Fakirlik Belgesi Nereden, Nasıl Alınır ?

0

Fakirlik belgesi çeşitli Kurumlar tarafından aylık bağlanması, fakir öğrenciler burs ve ya yardım ödenmesi gibi çeşitli işlemler için istenen belgelerden birisidir. Bu belgenin nereden ve nasıl alınacağı konusunda belgenin istendiği kişiler zorluk yaşayabilmektedir. Belgeyi almak ve düzenlemek oldukça kolaydır.

Bu yazımızda fakirlik belgesinin nereden ve nasıl alınabileceği, bu belgenin çıkartılması için gerekli evraklar ve konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Fakirlik ilmuhaberi nedir ?

Fakirlik belgesinin diğer ismidir. Kişilerin yardıma muhtaç derecede fakir olduğu, herhangi bir geliri olmadığını gösterir evraktır.

Fakirlik belgesi ne işe yarar ?

Belgenin verildiği kişilerin yardıma muhtaç derecede olduğunu gösterir. Böylece kişiler bu belge ile öğrenci bursları, sosyal yardımlar ve sosyal maaşlar, kömür yardımı gibi birçok yardıma başvuru hakkı elde ederler.

Yardıma muhtaç ailelere ödenen en önemli yardımlarım başında elektrik yardımı gelmektedir. Yardımın ne kadar olduğu, nasıl ve nereden alındığı ile başvuruda izlenecek yol hakkında tüm detaylara https://sgkbilgisi.com/sosyal-yardim-alanlara-elektrik-destegi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Fakirlik belgesi örneği

Fakirlik belgesinin bir örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz belgeyi buradan indirebilirsiniz.

Fakirlik belgesi nasıl alınır ?

Belgeyi almak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken yukarıda örneğini vermiş olduğumuz fakirlik kağıdını yine yukarıda vermiş olduğumuz indirme bağlantısından indirerek yazdırmak. Belgeyi yazdırdıktan sonra kimliğiniz ve bu belge ile bağlı olduğunuz köy ya da mahalle muhtarınıza başvuru yapmak. Bu belgenin aynı formatta ya da benzer güncel formatlı hali zaten muhtarınızda da olacaktır. Sadece kimliğiniz ile de muhtara başvuru yapabilirsiniz. Belge muhtar tarafından ücretsiz olarak verilir.

Muhtaçlık belgesi nedir ?

Fakirlik belgesi halk arasında muhtaçlık belgesi olarak da tanımlanabilmektedir. Yukarıda örneğini vermiş olduğumuz fakirlik belgesini nasıl alabileceğiniz bu yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Fakirlik kağıdı alma şartları

Halk arasındaki diğer ismi fakirlik kağıdı da olan fakirlik belgesini alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

  • Reşit olmak ve 18 yaşını bitirmiş olmak,
  • Başvuru yapılan muhtarın yaşanılan il sınırları içerisinde olması,
  • Ev sahibi olmamak,

Genel olarak aranan şartlar yukarıdaki gibidir. Tabi muhtar kişinin resmi kayıt ve gelirlerine göre bu belgeyi düzenlemediğinden kişiyi iyi tanıyor olması ve fakir olduğuna kanaat getirmesi gerekiyor. Gerekirse bu durum ev ziyareti ile yerinde de tespit edilebilir.

Fakirlik belgesi nereden alınır ?

Bağlı olduğunuz mahalle ya da köy muhtarından alabilirsiniz. Belgenin e-devlet üzerinden ya da başka bir online platform üzerinden alınabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Fakirlik belgesi için gerekli evraklar

Yukarıda örneği verilen form ve kimlik fotokopiniz başvuru esnasında yeterli olacaktır. Zaten muhtarlarda da bu evrak matbu olarak mevcut olmakta. Bu durumda sadece kimliğiniz ile başvuru yapmak da yeterli gelecektir. Dilerseniz herhangi bir kırtasiyeden de fakirlik belgesini pdf olarak alıp doldurduktan sonra muhtarınıza onaylatabilirsiniz.

Muhtaçlık belgesi olanlar aynı zamanda 2022 maaşı olarak adlandırılan dul, yaşlılık ve ya engelli maaşından da yararlanabilir. Maaşın ne kadar olduğu, detaylı şartlar ve tüm ayrıntılar için hemen https://sgkbilgisi.com/2022-engelli-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fakirlik belgesi hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.