Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi 2024

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi bu sorunun cevabı yetim maaşının alındığı kapsama ve kişinin durumuna göre farklılık gösterir. Yetim aylığı alan kızın çalışması aynı şekilde erkek olup babasından maaşı alan sigortalı çalışırsa maaşının kesilip kesilmeyeceği konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir.

Yetim aylığı alanların çalışması 2024

Babadan alınan maaş işe girince kesilir mi ? Normal şartlarda evet kesilir ancak bunun istisnai durumları vardır. Aşağıda belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere haricindeki kişilerin sigortalı çalışmaları durumunda yetim maaşları kesilir. İstisnalar şunlardır;

 • SSK ve ya bağkur kapsamında ölüm aylığı alan çocukların sigortalı çalışması durumunda aylıkları kesilir. Ancak burada da bir istisna vardır. Eğer yetim aylığı alan kişi 25 yaşını tamamlamadıysa ve aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa sigortalı çalışsa bile aylık kesilmeyecektir. Üniversite öğrenim durumu aktif olmayanlar sigortalı çalışırsa aylık direk olarak kesilecektir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alanlardan anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve bu kapsamda yetim maaşı alanlar sigortalı çalışsalar bile aylıkları kesilmez. Aynı şekilde bu kapsamda aylık alanlar işyeri açsalar ve ya bağkurlu olsalar bile aylıkları devam eder. Burada kız çocukları için yaş şartı aranmamakta iken erkekler en fazla 25 yaşına kadar aylık alabilmektedir.

Babadan maaş alan kızın sigortalı çalışabilir mi?

Babadan aylık alan kız çocukları sigortalı çalıştıklarında aylıkları kesilir. Bu durumun birkaç istisnası vardır. Bu istisnalar yukarıda verilmiştir. İstisnai durumlar haricinde çalışınca ölüm aylığı kesilir.

Emekli Sandığı’ndan yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi?

Anne ya da babası ilk defa 01.10.2008 tarihinden önce emekli sandığına atandıysa sigortalı çalışma halinde maaş kesilmez. Ancak ilk defa 01.10.2008 tarihi ve sonrasında memuriyete atananlardan aylık bağlananların aylıkları sigortalı çalışma durumunda kesilir.

Yetim maaşı alan işyeri açarsa maaşı kesilir mi ?

Anne ya da babası üzerinden maaş alırken işyeri açması gereken ya da şirket ortağı açması gerekenlerin de en çok sordukları soruların başında bu soru gelmektedir. Anne ya da babası üzerinden aylık alırken;

 • SSK ya da bağkur kapsamında yetim aylığı alınıyorsa ve kişi 25 yaşın altında ise, aynı zamanda üniversitede öğrenim görüyorsa ve öğrenciliği aktif ise işyeri açsa da maaş kesilmez. Bunun haricindeki tüm durumlarda işyeri açılması durumunda bağkur devreye gireceğinden aylık kesilir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alan çocuklardan ise anne ve ya baba 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat ettiyse işyeri açsalar da aylık kesilmez.

Yetim maaşı kesilmemesi için dilekçe örneği

Yetim aylığınız kesildi ise ve gerekli şartları yeniden sağlıyorsanız aylığın bağlanabilmesi için SGK gelir aylık ödenek talep belgesini eksiksiz doldurarak;

 • Bağkur kapsamında iseniz bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • 4a SSK kapsamında iseniz Bağımsız Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na,
 • 4c emekli sandığı kapsamında iseniz Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na,

Göndermeniz gerekmektedir. Ayrıca dilekçe yazmanız gerekmiyor. Ölüm aylığı için aylık talebi örneği ve yetim aylığı 18 yaş dilekçe örneğini Ölüm Aylığı Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur Örnek sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca belgeyi PDF olarak indirebilir ve nasıl doldurulduğuna bakarak doldurabilirsiniz.

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı

Bağımsız ve hizmet akdiyle çalışanlar emeklilik daire başkanlığı adresi güncel olarak şu şekildedir: Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı-Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/ANKARA.

Yetim maaşı ne kadar ?

Maaş tutarları herkes için aynı değildir. Oranlar da öyle. Eğer çocuk tek başına yetim aylığı alıyorsa yani aylık alan anne ve ya kardeş gibi başka kimse yoksa hisse oranı %50’den az olamaz ve 2024 için alacağı en düşük aylık tutarı 2.750,00 liradır. Ancak başka hissedarlar da varsa yani başka aylık alan da varsa bu durumda hisse oranı %25 olacaktır ve alacağı emekli maaşı 1.375,00 TL’den az olamayacaktır. Bunlar asgari emekli maaşı tutarlarıdır.

