Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi 2024

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi bu sorunun cevabı yetim maaşının alındığı kapsama ve kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Yetim aylığı alan kızın çalışması aynı şekilde erkek olup babasından maaşı alan sigortalı çalışırsa maaşının kesilip kesilmeyeceği konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yetim aylığı alanların çalışması 2024

Babadan alınan maaş işe girince kesilir mi ? Normal şartlarda evet kesilir ancak bunun istisnai durumları vardır. Aşağıda belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere haricindeki kişilerin sigortalı çalışmaları durumunda yetim maaşları kesilir. İstisnalar şunlardır;

 • SSK ve ya bağkur kapsamında ölüm aylığı alan çocukların sigortalı çalışması durumunda aylıkları kesilir. Ancak burada da bir istisna vardır. Eğer yetim aylığı alan kişi 25 yaşını tamamlamadıysa ve aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa sigortalı çalışsa bile aylık kesilmeyecektir. Üniversite öğrenim durumu aktif olmayanlar sigortalı çalışırsa aylık direk olarak kesilecektir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alanlardan anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve bu kapsamda yetim maaşı alanlar sigortalı çalışsalar bile aylıkları kesilmez. Aynı şekilde bu kapsamda aylık alanlar işyeri açsalar ve ya bağkurlu olsalar bile aylıkları devam eder. Burada kız çocukları için yaş şartı aranmamakta iken erkekler en fazla 25 yaşına kadar aylık alabilmektedir.

Babadan maaş alan kızın sigortalı çalışabilir mi?

Babadan aylık alan kız çocukları sigortalı çalıştıklarında aylıkları kesilir. Bu durumun birkaç istisnası vardır. Bu istisnalar yukarıda verilmiştir. İstisnai durumlar haricinde çalışınca ölüm aylığı kesilir.

Emekli Sandığı’ndan yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi?

Anne ya da babası ilk defa 01.10.2008 tarihinden önce emekli sandığına atandıysa sigortalı çalışma halinde maaş kesilmez. Ancak ilk defa 01.10.2008 tarihi ve sonrasında memuriyete atananlardan aylık bağlananların aylıkları sigortalı çalışma durumunda kesilir.

Yetim maaşı alan işyeri açarsa maaşı kesilir mi ?

Anne ya da babası üzerinden maaş alırken işyeri açması gereken ya da şirket ortağı açması gerekenlerin de en çok sordukları soruların başında bu soru gelmektedir. Anne ya da babası üzerinden aylık alırken;

 • SSK ya da bağkur kapsamında yetim aylığı alınıyorsa ve kişi 25 yaşın altında ise, aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa ve öğrenciliği aktif ise işyeri açsa da maaş kesilmez. Bunun haricindeki tüm durumlarda işyeri açılması durumunda bağkur devreye gireceğinden aylık kesilir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alan çocuklardan ise anne ve ya baba 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat ettiyse işyeri açsalar da aylık kesilmez.

Yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe örneği

Yetim aylığınız kesildi ise ve gerekli şartları yeniden sağlıyorsanız aylığın bağlanabilmesi için SGK gelir aylık ödenek talep belgesini eksiksiz doldurarak;

 • Bağkur kapsamında iseniz bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • 4a SSK kapsamında iseniz Bağımsız Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na,
 • 4c emekli sandığı kapsamında iseniz Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na,

Göndermeniz gerekmektedir. Ayrıca dilekçe yazmanız gerekmiyor. Ölüm aylığı için aylık talebi örneği ve yetim aylığı 18 yaş dilekçe örneğini Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca belgeyi PDF olarak indirebilir ve nasıl doldurulduğuna bakarak doldurabilirsiniz.

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı adresi güncel olarak şu şekildedir: Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/ANKARA.

Yetim maaşı ne kadar ?

Maaş tutarları herkes için aynı değildir. Oranlar da öyle. Eğer çocuk tek başına yetim aylığı alıyorsa yani aylık alan anne ve ya kardeş gibi başka kimse yoksa hisse oranı %50’den az olamaz ve 2024 için alacağı en düşük aylık tutarı 2.750,00 liradır. Ancak başka hissedarlar da varsa yani başka aylık alan da varsa bu durumda hisse oranı %25 olacaktır ve alacağı emekli maaşı 1.375,00 TL’den az olamayacaktır. Bunlar asgari emekli maaşı tutarlarıdır.

Tek başına aylık alan
yetim çocuk için en düşük emekli maaşı
5.000,00 TL
Başka hak sahipleri de varsa en düşük yetim maaşı2.500,00 TL
SGK yetim maaşı tablosu

Sgk yetim aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Maaşınızın ne kadar olduğuna ilişkin sorgulamayı e-devlet şifreniz ile aşağıda verilen sayfalardan yapabilirsiniz;

sayfalarından giriş yapabilirsiniz.

Erkekler yetim aylığı alabilir mi ?

Erkek çocuklar da aylık alabilme konusunda hak sahihibir. Anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden erkek çocuklarının ölüm aylığı alabilmesi için;

 • 18 yaşın altında olması,
 • 18 yaş bitti ise lisede okuması halinde 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar alık alabilmektedir.
 • Evli olmamaları,
 • Sigortalı çalışmamaları gerekmektedir.

01 Ekim 2008 tarihinden önce anne ve ya babası vefat eden erkek çocuklarının aylık alabilmeleri için;

 • Emekli sandığı ise 25 yaşına kadar aylık ödenir. Şart evlenmemesi ya da emekli sandığı kapsamında çalışmaması.
 • Bağkur ve ssk ise 18 yaşından küçük olması,
 • 18 yaşından büyük ise lisede okuması durumunda 20 yaşına, üniversitede okuması halinde ise 25 yaşına kadar alabilir.
 • Ayrıca sigortalı çalışmaması ve ya evli olmaması gerekmektedir.

Emekli sandığından yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi ?

yetim aylığı alan çalışırsa maaşı kesilir mi konusuna tüm sigorta kolları esasında ayrı ayrı değindikten sonra gelelim emekli sandığı kapsamında aylık alanların en çok sordukları emekli sandığı yetim aylığı sigortalı olunca kesilir mi sorusunun cevabına. Burada iki tarih ön plana çıkmakta.

 • Anne ya da baba 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat ettiyse emekli sandığı bile olsa kişi sigortalı çalışırsa aylık kesilir. Tek istisna üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış olanlar için geçerlidir. Öğrenim gören ve 25 yaşını tamamlamamış olanlardan emekli sandığı kapsamında aylık alanlar sigortalı çalışsa bile aylıkları kesilmez.
 • Anne ve ya babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve emekli sandığı ölüm maaşı alanların maaşları sigortalı çalışsalar bile kesilir. Bu durumda olanların sadece emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlamaları ya da evlenmeleri durumunda aylıkları kesilir.

Eşinden dul maaşı alan kadın sigortalı işte çalışırsa maaşı kesilir mi ?

Eşinden dul maaşı alanlar için durum farklıdır.

 • Eş tek başına aylık alıyorsa bu durumda maaş hissesi %75’tir. Sigortalı çalışması durumunda maaş hisse oranı %50’ye düşer.
 • Eğer dul eşten başka maaş alan varsa bu durumda maaş hissesi %50 olur. Sigortalı çalışma durumunda aynı maaşı almaya devam eder yani hisse oranı %50’de kalır.
 • Kısaca toparlamak gerekirse sigortalı çalışma durumunda ölen eş için maaş bağlama oranı %50 olur.

Yetim aylığı kardeşe geçer mi ?

Bildiğiniz üzere kardeşlerde maaş hissesi %25’tir. Tek kardeş maaş alana kadar bu hisse değişmez ve %25 oranında ödenir. Örneğin anne ve iki kardeş maaş alırken kardeşlerden birisinin aylıktan çıkması durumunda bu aylık diğer kardeşe geçmez. Ancak maaş alan tek çocuk kalması durumunda hisse oranı %50’ye çıkar. Yani durum aylık alanlara göre farklılık gösterir. Eğer takıldığınız kısım olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Babadan emekli maaşı alma şartları

Anne/babadan ölüm aylığı bağlanma şartları şunlardır;

 • 18 yaş altındaki çocuklara aylık herhangi bir şart olmadan bağlanır.
 • Lisede okuyanlara 20 yaş, üniversitede okuyanlara 25 yaşına kadar aylık bağlanır.
 • Kız çocuklarına evlenene kadar aylık bağlanır.
 • Malul çocuklara malul sayılma tarihinden itibaren aylık bağlanır.

Yetim aylığı hesaplama programı

Ölüm aylığında bağlanacak aylık herkesin hissesi oranında bağlanır. Ölüm aylığı hesaplama programı başlıklı içeriğimizden ne kadar aylık alabileceğinize dair hesaplama yapabilirsiniz.

Ölüm aylığı alan kişi sigortalı çalışabilir mi?

Ölüm aylığı alan çocuklar bazı istisnai durumlar haricinde sigortalı çalıştıklarında maaşları kesilir. Ancak ölüm aylığı alan eş sigortalı çalıştığında maaşı tamamen kesilmez. Her durumda en az %50’sini alır.

Yetim aylığı hangi durumlarda kesilir 2024

Yetim aylığı sigortalı çalışma, zorunlu bağkur kapsamına girme, memur olarak atanma, kendi adına emekli olma ve evlenme durumlarında kesilir.

Yetim aylığı alan part time çalışabilir mi?

Part time ya da uzun zamanlı fark etmez. Eğer sigortalı çalışmada aylık kesilmeyecekler kapsamında değilseniz part time giriş yapılır yapılmaz maaş kesilir.

Emekli maaşı alan sigortalı çalışabilir mi?

Yetim aylığı alan sigortalı çalışırsa maaşı kesilir. Kendi adına aylık alanlar sigortalı olarak SGDP kapsamında çalışabilir. Aylıkları kesilmez.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi 2024” üzerine 183 yorum
 1. Merhaba ben bagkurdan yetim maaşı alıyorum ücretli öğretmenlik yapsam yetim ayligim kesilir mi. Kesilirse anneme devredebilir miyim. Devredersem herhangi bir dilekçe mi vermem lazım sgk ye.

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet kesilir. Eğer siz maaştan çıkınca anneniz tek başına aylık alacaksa yani başka kardeşiniz yoksa maaşınız annenize geçer. Başka maaş alan kardeşiniz varsa geçmez.

   Yanıtla
 2. Merhaba,
  Ben yetim aylığı alırken işe başladım, bunu bildirmeme rağmen bana bi kısım yatmış ve annemin aylığından da kesilmiş, şu an toplamda 2 bin lira yatmadı, yani 3 te 1 i yok. Ve bunun neden olduğunu da haklı bir biçimde açıklayamıyolar. Zaten 6 bin lira maaş yani çok saçma 2 bin lira bu yüzden kesmeleri

  Yanıtla
 3. Memur emeklisi babamdan yetim maaşı alıyorum iş yeri açarsam maaşım kesilir bağkur ödemek zorunda kalır mıyım teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli sandığı kapsamında çalışmadığınız sürece yetim maaşınız kesilmez. İşyeri açarsanız bağkurlu olursunuz ama emekli sandığı yetim maaşınızı almaya devam edersiniz. SSK ve bağkur gibi değil emekli sandığı istisnası var.

   Yanıtla
 4. Merhabalar

  Babamdan maaş alıyorum ve bazen ayda 1-2 defa arkadaşımın iş yerine yardıma gidiyorum. Birisi çalışıyormuşum gibi şikayet etmiş bu durumda maaşım kesilir mi ?

  Yanıtla
 5. Merhabalar kendim emekliyim eşimden 4a dul maaşı ve annemden 4c yetim aylığı alıyorum şimdi işe girmek istiyorum emekli çalışan sigortası yapıcaklar maaşlarım kesilirmi

  Yanıtla
 6. Annem ve ben babamdan baglanan maasi almaktayiz. Ben bagkurlu olacagim artik ve babamdan maasim kesilecek.
  Son durumda benim maasim kesildigi icin annem
  tek maas alan kisi olacak , annemin bağlanan bu aylik orani artar ve de maasi artar mi?

  Yanıtla
 7. Merhaba! Oğlum 21 yaşında üniversite öğrencisi babadan yetim maaşı alıyor.Yaz döneminde çalışmak istiyor. Sigortalı işe girerse maaşı kesilir mi?

  Yanıtla
 8. Yetim maaşı alan sskl çalışınca maaşı kesiliyo ama işten ayrılmak zorunda kaldığında tekrar maaş bağlanırmı

  Yanıtla
 9. Merhaba babamı 2021 şubat tarihinde kaybettik ve emekli maaşı annem ve iki kız kardeşe devredildi fakat ablam sigortalı olarak işe başladı bu durumda ablamın aldığı maaş bana veya anneme mi devroluyor kesintili bir şekilde yoksa ablamın maaşı direkt kesiliyor mu

  Yanıtla
   • Merhabalar,aldığım yetim maaşını aylık almaya devam ederken kardeşime devredebiliyor muyum
    Sigortalı işte çalışmaya başladığımda,kardeşim maaş alan tek kardeş olacağı için hisse oranı % 50 ye mi çıkacak ,Teşekkür ederim.

    Yanıtla
 10. Özel banka emeklisi olan kadın 1 Ekim 2008 den önce vefat eden baba’dan yetim maaşı alabilir mi?
  Maaşı evlenmediği halde neden kesilir?

  Yanıtla
 11. Merhaba, 1975 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01.01.1995. 430 gün prim ödemem var. 06.04.2006 tarihinde emekli saldığına bağlı çalışmaya başladım ve devam ediyorum. Eyt’den faydalanabilir miyim? Kaç yaşında emekli olabilirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar. GÜLHAN

  Yanıtla
  • Merhaba. EYT konusunda net cevap için beklemeniz lazım. Mevcut durumda 9000 gün ve 58 yaş şartı ile emekli olursunuz.

   Yanıtla
 12. Merhaba.Annem 2011 yılında vefat etti.O tarihten beri 4/c emekli sandığı yetim maaşı alıyorum. Ssk’lı olarak işe başlarsam bu maaş kesilir mi?

  Yanıtla
 13. Merhabalar; Ben,annem ve kardeşim babamdan aylık almaktayız. Ben üniversite öğrencisiyim ama 1 sene sonra mezun olacağım. Mevcut hakkımı kaybetmeden önce maaşımı anneme devredebilir miyim ? Bunun için SGK’ya dilekçe verilir mi ? Ya da kesildiği taktirde dilekçe versem, oran anneme bağlanır mı ? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
Yorum yapın