Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi 2024 & Teşvikli Primler

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi brüt maaşlara göre hesap edilmekte. SGK ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla ve 10 günden az kapsamında çalıştırılanların asgari ödeyeceği sigorta primleri ise asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. 2024 net ve brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte ek 9 10 günden az ve ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2024 tutarları da belli oldu.

Ek9 10 günden fazla kapsamında ödenecek prim tutarları sigorta prim teşvikleri ile birlikte büyük farklılıklar gösterebilmekte iken 10 günden az çalıştırılanlar için ödenecek tutar sabittir. Peki 2024 ek9 10 günden fazla prim ödemesi ne kadar ? Ev hizmetlerinde çalıştırılanlar 2024 yılında hangi sigorta prim teşviklerinden yararlanabilir ? Detaylar yazımızda.

Ek 9 10 günden fazla teşvik şartları nelerdir?

Sgk ek 9 ev hizmetleri kapsamında yararlanabileceğiniz birçok teşvik bulunmaktadır. Özetle ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi 2024 teşvikleri ve şartları aşağıda verilmiştir;

 • 5510/5 puanlık indirim.10 günden fazla çalışan ev hizmetleri prim ödeme kapsamında 5510/5 puanlık indirimden yararlanabilmeniz için 10 günden fazla çalışan prim ödemenizi zamanında yapmanız ve geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunun haricinde bir şart aranmaz.
 • 4447/50. madde ( 15921 sayılı kanun):  Evde çalışanlara sigorta kapsamında bu teşvikten yararlanabilmeniz için işe aldığınız çalışanın İşkur’da aktif olarak işsizlik maaşı alıyor olması gerekiyor. Bu teşvikte de neredeyse primin tamamı devlet tarafından ödenmekte.

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun). Sgk ek9 kapsamında bu teşvikten yararlanabilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunların haricinde Sgk 10 günden fazla kapsamında işe aldığınız çalışanın daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması,18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması.

Bayanlarda yaş şartı aranmaz. Sizde işe başladığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı olarak çalışmasının olmaması gerekiyor. Belirtilen şartların sağlamanız halinde çalışan 24 ay süre ile teşvikten yararlanır. Eğer işe almadan önce www.iskur.gov.tr adresi üzerinden online olarak işsiz kaydı da yaparsanız teşvikten yararlanma süresi 30 aya çıkar.

Ek 9 10 günden fazla başvurusu nasıl yapılır ?

Bakıcınıza nasıl sigorta yapacağınızı bilmiyor musunuz ? Merak etmeyin biz adım adım anlattık. Öğrenmek için  sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2024

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti yukarıdaki teşviklerden yararlanma durumuna göre aşağıdaki gibi olacaktır. Evde çalışan kadınlara sigorta hesaplaması ve aylık olarak ödenecek tutarlar 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle aşağıda belirtilmiştir;

10 günden az sigorta primi13,33 TL
10 günden fazla
İndirimsiz aylık prim
7.500,94 TL
5510/5 puanlık indirimli
aylık sigorta primi
6.500,81 TL
4447/10. madde ( 6111) Teşvikli
Aylık sigorta primi
6.400,80 TL
Ek 9 10 günden fazla prim ne kadar tablosu

Bakıcı desteğinden yararlanarak sigorta priminin tamamını ödemekten muaf olabilirsiniz. Bu teşvikte en az 12 ay süre ile aylık sigorta ödemesinin tamamını devlet karşılamakta.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancıların sigorta primi ne kadar ?

Peki yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar? Yabancı sigortalılar için yararlanılacak sigorta prim teşviki, ödenecek aylık prim tutarları Türk çalışanlarınki ile aynıdır. Arada hiç bir fark bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu yazımızda belirtilen tüm hükümler yabancı çalışanlar için de geçerlidir.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2024

Evde çalışana sigorta yapılmakta ancak bunlar gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indiriminden de yararlanamazlar. Dolayısıyla ev hizmeti çalışanına aylık ödeyeceğiniz asgari ücreti hesaplarken net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesaplama yapmanız gerekiyor. Ev hizmetlerinde çalışanlar asgari ücret net tutarı 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle 17.002,00 TL olarak belirlenmiştir. 

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2024

Ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması yukarıdaki gibi olup ev hizmeti çalışanı için bordro düzenlemenize gerek yoktur. Ancak illa ki ev hizmetleri SGK çalışanı için bordro düzenlenecekse de bordro parametreleri ve işverene toplam maliyet hesaplaması 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle aşağıdaki gibi olacaktır;

Bordro Yılı01 Ocak 2024 tarihi itibariyle
Bordro Ayı…….
Çalışma Günü₺30,00
Brüt maaş:20.002,50
SGK Payı ( %14)2.800,35
İşsizlik Primi ( %1)200,03
Net Maaş: 17.002,13
Ev hizmetlerinde çalışan maaş hesaplama tablosu

