Ölüm Parası Sorgulama 2019

0

Sigortalı çalışırken ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alırken vefat edenlerin hak sahiplerine ya da cenaze masrafını karşılayan üçüncü kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere cenaze yardımı ödenmektedir. Ölüm parası olarak da adlandırılan bu yardımdan yararlanma şartları, başvuru yeri ve şekli v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgiyi ölüm parası alma şartları başlıklı yazımızda vermiştik. Bu yazımızda ise SGK ölüm parası nasıl ve nereden sorgulanır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2019 SGK ölüm parası alma şartları nelerdir ?

Bu yardımı alabilmek için vefat eden kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alıyor olması ya da vefat ettiği tarihte en az 360 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Cenaze parası emekli kişinin vefatı halinde ödenir. Dul ya da yetim maaşı alanların vefatı halinde ödeme yapılmaz.

2019 Ölüm parası ne kadar ?

SSK ve bağkur kapsamındakilare 2019 yılında bir defaya mahsus ödenecek cenaze yardımı tutarı 715,00 TL, devlet memurunun kendisinin vefatı halinde 2200,00 TL, bakmakla yükümlü olduğu kişilerden birisinin vefatı halinde ise 1100 TL ödenecektir.

Cenaze yardım parası sorgulaması nereden, nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi oldukça basittir. Tabi bunun için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Ödeme t.c numarası ile şifresiz olarak sorgulanamıyor. Sorgulama işlemini e devlet sisteminde SGK-SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.

Ödemenizin yapılıp yapılmadığını buradan sorgulayabilirsiniz : sgk ölüm parası sorgulama

Ölüm parası almak için gerekli belgeler nelerdir ?

Ölüm parası için gerekli evraklar şunlardır;

Memurlar için dilekçe farklıdır. Emekli sandığı ölüm yardımı dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz : emekli sandığı ölüm parası almak için dilekçe örneği indir

  • Ölüm belgesi fotokopisi,
  • Başvuru yapan kişiye ait kimlik fotokopisi

Ölüm parası için nereye başvurulur, emekli sandığı ölüm yardımı için nereye başvurulur ?

Yukarıda belirtilen ölüm parası için gerekli belgeler ile birlikte vefat eden kişi SSK ya da bağkur kapsamında ise bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine başvuru yapmanız gerekiyor.

Ölüm parası nereye, ne zaman yatar ?

Başvurunuzun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli inceleme yapılarak ödeme gönderilir. Cenaze parası ödemeleri Ziraat Bankası’na gönderilmektedir. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza da gönderilebilir. Sorgulamayı yaptıktan sonra ödemenizin bankaya gönderildiğini gördüğünüzde ödemeyi almak için Ziraat Bankasına kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yardımın ortalama ödenme süresi yoğunluğa göre değişse de ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Ölüm parası ne kadar, bir defalığına mı ödenir ?

Ödeme her yıl TÜFE oranları esas alınarak belirlenir. Örneğin 2018 yılında SSK ve Bağkurlular için 595 TL dir. Devlet memurları için ise kendisinin vefatı halinde 2062,00 TL, eşi ya da çocuklarının vefat etmesi halinde 1031 TL dir. Ödeme bir kere yapılır.

Ölüm parasını kimler alabilir ?

Bu yardım vefat eden kişinin eşine, çocuklarına, anne ya da babasına, kardeşlerine ya da belgelenmesi halinde üçüncü kişilere de ödenebilmekte.

Ölüm yardımı ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.