Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi 2021

43

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi bu sorunun cevabı yetim maaşının alındığı kapsama ve kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Yetim aylığı alan kızın çalışması aynı şekilde erkek olup babasından maaşı alan sigortalı çalışırsa maaşının kesilip kesilmeyeceği konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yetim aylığı alanların çalışması 2021

Babadan alınan maaş işe girince kesilir mi ? Normal şartlarda evet kesilir ancak bunun istisnai durumları vardır. Aşağıda belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere haricindeki kişilerin sigortalı çalışmaları durumunda yetim maaşları kesilir. İstisnalar şunlardır;

 • SSK ve ya bağkur kapsamında ölüm aylığı alan çocukların sigortalı çalışması durumunda aylıkları kesilir. Ancak burada da bir istisna vardır. Eğer yetim aylığı alan kişi 25 yaşını tamamlamadıysa ve aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa sigortalı çalışsa bile aylık kesilmeyecektir. Üniversite öğrenim durumu aktif olmayanlar sigortalı çalışırsa aylık direk olarak kesilecektir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alanlardan anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve bu kapsamda yetim maaşı alanlar sigortalı çalışsalar bile aylıkları kesilmez. Aynı şekilde bu kapsamda aylık alanlar işyeri açsalar ve ya bağkurlu olsalar bile aylıkları devam eder. Burada kız çocukları için yaş şartı aranmamakta iken erkekler en fazla 25 yaşına kadar aylık alabilmektedir.

Yetim maaşı alan işyeri açarsa maaşı kesilir mi ?

Anne ya da babası üzerinden maaş alırken işyeri açması gereken ya da şirket ortağı açması gerekenlerin de en çok sordukları soruların başında bu soru gelmektedir. Anne ya da babası üzerinden aylık alırken;

 • SSK ya da bağkur kapsamında yetim aylığı alınıyorsa ve kişi 25 yaşın altında ise, aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa ve öğrenciliği aktif ise işyeri açsa da maaş kesilmez. Bunun haricindeki tüm durumlarda işyeri açılması durumunda bağkur devreye gireceğinden aylık kesilir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alan çocuklardan ise anne ve ya baba 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat ettiyse işyeri açsalar da aylık kesilmez.

Yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe örneği

Yetim aylığınız kesildi ise ve gerekli şartları yeniden sağlıyorsanız aylığın bağlanabilmesi için SGK gelir aylık ödenek talep belgesini eksiksiz doldurarak;

 • Bağkur kapsamında iseniz bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • 4a SSK kapsamında iseniz Bağımsız Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na,
 • 4c emekli sandığı kapsamında iseniz Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na,

Göndermeniz gerekmektedir. Ayrıca dilekçe yazmanız gerekmiyor. Ölüm aylığı için aylık talebi örneği ve yetim aylığı 18 yaş dilekçe örneğini Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca belgeyi PDF olarak indirebilir ve nasıl doldurulduğuna bakarak doldurabilirsiniz.

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı adresi güncel olarak şu şekildedir: Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/ANKARA.

2021 yetim maaşı ne kadar ?

Maaş tutarları herkes için aynı değildir. Oranlar da öyle. Eğer çocuk tek başına yetim aylığı alıyorsa yani aylık alan anne ve ya kardeş gibi başka kimse yoksa hisse oranı %50’den az olamaz ve 2021 için alacağı en düşük aylık tutarı 750 liradır. Ancak başka hissedarlar da varsa yani başka aylık alan da varsa bu durumda hisse oranı %25 olacaktır ve alacağı emekli maaşı 375 TL’den az olamayacaktır. Bunlar asgari emekli maaşı tutarlarıdır.

Sgk yetim aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Maaşınızın ne kadar olduğuna ilişkin sorgulamayı e-devlet şifreniz ile aşağıda verilen sayfalardan yapabilirsiniz;

sayfalarından giriş yapabilirsiniz.

Erkekler yetim aylığı alabilir mi ?

Erkek çocuklar da aylık alabilme konusunda hak sahihibir. Anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden erkek çocuklarının ölüm aylığı alabilmesi için;

 • 18 yaşın altında olması,
 • 18 yaş bitti ise lisede okuması halinde 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar alık alabilmektedir.
 • Evli olmamaları,
 • Sigortalı çalışmamaları gerekmektedir.

01 Ekim 2008 tarihinden önce anne ve ya babası vefat eden erkek çocuklarının aylık alabilmeleri için;

 • Emekli sandığı ise 25 yaşına kadar aylık ödenir. Şart evlenmemesi ya da emekli sandığı kapsamında çalışmaması.
 • Bağkur ve ssk ise 18 yaşından küçük olması,
 • 18 yaşından büyük ise lisede okuması durumunda 20 yaşına, üniversitede okuması halinde ise 25 yaşına kadar alabilir.
 • Ayrıca sigortalı çalışmaması ve ya evli olmaması gerekmektedir.

Emekli sandığından yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi ?

yetim aylığı alan çalışırsa maaşı kesilir mi konusuna tüm sigorta kolları esasında ayrı ayrı değindikten sonra gelelim emekli sandığı kapsamında aylık alanların en çok sordukları emekli sandığı yetim aylığı sigortalı olunca kesilir mi sorusunun cevabına. Burada iki tarih ön plana çıkmakta.

 • Anne ya da baba 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat ettiyse emekli sandığı bile olsa kişi sigortalı çalışırsa aylık kesilir. Tek istisna üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış olanlar için geçerlidir. Öğrenim gören ve 25 yaşını tamamlamamış olanlardan emekli sandığı kapsamında aylık alanlar sigortalı çalışsa bile aylıkları kesilmez.
 • Anne ve ya babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve emekli sandığı ölüm maaşı alanların maaşları sigortalı çalışsalar bile kesilir. Bu durumda olanların sadece emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlamaları ya da evlenmeleri durumunda aylıkları kesilir.

Eşinden dul maaşı alan kadın sigortalı işte çalışırsa maaşı kesilir mi ?

Eşinden dul maaşı alanlar için durum farklıdır.

 • Eş tek başına aylık alıyorsa bu durumda maaş hissesi %75’tir. Sigortalı çalışması durumunda maaş hisse oranı %50’ye düşer.
 • Eğer dul eşten başka maaş alan varsa bu durumda maaş hissesi %50 olur. Sigortalı çalışma durumunda aynı maaşı almaya devam eder yani hisse oranı %50’de kalır.
 • Kısaca toparlamak gerekirse sigortalı çalışma durumunda ölen eş için maaş bağlama oranı %50 olur.

Yetim aylığı kardeşe geçer mi ?

Bildiğiniz üzere kardeşlerde maaş hissesi %25’tir. Tek kardeş maaş alana kadar bu hisse değişmez ve %25 oranında ödenir. Örneğin anne ve iki kardeş maaş alırken kardeşlerden birisinin aylıktan çıkması durumunda bu aylık diğer kardeşe geçmez. Ancak maaş alan tek çocuk kalması durumunda hisse oranı %50’ye çıkar. Yani durum aylık alanlara göre farklılık gösterir. Eğer takıldığınız kısım olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

43 Yorum
 1. Kumsal

  Merhaba
  Babadan 4a SSK emekli yetim aylığı almaktayım. 71 doğumluyum. Trafik motor ve direksiyon eğitmeniyim.Sürücü kurslarında saat ücretli çalışırsam maaşım kesilir mi? Kadrolu olursam kesilir mi? Yada nasıl bir iş kolu çalışması gerekli maaşın kesilmemesi için.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Kumsal Hanım. Her durumda SSK girişi halinde maaş kesilir. Bir yöntemi yok

 2. e.c.

  Merhaba, ben emekli sandığından yetim aylığı alıyorum. Ağustosta evleneceğim, maaşım otomatikman kesilecek mi yoksa öncesinde başvuru falan yapmam gerekiyor mu? Çünkü maaşlar 2 ağustosta yatıyor ama benim nikahım bir hafta sonrasında. Bu bir sorun olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş kesilir evet. Ama çeyiz yardımı istiyorsanız başvurmanız gerekiyor. Çeyiz yardımı istemiyorsanız sizden başka maaş alan varsa ve maaşınızın ona aktarılmasını istiyorsanız bu durumda öyle bir dilekçe yazmalısınız. Evlilik maaş yattıktan sonra ise maaşınızı çekebilirsiniz.

 3. Eda

  Merhabalar. Anne ve babamdan yetim aylığı alıyorum ikisi de sgklı. 28 yaşındayım. Yakın zamanda işe başlayacağım. Açık öğretimde de 2 yıllık bölüm okuyorum 2. Sınıfa geçtim. İşe başladıktan sonra maaşımın kesilmemesi için bir seçenek var mı acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe başladığınızda kesilir maalesef. 25 yaşın altında olsaydınız aynı zamanda üniversitede okuduğunuz için kesilmezdi. Ama sizin maaş kesilir.

 4. aysun

  vefat eden babadan maaş alıyorum aynı zamanda sigortasız çalışıyorum. bu anlaşılırsa cezası ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödenen emekli maaşınız faizi ile birlikte geri alınır. Ayrıca kayıt dışı çalışmadan dolayı hem siz hem de işveren hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulabilir.

   1. aysun

    bunun şikayetini sgk ye yaptım fakat sadece sigortasız çalıştığınız için işverene cezai işlem uygulanır dendi ve tek istenilen işyeri ünvanı ve işverenin adı soyadı.
    hangi kurum ilgileniyor peki konuyla alakalı

    1. Ömer Meriç

     Şikayet ettiyseniz SGK denetmenleri tarafından denetim yapılacak. Bu biraz sürer.

 5. azra

  merhabalar, babamdan yetim aylığı alıyorum 22 yasındayım açıköğretim üniversite öğrencisiyim sigortalı işe girsem yetim aylığım kesilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır 25 yaşına kadar kesilmiyor sigortalı çalışsanız bile. Öğrencilik aktif olduğu sürece tabi

   1. aslı

    annem hem dul hem yetim maaşı alabilir mi babam ssk, dedem bağkur. 1986 da vefat etti dedem, annem daha önce hiç yetim maaşı almadı ama kız kardeşi almıştı

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Alamaz diye biliyorum. Ancak yine de SGK’dan da bunu teyit edebilirsiniz.

 6. Aslı

  Meraba birde duyduguma gore anlasmali bosanmalarda maas kesiliyormus dogrumudur bu yada ise girerse soylentiye gore sgk dan aldıgi yetim maasindan 350 tl kesilip geri kalan maasi aliyormus

  1. Ömer Meriç

   Anlaşmalı boşanma ile maaş almak kanuni olarak suçtur. Tespiti durumda maaş kesilir ve ödenen tüm maaşlar faizi ile birlikte geri alınır. Sigortalı işe girmesi halinde maaşın tamamı kesilir.

 7. Aslı

  Benim kız kardeşim boşandı anlasmalı 3 senedir vefat eden babamdan tek başina babamın maaşini aliyor ne kadar maas alıyordur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hisse oranı %50’dir. Ama ne kadar aldığını bilemeyiz.

 8. secil

  merhaba annem olen babamin maasini aliyor babamdan olan bi kizkardesim var o emlakci dukkani acti ama 35 yasinda babamin maasindan yararlanabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır kendi adına sigortalı ya da bağkurlu olanlar alamaz.

 9. Ali

  İyi günler. Babam vefat etti annemle daha önce boşandığından dolayı sadece 2 kardeş maaş alıyoruz. Maaşımın kesilecek yakın zamanda kardeşime devir olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olur. Ama siz maaştan çıktıktan sonra kardeşiniz SGK’ya dilekçe versin.

 10. Begüm

  Merhaba. Babamızın vefatıyla, 3 kardeş olarak yetim aylığı alıyoruz. Annem babam boşanmıştı. Yalnız kardeşler olarak maaş alıyoruz. Ben 32 yaşımda kız çocuğuyum. İşe girme ihtimalim var, 4/a sigortalı gözüküyorum.
  Aylık kesilecekmi ? Kesilirse müracaat edip , Kardeşleremi pay ediliyor ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Begüm hanım. İşe girdiğinizde maaşınız kesilir. Ama sizin maaşınız diğer kardeşlerinize geçmez. çocukların hissesi yüzde 25 olarak ödenir ve bu değişmez. Sadece tek çocuk aylık alırsa onun hissesi yüzde 50 olur. Yani sizden aylık alan sadece bir kişi kalırsa şu anki maaşın iki katını alır.

 11. İrem

  Babam vefat edeli 7 sene oldu ben 2020 tarihinde atandım devletin 4b lisindeyim ama hala maaşım yatıyor bildirmedim çünkü kendiliğinden kesilir diye düşündüm hala kesinti olmadı nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilmiyorum 26 yaşına yeni girdim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Normalde emekli sandığı yetim aylıkları emekli sandığı kapsamında çalışmadığınız sürece kesilmiyor. Yani net olmamak ile birlikte kadroya geçene ya da evlenene kadar emekli sandığı yetim maaşınız devam eder. Yine de SGK ile de görüşün ve netleştirin. Sıkıntı olmasın sonra.

 12. Ümmühan

  Merhabalar, ben kız öğretmenim babam 2008 den önce bağkurluydu ve 2011 de vefat etti yetim maaşım kesilmedi bu normal mi ?

  1. Ümmühan

   Emekli sandığı pardon

  2. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz kamuda sözleşmeli öğretmen misiniz ?

 13. Elçin

  22 yaşındayım 2003 yılından beri yetim aylığı alıyorum üniversite öğrencisiyim. işe girersem maaşım kesilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öğrencilik aktif olduğu sürece 25 yaşına kadar sigortalı çalışsanız bile maaş kesilmez.

 14. Betül

  Merhaba Emekli yetim maaşı almaktayım , 4b personel olarak işe atamam yapıldı ama başvurulrda emekli aylığı almıyor olmak ve yaşlı maaşı almıyor olmak ibaresi vardı şuan SGK da 4c görünüyorum ama 4a da aktif görünüyor işe halen başladım bunu sorun ederler mi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Betül hanım. İşe başlamada sorun olmaz. O dediğiniz şart kendi sigortasından aylık alanlar için geçerli.

 15. Kübra

  Merhaba. Babam 2019 yılında vefat etti. 2015 yılından beri sigortalı çalışıyorum. Ancak öğrenim durumumdan dolayı yetim aylığı kesilmedi. Şu an mezun oldum. 4/a sigortalıyım. Maaşım kesilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet sigortalı çalışmaya devam ederseniz kesilir.

 16. Gül

  Merhaba, 2019 yılında babam vefat etti. Bir miktar annemle ikimiz para almaktayız (Emekli Sandığından emekli babam) Sigortalı bir işe girmek istiyorum. Yetim aylığım kesilir mi, açıktan üni son sınıfta okumaktayım. 23 yaşındayım. Kesilirse yetim maaşım annemin üstüne geçer mi? Eğer işten ayrılırsam yetim maaşı geri bağlanır mı? Eğer bağlanırsa zamlı halinden mi alırım yoksa ilk bağlama zamanındaki %30 olarak mı alırım. Cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Gül HANIM. Babanızın memuriyete atanma tarihi tam olarak ne zaman ? Biliyor musunuz bunu ?

   1. Gül

    Merhaba cevabınız için teşekkür ederim. 1990 yılında işe girmiş ama hangi ayda girdiğini biliyorum maalesef

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim Gül HANIM. Sigortalı çalışmanız halinde maaşınız kesilmez. Emekli sandığı yetim maaşınız sadece emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlamanız ya da evlenmeniz halinde kesilir. Bunun dışında kesilmez.

 17. Ayşenur

  Ben 2013 yılından itibaren 2018 yılına kadar babamdan yetim aylığı alıyordum .Lise mezunu olduktan sonra işe girdim ve çalışıyorum sigortalıyım.Sigortalı işe girince Yetim aylığı kesileceğini biliyodum ve annemin üzerine gecsin diyerek dilekçe yazdık .Şuan baktığımızda e devlete anneminkine .Maasında bi anda yükselmesi gerekirken 300 veya 400 tl o yıllarda hiç bir farklılık yok.Şimdi size sormak isteğim şu Benim yetim aylığım sigortalı işe girince mi kesildi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı ile girdiğinizde maaşın kesilmesi gerekir. Ancak sizden başka maaş alan çocuk varsa sizin maaşınız annenize aktarılmaz ve dolayısıyla annenizin maaşında bir değişiklik olmaz.

   1. Öznur

    Merhaba. 2014 yılından beri yetim aylığı alıyorum. 4/c sigorta kapsamındayım. Bir ay içinde mezun oluyorum. Sigortalı bir işe girsem maaşım kesilir mi?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 4c yani emekli sandığı kapsamında yetim maaşı alıyorsanız kesilmez.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.