Ölüm Parası Sorgulama & T.C. No İle Cenaze Yardımı

Ölüm parası sorgulama yaparak ödemenizin bankaya gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz. Sigortalı çalışırken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin hak sahiplerine ya da cenaze masrafını karşılayan üçüncü kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödenmektedir.

Ölüm parası diğer adı ile cenaze yardımı alabilmek için birtakım şartların sağlanması gerekmekte ve başvuru şartı da aranıyor. Yazımızda hem şartlar hakkında detayları bulabilir hem de ölüm parası hangi bankadan alınır, cenaze yardım parası sorgulaması nasıl yapılır, e devletten ölüm parası nasıl alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce ölüm tarihlerine göre devlet ölüm parası ne kadar veriyor konusunda bilgi edinmek için  emekli ölüm parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK ölüm parası nedir?

tc no ile cenaze yardımı sorgulama

Ölüm parası diğer adı ile SGK cenaze ödeneği sigortalı ya da emeklinin vefatı halinde hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemedir. Şartlar, başvuruda izlenecek yol ve  E-devlet ya da Ziraat bankası ölüm aylığı sorgulamasını nasıl yapılacağı yazımızın devamında verilmiştir.

Ölüm parası nasıl alınır?

Bu yardımı alabilmek için vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alıyor olması ya da vefat ettiği tarihte en az 360 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Cenaze parası emekli kişinin vefatı halinde ödenir. Dul ya da yetim maaşı alanların vefatı halinde ödeme yapılmaz.

Ölüm parası için nereye başvurulur?

Yukarıda belirtilen ölüm parası için gerekli belgeler ile birlikte vefat eden kişi;

 • SSK ya da bağkur kapsamında ise ölüm parası başvurusunu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Ölüm parası almak için gerekli evraklar nelerdir?

Ölüm parası için gerekli belgeler şunlardır;

SGK emekli Sandığı ölüm parası nasıl alınır?

4/c yani emekli sandığı kapsamında iken vefat eden ya da emekli iken vefat edenler için cenaze ödeneği başvurularını yukarıda örneği verilen başvuru formu ile Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine yapabilirsiniz.

Ölüm parasını kimler alabilir?

Bu yardım vefat eden kişinin;

 • Eşine,
 • Çocuklarına,
 • Anne ya da babasına,
 • Kardeşlerine ya da,
 • Belgelenmesi halinde üçüncü kişilere de ödenebilmekte.

Annesi/Babası ölen işçiye ölüm yardımı ödenir mi?

Babaya ya da Annesi ölen işçiye ölüm yardımı ödenir mi ? 4857 Sayılı Kanun’a tabi çalışan işçilerde anne ya da babasının vefatı durumunda cenaze ödeneği ya da ölüm yardımı ödenebileceğine dair bir düzenleme yer almamaktadır. Ancak vefat eden anne ya da baba kendi adına sigortalı ise ve en az 360 günleri varsa ya da vefat eden anne ya da baba kendi adına emekli maaşı alıyorsa çocuklar bu yazımızda şartları ve hükümleri belirtilen SGK cenaze yardımı ödemesi yapılır.

Ölüm parası nereye yatar?

Peki ölüm parası hangi bankaya yatar ? Başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli inceleme yapılarak ödeme gönderilir.

 • Cenaze parası ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderilmektedir.
 • Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza da gönderilebilir.
 • Sgk cenaze ödeneği sorgulaması yaptıktan sonra ödemenizin bankaya gönderildiğini gördüğünüzde ödemeyi almak için Ziraat Bankasına kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
 • Yardımın ortalama ödenme süresi yoğunluğa göre değişse de ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Cenaze ödeneği sorgulaması nasıl yapılır?

Ölüm yardımı sorgulama işlemi oldukça basittir. Ölüm parası sorgulama e devletten yapılır ve doğal olarak  için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Ödeme t.c numarası ile şifresiz olarak sorgulanamıyor.

 • Sgk Ölüm parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • Emekli ölüm parası ödemenizin yapılıp yapılmadığına ilişkin cenaze ödeme sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ e devlet ölüm parası sorgulama.

Ziraat bankası cenaze yardımı sorgulaması nasıl yapılır?

SGK cenaze yardımı Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Eğer e devletten sgk ölüm yardımı sorgulaması yapamıyorsanız herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak Ziraat bankası ölüm parası sorgulaması yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise yakınlarda Ziraat Bankası varsa Ziraat bankası cenaze ödeneği sorgulamasını şubeden de yaptırabilirsiniz. Bankaya ödeme havale olarak geldiğinden hesaba geçmez. Bu yüzden Ziraat bankası cenaze parası sorgulamasını banka gişesinden yapmanız gerekiyor.

Tc no ile cenaze yardımı sorgulaması yapılır mı?

Ölüm yardım parası sorgulamasının sadece tc numarası ile yapılabilmesi mümkün değildir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi e devlet şifreniz varsa e devlet üzerinden yoksa herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Ziraat Bankası’ndan cenaze parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK cenaze ödeneği ne zaman yatar?

Peki ölüm parası ne zaman yatar ? Cenaze yardımı ödemesi başvuru tarihinden itibaren ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde Ziraat Bankası’na gönderilir. Bu süreçte Sgk cenaze yardımı sorgulamasını yukarıda ölüm ödeneği sorgulama kısmında da anlatıldığı gibi cenaze ödeneği sorgulama e devlet ekranından yapabilirsiniz. Eğer ölüm parası e devlet sorgulaması yaptığınızda ödemeniz görünmüyorsa ve başvuru üzerinden de 2 aydan fazla bir süre geçtiyse bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizde yarar olacaktır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ölüm Parası Sorgulama & T.C. No İle Cenaze Yardımı” üzerine 48 yorum
 1. merhaba ayrıldığım eşim vefat etti oğluma maaş bağlansın diye başvuru yaptım velayeti bende . fakat hangi bankaya yattı öğrenemiyorum sgk cvp vermiyor 3 4 AY OLDU PARA YATMAYA BAŞLAMIŞ AMA BANKA adını bilgilerini nereden öğrenebilirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Velayet sizdeyse SGK neden cevap vermiyor? Eğer maaş talebinde bulunurken bir banka seçmediyseniz Ziraat Bankası’na yatar oraya sorun. Alo-170’i arayarak da öğrenebilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Merhaba eşimle 2.evliliğimiz ilk eşinden nikahsız 2 tane çocuk var benimle resmi nikahı var cenaze ödeneği sadece banami yatar yoksa diğer eşinin çocuklarina da bölünürmü ben çalışıyorum

  Yanıtla
 3. Merhaba, Annem emekli babamda emekliydi vefat etti annem bu nedenle iki emekli maaşı alıyor . Cenaze yardımı alabilir mi babam 2019 yılında vefat etti

  Yanıtla
 4. Merhaba babamı kaybettim, emekli sandığından emekliydi, annem sağ, kardeşlerde mevcut, cenaze yardimi için nereye başvurmamız lazim? Cenaze ödeneği sgk da olduğu gibi eş sağsa sadece eşe mi ödeniyor? Yoksa çocuklarda başvurup alabiliyor mu? Emekli sandığının farklı olduğu, hem eşe hem çocuklara ödeme yapılıyor diyen de var? Bilgilendirirmisiniz.. Tesekkurler

  Yanıtla
 5. Merhabalar
  4 mart 2022 de annemi kaybettik Ölüm parası için müracaat ettik Henüz gelen para yok Nasıl ve ne şekilde yapmamız gerektiğini yazarsanız sevinirim
  Teşekkür ederim şimdiden

  Yanıtla
 6. Merhaba,
  Babamı kasım 2021 de kaybettik cenaze parası için başvuru yapıldı fakat annem o zaman yaşıyordu ve ocak 2022 de de annemi kaybettik e devletten sorgulama yaptığımda başvuru yapılmadı olarak gözüküyor ne yapmam lazım yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla
 7. Babam bağkurdan emekli aylığı alıyordu. 3,5 yıl önce vefaat etti. Cenaze yardımı parasını aileden başkasının alıp almadığını nasıl öğrenebilirim?

  Yanıtla
 8. Merhaba,
  Babam 2 ay önce vefat etti. SGK için başvuruda bulunduk. Geçen hafta SGK ya gittiğimde annem ve benim için Ziraat Bankasına maaşımızın yattığını ve maaşı ayın 24 ünde çekebileceğimizi söyledi. Biz maaşımızı nasıl alacağız. Bankanın mı bize ulaşması lazım?

  Yanıtla
  • Merhaba. Bankaya gidip çekeceksiniz. Banka size ulaşmaz. Bankaya gidin hesap açtırın ve o hesabı da maaş hesabı olarak tanımlayın. Gelen ödemelerinizi de alın.

   Yanıtla
 9. Merhabalar ben 2006 da babami kaybetim trafik kazasinda bizim boyle bi ölûm parasi filan hic aklimizda yok iken 2013 de bi avukat bizi bularak sizde sigortadan para filan alicaz dedi ve ailemden noterlige giderek bizden vekalet name aldi bunun uzerine 1 sene sonra dava filan aciklandi dedi ilk olarak 50 bin ytl cikti dedi sonra mevla buyuk oldugu icin az az cekecez dedi suan elimize ne para gecti nede bi bilgi gecti kendisini ariyoruz ama dava erteleniyo filan diyo darbeden dolayi dedi simdii de pandemi deb dolayi diyo bunu babamin adina para cekilip cekilmedigini nasil anlayacaz veya benim ve ailemin vekalet veren kisilerin lutfen yardimci olurmusunuz

  Yanıtla
  • Merhaba. O ölüm parası sigorta şirketlerine açılan davalar sonucu alınan tazminat parası. Bunu sistemden görebileceğiniz bir yer yok. Davanın açıldığı mahkemeden dava son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla
 10. Ölüm yardımı ikiden fazla kardeş olduğu takdirde nasıl ödeniyor. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Banka mı bölerek ödüyor acaba. Yoksa sgk ya başvuruda bulunan kişi mi çekebiliyor. Çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 11. Babam vefat etti cenaze yardımına başvurduk . Burda yazıldığı gibi e devletten sorgulama yapmak istiyorum ama çıkmıyor yardımcı olur musunuz yatıp yapmadığını nasıl teğit edebilirim e e-devletten

  Yanıtla
    • Merhaba. Babanız emekli ise ya da adına en az 360 gün prim ödendi ise cenaze yardımı alabilirsiniz. Başvuruyu anneniz yapabilir. Gelir, aylık ve ödenek talep belgesini doldursun. Zaten ölüm aylığına başvuracaksanız bu formun doldurulması gerekir. Cenaze ödeneği kutucuğunu işaretlemeniz ödenek için yeterli olacaktır.

     Yanıtla
Yorum yapın