Ek9 10 günden fazla prim borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Prim borcu sorgulamasını online olarak yapabileceğiniz bir uygulama henüz hizmete açılmadı. E devletten sorgulama imkanı şu an için yok. En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak T.C. numarası ile borç durumunu öğrenebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sorusu bize sıklıkla sorulan soruların başında gelmekte. Ek 9 10 günden fazla ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm bankalardan, PTT’den, mobil ya da internet bankacılığından işveren T.C.  numarası üzerinden SGK Ödemeleri-Ek 9 10 günden fazla ödeme menüsünden ödeyebilirsiniz. Bazı bankalarda ödeme menüsü 61 ek-9 10 günden fazla tahsilatı olarak da geçebilmektedir.  Dilerseniz SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de ek 9 10 günden fazla prim ödemesini kartla yapabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların asgari geçim indirimi

Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftır. Gelir vergisi kesintisi yapılmadığından asgari geçim indirimi de ödenmez. Yukarıdaki hesaplama bordrosu örneğinde de görüleceği üzere brüt maaştan sadece SGK primi ve işsizlik primi kesintisi yapılarak net maaş hesaplanır. Gelir vergisi kesilmediğinden normal asgari ücretin üzerinde maaş ödenir.

Ssk ödemesi 1 gün gecikirse ne olur ?

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesi ile diğer işveren sigorta prim ödemelerinizi 1 gün geciktirmeniz halinde o aya ilişkin teşvik iptal edilir ve 10 günden fazla çalışan priminizi indirimsiz olarak ödemek zorunda kalırsınız. 10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarını gecikmiş olarak ödedikten sonra kalan aylarda teşvikten yeniden yararlanabilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Ev hizmetleri 10 günden fazla kapsamında çalıştırılanlara ilişkin ödenen primlerin ve yapılan tüm tahsilatların dökümünü bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Eğer ek 9 10 günden fazla borç sorgulaması yapacaksanız bunu bankalarda ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminde T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-61 ek-9 10 günden fazla tahsilatı menüsünden yapabilirsiniz.  Evde çalışanların sigorta ödemesi için online borç sorgulaması yapabileceğiniz başka uygulama bulunmamaktadır.

Ev hizmetlerinde çalışanların emekliliği nasıl olur ?

Ek 9 ev hizmetleri 10 günden fazla kapsamında prim ödemesi yapılan kişiler ssk kapsamında sigortalı sayılırlar. Dolayısıyla emeklilik için gerekli olan prim günü, yaş ve sigortalılık süresi şartları ilk defa adına prim ödenen tarihe göre farklılık gösterir. İlk sigorta prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz hemen emeklilik şartları tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de tablodan emeklilik şartlarınıza göz atabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı

Evde çalışana sigorta nasıl yapılır konusunda soruyu kısaca yanıtlamak isterim. Ev hizmetleri çalışanları 5510 Sayılı Kanunun Ek 9’uncu maddesi kapsamında sigortalıdır.

 • Ay içerisinde 75 saatten fazla diğer adı ile 10 günden fazla çalışanların ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında ve kolay işverenlik uygulamasında sigortalanmaları gerekmektedir.
 • 10 günden az diğer adı ile 75 saatten az çalışanların ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar kapsamında tescil edilerek sigortalanması gerekmektedir.

10 günden fazla ev hizmetleri e-devlet

10 günden fazla çalışanlar için SGK Tescil uygulaması üzerinden başvurulması gerekmektedir. 10 günden az çalışacaklar için başvurular ek 9 10 günden az çalışanlar bölümünden ve e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Ev işlerinde çalışanlar nasıl sigortalı olur?

Ev işlerinde 10 günden az çalışanlar için E-devletten 10 günden az çalışanlar kapsamında başvuru yapılması gerekmektedir. 10 günden fazla çalışanların tescil işlemleri ise E-SGK işyeri tescil uygulaması üzerinden “Kolay İşverenlik” kapsamında yapılmaktadır.

Ev hizmetleri sigorta primi nasıl ödenir?

Prim ödemeleri bankalardan, online ödeme kanallarından SGK ödeme-Ek9 10 günden fazla menüsünden işveren T.C. kimlik numarası ile yapılmaktadır.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nereye ödeniyor?

Primler tüm bankalardan, PTT şubelerinden, online bankacılık kanallarından, SGK kart ile prim ödeme sisteminden yapılmaktadır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi 2024 & Teşvikli Primler” üzerine 299 yorum
 1. Merhabalar,
  Son iki aydır ek9 10 günden fazla prim ödemesi borcu 5.800,92₺ olarak çıkmakta.
  Neden böyle oldu acaba ilave indirim mi yapıldı bana?
  İki aydır aynı rakamın çıkması sistemsel hata olamaz diye düşünmekteyim.

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey,
  Ev hizmetlerinde ek9 10 günden fazla çalışan yabancı uyruklu çalışan bir yardımcımız var. SGK prim ödemelerini 3.400,44 olarak yapıyordum. Nisan ayı için 28.127,40 olarak tahakkuk etti. Sebebi nedir ve bu durum için ne yapabilirim?

  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. Merhaba ömer bey 2024 ek9 on gunden fazla bakıcı tesvikleri sadece % 5 tesviki var digerleri kaldırıldı dediler bize ,bu konu hakkında bilginiz varmi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Yanıtla
 4. Merhaba Ömer bey, ay da 20 gün (09.00—18.00) çalışan ev hizmetlimize 20 günden sigortalı yaptık. Aylık maaş ne kadar ödemeliyiz?Çok teşkler…..

