Sgk İdari Para Cezası İndirim Dilekçesi Örneği

0

Sgk idari para cezası indirim dilekçesi örneği ile konu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. SGK idari para cezası Kanunen hatalı yapılan işlemler için SGK tarafından uygulanan cezaları kapsamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yapılacak ya da yapılması gereken her işlem için kanunen belirli bir süre belirlenmiştir.

Kanunen belirlenen süre ve usüllere uymadığınız takdirde hakkınızda idari para cezası uygulanabilir. Bu yazımızda SGK idari para cezası konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK idari para cezası nasıl hesaplanır ?

sgk ipc hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarında 5510 Sayılı Kanunun 102’inci maddesinde yer alan oranlar esas alınmakta. İdari para cezası için kriter brüt asgari ücrettir. Yani brüt asgari ücret üzerinden 5510 Sayılı Kanun 102’inci maddesindeki oranlar esas alınarak ipc uygulanır.

Güncel İPC tutarları, oranlar ve daha fazlası için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari para cezasına itiraz nasıl yapılır ?

sgk ipc itirazı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tarafınıza uygulanan sgk idari para cezası itirazını cezanın size tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yazılı olarak yapmanız gerekiyor. İdari para cezasına itiraz edebilmeniz için geçerli bir sebebiniz olması gerekir. Yani örnek veriyorum işyeri tescil başvurusunu en geç sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar yapmanız gerekirken sonradan yaptıysanız ve SGK bundan dolayı size ceza uyguladıysa tabi ki itirazın hiç bir anlamı olmayacaktır.

Yukarıda da belirttiğim üzere itirazınızı gerekçeli ve yazılı bir dilekçe ile yapmalısınız. Eğer 15 günü geçirdikten sonra itiraz ederseniz itirazınız idari para komisyonu tarafından süreye uymadığınız için haklı olsanız bile reddedilir. Onun için yapmanız gereken dilekçeyi elden SGK’ya vermek ya da elden verme imkanınız yoksa posta yolu ile taahhütlü olarak göndermek. Çünkü taahhütlü postalarda PTT’ye başvuru tarihi Kuruma başvuru tarihi olarak kabul edilir. Sgk idari para cezasına itiraz dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

SGK ipc itiraz dilekçesi örneği

Sgk idari para cezası itiraz dilekçesi örneği şu şekilde olabilir .Gerekçeniz geçerli olsun ve Kanuna dayalı olsun.

 • İlgi:15.04.2018 tarih ve ………………… sayılı idari para cezası konulu yazınızMüdürlüğünüzde ……………………………………………. sicil numarası ve ……………….. unvanı ile tescilli işyerim ile ilgili olarak ilgide kayıtlı yazı ile gönderilen idari para cezasına “……………………………………………………………………………………. (Buraya ayrıntılı gerekçe yazın)” gerekçesi ile itiraz ediyorum. Belirttiğim gerekçeler ile itirazımın değerlendirilerek tarafıma uygulanan idari para cezasının iptal edilmesi hususunu,

Sgk idari para cezasına itiraz dilekçesi örneği idare mahkemesine başvuracaksanız daha ayrıntılı ve gerekçesinin net ve anlaşılır olması gerekiyor. Mahkemeye gidebilmeniz için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak itiraz etmeniz ve itirazınızın reddedildiğine dair elinizde yazı olması gerekiyor.

Örnek itiraz dilekçeleri, itiraz şekli ve süresi ile daha fazla bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezasina-nasil-itiraz-edilir-itiraz-dilekcesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari para cezası sorgulama

İdari para cezasına ilişkin sorgulamalarınızı SGK işveren sisteminde yapabilirsiniz. SGK işveren sistemine giriş sağladıktan sonra Müfredat kısmında güncel tüm borçlarınız ile idari para cezası borçlarınızı güncel olarak sorgulayabilirsiniz. Sorgulamak için buradan giriş yapabilirsiniz; sgk işveren sistemi girişi.

Sgk idari para cezası ödemesi nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size uygulanan idari para cezasını SGK’da tescilli işyeri numaranız üzerinden tüm anlaşmalı banka şubelerinden, mobil ya da internet bankacılığından ve SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Örnek işyeri sicil numarası şu şekildedir: 2 4941 01 01 9999999 034 01-62-000. SGK işyeri sicil numaranızı bilmiyorsanız öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-sicil-no-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ödeme yaparken yukarıda örneğini vermiş olduğum işyeri sicil numarasını 26 haneli olacak şekilde sonuna 3 tane sıfır ekleyerek sisteme girmeniz gerekiyor. Tabi eğer alt taşeron iseniz sonraki üç sıfır taşeron numaranıza göre 001, 002 gibi de olabilir. Buna dikkat edin.Ödeme işlemini SGK ödemeleri-SSK İPC menüsünden yapmanız gerekiyor.

