İntörn Ne Demek, Maaşı Ne Kadar 2023 & Güncel

İntörn ne demek sorusu özellikle bu alanda yapılan son maaş düzenlemesi ile birlikte sık sorulan sorulan başında geliyor. Son düzenleme ile intörn maaşı zamlandı. Yazımızın devamında hem intörnün ne olduğu hem de intörn maaşı ne kadar konusunda ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz.

İntörn doktor nedir?

İntörn nedir? İntörn Fransızcada staj anlamına gelmektedir. Stajyer doktor ve diş hekimlerine intörn denilmektedir. İntörn öğrenciler 6. sınıfta hastanelerde staj yapmaktadırlar. İşte son sınıfta uygulamalı olarak yapılan bu staj intörn olarak adlandırılmaktadır. İntörn süreci boyunca son sınıf tıp fakültesi ve diş hekimliği öğrencileri hastanelerde çeşitli birimlerde çalıştırılabilmekte ve teoride gelişmeleri amaçlanmaktadır.

İntörn maaşı 2023

İntörn maaşı resmi gazetede yayımlanan son düzenleme ile zamlandı. Daha önce asgari ücretin %30’u oranında ödenen net maaşlar son düzenleme ile net asgari ücret seviyesinde ödenecek. Buna göre intörn maaşı tutarı aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi olacaktır;

Asgari ücret intörn maaşı11.402,00 TL

Medipol intörn maaşı

Medipol, Türkiye’nin en büyük özel hastaneleri arasında yer almaktadır. Bu hastanelerde intörn olarak görev alan hekim adaylarına ödenen net maaşlar da 01 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 11.402,00 TL olarak belirlenmiştir.

Diş hekimliği intörn maaşı

Son düzenlemelerle diş hekimlerine de intörn maaşı verilmesi uygulaması hayata geçirilmişti. Buna göre diş hekimlerine de intörnlük süreci boyunca 01 Temmuz 2023 tarihinden itibaren asgari ücret tutarı olan 11.402,00 TL üzerinden ödeme yapılacak. Diş hekimi maaşı ne kadar sayfamızdan diş hekimleri güncel ve zamlı maaşlarına göz atabilirsiniz.

Özel üniversitede intörn maaşı

İntörn maaşları için resmi düzenleme yapılmıştır. Özel ya da devlet fark etmeksizin 01 Temmuz 2023 tarihinden itibaren intörn hekimlere ödenmesi gereken en düşük maaş 11.402,00 TL olarak belirlenmiştir.

Vakıf Üniversitesi intörn maaşı

Vakıf Üniversitelerine bağlı hastanelerde intörn hekim olarak görev yapan hekim adaylarına 01 Temmuz 2023 tarihinden itibaren ödenmesi gereken en düşük maaş 11.402,00 TL olarak belirlenmiştir.

İntörn maaşı ne zaman yatar?

İntörn maaşları genellikle her ayın 15’inde banka hesaplarına aktarılmaktadır. Memur maaşları ile birlikte bankaya gönderilen intörn hekim maaşları hesaplanırken ay başı her ayın 15’i, ay sonu da her ayın 14’ü olarak kabul edilmektedir. Örneğin ayın 1’inde göreve başlayan intörn bir öğrenci ayın 15’inde 14 günlük maaş almaktadır.

İntörn doktor maaş alır mı?

İntörn yani 6. sınıfta öğrenim gören doktorlara yapılan son düzenleme ile birlikte asgari ücretin neti tutarına ödeme yapılmaktadır.

İntörn maaşı nasıl hesaplanır?

İntörn öğrenci maaşları asgari ücret esas alınarak hesaplanmaktadır. Aylık olarak yapılacak ödeme net asgari ücretin altında olmayacaktır.

İntörn ne zaman olunur?

Diş hekimliği ve tıp fakülteleri öğrencileri son sınıfta intörn olarak görev alırlar. İntörnlük süreci boyunca da maaş ödemesi alırlar.

İntörn ne iş yapar?

İntörnler acil servislere, polikliniklerde ve gerekli görülen her yerde görevlendirilebilirler. Bunlar genellikle diplomasız hekim olarak çalıştırılırlar ve nerede boşluk varsa orada görevlendirilirler.

İntörn kime denir?

Tıp fakültesi ve diş hekimliği son sınıf öğrencileri intörn hekim olarak adlandırılırlar. Bu bir nevi son sınıfta yapılan staj olarak tanımlanabilir.

İntörn doktor nöbet tutar mı?

Gerekli görülmesi durumunda intörn doktorlar da nöbet tutabilmektedir. Özellikle acil servisler ve ya yoğun bakımlarda görevlendirilenler için nöbet uygulaması bulunmaktadır.

İntörnler ne kadar maaş alıyor 2023

İntörn maaşı yapılan son düzenleme ile asgari ücret seviyesine çıkarılmıştır. 01 Temmuz 2023 tarihi itibariyle en düşük intörn maaşı 11.402,00 TL olarak belirlenmiştir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İntörn Ne Demek, Maaşı Ne Kadar 2023 & Güncel” üzerine 5 yorum
  1. Merhaba medipol 5.sınıf diş hekimiyim ne tıpta ki arkadaşlar ne de biz 11402tl almıyoruz 2400tl intörn maaşı alıyoruz bilgileri düzeltebilir misinzi

    Cevapla
  2. merhabalar yazınızdaki ” özel veya devlet fark etmeksizin 1 Temmuz 2023 tarihini belirterek 11402 TL maaş alacak demişsiniz ancak 2547 numaralı kanunun ek madde 29 (Değişik cümle:3/11/2022-7420/9 md.) hala aynı gözükmektedir. bununla alakalı yeni bir düzenleme mi yapıldı? Ya da bilginizin dayanağı nedir?

    Cevapla
  3. Özel üniversitede intörn olan öğrenci ne kadar maaş alacak yeni düzenleme bizleri de kapsıyor mu

    Cevapla
Yorum yapın