SGK İdari Para Cezaları İndirim 2020

0

SGK idari para cezaları indirim oranları cezanın türüne ve re’sen ya da kendiliğinden yapılmasına göre farklılık göstermekte. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezaları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943,00 TL olacaktır.

Asgari ücretin belli olması ile beraber 2020 sgk idari para cezaları ve indirim oranları da netleşmiş oldu. Bu yazımızda indirim oranları ve erken ödeme halinde ödenecek tutarlar konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Sgk ipc indirim 2020

SGK ceza indirimi 2020 hakkından yararlanabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size tebliğ edilen idari para cezasını en geç 15 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. İdari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün geçtikten sonra ödemeniz halinde herhangi bir indirimden yararlanmanız söz konusu olmaz.

İndirim oranlarına geçmeden önce dilerseniz 2020’de SGK tarafından uygulanan ceza tutarlarına https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk iyi niyet indirimi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarında vergi borçlarında olduğu gibi uzlaşma yoktur, sgk cezalarında uzlaşma hükümleri uygulanmaz. Kanunda belirtilen tutarlarda ceza uygulanır ve uygulanan ceza doğru ise itiraz da etseniz mahkemeye de verseniz iptal edilmeyecektir.

Ancak bazı istisnai durumlar vardır. Bu istisnai durumlarda işlemleri kendiniz yapmanız durumunda uygulanan indirim oranı normal indirimden farklı ve fazla olmakta. Bu durumlara aşağıda değinilecektir.

Sgk idari para cezaları 2020 indirim

Normal şartlarda uygulanan idari para cezasından en az 1/4 oranında indirim uygulanır. Ancak bazı durumlarda indirim tutarı daha fazla olabilmektedir. İndirimin 1/4 oranından fazla yapıldığı durumlar şunlardır;

  • Sigortalı işe giriş bildirgesini vermeniz gereken kanuni veriliş tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz vermeniz halinde uygulanan idari para cezası üzerinden 15 gün içinde ödemeniz halinde 3/4’ünün 1/4’ü oranında indirim uygulanır.
  • İşyeri tescil bildirgesini vermeniz gereken kanuni süresinden itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz vermeniz halinde uygulanan tutarın 3/4’ünün 1/4’ü oranında indirim uygulanır. Tabi yine 15 gün içerisinde ödemeniz koşulu ile.

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası indirimi 2020

Sigortalı işe giriş bildirgesinin bazı istisnai durumlar haricinde en geç sigortalının çalıştığı tarihten önceki güne kadar verilmesi gerekiyor. Tarım, inşaat ve balıkçılık işlerinde aynı gün, ilk defa tescil edilen işyerlerinde ise 1 aylık süre vardır. Hafta sonu ve resmi tatile denk gelen sürelerde ise uygulama farklıdır. İşe giriş bildirgesinin verilme süreleri ile ilgili tüm istisnai durumlara https://sgkbilgisi.com/ise-giris-bildirgesi-verilme-suresi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşe girişin verilmesi gereken kanuni süreden itibaren en geç 1 ay içerisinde yine işveren tarafından verilmesi ve SGK tarafından tebliğ edilen idari para cezasının da tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda toplam tutarın 3/4’ünün 1/4’ü ödenmek suretiyle borç kapatılmaktadır.  İndirimli ceza tutarlarına https://sgkbilgisi.com/ise-giris-bildirgesi-gec-verme-cezasi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

SGK idari para cezası affı 2020

En son ipc yapılandırması 2018’de 7143 sayılı yasa ile çıkmıştı. Şu an yürürlükte olan SGK af yasası bulunmamakta. Mecliste de bununla ilgili yürütülen bir çalışma yok. SGK affı konusunda güncel gelişmeleri https://sgkbilgisi.com/sgk-affi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sgk ipc indirim dilekçesi

İndirimden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir başvuru yapmanız gerekmez. Ancak tebliği alır almaz SGK işveren servisi ile görüşerek tebliğ tarihinin sisteme işlenmesini isteyin. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödediğinizde sistem indirim hakkınızı otomatik olarak uygular.

SGK idari para cezası ödemesi nasıl yapılır ?

Ödeme yapabilmeniz için yani İPC’nin tahakkuk edebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tebliğ tarihinin sisteme girilmiş olması gerekiyor. Tebliğ tarihi girilmeden sistemde borç çıkmaz ve dolayısıyla ödeyemezsiniz.

Bağlı olduğunuz SGM tarafından tebliğ tarihi girildikten sonra ödeme işlemini bankalardan, SGK kart ile prim ödeme merkezinden 26 haneli işyeri sicil numaranız ile SGK Ödemeleri-SSK İpc menüsünden yapabilirsiniz. Ödeme işlemini yapmak ve borç sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezasi-odemesi-nasil-nereye-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari para cezası ödeme emrine itiraz

Uygulanan idari para cezasında hata olduğunu düşünüyorsanız, iptal gerekçeniz geçerli ise tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna itiraz edebilirsiniz. 15 gün geçtikten sonra idari para cezası kesinleşmiş olacağından itiraz etseniz dahi itirazınız SGK tarafından işleme alınmaz.

İtiraz dilekçesi, itiraz ederken izlenecek yol ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezasina-nasil-itiraz-edilir-itiraz-dilekcesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK ipc konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.