Torba Yasada Bağ-Kur Affı Var mı? & İhya ve Yapılandırma

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 80 maddelik yeni torba yasa gönderildi. Torba yasada Ekonomi, vergi ve Sosyal Güvenlik ile alakalı düzenlemeler de yer alıyor. Özellikle prim borçlusu olan ve Bağ-Kur’da ihya affı bekleyen binlerce borçlunun ise ortak sorusu Torba yasada Bağ-Kur affı var mı olmaktadır. Bu içerikte yeni torba yasada SGK Bağkur yapılandırma düzenlemesinin olup olmadığı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Torba yasada Bağ-Kur affı var mı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen ve görüşmeleri devam eden 80 maddelik yasada maalesef Bağkur borç yapılandırma düzenlemesi yer almıyor. Torbada SGK ile ilgili önemli düzenlemelerden birisi 01.01.2014 öncesi GSS borçlarının silinecek olması. GSS borçları silinecek başlıklı içeriğimizde bu konunun ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Bağkur borçları silinecek mi?

80 maddelik torba yasa tasarısında Bağkur ile ilgili bir düzenleme yer almıyor. Bağkur borcu olan ve sildirmek isteyenler için sonraki torba yasalarda bir düzenleme yapılması ihtimaller dahilinde.

Torba yasada Bağkur ihya var mı?

80 maddelik torba yasasında maalesef bağkur ihya düzenlemesi de yer almıyor. Bağkur’a ihya düzenlemesi en çok beklenen düzenlemeler arasında yer alıyor. Çünkü ihya yapılandırması olmadığında Bağkur’da dondurulan hizmet süreleri güncel primlerden hesap edilmekte bu da çok fazla borç çıkmasına neden olmaktadır.

1999 öncesi vergi kaydı olup Bağkur kaydı olmayanlar

01.10.2008 ve öncesi oda ya da vergi kaydı olan ancak bu tescil kayıtlarına göre Bağ-Kur açtırmayanlar Kanunen bu kayıtlarına göre geriye dönük tescil açtıramıyorlar. Torba yasada bununla alakalı bir düzenleme yer almıyor. İlerleyen zamanlarda da bu konuda bir düzenleme yapılması beklenmiyor.

Bağkur affı var mı 2023 son dakika

Yakın zamanda hem yapılandırma hem de silme ve ihya düzenlemelerini içeren kapsamlı bir torba yasa tasarısının Meclis’e gelmesi beklenmekte. Son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririm.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın