet yenilemek için sağlık raporu aile hekiminden almak kısa sürmektedir. Sadece basit bir görme testi yapıldıktan sonra aile hekiminiz raporu düzenleyip elden vermektedir ve bu işlem en fazla 10 dakika sürmektedir. Hastanelerde ise bu işlem ortalama yarım saat sürmektedir.

Ehliyet için sağlık raporu hemen verilir mi?

Rapor eğer bir hastalık yoksa hemen düzenlenip verilmektedir. Ama öncesinde e-devlette kişisel sağlık formunu doldurmanız gerekmektedir.

Yeni tıp ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

Yeni tip dijital ehliyetler için sağlık raporunu aile hekimlikleri, devlet hastaneleri ve özel hastaneler, özel tıp merkezlerinden alabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu için neler gerekli?

Kimliğiniz ile başvurmanız yeterli olacaktır. Aile hekimine başvurmadan önce E-devlette “Kişisel Sağlık Bilgi Formu” doldurmanız gerekmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ehliyet Sağlık Raporu 2024 & Nasıl Alınır, Ücreti” üzerine 2 yorum
 1. bugün kayınçoma sultanbeyli hastanesine gittik ehliyet raporu için 600 tl istediler oysa özel hastaneler 300 tl veriyorlar bu nasıl bi iştir anlamadım

  Yanıtla
Yorum yapın