Ölüm Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

24

Ölüm parası sorgulaması yaparak ödemenizin bankaya gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz. Sigortalı çalışırken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin hak sahiplerine ya da cenaze masrafını karşılayan üçüncü kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödenmektedir.

Ölüm parası diğer adı ile cenaze yardımı alabilmek için birtakım şartların sağlanması gerekmekte ve başvuru şartı da aranıyor. Yazımızda hem şartlar hakkında detayları bulabilir hem de ölüm parası hangi bankadan alınır, cenaze yardım parası sorgulaması nasıl yapılır, e devletten ölüm parası nasıl alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce ölüm tarihlerine göre ödenecek cenaze yardımı tutarlarını  ölüm parası ne kadar sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ölüm parası nasıl alınır ?

Bu yardımı alabilmek için vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alıyor olması ya da vefat ettiği tarihte en az 360 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Cenaze parası emekli kişinin vefatı halinde ödenir. Dul ya da yetim maaşı alanların vefatı halinde ödeme yapılmaz.

Ölüm parası için nereye başvurulur ?

Yukarıda belirtilen ölüm parası için gerekli belgeler ile birlikte vefat eden kişi SSK ya da bağkur kapsamında ise bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Ölüm parası almak için gerekli evraklar nelerdir ?

Ölüm parası için gerekli belgeler şunlardır;

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Bu yardım vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ya da babasına, kardeşlerine ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişilere de ödenebilmekte.

Ölüm parası nereye yatıyor ?

Başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli inceleme yapılarak ödeme gönderilir. Cenaze parası ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderilmektedir. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza da gönderilebilir. Sgk cenaze ödeneği sorgulaması yaptıktan sonra ödemenizin bankaya gönderildiğini gördüğünüzde ödemeyi almak için Ziraat Bankasına kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yardımın ortalama ödenme süresi yoğunluğa göre değişse de ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Cenaze ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölüm yardımı sorgulama işlemi oldukça basittir. Ölüm parası sorgulama e devletten yapılır ve doğal olarak  bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Ödeme t.c numarası ile şifresiz olarak sorgulanamıyor.

 • Sgk Ölüm parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • Ödemenizin yapılıp yapılmadığına ilişkin cenaze ödeme sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ e devlet ölüm parası sorgulama.

Ziraat bankası cenaze yardımı sorgulama

SGK cenaze yardımı Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Eğer e devletten sgk ölüm yardımı sorgulaması yapamıyorsanız herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak Ziraat bankası ölüm parası sorgulaması yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise yakınlarda Ziraat Bankası varsa Ziraat bankası cenaze ödeneği sorgulamasını şubeden de yaptırabilirsiniz. Bankaya ödeme havale olarak geldiğinden hesaba geçmez. Bu yüzden banka gişesine sormanız gerekiyor.

Tc no ile cenaze yardımı sorgulama

Ölüm yardım parası sorgulamasının sadece tc numarası ile yapılabilmesi mümkün değildir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi e devlet şifreniz varsa e devlet üzerinden yoksa herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Ziraat Bankası’ndan cenaze parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ölüm yardımı ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


24 Yorum
 1. Ilhan

  Merhabalar ben 2006 da babami kaybetim trafik kazasinda bizim boyle bi ölûm parasi filan hic aklimizda yok iken 2013 de bi avukat bizi bularak sizde sigortadan para filan alicaz dedi ve ailemden noterlige giderek bizden vekalet name aldi bunun uzerine 1 sene sonra dava filan aciklandi dedi ilk olarak 50 bin ytl cikti dedi sonra mevla buyuk oldugu icin az az cekecez dedi suan elimize ne para gecti nede bi bilgi gecti kendisini ariyoruz ama dava erteleniyo filan diyo darbeden dolayi dedi simdii de pandemi deb dolayi diyo bunu babamin adina para cekilip cekilmedigini nasil anlayacaz veya benim ve ailemin vekalet veren kisilerin lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O ölüm parası sigorta şirketlerine açılan davalar sonucu alınan tazminat parası. Bunu sistemden görebileceğiniz bir yer yok. Davanın açıldığı mahkemeden dava son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 2. Nermin Öner

  Ölüm yardımı ikiden fazla kardeş olduğu takdirde nasıl ödeniyor. Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Banka mı bölerek ödüyor acaba. Yoksa sgk ya başvuruda bulunan kişi mi çekebiliyor. Çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nermin HANIM. Eğer eş varsa eşe ödenir. Eş yoksa tüm çocuklara pay edilerek ödenir. Banka yapmaz yani onu.

 3. Edanur

  Ben canaze yardimina basvurdum 170 arıyorum yatı dıyo ziraat yok diyor parami ne zaman cekebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yattıysa çekebilirsiniz. Dilerseniz bağlı olduğunuz SGK ile görüşün

 4. Rabia

  Babam vefat etti cenaze yardımına başvurduk . Burda yazıldığı gibi e devletten sorgulama yapmak istiyorum ama çıkmıyor yardımcı olur musunuz yatıp yapmadığını nasıl teğit edebilirim e e-devletten

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkmıyorsa henüz ödenmemiş ya da işlem yapılmamıştır. E devletten yazımızda anlatıldığı gibi sorgulama yapılıyor. Haricinde online sorgulama yapılamıyor. Alo-170 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

   1. Mboran

    Mrb benim kayinvalidem vefaat etti fakat kayinpederimden kalan maaai cekiyordu esim basvurmak istedi boyle bir hakki varmi

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Eğer cenaze yardımı için soruyorsanız hayır alamaz.

   2. Özden

    Merhabalar. Vefat eden kişinin 3 evladı vardı. Cenaze masrafı için evlatlardan birinin başvuru yapması durumunda 3 evlada da ödeme payı çıkar mı yoksa her evlat ayrı ayrı mı başvuru yapmalıdır.
    Saygılar

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Eğer eş yoksa çocuklar arasında pay edilir. Bir kişinin başvurusu yeterlidir.

 5. İsa

  Babam tarım Bağ-Kur dan emekli idi.cenaze yardım i başvurusu yaptım sonucu nasıl öğrenebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kimin adına başvurdunuz ? Anneniz sağ mı ?

   1. Pınar

    Ömer bey babam vefat etti cenaze yardımını annem mi alır başvuru yapmamız şartmı nereye başvurmaliyiz

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Babanız emekli ise ya da adına en az 360 gün prim ödendi ise cenaze yardımı alabilirsiniz. Başvuruyu anneniz yapabilir. Gelir, aylık ve ödenek talep belgesini doldursun. Zaten ölüm aylığına başvuracaksanız bu formun doldurulması gerekir. Cenaze ödeneği kutucuğunu işaretlemeniz ödenek için yeterli olacaktır.

 6. şaban yaman

  babamın üstünden annem ssk dan emekli oldu cenaze yardımı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenize ödenir cenaze parası bir defaya mahsus.

 7. Yusuf yıldırım

  16 aralikta babam mefat etti olum ayligi alabilirmiyiz sgk emekli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz sağ mı ?

   1. elif

    Annem vefat etti babam cenaze parasi alabilirmi tşķ

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Babanız emekli ise ya da en az 360 günü varsa evet alabilirsiniz.

 8. Erdal

  Yetim aylığı alanlar her yıl cenaze ödeneği kapsamında para alıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir ödenek yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.