Fakirlik Belgesi 2024 & Nereden, Nasıl Alınır ?

Fakirlik belgesi çeşitli Kurumlar tarafından aylık bağlanması, fakir öğrenciler burs ve ya yardım ödenmesi gibi çeşitli işlemler için istenen belgelerden birisidir. Bu belgenin nereden ve nasıl alınacağı konusunda belgenin istendiği kişiler zorluk yaşayabilmektedir. Belgeyi almak ve düzenlemek oldukça kolaydır.

Bu yazımızda fakirlik belgesinin nereden ve nasıl alınabileceği, bu belgenin çıkartılması için gerekli evraklar ve konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca fakirlik belgesi word olarak indirebilir ve muhtara doldurtabilirsiniz.

Fakirlik ilmuhaberi nedir ?

Fakirlik belgesinin diğer ismidir. Kişilerin yardıma muhtaç derecede fakir olduğu, herhangi bir geliri olmadığını gösterir evraktır.

Muhtaçlık belgesi nedir ?

Fakirlik belgesi halk arasında muhtaçlık belgesi olarak da tanımlanabilmektedir. Aşağıda örneğini vermiş olduğumuz muhtarlık fakirlik belgesi formu nasıl alabileceğiniz bu yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Fakirlik belgesi ne işe yarar ?

Peki Fakirlik belgesi ile ne yapılır ? Belgenin verildiği kişilerin yardıma muhtaç derecede olduğunu gösterir. Böylece kişiler bu belge ile öğrenci bursları, sosyal yardımlar ve sosyal maaşlar, kömür yardımı gibi birçok yardıma başvuru hakkı elde ederler.

Yardıma muhtaç ailelere ödenen en önemli yardımlarım başında elektrik yardımı gelmektedir. Yardımın ne kadar olduğu, nasıl ve nereden alındığı ile başvuruda izlenecek yol hakkında tüm detaylara sosyal yardım alanlara elektrik desteği sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Fakirlik belgesi nasıl alınır ?

Belgeyi almak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken yukarıda örneğini vermiş olduğumuz fakirlik kağıdını yine yukarıda vermiş olduğumuz indirme bağlantısından indirerek yazdırmak. Belgeyi yazdırdıktan sonra kimliğiniz ve bu belge ile bağlı olduğunuz köy ya da mahalle muhtarınıza başvuru yapmak. Bu belgenin aynı formatta ya da benzer güncel formatlı hali zaten muhtarınızda da olacaktır. Sadece kimliğiniz ile de muhtara başvuru yapabilirsiniz. Belge muhtar tarafından ücretsiz olarak verilir.

Fakirlik belgesi 2024 pdf

Dilerseniz fakirlik belgesi indirme işlemini aşağıdan yapabilirsiniz

Fakirlik belgesi örneği 2024

Fakirlik belgesinin bir örneği aşağıdaki gibidir.

fakirlik ilmuhaberi örneği

Fakirlik kağıdı alma şartları nelerdir ?

Halk arasındaki diğer ismi fakirlik kağıdı da olan fakirlik belgesini alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

  • Reşit olmak ve 18 yaşını bitirmiş olmak,
  • Başvuru yapılan muhtarın yaşanılan il sınırları içerisinde olması,
  • Ev sahibi olmamak,

Genel olarak aranan şartlar yukarıdaki gibidir. Tabi muhtar kişinin resmi kayıt ve gelirlerine göre bu belgeyi düzenlemediğinden kişiyi iyi tanıyor olması ve fakir olduğuna kanaat getirmesi gerekiyor. Gerekirse bu durum ev ziyareti ile yerinde de tespit edilebilir.

Fakirlik belgesi nereden alınır ?

Bağlı olduğunuz mahalle ya da köy muhtarından alabilirsiniz. Belgenin e-devlet üzerinden ya da başka bir online platform üzerinden alınabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Fakirlik belgesi e-devlet üzerinden alınabilir mi ?

muhtaçlık belgesi örneği yukarıda paylaşılmıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi belgenin muhtar tarafından doldurularak mühürlenmesi ve onaylanması gerekmektedir. E-devletten alınabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Fakirlik belgesi için gerekli evraklar nelerdir ?

Yukarıda örneği verilen form ve kimlik fotokopiniz başvuru esnasında yeterli olacaktır. Zaten muhtarlarda da bu evrak matbu olarak mevcut olmakta. Bu durumda sadece kimliğiniz ile başvuru yapmak da yeterli gelecektir. Dilerseniz herhangi bir kırtasiyeden de fakirlik belgesini pdf olarak alıp doldurduktan sonra muhtarınıza onaylatabilirsiniz.

Muhtaçlık belgesi olanlar aynı zamanda 2022 maaşı olarak adlandırılan dul, yaşlılık ve ya engelli maaşından da yararlanabilir. Maaşın ne kadar olduğu, detaylı şartlar ve tüm ayrıntılar için hemen 2022 engelli maaşı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muhtar fakirlik belgesi vermiyor ne yapabilirim ?

Gelir durumu iyi olanlara muhtar tarafından bu belge verilmeyebilir. Bu durumda yapılacak bir şey yoktur. Eğer engelli maaşı ya da başka bir sosyal yardıma başvuru yapılacaksa bu durumda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi yaptırılmak suretiyle de işlem yapılabilir.

Öğrenci fakirlik belgesi nereden, nasıl alınır ?

Öğrencilerden de Kurumlar dönem dönem burs ya da diğer sosyal yardım ödemeleri için fakirlik belgesi talep edebilmekte. Belenin nasıl ve nereden alınacağı hakkında ayrıntılar yukarıda paylaşılmıştır. Paylaşılan yolu takip ederek fakirlik kağıdı örneğini Muhtarınızdan alabilirsiniz.

Fakirlik kağıdı nasıl çıkarılır?

Fakirlik belgesi bağlı olunan köy/mahalle muhtarından alınabilmektedir. Dilerseniz evrakı bir kırtasiyeden alarak doldurup muhtara onaylatabilirsiniz.

Fakirlik belgesi nerelerde kullanılır?

Sosyal yardım başvurularında, gıda ve erzak yardımı başvurularında, doğalgaz başvurusu gibi devlet tarafından muhtaç ailelere verilen yardımlar için kullanılır.

Fakirlik belgesi kaç günde çıkar?

Aynı gün muhtardan alınabilen bir belgedir.

Fakirlik belgesi neden istenir?

Sosyal yardımların çoğunda muhtaçlık kriteri aranır. Fakirlik belgesi de ailenin gerçekten muhtaç olup olmadığının tespiti için kullanılır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın