Ölüm Parası Sorgulama 2020

2

Ölüm parası sorgulaması yaparak ödemenizin bankaya gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz. Sigortalı çalışırken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin hak sahiplerine ya da cenaze masrafını karşılayan üçüncü kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödenmektedir.

Ölüm parası diğer adı ile cenaze yardımı alabilmek için birtakım şartların sağlanması gerekmekte ve başvuru şartı da aranıyor. Yazımızda hem şartlar hakkında detayları bulabilir hem de sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi edinebilirsiniz.  Yazımıza geçmeden önce ölüm tarihlerine göre ödenecek cenaze yardımı tutarlarını https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ölüm parası nasıl alınır ?

Bu yardımı alabilmek için vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alıyor olması ya da vefat ettiği tarihte en az 360 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Cenaze parası emekli kişinin vefatı halinde ödenir. Dul ya da yetim maaşı alanların vefatı halinde ödeme yapılmaz. Şartlar hakkında daha detaylı bilgi için https://sgkbilgisi.com/olum-parasi-cenaze-yardimi-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölüm parası için nereye başvurulur ?

Yukarıda belirtilen ölüm parası için gerekli belgeler ile birlikte vefat eden kişi SSK ya da bağkur kapsamında ise bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Ölüm parası almak için gerekli belgeler

Ölüm parası için gerekli evraklar şunlardır;

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Bu yardım vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ya da babasına, kardeşlerine ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişilere de ödenebilmekte.

Ölüm parası nereye yatıyor ?

Başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli inceleme yapılarak ödeme gönderilir. Cenaze parası ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderilmektedir. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza da gönderilebilir. Sorgulamayı yaptıktan sonra ödemenizin bankaya gönderildiğini gördüğünüzde ödemeyi almak için Ziraat Bankasına kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yardımın ortalama ödenme süresi yoğunluğa göre değişse de ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Ölüm parası sorgulama

Sorgulama işlemi oldukça basittir. Tabi bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Ödeme t.c numarası ile şifresiz olarak sorgulanamıyor. Sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.

Ödemenizin yapılıp yapılmadığını buradan sorgulayabilirsiniz : sgk ölüm parası sorgulama.

Ziraat bankası cenaze yardımı sorgulama

SGK cenaze yardımı Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Eğer e devletten sorgulama yapamıyorsanız herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise yakınlarda Ziraat Bankası varsa bankaya sormak. Bankaya ödeme havale olarak geldiğinden hesaba geçmez. Bu yüzden banka gişesine sormanız gerekiyor.

Tc no ile cenaze yardımı sorgulama

Sorgulamanın sadece tc numarası ile yapılabilmesi mümkün değildir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi e devlet şifreniz varsa e devlet üzerinden yoksa herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Ziraat Bankası’ndan sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ölüm yardımı ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Erdal

    Yetim aylığı alanlar her yıl cenaze ödeneği kapsamında para alıyor mu ?

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Hayır öyle bir ödenek yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.