GSS Son Ödeme Tarihi & İndirimi Kaçırma

GSS son ödeme tarihi konusu son zamanlarda genel sağlık sigortası ile ilgili trend aramalar arasında yer alıyor. Eğer siz de normal prim borçları ve yapılandırma ödemeleri için GSS prim borcu son ödeme tarihi konusunda araştırma yapıyorsanız bu içerikte gereken tüm bilgileri bulabilirsiniz.

GSS borcu son ödeme tarihi

GSS ay borcu son ödeme tarihi normal şartlarda her ayın primi için diğer ayın sonudur. Örneğin Mart ayı genel sağlık sigortası primleri için son ödeme tarihi 30 Nisan’dır. Eğer son ödeme tarihi resmi tatil ya da bayram tatiline denk geliyorsa bu durumda takip eden ilk iş günü son ödeme tarihi olarak kabul edilmektedir.

Prim ödemesi yapmak için GSS prim ödeme sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Güncel genel sağlık sigortası tescil durumu ve prim borçlarınıza e-devletten bakabilirsiniz. E-devlette GSS borcu sorgulamak için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz: GSS tescil ve borç sorgulama.

GSS son ödeme tarihi geçerse

GSS peşin ödeme son tarihi geçerse prim borçları için gecikme zammı ve faizi işler. Son ödeme tarihi geçen prim borçları 2 aydan fazla olduğunda ve son 1 yıl içerisinde ödenmiş en az 30 gün sigorta primi olmadığında ise sağlık sigortası kapanır.

Genel Sağlık Sigortası yapılandırma ne zaman son?

En son 7440 sayılı yasa ile yapılandırılan GSS prim borçları için yapılandırma son ödeme tarihi 31.08.2023 tarihi olarak belirlenmiştir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın