Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi 2021

0

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi bu sorunun cevabı yetim maaşının alındığı kapsama ve kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Yetim aylığı alan kızın çalışması aynı şekilde erkek olup babasından maaşı alan sigortalı çalışırsa maaşının kesilip kesilmeyeceği konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yetim aylığı alanların çalışması 2021

Babadan alınan maaş işe girince kesilir mi ? Normal şartlarda evet kesilir ancak bunun istisnai durumları vardır. Aşağıda belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere haricindeki kişilerin sigortalı çalışmaları durumunda yetim maaşları kesilir. İstisnalar şunlardır;

 • SSK ve ya bağkur kapsamında ölüm aylığı alan çocukların sigortalı çalışması durumunda aylıkları kesilir. Ancak burada da bir istisna vardır. Eğer yetim aylığı alan kişi 25 yaşını tamamlamadıysa ve aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa sigortalı çalışsa bile aylık kesilmeyecektir. Üniversite öğrenim durumu aktif olmayanlar sigortalı çalışırsa aylık direk olarak kesilecektir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alanlardan anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve bu kapsamda yetim maaşı alanlar sigortalı çalışsalar bile aylıkları kesilmez. Aynı şekilde bu kapsamda aylık alanlar işyeri açsalar ve ya bağkurlu olsalar bile aylıkları devam eder. Burada kız çocukları için yaş şartı aranmamakta iken erkekler en fazla 25 yaşına kadar aylık alabilmektedir.

Yetim maaşı alan işyeri açarsa maaşı kesilir mi ?

Anne ya da babası üzerinden maaş alırken işyeri açması gereken ya da şirket ortağı açması gerekenlerin de en çok sordukları soruların başında bu soru gelmektedir. Anne ya da babası üzerinden aylık alırken;

 • SSK ya da bağkur kapsamında yetim aylığı alınıyorsa ve kişi 25 yaşın altında ise, aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa ve öğrenciliği aktif ise işyeri açsa da maaş kesilmez. Bunun haricindeki tüm durumlarda işyeri açılması durumunda bağkur devreye gireceğinden aylık kesilir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alan çocuklardan ise anne ve ya baba 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat ettiyse işyeri açsalar da aylık kesilmez.

Yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe örneği

Yetim aylığınız kesildi ise ve gerekli şartları yeniden sağlıyorsanız aylığın bağlanabilmesi için SGK gelir aylık ödenek talep belgesini eksiksiz doldurarak;

 • Bağkur kapsamında iseniz bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • 4a SSK kapsamında iseniz Bağımsız Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na,
 • 4c emekli sandığı kapsamında iseniz Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na,

Göndermeniz gerekmektedir. Ayrıca dilekçe yazmanız gerekmiyor. Ölüm aylığı için aylık talebi örneği ve yetim aylığı 18 yaş dilekçe örneğini Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca belgeyi PDF olarak indirebilir ve nasıl doldurulduğuna bakarak doldurabilirsiniz.

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı adresi güncel olarak şu şekildedir: Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/ANKARA.

2021 yetim maaşı ne kadar ?

Maaş tutarları herkes için aynı değildir. Oranlar da öyle. Eğer çocuk tek başına yetim aylığı alıyorsa yani aylık alan anne ve ya kardeş gibi başka kimse yoksa hisse oranı %50’den az olamaz ve 2021 için alacağı en düşük aylık tutarı 750 liradır. Ancak başka hissedarlar da varsa yani başka aylık alan da varsa bu durumda hisse oranı %25 olacaktır ve alacağı emekli maaşı 375 TL’den az olamayacaktır. Bunlar asgari emekli maaşı tutarlarıdır.

Sgk yetim aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Maaşınızın ne kadar olduğuna ilişkin sorgulamayı e-devlet şifreniz ile aşağıda verilen sayfalardan yapabilirsiniz;

sayfalarından giriş yapabilirsiniz.

Erkekler yetim aylığı alabilir mi ?

Erkek çocuklar da aylık alabilme konusunda hak sahihibir. Anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden erkek çocuklarının ölüm aylığı alabilmesi için;

 • 18 yaşın altında olması,
 • 18 yaş bitti ise lisede okuması halinde 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar alık alabilmektedir.
 • Evli olmamaları,
 • Sigortalı çalışmamaları gerekmektedir.

01 Ekim 2008 tarihinden önce anne ve ya babası vefat eden erkek çocuklarının aylık alabilmeleri için;

 • Emekli sandığı ise 25 yaşına kadar aylık ödenir. Şart evlenmemesi ya da emekli sandığı kapsamında çalışmaması.
 • Bağkur ve ssk ise 18 yaşından küçük olması,
 • 18 yaşından büyük ise lisede okuması durumunda 20 yaşına, üniversitede okuması halinde ise 25 yaşına kadar alabilir.
 • Ayrıca sigortalı çalışmaması ve ya evli olmaması gerekmektedir.

Emekli sandığından yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi ?

yetim aylığı alan çalışırsa maaşı kesilir mi konusuna tüm sigorta kolları esasında ayrı ayrı değindikten sonra gelelim emekli sandığı kapsamında aylık alanların en çok sordukları emekli sandığı yetim aylığı sigortalı olunca kesilir mi sorusunun cevabına. Burada iki tarih ön plana çıkmakta.

 • Anne ya da baba 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat ettiyse emekli sandığı bile olsa kişi sigortalı çalışırsa aylık kesilir. Tek istisna üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış olanlar için geçerlidir. Öğrenim gören ve 25 yaşını tamamlamamış olanlardan emekli sandığı kapsamında aylık alanlar sigortalı çalışsa bile aylıkları kesilmez.
 • Anne ve ya babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve emekli sandığı ölüm maaşı alanların maaşları sigortalı çalışsalar bile kesilir. Bu durumda olanların sadece emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlamaları ya da evlenmeleri durumunda aylıkları kesilir.

Eşinden dul maaşı alan kadın sigortalı işte çalışırsa maaşı kesilir mi ?

Eşinden dul maaşı alanlar için durum farklıdır.

 • Eş tek başına aylık alıyorsa bu durumda maaş hissesi %75’tir. Sigortalı çalışması durumunda maaş hisse oranı %50’ye düşer.
 • Eğer dul eşten başka maaş alan varsa bu durumda maaş hissesi %50 olur. Sigortalı çalışma durumunda aynı maaşı almaya devam eder yani hisse oranı %50’de kalır.
 • Kısaca toparlamak gerekirse sigortalı çalışma durumunda ölen eş için maaş bağlama oranı %50 olur.

Yetim aylığı kardeşe geçer mi ?

Bildiğiniz üzere kardeşlerde maaş hissesi %25’tir. Tek kardeş maaş alana kadar bu hisse değişmez ve %25 oranında ödenir. Örneğin anne ve iki kardeş maaş alırken kardeşlerden birisinin aylıktan çıkması durumunda bu aylık diğer kardeşe geçmez. Ancak maaş alan tek çocuk kalması durumunda hisse oranı %50’ye çıkar. Yani durum aylık alanlara göre farklılık gösterir. Eğer takıldığınız kısım olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.