SGK İdari Para Cezaları İndirim 2024 & %75 İndirim Al

SGK idari para cezaları indirim oranları cezanın türüne ve re’sen ya da kendiliğinden yapılmasına göre farklılık göstermekte. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezaları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor.

Asgari ücretin belli olması ile beraber 2024 SGK idari para cezaları ve indirim oranları da netleşmiş oldu. Bu yazımızda ceza erken ödeme indirimi oranları ve erken ödeme halinde ödenecek tutarlar konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Sgk ipc indirimi ne kadar ?

SGK ceza indirimi 2024 hakkından yararlanabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size tebliğ edilen idari para cezasını en geç 15 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor.

 • Normal şartlarda tebliğ tarihinden itibaren SGK idari para cezalarının ödenmesi halinde uygulanan tutar üzerinden en az %25 oranında indirim uygulanır. Ancak aşağıda belirtilen bazı istisnai durumlarda yine 15 gün içerisinde ödeme yaptığınızda ilave indirim sağlanır.
 • İdari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün geçtikten sonra yani idari para cezası indirimli ödeme süresini geçirdikten sonra ödemeniz halinde herhangi bir cezayı erken ödeme indiriminden   yararlanmanız söz konusu olmaz.
 • Sgk erken ödeme indirimi geçmeden önce dilerseniz 2024’te SGK tarafından uygulanan ceza tutarlarına  sgk idari para cezaları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk idari para cezası indiriminde istisnai durumlar

Normal şartlarda uygulanan idari para cezasından en az 1/4 oranında Sgk peşin ödeme indirimi uygulanır. Ancak bazı durumlarda idari para cezalarında indirim tutarı daha fazla olabilmektedir. İndirimin 1/4 oranından fazla yapıldığı durumlar şunlardır;

 • Sigortalı işe giriş bildirgesini vermeniz gereken kanuni veriliş tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz vermeniz halinde uygulanan idari para cezası üzerinden 15 gün içinde ödemeniz halinde 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. Yani 1500 TL ceza uygulandıysa Sgk ipc erken ödeme indirimi ile birlikte 281,25 TL ödersiniz.
 • İşyeri tescil bildirgesini vermeniz gereken kanuni süresinden itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz vermeniz halinde uygulanan tutarın 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. Tabi yine 15 gün içerisinde ödemeniz koşulu ile.
 • İşten ayrılış bildirgesini vermeniz gereken tarihten itibaren elektronik ortamda kendiniz verirseniz aynı şekilde yukarıda belirtildiği gibi 15 gün içerisinde cezayı ödemeniz durumunda 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz.

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası indirimi 2024

Sigortalı işe giriş bildirgesinin bazı istisnai durumlar haricinde en geç sigortalının çalıştığı tarihten önceki güne kadar verilmesi gerekiyor.

 • Tarım, inşaat ve balıkçılık işlerinde aynı gün, ilk defa tescil edilen işyerlerinde ise 1 aylık süre vardır. Hafta sonu ve resmi tatile denk gelen sürelerde ise uygulama farklıdır.
 • İşe girişin verilmesi gereken kanuni süreden itibaren en geç 1 ay içerisinde yine işveren tarafından verilmesi ve SGK tarafından tebliğ edilen idari para cezasının da tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda toplam tutarın 3/4’ünün 1/4’ü ödenmek suretiyle borç kapatılmaktadır.  İndirimli güncel ceza tutarlarına  geriye dönük işe giriş cezası ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Aylık prim ve hizmet belgesi geç verilmesi cezası indirimi

Sigortalıların asıl ya da ek bildirgelerinin geç verilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır. Ek bildirgenin geç verilmesi durumunda çalışan başına brüt asgari ücretin 1/8’i, asıl bildirgede ise 1/5’i oranında idari para cezası uygulanır. Uygulanan ceza tutarının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde toplam ceza tutarının 1/4’ü yani %25’i oranında indirim uygulanır.

Sgk ipc indirim dilekçesi örneği

İndirimden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir başvuru yapmanız gerekmez. Ancak tebliği alır almaz SGK işveren servisi ile görüşerek tebliğ tarihinin sisteme işlenmesini isteyin. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödediğinizde sistem indirim hakkınızı otomatik olarak uygular.

SGK idari para cezası ödemesi nasıl yapılır ?

Ödeme yapabilmeniz için yani İPC’nin tahakkuk edebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tebliğ tarihinin sisteme girilmiş olması gerekiyor. Tebliğ tarihi girilmeden sistemde borç çıkmaz ve dolayısıyla ödeyemezsiniz.

