İşyerinde Evlilik Parası Ne Kadar 2019?

0

Çalışırken evlenen kadın çalışanlara ödenen en önemli yardımlardan birisi de evlilik tazminatıdır. İşyerinde evlilik parası olarak da tanımlanan bu yardımdan yararlanabilmek tabi ki kanunen belli şartlara bağlanmıştır. Bazı okuyularımız tarafından özel sektörde evlilik parası olarak da tanımlanan bu yardımdan yararlanma şartları, ödemenin nasıl hesaplanacağı, başvuruyu nasıl ve ne şekilde yapacağınız kısacası 2019 evlilik tazminatı konularında yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

2019 evlilik tazminatı nasıl alınır ?

Normal şartlarda kendi isteği ile işten ayrılanlara tazminat ödenmemekte. Ancak bu durumun istisnalarından birisi de evlilik sebebi ile işten ayrılanlara ödeniyor olması.

Bu yardımı hak edebilmeniz için kıdem tazminatında aranan en az 1 yıllık çalışmış olma şartını sağlamanız ve ayrıca bayan olmanız gerekiyor. Ayrıca 4a eski ismi ile ssk kapsamında çalışıyor olmanız ve resmi nikahı çıkardığınız tarihten itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkmanız gerekiyor. Ayrıntılı bilgi için evlilik tazminatı alma şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yardımı hak edebilmeniz için yukarıdaki şartlar yeterlidir. Peki tazminat hakkından yararlanabilmek için nasıl bir yol izlenmeli.

Evlilik tazminatı için işyerine başvuru ne zaman yapılmalı ?

Yukarıda da belirttiğim gibi resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yılı tamamlamadan işyerinize işten çıkış talebinizi iletmeniz gerekiyor. Tabi bunu yaparken ihbar sürelerine de uymanız lazım. Örneğin işyerinde 3 yıldan fazla çalıştıysanız en geç 8 hafta önce işverene çıkacağınız tarihi bildirmeniz gerekiyor.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği

İşvereninize vereceğiniz dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

01 Ocak 2015 tarihinden beri işyerinizde çalışmaktayım. Resmi nikahımı 16  Ocak 2019 tarihinde çıkardım ve 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesine istinaden kıdem tazminatının ödenmesini talep eder, 31 Mart 2019 tarihinde işten çıkacağımı bildirmek isterim.

Gereğini arz ederim. 

2019 İşyeri evlilik parası yani evlilik tazminatı ne kadar ?

Ödenecek tazminat tutarı son brüt ücretiniz esas alınarak hesaplanır. Çalıştığınız her bir yıl için ödenecek tazminat tutarı son brüt kazancınız üzerinden hesaplanır ve toplam brüt üzerinden %07,59 oranında damga vergisi kesilerek alacağınız net tazminat tutarı hesaplanır. Dilerseniz aşağıdaki program aracılığı ile alabileceğiniz tazminat tutarını kendiniz hesaplayabilirsiniz. Yorum bölünden işe giriş, işten çıkış, toplam çalışma süresi ( ay olarak) ve son brüt kazancınızı yazmanız halinde alabileceğiniz tazminatı biz de hesaplayabiliriz. 

Evlilik tazminatı hesaplama programı 2019

Aşağıdaki program aracılığı ile alabileceğiniz net tazminatı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Evlilik nedeni ile işten çıkanlara işsizlik maaşı ödenir mi ?

Malumunuz işsizlik maaşı kendi isteği ve kusuru dışında işten ayrılanlara ödenmekte. Evlilik nedeni ile işten çıkanlara İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği ödenmiyor.

İşyeri evlilik parası yani evlilik tazminatı hususunda sorularılarınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.