Ödemeyi yapabilmeniz için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezasının tebliğ tarihinin sisteme girilmesi gerekiyor. Eğer tebliğ tarihi sisteme girilmediyse idari para cezası borç sorgulaması yaptığınızda sisteme borç bulunmamaktadır uyarısı verir. Bu durumda yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçerek tebliğ tarihinin işlenmesini sağlamak. İPC ödemesi yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezasi-odemesi-nasil-nereye-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari para cezası kredi kartı ile ödeme

Eğer e devlet şifreniz varsa SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden tarafınıza uygulanan idari para cezasını kredi kartı ile kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemine giriş yapın. Buradan giriş yapabilirsiniz > > sgk kredi kartı ile ödeme.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra
 • Sorgu Türü: 4A işveren Tahsilatları,
 • Sorgu Tipi: İşveren İPC tahsilatı
 • Ardından işyeri sicil numarası kısmına arasında boşluk olmadan 26 haneli işyeri sicil numaranızı yazın ve sorgulayın. (Örnek işyeri sicil no: 24941010199999990340162000)

SGK ipc bankalarda nasıl ödenir ?

SGK ile anlaşmalı bankalardan da idari para cezasını yatırabilirsiniz. SGK ödemeleri-İşveren/SSK ipc menüsünden ödeme işyeri sicil numarası ile yapılabilir.

Sgk idari para cezaları nereye ödenir ?

Sgk idari para cezası alan bankalar başlıca şu şekildedir;

 • Türkiye İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Deniz Bank,
 • PTT,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Akbank
 • Diğer tüm anlaşmalı bankalar. Türkiye’de yerleşik olan tüm bankalardan genelde ödeme yapılabilmekte. Yukarıda vermiş olduğum liste genelde şube ağı geniş olan bankalar.

Sgk ipc indirim dilekçesi örneği

İdari para cezası indiriminden yararlanmak için SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekmiyor. İdari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaptığınız sistem otomatik olarak  indirimi sağlayacaktır.

Sgk idari para cezası indirimi ne kadar ?

sgk ipc indirimi

İdari para cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde en az %25 oranında indirim uygulanır. En az diyorum çünkü bazı sgk idari para cezası erken ödeme indirimi oranı uygulanan idari para cezasına göre farklılık gösteriyor.

Örneğin sigortalı işe giriş bildirgesini verilmesi gereken tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde kendiniz verdiğinizde ödeyeceğiniz tutar uygulanan idari para cezasının 3/4’ünün 1/4’ü oluyor. Yani 1000 Liralık bir idari para cezası 187 TL ye düşüyor. Aynı durum geç verilen işyeri bildirgeleri için de geçerli.Bu yüzden itiraz için haklı bir gerekçeniz yoksa idari para cezasını en geç 15 gün içerisinde ödemenizi tavsiye ediyorum.

Güncel İPC tutarları ve indirim oranları için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari-indirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari para cezası zamanaşımı süresi kaç yıldır ?

Sgk idari para cezası zaman aşımı süresi tebliğ tarihinden itibaren 10 yıldır.

SGK cezalarında uzlaşma var mı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarında uzlaşma yöntemi maalesef bulunmamaktadır. Eğer SGK tarafından uygulanan cezanın yersiz olduğunu düşünüyorsanız yukarıdaki örnek dilekçelerle ve kanuni süresinde itiraz etmeniz gerekir. İtirazınız geçerli olursa cezanın tamamı  iptal edilir. Ancak itiraz reddedilirse cezanın tamamından sorumlu olursunuz. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda 1/4 oranında indirim sağlandığını tekrar hatırlatmak isteriz.

SGK idari para cezası taksitlendirme nasıl yapılır ?

İdari para cezasını tebliğden sonraki 15 gün içinde ödediğinizde indirimli ödersiniz. Ancak bu süre geçtikten sonra borca faiz işlemeye başlar ve indirim hakkınız da sona erer. Bu süreçten sonra icra takibi başlar. Borç icraya intikal ettikten sonra dilerseniz 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesine istinaden borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Bu taksitlendirmede faizden bir indirim yapılmaz. Senelik faiz oranı %15 civarıdır. Taksitlendirme için bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız ve hesaplanan peşinatı ödemeniz gerekmekte. Peşinat ödemesini yaptıktan sonra taksitlendirme yapılacaktır.

İş göremezlik yani raporlar için çalışmazlık bildirimi yapmadıysanız SGK tarafından ceza uygulanır. Ancak bu cezadan kurtulmak için bir seçenek var. Hem güncel ceza tutarlarını öğrenmek hem de nasıl itiraz edeceğiniz hakkında bilgi edinmek için https://sgkbilgisi.com/rapor-bildirmeme-cezasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca vaka iş kazası ise ve iş kazası geç bildiriminden dolayı ceza uygulandı ise güncel ipc tutarları ve itiraz için izlemeniz gereken yol hakkında detayları da https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-gec-bildirim-cezasi-ne-kadar/ sayfamızda bulabilirsiniz.

İdari para cezaları ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.