2020 Mayıs Ayı İşsizlik Maaşları Ne Zaman Yatacak ?

0

2020 Mayıs ayı işsizlik maaşları ne zaman yatacak ? Covid-19 nedeni ile bu yıl birçok kişinin işine son verilmiş ve dolayısıyla binlerce kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmaktadır. İşsizlik maaşları her ne kadar PTT’den alınıyor olsa da banka hesabını tanımlayan ve iban numarasını bildirenler ödemelerini hesaplarından da alabilmekte. Peki 2020 Mayıs ayı işsizlik ödeneği ne zaman yatacak ? İşsizlik maaşı ne zaman yatacak son dakika haberlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

2020 İşsizlik ödeneği ne zaman ödenir ?

İşsizlik maaşları her ayın 5’inde ödenir. İşsizlik maaşı başvurusunu yaptığınız tarihte eğer gerekli şartları sağlıyorsanız maaşınız takip eden ayın 5’i itibariyle yatmış olacaktır. Eğer şartlar sağlanmıyorsa zaten ödeme yapılmayacak ve reddedilecektir.

Mayıs 2020 işsizlik ödeneği ne zaman yatacak ?

Mayıs 2020 dönemi işsizlik ödenekleri 05 Haziran 2020 tarihine kadar ödenmiş olacak. Eğer banka hesabı tanımlaması yapmadıysanız ödemenizi Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. İşsizlik maaşınızın yatıp yatmadığını buradan e-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz ⇒ işsizlik maaşı sorgulama Eğer PTT ile uğraşmak istemiyorsanız yine e-devlet üzerinden kolayca banka iban numaranızı İşkur’a bildirerek ödemenizi banka hesabınızdan da alabilirsiniz. Bu işlemi İşkur profilinizden yapmanız gerekmekte. Hemen İşkur profil oluşturma sayfamızı ziyaret ederek hem nasıl profil oluşturacağınızı öğrenebilir hem de hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay ödeniyor ?

Ödeneğin yatacağı süre işten çıkıştan evvelki son 3 senelik süre içerisinde adınıza yatan prime göre farklılık göstermekte. Son 3 sene içerisinde;

  • 600 sigorta primi olan işçi 6 ay,
  • En az 900 prim günü olan 8 ay,
  • En az 1080 prim günü olanlar ise 10 ay süre ile ödenek alabilmekte.

İşsizlik maaşınız doğru ödeniyor mu ve doğru hesaplanmış mı ? Hemen işsizlik maaşı hesaplama tablosu sayfamızdan alabileceğiniz ödenek tutarını hesaplayabilirsiniz.

İşsizlik sigortası fonu nedir ?

İşsizlik sigortası fonu işveren ve sigortalıdan alınan işsizlik primlerinin yine işveren ve işçiler için verilecek teşvik, ödenek, yardım, maaş ödemelerinde v.s. kullanılması için değerlendirildiği fondur. Bu kapsamda işçinin brüt maaşı üzerinden %1 işsizlik primi işçi adına, %2 işsizlik primi de işveren adına ve toplamda %3 oranında işsizlik prim payı her ay işsizlik fonuna yatar.

Kısa çalışma ödeneği alan işsizlik maaşı alabilir mi ?

Bildiğiniz üzere Pandemi Covid-19 nedeni ile işyerinde faaliyetini tamamen durduran ya da ara veren işletmelerde çalışanlara kısa çalışma ödeneği ödenmekte. Kısa çalışma süresince işçinin işten çıkışı yapılmadığından işsizlik ödeneği ödenmez. İşsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği birlikte alınmaz.

İşsizlik maaşı için kaç gün gerekiyor ?

İşsizlik maaşı almak için kaç gün lazım ? Evet bu soru oldukça fazla sorulmakta. Ödenekten yararlanabilmeniz için işten çıktığınız tarihten geriye dönük son 3 senede asgari 600 gün prim olmak zorunda. Eğer prim gün sayısı 600’den az ise ödenek ödenmez. Ayrıca bu 600 günün tamamında işsizlik primi ödenmiş olması gerek. Yani örnek veriyorum ücretli öğretmenlik sigortası, ek 5 tarım sigortası ve ya bağkur gibi işsizlik primi kesintisi yapılmayan kapsamlarda prim ödemeleri 600 gün hesabında dikkate alınmaz. Detaylı şartlar için işsizlik maaşı koşulları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik maaşı hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.