İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar 2021 ?

33

İşyerinde evlilik parası ne kadar ? Çalışırken evlenen kadın çalışanlara ödenen en önemli yardımlardan birisi de evlilik tazminatıdır. İşyerinde evlilik parası olarak da tanımlanan bu yardımdan yararlanabilmek tabi ki kanunen belli şartlara bağlanmıştır.

Bu yazımızda işyerinden nikah parası nasıl alınır, nikah parası nasıl hesaplanır, nikah parası ne kadar ve özel sektör evlilik parası ne kadar gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Özel sektörde evlilik parası şartları nelerdir ?

Normal şartlarda kendi isteği ile işten ayrılanlara tazminat ödenmemekte. Ancak bu durumun istisnalarından birisi de evlilik sebebi ile işten ayrılanlara ödeniyor olması. Nikah parası işyerinden alabilmeniz  için;

 • Kıdem tazminatında aranan en az 1 yıllık çalışmış olma şartını sağlamanız ve ayrıca bayan olmanız gerekiyor.
 • Ayrıca 4a eski ismi ile ssk kapsamında çalışıyor olmanız ve resmi nikahı çıkardığınız tarihten itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkmanız gerekiyor.
 • Detaylı bilgi ve evlilik tazminatı almanın püf noktalarını öğrenmek ve evlilik tazminatı şartlarına göz atamak için hemen  işyerinden evlilik parası nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Bu yardımı hak edebilmeniz için yukarıdaki şartlar yeterlidir. Peki tazminat hakkından yararlanabilmek için nasıl bir yol izlenmeli.

İşyeri nikah parası başvurusu ne zaman yapılır ?

Yukarıda da belirttiğim gibi resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yılı tamamlamadan işyerinize işten çıkış talebinizi iletmeniz gerekiyor. Tabi bunu yaparken ihbar sürelerine de uymanız lazım. Örneğin işyerinde 3 yıldan fazla çalıştıysanız en geç 8 hafta önce işverene çıkacağınız tarihi bildirmeniz gerekiyor.  Sgk evlilik parası diğer adı ile evlilik tazminatı alarak işten çıkabilmek için çalışma süresine göre önceden başvuru yapmanız gereken tarihler şu şekildedir;

 • Çalışma süreniz 1,5 yıldan az ise en geç 4 hafta önce,
 • 1,5-3 yıl arasında ise en az 6 hafta önce,
 • 3 yıldan fazla ise en az 8 hafta önce başvuru yapmanız gerekiyor.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2021

İşvereninize vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

 • 01 Ocak 2015 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. Resmi nikahımı 16  Eylül 2021 tarihinde çıkardım ve 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesine istinaden kıdem tazminatının ödenmesini talep eder, 31 Aralık 2021 tarihinde işten çıkacağımı bildirmek isterim.
 • Gereğini arz ederim. 

Özel sektörde evlilik parası 2021

Ödenecek tazminat tutarı son brüt ücretiniz esas alınarak hesaplanır. Çalıştığınız her bir yıl için ödenecek tazminat tutarı son brüt kazancınız üzerinden hesaplanır ve toplam brüt üzerinden %07,59 oranında damga vergisi kesilerek alacağınız net tazminat tutarı hesaplanır.

Yazı altındaki yorum kısmından son brüt kazancınızı ve işyerindeki toplam çalışma sürenizi yazarsanız ne kadar tazminat alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz evlilik tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek program aracılığı ile kendiniz de evlilik parası hesaplaması yapabilirsiniz.

Evlilik parası ne kadar 2021

2021 yılı içerisinde evlenerek işten çıkan kadın çalışanlara çalıştıkları her yıl için ödenecek net tazminat tutarı 3550 TL olacaktır. Bunun dışında evlilikten dolayı yapılan diğer tüm yardımlara, çalışan bayanın nikah parası alma şartlarına, nikah parası hesaplamasına ve tutarlarına evlilik yardımı özel sektör sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşyeri evlilik yardımı 2021

Bazı istisnadi durumlar ve bazı işletmelerin kendi özel uygulamaları haricinde evlenen kadınlara işyerleri tarafından evlilik yardımı ödenmesine ilişkin kanuni bir düzenleme yoktur. Ancak bazı Kurumlar tarafından evlenenlere yardım yapılabilmekte.

Erkeklere nikah parası ödenir mi ?

Konu hakkında sık sorulan sorulardan birisi de erkeklere nikah için para ödeniyor mu sorusu olmakta. Erkekler evlilik tazminatından yararlanamamakta. Sadece kadın çalışanlar yararlanabilmekte. Ancak çalışılan işyeri düğün parası, evlilik yardımı gibi ödemeler yapabilmekte. Kanunen zorunlu bir uygulama değil tabi. İşverenlerin kendi aldığı karar doğrultusunda bazı işyerlerinde erkeklere de ödeme yapılabilmekte.


33 Yorum
 1. Serap

  Merhaba, 10.03.2020 yılında işe başladım. İsten 01.05.2022 yilinda nikahimdan sonra Mayıs ayında ayrılacağım. Brüt maaşım 3600 TL sizce ne kadar alırım ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2022 asgari ücret belli olduğunda yeniden görüşelim. Zira 2022 asgari ücrete göre hesaplama yapılır.

 2. Ayşe

  Mrhb 09.01.2020 tarihi de ise girmiştim evlilik nedeniyle 14.08.2021 tarihinde isten ayrılıyorum ne kadar tazminat alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ayşe HANIM. Brüt kazancınızı yazabilir misiniz ?

 3. Ela

  Merhaba, 01/04/1997 sigorta başlangıcı ile emekli maaşı ne zaman almaya başlayabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 53 yaş 5900 gün ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olursunuz.

 4. Gülçin

  merhaba, 9.7.2015 tarihinden beri aynı şirkette çalışmaktayım 1.9.2021 tarihinde işten çıkacağım brüt maaşım 5000 TL ne kadar tazminat alırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 30500 TL gibi bir rakam ödenir.

   1. Gülçin

    Tekrardan merhaba Ömer bey, 9.7.2015 den beri çalıştığım şirketten 9.8.2021 tarihiyle çıkıyorum. Ve son brütüm 7500 TL ne kadar kıdem tazminatı ödemesi alırım? Bir de evlilik tazminatı hesaplaması standart mıdır yoksa özel firmalar ve primlere göre değişir mi? İçeride toplamda 30 gün yıllık ve mesai iznim var aylık da 570 TL yemek kartı ödemesi alıyorum bunlar da alacağım ücrete eklenir mi? Teşekkürler ederim şimdiden.

    1. Ömer Meriç

     Merhabalar. Hesaplama herkes için aynı. Yaklaşık 45000 TL tazminat alırsınız. Yaklaşık 5000 TL civarı da yıllık izin ödemeniz tutuyor.

 5. Nur

  Merhaba 1 ekim 2016 dan berı çalişıyorum 31 temuz 2021 evlilik dolayisiyla isi bırakmak istiyorum brüt maaşım 4500 ne kadar tazminat alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık olarak 21600 TL tazminat ödemesi alırsınız.

 6. BS

  MERHABA SUAN BRUT MAAS 4380.96 TL 19 NİSAN 2016 DA İŞE GİRDİM . 01 EYLÜL 2021 DE ISTIFA ETMEYI DUSUNUYORUM(EVLILIK) NE KADAR TAZMINAT ALIRIM ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 24.000 TL civarında tazminat ödenir.

 7. Melisa

  Ben 5mayis 2018de işe başladim 10 temmuz 2021de nikahm kıyılacak tazminatim ne kadar olur acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt maaşınızı yazabilir misiniz ?

   1. Melisa

    Brüt maaşım 5500 tl

    1. Ömer Meriç

     Yaklaşık 17300 TL tazminat alırsınız.

 8. Bircan

  Merhaba benim işe başlama tarihim 1 ekim 2013 brüt maaş ise 5900 ve 1 ekim 2021 de evlilik nedeni ile istifa ermeyi düşünüyorum alabileceğim tazminat ne kadar olur ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 47500 TL civarında tazminat ödemesi alırsınız.

 9. Tuğbanur

  Bunu iş verenin ödememe mi gibi bir durumu veya hakkı var mı peki? Dilekçe yazıp geri dönüşü olmayacak bir ödemeyi beklemeyelim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer evlilik tazminatından bahsediyorsanız ödemek zorunda. Ödemezse hukuki yollardan alabilirsiniz.

   1. Tuğbanur

    Teşekkür ederim

   2. Tuğbanur

    Peki evlilikten dolayı işten ayrılacağım, bu durumda evlilik tazminatı dışında işsizlik maaşından da yararlanabiliyor muyum?

    1. Ömer Meriç

     Maalesef işsizlik ödeneği ödenmiyor.

 10. Okan

  Eşim 4 yıl sigortalılı çalışmış mazeret sunmadan isten ayrildi alabiliylrmu beya işsizlik maaşı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteği ile ayrıldıysa işsizlik maaşı alamaz.

 11. Ece

  Evet 4A sigortalı çalışanım, 20.12.2018 yılında çalışmaya başladığım iş yerinden şehir dışına evleneceğim için nikah yaptım Evlilik tazminatı alabilmek için 05.08.2020 tarihinde ayrılacağım, Evlilik tazminatımın ödemesini bana Sgk mı yapacak, iş yeri sahipleri kendi kazançlarından mı gerçekleştirecek acaba ? Bir de tazminat ödemesi toplamı yıl bazında mı yapılıyor yoksa belirli ay çalışmamıza göre mi acaba ? 🙂 (yıl bazında ise 1,5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum, ay bazında ise 19 aydır çalışıyorum. )

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar 🙂 Tazminat ödemesini işveren yapar sgk değil. 19 ay üzerinden yapılır. Aylık ödeme brüt maaşınızın yaklaşık yüzde 8.33’üdür. Buna göre hesap edin.

 12. Ece

  Merhaba,
  Nikah gerçekleştiren genç kızların paraları SGK tarafından mı ödeniyor, yoksa bu nikah parasını çalıştığımız iş yeri kendi kazancından mı bize ödüyor acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ölüm aylığı alıyorsanız sgk tarafından çeyiz yardımı ödenir. Sigortalı çalışıyorsanız ve şartları sağlıyorsanız evlilik tazminatı alırsınız. Onun dışında bir ödeme yok.

   1. Asli

    Evlilik tazminatı alirken tazminatımin hepsini alıp ise devam etme hakkım varmı yoksa tazminatı alıp işi bırakmam mi gerek

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tazminat işten çıkış halinde yapılan bir ödeme normalde. Ama işverenle o şekilde anlaşırsanız olabilir neden olmasın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.