SGK İdari Para Cezası Hakkında Soru ve Cevaplar

0

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yapılacak ya da yapılması gereken her işlem için kanunen belirli bir süre belirlenmiştir. Kanunen belirlenen süre ve usüllere uymadığınız takdirde hakkınızda idari para cezası uygulanabilir. Bu yazımızda SGK idari para cezası konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Sgk idari para cezasına itiraz süresi nedir, nasıl itiraz edilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tarafınıza uygulanan sgk idari para cezası itirazını cezanın size tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yazılı olarak yapmanız gerekiyor. İdari para cezasına itiraz edebilmeniz için geçerli bir sebebiniz olması gerekir. Yani örnek veriyorum işyeri tescil başvurusunu en geç sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar yapmanız gerekirken sonradan yaptıysanız ve SGK bundan dolayı size ceza uyguladıysa tabi ki itirazın hiç bir anlamı olmayacaktır.

Yukarıda da belirttiğim üzere itirazınızı gerekçeli ve yazılı bir dilekçe ile yapmalısınız. Eğer 15 günü geçirdikten sonra itiraz ederseniz itirazınız idari para komisyonu tarafından süreye uymadığınız için haklı olsanız bile reddedilir. Onun için yapmanız gereken dilekçeyi elden SGK’ya vermek ya da elden verme imkanınız yoksa posta yolu ile taahhütlü olarak göndermek. Çünkü taahhütlü postalarda PTT’ye başvuru tarihi Kuruma başvuru tarihi olarak kabul edilir. Sgk idari para cezasına itiraz dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

SGK idari para cezasına itiraz dilekçesi örneği

Sgk idari para cezası itiraz dilekçesi örneği şu şekilde olabilir .Gerekçeniz geçerli olsun ve Kanuna dayalı olsun.

……………Sosyal Güvenlik Merkezine

İlgi:15.04.2018 tarih ve ………………… sayılı idari para cezası konulu yazınız

Müdürlüğünüzde ……………………………………………. sicil numarası ve ……………….. unvanı ile tescilli işyerim ile ilgili olarak ilgide kayıtlı yazı ile gönderilen idari para cezasına “……………………………………………………………………………………. (Buraya ayrıntılı gerekçe yazın)” gerekçesi ile itiraz ediyorum. Belirttiğim gerekçeler ile itirazımın değerlendirilerek tarafıma uygulanan idari para cezasının iptal edilmesi hususunu,

Arz ederim.

Sgk idari para cezasına itiraz dilekçesi örneği idare mahkemesine başvuracaksanız daha ayrıntılı ve gerekçesinin net ve anlaşılır olması gerekiyor. Mahkemeye gidebilmeniz için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak itiraz etmeniz ve itirazınızın reddedildiğine dair elinizde yazı olması gerekiyor.

Sgk idari para cezası ödemesi nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size uygulanan idari para cezasını SGK’da tescilli işyeri numaranız üzerinden tüm anlaşmalı banka şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığından ve SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Örnek işyeri sicil numarası şu şekildedir: 2 4941 01 01 9999999 034 01-62-000.

Ödeme yaparken yukarıda örneğini vermiş olduğum işyeri sicil numarasını 26 haneli olacak şekilde sonuna 3 tane sıfır ekleyerek sisteme girmeniz gerekiyor. Tabi eğer alt taşeron iseniz sonraki üç sıfır taşeron numaranıza göre 001, 002 gibi de olabilir. Buna dikkat edin.

Ödeme işlemini SGK ödemeleri-SSK İPC menüsünden yapmanız gerekiyor.

Ödemeyi yapabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezasının tebliğ tarihinin sisteme girilmesi gerekiyor. Eğer tebliğ tarihi sisteme girilmediyse idari para cezası borç sorgulaması yaptığınızda sisteme borç bulunmamaktadır uyarısı verir. Bu durumda yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçerek tebliğ tarihinin işlenmesini sağlamak.

Sgk idari para cezası kredi kartı ile ödeme

Eğer e devlet şifreniz varsa SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden tarafınıza uygulanan idari para cezasını kredi kartı ile kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine giriş yapın. Buradan giriş yapabilirsiniz > > sgk kredi kartı ile ödeme
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra
 • Sorgu Türü: 4A işveren Tahsilatları,
 • Sorgu Tipi: İşveren İPC tahsilatı
 • Ardından işyeri sicil numarası kısmına arasında boşluk olmadan 26 haneli işyeri sicil numaranızı yazın ve sorgulayın. (Örnek işyeri sicil no: 24941010199999990340162000)

Sgk idari para cezası ödeme bankadan nasıl yapılır?

