İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar 2020 ?

4

İşyerinde evlilik parası ne kadar ? Çalışırken evlenen kadın çalışanlara ödenen en önemli yardımlardan birisi de evlilik tazminatıdır. İşyerinde evlilik parası olarak da tanımlanan bu yardımdan yararlanabilmek tabi ki kanunen belli şartlara bağlanmıştır.

Bu yazımızda işyerinden nikah parası nasıl alınır, nikah parası nasıl hesaplanır, nikah parası ne kadar ve özel sektör evlilik parası ne kadar gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Özel sektörde evlilik parası şartları nelerdir ?

Normal şartlarda kendi isteği ile işten ayrılanlara tazminat ödenmemekte. Ancak bu durumun istisnalarından birisi de evlilik sebebi ile işten ayrılanlara ödeniyor olması. Nikah parası işyerinden alabilmeniz  için;

 • Kıdem tazminatında aranan en az 1 yıllık çalışmış olma şartını sağlamanız ve ayrıca bayan olmanız gerekiyor.
 • Ayrıca 4a eski ismi ile ssk kapsamında çalışıyor olmanız ve resmi nikahı çıkardığınız tarihten itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkmanız gerekiyor.
 • Detaylı bilgi ve evlilik tazminatı almanın püf noktalarını öğrenmek ve evlilik tazminatı şartlarına göz atamak için hemen  işyerinden evlilik parası nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Bu yardımı hak edebilmeniz için yukarıdaki şartlar yeterlidir. Peki tazminat hakkından yararlanabilmek için nasıl bir yol izlenmeli.

İşyeri nikah parası başvurusu ne zaman yapılır ?

Yukarıda da belirttiğim gibi resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yılı tamamlamadan işyerinize işten çıkış talebinizi iletmeniz gerekiyor. Tabi bunu yaparken ihbar sürelerine de uymanız lazım. Örneğin işyerinde 3 yıldan fazla çalıştıysanız en geç 8 hafta önce işverene çıkacağınız tarihi bildirmeniz gerekiyor.  Sgk evlilik parası diğer adı ile evlilik tazminatı alarak işten çıkabilmek için çalışma süresine göre önceden başvuru yapmanız gereken tarihler şu şekildedir;

 • Çalışma süreniz 1,5 yıldan az ise en geç 4 hafta önce,
 • 1,5-3 yıl arasında ise en az 6 hafta önce,
 • 3 yıldan fazla ise en az 8 hafta önce başvuru yapmanız gerekiyor.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2020

İşvereninize vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

 • 01 Ocak 2015 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. Resmi nikahımı 16  Eylül 2020 tarihinde çıkardım ve 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesine istinaden kıdem tazminatının ödenmesini talep eder, 31 Aralık 2020 tarihinde işten çıkacağımı bildirmek isterim.
 • Gereğini arz ederim. 

Özel sektörde evlilik parası 2020

Ödenecek tazminat tutarı son brüt ücretiniz esas alınarak hesaplanır. Çalıştığınız her bir yıl için ödenecek tazminat tutarı son brüt kazancınız üzerinden hesaplanır ve toplam brüt üzerinden %07,59 oranında damga vergisi kesilerek alacağınız net tazminat tutarı hesaplanır.

Yazı altındaki yorum kısmından son brüt kazancınızı ve işyerindeki toplam çalışma sürenizi yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz evlilik tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek program aracılığı ile kendiniz de evlilik parası hesaplaması yapabilirsiniz.

Evlilik parası ne kadar 2020

2020 yılı içerisinde evlenerek işten çıkan kadın çalışanlara çalıştıkları her yıl için ödenecek net tazminat tutarı 2920 TL olacaktır. Bunun dışında evlilikten dolayı yapılan diğer tüm yardımlara, çalışan bayanın nikah parası alma şartlarına, nikah parası hesaplamasına ve tutarlarına evlilik yardımı özel sektör sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşyeri evlilik yardımı 2020

Bazı istisnadi durumlar ve bazı işletmelerin kendi özel uygulamaları haricinde evlenen kadınlara işyerleri tarafından evlilik yardımı ödenmesine ilişkin kanuni bir düzenleme yoktur. Ancak bazı Kurumlar tarafından evlenenlere yardım yapılabilmekte.

Erkeklere nikah parası ödenir mi ?

Konu hakkında sık sorulan sorulardan birisi de erkeklere nikah için para ödeniyor mu sorusu olmakta. Erkekler evlilik tazminatından yararlanamamakta. Sadece kadın çalışanlar yararlanabilmekte. Ancak çalışılan işyeri düğün parası, evlilik yardımı gibi ödemeler yapabilmekte. Kanunen zorunlu bir uygulama değil tabi. İşverenlerin kendi aldığı karar doğrultusunda bazı işyerlerinde erkeklere de ödeme yapılabilmekte.

İşyeri evlilik parası yani evlilik tazminatı hususunda sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Ece

  Merhaba,
  Nikah gerçekleştiren genç kızların paraları SGK tarafından mı ödeniyor, yoksa bu nikah parasını çalıştığımız iş yeri kendi kazancından mı bize ödüyor acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ölüm aylığı alıyorsanız sgk tarafından çeyiz yardımı ödenir. Sigortalı çalışıyorsanız ve şartları sağlıyorsanız evlilik tazminatı alırsınız. Onun dışında bir ödeme yok.

 2. Ece

  Evet 4A sigortalı çalışanım, 20.12.2018 yılında çalışmaya başladığım iş yerinden şehir dışına evleneceğim için nikah yaptım Evlilik tazminatı alabilmek için 05.08.2020 tarihinde ayrılacağım, Evlilik tazminatımın ödemesini bana Sgk mı yapacak, iş yeri sahipleri kendi kazançlarından mı gerçekleştirecek acaba ? Bir de tazminat ödemesi toplamı yıl bazında mı yapılıyor yoksa belirli ay çalışmamıza göre mi acaba ? 🙂 (yıl bazında ise 1,5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum, ay bazında ise 19 aydır çalışıyorum. )

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar 🙂 Tazminat ödemesini işveren yapar sgk değil. 19 ay üzerinden yapılır. Aylık ödeme brüt maaşınızın yaklaşık yüzde 8.33’üdür. Buna göre hesap edin.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.