  Yanıtla
 5. Merhaba,

  10 günden fazla primini 2019 Mart’tan bu yana ödüyorum, SGK çalışanı ilk kaydı yaparken birkaç teşvik girmişti, indirim oluyordu. Zaman içinde prim 284 liradan bu ay 8624 liraya kadar çıktı. Asgari ücret artışıyla beraber prim artar ama bu kadar artış normal mi? SGK müdürlüğündeki görevliler konudan çok uzak.

  Yanıtla
  • Merhaba. Geçen ay ki ödemenizi sistem mahsup etmemiştir. Şu anda indirimsiz aylık prim 4200 TL. Geçen ay sorun olmuştu ödemeler geçmemişti hesaba. Bağlı olduğunuz SGK muhasebe servisine giderek geçen ay ki ödemenizi işletin. Kalanı ondan sonra ödeyin. 8624 TL diye bir prim yok.

   Yanıtla
 6. Merhaba Ömer Bey,
  Primleri e9 10 günden fazla primleri her ay düzenli olarak ödüyorum. Gecen ay ödeme olarak 4.359,72 tl ödeme yaptim, fakar bu ay icin ödeme yapmak istedigimde sistem 9.015,81 tl ödeme yapmami istiyor. Neden bu kadar yükseldi hic anlamadim ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim, detaylari nerden görebilirim ne icin o kadar yüksek ödeme istedigin? Otomatik olarak banka üzerinden talimat verdigim icin ben normalde oradan sorguluyorum

  Yanıtla
 7. Merhaba. Ev işleri ve çocuk bakımı için ayda 10 günden fazla olacak şekilde yardımcı çalıştırıyorum. Yardımcımın çocuğunun sınav başvurusu için maaş bordrosuna ihtiyacı var. Bu statüde çalışanlar için resmi düzenlenmiş bordro oluyor mu acaba? Teşekkürler

  Yanıtla
 8. ömer bey iyi günler
  yeni doğan bebeğimiz var eşim ve ben öğretmeniz. bebeğimize evde bakması için aylık 10 günden az bakıcı tutmak istiyoruz. bu durumda devletin herhangi bir yardımı oluyor mu bu konularda nasıl bir yol izlemeliyiz.
  şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. 10 günden az çalışacaksa zaten brüt asgari ücretin yüzde 2’si tutarında prim çıkar. Devletin desteğine gerek yok ki:). Günlük 6 TL gibi bir rakam çıkar. 60 TL ödersiniz totalde 10 gün için. Ama burada sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi yatar. Emekliliğe sayılmaz yani.

   Yanıtla
 9. Merhaba
  Kolay işverenlik kapsamında ev hizmetlerinde çalışanımızın girişini 19 nisan olarak yaptık. Bugün 9 mayıs olmasına rağmen halen sgk prim borcu ne bankada ne de sgk online tahsilatta görünmüyor. Bir hata mı vardır acaba bu durum normal mi.

  Yanıtla
 10. Merhabalar,
  Ev hizmetlerinde yabancı uyruklu birini bakıcı olarak çalıştırmak istiyorum. 1) Yalnızca hafta içi çalışacağı için 10 günden fazla prim ödemesini 15 ya da 20 gün (kaç gün çalışacağı henüz belli değil) olarak yapabilir miyim?
  2)Yabancı bakıcı için bakıcı teşviklerinden faydalanabilir miyim?
  3)Ek olarak kendisinin oturma izni var ancak çalışma iznine başvuru yaptığımız tarihte oturma izninin ne kadar daha geçerli olması gerekiyor?

  Teşekkürler,

  Yanıtla
 11. Merhaba, ev hizmetinde ek9 10 günden fazla çalışan bir hizmetlim var. Bu ay senelik artış yapılacak. Artışı sgk’ya şahsen mi yapmalıyım işveren olarak? Bu durumu sgk’ya hangi evraklarla bildirmem gerekiyor?

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer sigorta priminden bahsediyorsanız 01 Ocaktan itibaren sistem 10.008,00 TL üzerinden otomatik olarak düzenler. Başvuruya gerek yok. Bunun üzerinde bir tutar belirlediyseniz bu durumda Kolay İşverenlik sisteminden kazanç beyanı vermelisiniz.

   Yanıtla
 12. Merhabalar,
  Halihazirda ilk sgk baslatilirken 4447/19. maddeden bir sure prim odememistik. Yaklasik 1 senedir de 5 puanlik indirimden yararlanmaktayiz. Daha fazla tesvikten yararlanmamiz mumkun mudur, prim oranlari cok yukseldi ve eger ek9 altinda farkli tesviklerden yararlanabilirsek ona gecmek isteriz.

  Yanıtla
 13. Ömer bey selamlar.
  Annem ev işleri için yanında bir bayan çalıştırmak istiyor. Ayda 10 gün olacak şekilde. 2022 Ekim itibariyle primi ne kadar çıkar.
  Teşekkürler…

  Yanıtla
Yorum yapın