Hakediş Ödemelerinde Sgk Borcu Sorgulama Limiti 2020

0

Hakediş ödemelerinde sgk borcu sorgulama limiti ne kadar ? Kamudan ihale kanununa tabi bir iş aldığınızda işin yaptığınız kısmı kadar hakediş diğer adı ile istihkak ödemesi alabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hakediş ödemelerinde sgk borcu yoktur yazısı almanız gerekiyor.

Tabi hakediş ödemelerinde sgk borcu olmadığına dair yazıyı alabilmeniz için hem 4a ssk prim borcu hem de gerçek kişi iseniz 4b bağkur prim borcu için üst sınır şartını sağlamanız gerekiyor. Bu yazımızda hakedişlerde sgk borcu limitinin ne kadar olduğunu, hakediş ödemeleri için sgk borcu yoktur yazısını nasıl alabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Hakediş ödemelerinde sgk borcu yoktur yazısı

Yazıyı sgk e borcu yoktur sisteminden alamazsınız. Sgk hakediş borcu yoktur dilekçesi örneği ile işveren dosyanızın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Hakediş borcu yok için sgk borcu yoktur dilekçesi örneğini ve borcu yok yazısı örneğini indirmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-hakedis-borcu-yoktur-yazisi-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hakediş ödemelerinde sgk borç limiti 2020

Sgk hakediş belgesi alabilmeniz için hem 4a ssk kapsamında çalıştırdığınız işçilerden kaynaklı prim borcu hem de gerçek kişi iseniz 4b bağkur kapsamında ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Hakedişte alınan ssk borcu yok yazısı ihale borcu yok yazısı gibi değil.İhale borcu yoktur yazılarında belli tutarlara kadar olan kısım borcu yok yazısı için dikkate alınmıyor. Ancak istihkak ödemesi için yazı alabilmenin birinci koşulu ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olmaması.

Eğer 4a işveren prim ya da gerçek kişi iseniz 4b bağkur prim kapsamında ödeme vadesi geçmiş borç varsa yazıyı alamazsınız. Ödeme vadesi geçmiş ancak yapılandırma kapsamında olan ve yapılandırmayı düzenli ödediğiniz borçlarınız mevcutsa bu borçlar borcu yok yazısı için engel değil. Peki sgk ödeme vadesi geçmiş prim borcu ne demek ?

Malumunuz tüm sgk prim ödemeleri için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Örneğin mart ayı için son ödeme tarihi 30 Nisan’dır. Eğer 30 Nisana kadar yazı alırsanız mart ayı borcu engel olmaz. Ancak 01 Mayıs sonrası borcu yok için başvuru yaparsanız ve Mart ayı borcunu ödemezseniz bu borç geçmiş dönem borcu sayılacağından yazıyı alamazsınız.

Ödemelerde sgk borcu yoktur limiti 2020

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hakediş ödemelerinde cari dönem harici borcun olmaması gerekiyor. Yani belirlenen bir limit bulunmamakta. Ancak ihalelere katılmak için belli bir tutara kadar olan borçlar ihaleye katılmak için engel teşkil etmiyor. Hemen https://sgkbilgisi.com/ihaleye-girmek-icin-sgk-borcu-ne-kadar-olmali/ sayfamızı ziyaret ederek güncel borç limitleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk borcu yoktur yazısı geçerlilik süresi

Borcu yok yazılarında geçerlilik süresi aldığınız tarihin ay sonudur. Örneğin SGK’dan 05 Mart 2020 tarihi itibariyle yazı aldıysanız borcu yoktur yazısı geçerlilik süresi 31 Mart 2020’dir. Zaten SGK yazıda …./…./…. tarihine kadar geçerlidir ibaresine yer vermekte.

Hakediş borcu yoktur yazısı nasıl alınır v.s. konularındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.