Bağlı olduğunuz SGM tarafından tebliğ tarihi girildikten sonra sgk idari para cezaları ödemelerini bankalardan, SGK kart ile prim ödeme merkezinden 26 haneli işyeri sicil numaranız ile SGK Ödemeleri-SSK İpc menüsünden yapabilirsiniz. Ödeme işlemini yapmak ve borç sorgulamak için hemen sgk idari para cezası ödemesi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari para cezası ödeme emrine itiraz

Uygulanan idari para cezasında hata olduğunu düşünüyorsanız, iptal gerekçeniz geçerli ise tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna itiraz edebilirsiniz. 15 gün geçtikten sonra idari para cezası kesinleşmiş olacağından itiraz etseniz dahi itirazınız SGK tarafından işleme alınmaz.

SGK iyi niyet indirimi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarında vergi borçlarında olduğu gibi uzlaşma yoktur, sgk cezalarında uzlaşma hükümleri uygulanmaz. Kanunda belirtilen tutarlarda ceza uygulanır ve uygulanan ceza doğru ise itiraz da etseniz mahkemeye de verseniz iptal edilmeyecektir.

Ancak bazı istisnai durumlar vardır. Bu istisnai durumlarda işlemleri kendiniz yapmanız durumunda uygulanan indirim oranı normal indirimden farklı ve fazla olmakta. Bu durumlara aşağıda değinilecektir.

SGK cezalarında uzlaşma var mı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarında Vergi Dairesi’nde olduğu gibi uzlaşma söz konusu olmamaktadır. Eğer uygulanan cezanın yersiz ya da yanlış olduğunu düşünüyorsanız tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz edebilirsiniz. Dilekçenizi Kanuna dayandırarak ve gerekçeli ve geçerli belgeleri ekleyerek vermeniz gerekir. Eğer itirazınız kabul edilirse ipc komple iptal edilir. Zaten geçerli bir itiraz gerekçeniz yoksa iptali söz konusu olmamakta.

SGK idari para cezaları genelgesi

İdari para cezası uygulama oranları, indirim esasları ve tüm hükümler son olarak yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu 2020/8 sayılı  SGK İdari Para Cezaları konulu genelgede yer almaktadır. Tüm detaylara ilgili genelgeden ulaşabilirsiniz.

SGK idari para cezası affı

SGK idari para cezası affı ile idari para cezalarında büyük indirim sağlanabilmektedir. Yasa kapsamında borcun gecikme zamları ve faizleri silinmekte ve ana para üzerinden de ayrıca indirim yapılmaktadır.

SGK idari para cezası ödeme online

SGK idari para cezası ödeme online olarak bankacılık kanallarından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden yapılabilmektedir. İlgili ödeme kanallarından SGK Ödeme-İPC ödeme menüsünden 26 haneli işyeri sicil numarası ile idari para cezası ödemelerinizi yapabilirsiniz.

SGK idari para cezası nereye ödenir?

SGK idari para cezası ödemeleri;

 • SGK ile anlaşmalı bankalar ve ya PTT şubelerinden,
 • SGK idari para cezası ödeme e-devlet şifresi ile kredi kartı prim ödeme sisteminden,
 • Mobil ya da internet bankacılık kanallarından yapılabilir.

SGK idari para cezası sorgulama

Sorgulama işlemini SGK işveren sisteminden yapabilirsiniz. Ayrıca en yakın SGK’ya giderek de sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

SGK idari para cezaları gider yazılabilir mi?

İdari para cezaları gider olarak yazılamaz. Kabul edilmeyen gider olarak değerlendirilir.

SGK idari para cezasını nasıl ödeyebilirim?

İdari para cezaları tüm ödeme kanallarından SGK Ödemeleri-SGK İPC ödeme menüsünden ödenir.

İdari para cezası kaç gün içinde ödenirse indirim olur?

İdari para cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse kanuni indirim hakkından yararlanırsınız.

SGK idari para cezasına itiraz zorunlu mu?

İtiraz için geçerli bir gerekçeniz varsa itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. İtiraz zorunlu değildir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK İdari Para Cezaları İndirim 2024 & %75 İndirim Al” üzerine 2 yorum
 1. Merhabalar; Bizim işyerinde, 04.11.2022 tarihinde, taşınma esnasında, 3 kişi Suriye uyruklu kişiyi SGK Denetmenleri tespit etmiş ve bu işyerinde çalışıyorlar diye tutanak tutup gitmişler, 2 gün sonra itiraz dilekçesi yazdık, işyerimiz personeli olmadıklarını ve sadece kamyon yüklemesinde yardım etleri için getirildiklerini belirmemize rağmen reddedilmiş, reddedildiğine dair tebliğ de 28.01.2023 tarihinde geldi, bunula ilgili ne yapabiliriz.

  Yanıtla
Yorum yapın