Tazminatımı Alamıyorum Nereye Başvurmalıyım ?

Tazminatımı alamıyorum nereye başvurmalıyım ? Kıdem tazminatı için tüm şartları sağlıyor olmanıza rağmen işveren ödemenizi yapmıyorsa bu durumda vakit kaybetmeden kanuni yollara başvurmanız gerekmektedir. Kıdem tazminatı şartları 1475 Sayılı İş Kanunu kapsamında belirlenmiştir ve şartları sağlayan işçilere işveren tarafından tazminatın ödenmesi zorunludur. Şartları sağladığı halde tazminat ödenmemesi daha sonra mahkeme kararı ile birlikte faizi ile ödenmesi sonucunu doğurabilir. Bu yazımızda tazminat almak için nereye başvurulur konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları nelerdir ?

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için;

 • İşyerindeki işten ayrılış tarihinden önce en az 1 yıl çalışma olması,
 • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında çıkış işlemi yapılmış olması gerekmektedir. Kendi isteğinizle çıktığınız bazı durumlarda da tazminatın ödenmesi zorunludur. Bu istisnalara Kendi isteğiyle işten ayrilan tazminat alma şartları  sayfamızdan erişebilirsiniz.

 İhbar tazminatına hak kazanmak için ise;

 • İşverenin kanuni ihbar sürelerine uymadan derhal çıkışınızı vermiş olması gerekmektedir.
 • İşverenin iş sözleşmesinin feshinden önce bunu işçiye bildirme süresi olarak tanımlanan ihbar süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre belirlenmektedir. İhbar süreleri başlıklı sayfamızdan çalışma süresine göre kanuni ihbar sürelerine göz atabilirsiniz.

Tazminatımı alamadım nereye başvurmalıyım ?

Peki tazminat için nereye başvurulur ? Kıdem tazminatı için tabi ki ilk başvurulacak yer yani muhatabımız işverendir.

 • Her ne kadar kanunen kıdem tazminatı başvuru süresi belirlenmemiş olsa da temelde kabul gören işçinin iş sözleşmesinin feshinden itibaren en geç 30 gün içerisinde kıdem tazminatını ödemesi gerektiği.
 • İşçi ilk olarak işverene sözlü talebini iletir ve tazminatının ödenmesini ister. Eğer Kurumsal bir işyerinde çalışıyorsanız talebinizi Kıdem tazminatı başvuru dilekçesi ile yazılı olarak iletin.
 • İşverene en fazla 30 gün süre verin ve eğer tazminatınızı ödemezse noter aracılığı ile ihtarname gönderin. İhtarname örneğine kıdem tazminatı hesaplama başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • İhtarnamede işverene tazminatınızı ödemesi için 7,15 ya da 30 gün süre verebilirsiniz.
 • İhtarnamede verilen süre içerisinde eğer işveren tazminatınızı ödemezse bu durumda Adliye binalarındaki arabulucu bürosuna başvurmanız gerekir.
 • Buraya işverene gönderdiğiniz ihtarname örneği ve kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır.
 • Arabulucu başvurunuzu alır ve dosyanızı hazırlar. İşvereni arayarak uzlaşma talebinde bulunur ve tazminat hakkınız varsa işverene ödemesi gerektiğini söyler.
 • Eğer arabulucu işverenle uzlaşma sağlarsa işverene bir süre verir ve bu süre içerisinde tazminatı ödemesini söyler. İşveren tazminatı öderse dosya kapanır.
 • Arabulucunun talebine rağmen işveren tazminatı ödemezse ya da ödemeyi beyan edip belirlenen sürede yine ödemezse bu durumda işçi iş mahkemesine başvurur.
 • İş mahkemesinde tazminat ile ilgili kesin karar verilir.

İhbar tazminatı için nereye başvurulur ?

Eğer işveren tarafından kanuni ihbar sürelerine uyulmadan sözleşme feshi yapıldıysa ve ihbar tazminatı hakkı olmasına rağmen işçiye tazminat ödenmediyse yukarıda anlatılan kıdem tazminatı başvuru yolunun aynısını takip ederek ihbar tazminatı için de başvurunuzu yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın