İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar 2020 ?

0

İşyerinde evlilik parası ne kadar ? Çalışırken evlenen kadın çalışanlara ödenen en önemli yardımlardan birisi de evlilik tazminatıdır. İşyerinde evlilik parası olarak da tanımlanan bu yardımdan yararlanabilmek tabi ki kanunen belli şartlara bağlanmıştır.

Bazı okuyularımız tarafından özel sektörde evlilik parası olarak da tanımlanan bu yardımdan yararlanma şartları, ödemenin nasıl hesaplanacağı, başvuruyu nasıl ve ne şekilde yapacağınız kısacası 2020 evlilik tazminatı konularında yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Özel sektörde evlilik parası şartları

Normal şartlarda kendi isteği ile işten ayrılanlara tazminat ödenmemekte. Ancak bu durumun istisnalarından birisi de evlilik sebebi ile işten ayrılanlara ödeniyor olması.

Bu yardımı hak edebilmeniz için kıdem tazminatında aranan en az 1 yıllık çalışmış olma şartını sağlamanız ve ayrıca bayan olmanız gerekiyor. Ayrıca 4a eski ismi ile ssk kapsamında çalışıyor olmanız ve resmi nikahı çıkardığınız tarihten itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkmanız gerekiyor.  Detaylı bilgi ve evlilik tazminatı almanın püf noktalarını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/evlilik-tazminatinin-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yardımı hak edebilmeniz için yukarıdaki şartlar yeterlidir. Peki tazminat hakkından yararlanabilmek için nasıl bir yol izlenmeli.

İşyeri nikah parası başvurusu ne zaman yapılır ?

Yukarıda da belirttiğim gibi resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yılı tamamlamadan işyerinize işten çıkış talebinizi iletmeniz gerekiyor. Tabi bunu yaparken ihbar sürelerine de uymanız lazım. Örneğin işyerinde 3 yıldan fazla çalıştıysanız en geç 8 hafta önce işverene çıkacağınız tarihi bildirmeniz gerekiyor.

İşyerinde çalışma sürenize göre önceden bildirmeniz gereken süreyi tespit etmek için hemen https://sgkbilgisi.com/ihbar-tazminati-nedir-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği

İşvereninize vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

01 Ocak 2015 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. Resmi nikahımı 16  Ocak 2020 tarihinde çıkardım ve 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesine istinaden kıdem tazminatının ödenmesini talep eder, 31 Mart 2020 tarihinde işten çıkacağımı bildirmek isterim.

Gereğini arz ederim. 

Özel sektörde evlilik parası 2020

Ödenecek tazminat tutarı son brüt ücretiniz esas alınarak hesaplanır. Çalıştığınız her bir yıl için ödenecek tazminat tutarı son brüt kazancınız üzerinden hesaplanır ve toplam brüt üzerinden %07,59 oranında damga vergisi kesilerek alacağınız net tazminat tutarı hesaplanır. Yazı altındaki yorum kısmından son brüt kazancınızı ve işyerindeki toplam çalışma sürenizi yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz https://sgkbilgisi.com/evlilik-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret ederek program aracılığı ile kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

İşyeri evlilik yardımı 2020

Bazı istisnadi durumlar ve bazı işletmelerin kendi özel uygulamaları haricinde evlenen kadınlara işyerleri tarafından evlilik yardımı ödenmesine ilişkin kanuni bir düzenleme yoktur. Ancak bazı Kurumlar tarafından evlenenlere yardım yapılabilmekte. Evlenenlere yapılan bu yardımları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/evlilik-yardimi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşyeri evlilik parası yani evlilik tazminatı hususunda sorularılarınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.