İBB Sosyal Kart 2024 & Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır ?

İBB sosyal kart İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen ve anlaşmalı alışveriş merkezlerinde alışveriş imkanı sağlayan karttır. Sosyal yardım kartı İBB tarafından verilmekte ve başvurular da yine buraya yapılmaktadır. Yazımızın devamında İBB kartından kimler yararlanır, başvuru nereye ve nasıl yapılır, İBB sosyal yardım kartı kapatıldı nedeni nedir, sosyal destek kartı ne zaman yatacak,  İBB sosyal yardım kartı ayın kaçında yatıyor gibi konu hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İBB yardım kartından kimler yararlanabilir ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı hakkından yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Eşi vefat etmiş ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı almayan kadınlar,
 • Herhangi bir kapsamda sigortalı olmayan işsiz Türk vatandaşları,
 • Herhangi bir işte çalışıyor olmasına rağmen kişi başı geliri düşük olan ve muhtaç sayılan kişiler, geçinemeyecek derecede geliri olanlar,
 • Engelliler, sağlık problemleri nedeni ile çalışamayanlara,
 • Başvurusu uygun görülen diğer ihtiyaç sahiplerine ödenir.

İbb sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır ?

İBB alışveriş kartı başvurusunda izlemeniz gereken yol şu şekildedir;

 • İBB kart başvuruları telefon ya da birebir başvuru ile yapılmaktadır.
 • İBB kart başvurusu için aramanız gereken telefon numarası 0212 444 00 93. Bu numara İstanbul sosyal kart için iletişim numarasıdır. Buradan hizmet veren uzmanlar İstanbul sosyal yardım kartı başvurusu almaktadır. Eğer bu hat meşgul ise İBB destek kart başvurusu için Alo Beyaz Masa hattını 153 numarasından arayabilirsiniz.
 • İbb kart yardımı için başvurularınızı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezi’nden de yapabilirsiniz.

İstanbul yardım kartı başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

İBB gıda kartı başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

 • İstanbul’da ikamet ettiğinize dair belge. ( E-devletten ikametgah belgesi alabilirsiniz),
 • Sosyal yardım İstanbul kart başvurusu yapan kişiye ait muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi. (Fakirlik belgesi nedir, nasıl alınır başlıklı yazımızdan belgeyi nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz. )
 • Eşi vefat eden kadınların eşinin öldüğüne dair ölüm belgesi ya da nüfus kayıt örneğini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Engelli olan ya da sağlık problemi olan kişilerin sağlık durumu engeli olduğuna dair rapor beyan etmeleri gerekmektedir. Sosyal kart ibb başvurusunda istenen sağlık raporunu nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi için heyet raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İBB.gov.tr sosyal yardım başvurusu sorgulama

İBB sosyal kart başvurunuzu gerekli evraklar ile yaptıktan sonra İBB sayfası üzerinden başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. İBB sosyal yardım başvurusu sorgulama sayfasından T.C. numarası ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal destek istanbul kart nereden alınır ?

Alışveriş kartı ibb tarafından adrese teslim edilmektedir. İbb alışveriş destek kartı başvurusu tamamlandıktan sonra kişinin ikametinde kendisine ya da birinci derece yakınına teslimat yapılmaktadır. İstanbul büyükşehir belediyesi market kartı teslim alındıktan sonra aktif edilir ve kullanıma açılır.

Sosyal yardım kartı limiti ne kadar ?

Sosyal destek istanbulkart limiti muhtaçlık durumuna göre farklılık göstermektedir. İstanbul kart yardım limitleri muhtaçlık durumuna göre;

 • 400 TL,
 • 600 TL,
 • 1000 TL olarak kullandırılmaktadır.
 • İstanbul alışveriş kartı limitlerinde değişiklik oldukça buradan güncelleme yapılacaktır.

İBB taşınma yardımı başlıklı içeriğimizden İBB tarafından ödenen taşınma yardımını nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek 2024 ?

İbb sosyal yardım kartı neden yatmadı sorusu en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Aslında ibb kartları neden yatmadı sorusunun cevabı oldukça basit. Büyükşehir Belediye’si belli dönemler için ibb market yardım kartına limit yüklemekte ve İstanbul büyükşehir market kartını belli dönemler için kullanıma açmaktadır. İstanbulkart sosyal yardım kartınız henüz açılmadıysa 0212 444 00 93 telefonundan ya da Alo 153 Beyaz Masa hattından bilgi alabilirsiniz.

İBB alışveriş kartı limit sorgulaması nasıl yapılır ?

İBB sosyal yardım kartı limiti sorgulaması yapabileceğiniz bir hizmet uygulaması şu an için bulunmamaktadır. İBB sosyal yardımlaşma kartı kalan limiti alışveriş yaptığınız anlaşmalı marketlerden ya da 444 00 93 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-devlet

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilen bir işlem değildir. Bakiye sorgulamasını anlaşmalı yerlerden ya da Belediye Sosyal Hizmetler Birimlerinden yapabilirsiniz.

İbb market kartı nerelerde geçerlidir ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartının geçerli olduğu marketler şunlardır;

 • Şok Marketler Zinciri
 • KİM Alışveriş merkezleri
 • Çağrı alışveriş marketleri,
 • UCZ marketleri,
 • Tüm Migros bağazaları,
 • Tüm Carrefour mağazaları
 • Onur Marketler
 • Rammer
 • Happy Center.

İbb yardım kartı ne zaman gelir ?

İbb market kart başvurusu yapıldıktan ve ibb istanbul kart yardımı için yukarıda belirtilen evraklar da teslim edildikten sonra başvuru yapan kişinin kendisi ve ailesi ile ilgili muhtaçlık durumu araştırması yapılır. İstanbul kart sosyal yardım kartı araştırma süreci ortalama 3-4 ay sürebilmektedir. İbb market yardımı kartı ile ilgili araştırma süreci tamamlandığında kart adrese teslim edilmektedir.

Sosyal yardım kartı neden durduruldu ?

Hem İstanbul Büyükşehir yardım kartı hem de diğer Kurum ya da vakıflardan alınan yardım kartlarının durdurulması ya da iptal edilmesi birçok nedene bağlı olabilir. Burada öne çıkan neden ise beyan edilen gelir durumunun sonradan farklı olduğunun tespit edilmesi olabilmekte. Gerçek nedeni öğrenmek için Alo 153 Beyaz Masayı aramanızı öneririz.

İbb sosyal yardım kartı yorumları

İBB sosyal yardım kartı kullananların yorumları yazımızın altındaki yorum kısmında yer almaktadır. Siz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi alışveriş kartı limiti, İBB market kartı başvuru işlemleri ve İstanbul destek kartı konusundaki tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Sosyal destek İstanbul kart aktifleştirme

Sosyal destek İstanbul kart aktifleştirme işlemi için;

 • Alo 153 hattını arayabilir,
 • 0212 444 00 93 telefonundan destek talebinde bulunabilir,
 • Belediye Sosyal Hizmet Birimlerine başvurabilirsiniz.
İBB Sosyal Yardım Kartı her ay yatıyor mu?

Evet her ayın 1-5 arasında ödemeler yapılmaktadır.

İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar?

İBB sosyal kart limiti farklılık göstermektedir. İlk ay ortalama 400 TL gibi bir rakam yatmakta sonraki aylarda bu tutar değişebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Muhtaçlık kriterini sağlayan ailelere İBB tarafından sosyal hizmetler kapsamında verilen bir karttır. Karta aylık olarak ödeme tutarları yatmaktadır.

İBB Sosyal Destek Kartı Nasıl Alınır?

Belediyenin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurarak bu kartı temin edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın