Ölüm Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

8

Ölüm parası sorgulaması yaparak ödemenizin bankaya gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz. Sigortalı çalışırken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin hak sahiplerine ya da cenaze masrafını karşılayan üçüncü kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödenmektedir.

Ölüm parası diğer adı ile cenaze yardımı alabilmek için birtakım şartların sağlanması gerekmekte ve başvuru şartı da aranıyor. Yazımızda hem şartlar hakkında detayları bulabilir hem de ölüm parası hangi bankadan alınır, cenaze yardım parası sorgulaması nasıl yapılır, e devletten ölüm parası nasıl alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce ölüm tarihlerine göre ödenecek cenaze yardımı tutarlarını  ölüm parası ne kadar sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ölüm parası nasıl alınır ?

Bu yardımı alabilmek için vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alıyor olması ya da vefat ettiği tarihte en az 360 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Cenaze parası emekli kişinin vefatı halinde ödenir. Dul ya da yetim maaşı alanların vefatı halinde ödeme yapılmaz.

Ölüm parası için nereye başvurulur ?

Yukarıda belirtilen ölüm parası için gerekli belgeler ile birlikte vefat eden kişi SSK ya da bağkur kapsamında ise bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Ölüm parası almak için gerekli evraklar nelerdir ?

Ölüm parası için gerekli belgeler şunlardır;

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Bu yardım vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ya da babasına, kardeşlerine ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişilere de ödenebilmekte.

Ölüm parası nereye yatıyor ?

Başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli inceleme yapılarak ödeme gönderilir. Cenaze parası ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderilmektedir. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza da gönderilebilir. Sgk cenaze ödeneği sorgulaması yaptıktan sonra ödemenizin bankaya gönderildiğini gördüğünüzde ödemeyi almak için Ziraat Bankasına kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yardımın ortalama ödenme süresi yoğunluğa göre değişse de ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Cenaze ödeneği sorgulaması nasıl yapılır ?

Ölüm yardımı sorgulama işlemi oldukça basittir. Ölüm parası sorgulama e devletten yapılır ve doğal olarak  bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Ödeme t.c numarası ile şifresiz olarak sorgulanamıyor.

 • Sgk Ölüm parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • Ödemenizin yapılıp yapılmadığına ilişkin cenaze ödeme sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ e devlet ölüm parası sorgulama.

Ziraat bankası cenaze yardımı sorgulama

SGK cenaze yardımı Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. Eğer e devletten sgk ölüm yardımı sorgulaması yapamıyorsanız herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak Ziraat bankası ölüm parası sorgulaması yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise yakınlarda Ziraat Bankası varsa Ziraat bankası cenaze ödeneği sorgulamasını şubeden de yaptırabilirsiniz. Bankaya ödeme havale olarak geldiğinden hesaba geçmez. Bu yüzden banka gişesine sormanız gerekiyor.

Tc no ile cenaze yardımı sorgulama

Ölüm yardım parası sorgulamasının sadece tc numarası ile yapılabilmesi mümkün değildir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi e devlet şifreniz varsa e devlet üzerinden yoksa herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Ziraat Bankası’ndan cenaze parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ölüm yardımı ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

8 Yorum
 1. İsa

  Babam tarım Bağ-Kur dan emekli idi.cenaze yardım i başvurusu yaptım sonucu nasıl öğrenebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kimin adına başvurdunuz ? Anneniz sağ mı ?

 2. şaban yaman

  babamın üstünden annem ssk dan emekli oldu cenaze yardımı alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenize ödenir cenaze parası bir defaya mahsus.

 3. Yusuf yıldırım

  16 aralikta babam mefat etti olum ayligi alabilirmiyiz sgk emekli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz sağ mı ?

 4. Erdal

  Yetim aylığı alanlar her yıl cenaze ödeneği kapsamında para alıyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır öyle bir ödenek yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.