SGK ile anlaşmalı bankalardan da idari para cezasını yatırabilirsiniz. SGK ödemeleri-İşveren/SSK ipc menüsünden ödeme işyeri sicil numarası ile yapılabilir.

Sgk idari para cezaları hangi bankaya ödenir?

Sgk idari para cezası alan bankalar başlıca şu şekildedir;

 • Türkiye İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Deniz Bank,
 • PTT,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Akbank
 • Diğer tüm anlaşmalı bankalar. Türkiye’de yerleşik olan tüm bankalardan genelde ödeme yapılabilmekte. Yukarıda vermiş olduğum liste genelde şube ağı geniş olan bankalar.

Sgk idari para cezası sorgulaması nasıl yapılır?

İdari para cezasına ilişkin sorgulamalarınızı işveren e bildirge ekranından borç görüntüleme yapabilirsiniz. Onun haricinde online SGK idari para cezası sorgulama ekranı bulunmuyor.

Sgk idari para cezası indirimi ne kadar?

İdari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde en az %25 oranında indirim uygulanır. En az diyorum çünkü bazı sgk idari para cezası erken ödeme indirimi oranı uygulanan idari para cezasına göre farklılık gösteriyor.

Örneğin sigortalı işe giriş bildirgesini verilmesi gereken tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz verdiğinizde ödeyeceğiniz tutar uygulanan idari para cezasının 3/4’ünün 1/4’ü oluyor. Yani 1000 Liralık bir idari para cezası 187 TL ye düşüyor. Aynı durum geç verilen işyeri bildirgeleri için de geçerli.

Bu yüzden itiraz için haklı bir gerekçeniz yoksa idari para cezasını en geç 15 gün içerisinde ödemenizi tavsiye ediyorum.

Sgk idari para cezası zamanaşımı süresi kaç yıl?

Sgk idari para cezası zaman aşımı süresi tebliğ tarihinden itibaren 10 yıldır.

Sgk idari para cezası teşviklerden yararlanmaya engel mi?

Eğer kayıt dışı sigortalı çalıştırmaktan dolayı tarafınıza idari para cezası uygulandıysa cezanın uygulandığı ayı takip eden ay hiç bir sigorta prim desteğinden yararlanamazsınız. Eğer ödeme tarihi geçmiş idari para cezası borcunuz varsa yine indirimlerden yararlanamazsınız.

Sgk idari para cezası ne kadar sürede ödenmezse icra takibi başlatılır?

Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemezseniz borcunuz ile ilgili icra takibi başlatılır.

Sgk idari para cezası dava açma süresi

SGK’ya itiraz ettiniz ve itirazınızın reddedildiğine dair tarafınıza yazılı cevap geldi. İtirazın reddine ilişkin SGK yazısının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde dava yoluna gidebilirsiniz. 30 günlük süreyi geçirdikten sonra itiraz etseniz bile usüle uygun olmadığından başvurunuz değerlendirilmeden reddedilir.

Sgk prim ve idari para cezası borçlarının hakedişlerden mahsubu yapılır mı?

İhale makamından hakediş alabilmeniz için prim ya da idari para cezası borçlarınızın bulunmaması gerekiyor. Eğer varsa sgk prim ve idari para cezası borçlarının hakedişlerden mahsubu yönetmelike göre ihale makamından alacağınız istihkak tutarı sgk prim ya da idari para cezası borçlarınıza mahsup edilir.

Sgk ek bildirge idari para cezası ne kadar?

Bildiğiniz üzere her ayın aylık prim hizmet belgesi ya da muhtasar prim hizmet beyannamesinin takip eden ayın 23’üne kadar SGK’ya elektronik ortamda bildirilmesi gerekiyor. Eğer geç verirseniz ek bildirgede yer alan sigortalı başına brüt asgari ücretin 1/8’i oranında idari para cezası uygulanır.Asıl bildirgede ise sigortalı başına 1/5 oranında uygulanır.

Sgk idari para cezaları işten çıkış için ne kadar?

Sigortalı işten çıkış bildirgesini en geç sigortalının işten ayrılış tarihini takip eden 10’uncu güne kadar vermeniz gerekiyor. Eğer geç verirseniz sigortalı başına brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır. Sgk işten çıkış idari para cezası sigortalı başına uygulanır. 5 sigortalı varsa her sigortalı için ayrı ayrı uygulanır.

İdari para cezaları ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.