Tek başına aylık alan
yetim çocuk için en düşük emekli maaşı
5.000,00 TL
Başka hak sahipleri de varsa en düşük yetim maaşı2.500,00 TL
SGK yetim maaşı tablosu

Sgk yetim aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

Maaşınızın ne kadar olduğuna ilişkin sorgulamayı e-devlet şifreniz ile aşağıda verilen sayfalardan yapabilirsiniz;

sayfalarından giriş yapabilirsiniz.

Erkekler yetim aylığı alabilir mi ?

Erkek çocuklar da aylık alabilme konusunda hak sahihibir. Anne ya da babası 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden erkek çocuklarının ölüm aylığı alabilmesi için;

 • 18 yaşın altında olması,
 • 18 yaş bitti ise lisede okuması halinde 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar alık alabilmektedir.
 • Evli olmamaları,
 • Sigortalı çalışmamaları gerekmektedir.

01 Ekim 2008 tarihinden önce anne ve ya babası vefat eden erkek çocuklarının aylık alabilmeleri için;

 • Emekli sandığı ise 25 yaşına kadar aylık ödenir. Şart evlenmemesi ya da emekli sandığı kapsamında çalışmaması.
 • Bağkur ve ssk ise 18 yaşından küçük olması,
 • 18 yaşından büyük ise lisede okuması durumunda 20 yaşına, üniversitede okuması halinde ise 25 yaşına kadar alabilir.
 • Ayrıca sigortalı çalışmaması ve ya evli olmaması gerekmektedir.

Emekli sandığından yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi ?

yetim aylığı alan çalışırsa maaşı kesilir mi konusuna tüm sigorta kolları esasında ayrı ayrı değindikten sonra gelelim emekli sandığı kapsamında aylık alanların en çok sordukları emekli sandığı yetim aylığı sigortalı olunca kesilir mi sorusunun cevabına. Burada iki tarih ön plana çıkmakta.

 • Anne ya da baba 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat ettiyse emekli sandığı bile olsa kişi sigortalı çalışırsa aylık kesilir. Tek istisna üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış olanlar için geçerlidir. Öğrenim gören ve 25 yaşını tamamlamamış olanlardan emekli sandığı kapsamında aylık alanlar sigortalı çalışsa bile aylıkları kesilmez.
 • Anne ve ya babası 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden ve emekli sandığı ölüm maaşı alanların maaşları sigortalı çalışsalar bile kesilir. Bu durumda olanların sadece emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlamaları ya da evlenmeleri durumunda aylıkları kesilir.

Eşinden dul maaşı alan kadın sigortalı işte çalışırsa maaşı kesilir mi ?

Eşinden dul maaşı alanlar için durum farklıdır.

 • Eş tek başına aylık alıyorsa bu durumda maaş hissesi %75’tir. Sigortalı çalışması durumunda maaş hisse oranı %50’ye düşer.
 • Eğer dul eşten başka maaş alan varsa bu durumda maaş hissesi %50 olur. Sigortalı çalışma durumunda aynı maaşı almaya devam eder yani hisse oranı %50’de kalır.
 • Kısaca toparlamak gerekirse sigortalı çalışma durumunda ölen eş için maaş bağlama oranı %50 olur.

Yetim aylığı kardeşe geçer mi ?

Bildiğiniz üzere kardeşlerde maaş hissesi %25’tir. Tek kardeş maaş alana kadar bu hisse değişmez ve %25 oranında ödenir. Örneğin anne ve iki kardeş maaş alırken kardeşlerden birisinin aylıktan çıkması durumunda bu aylık diğer kardeşe geçmez. Ancak maaş alan tek çocuk kalması durumunda hisse oranı %50’ye çıkar. Yani durum aylık alanlara göre farklılık gösterir. Eğer takıldığınız kısım olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Babadan emekli maaşı alma şartları

Anne/babadan ölüm aylığı bağlanma şartları şunlardır;

 • 18 yaş altındaki çocuklara aylık herhangi bir şart olmadan bağlanır.
 • Lisede okuyanlara 20 yaş, üniversitede okuyanlara 25 yaşına kadar aylık bağlanır.
 • Kız çocuklarına evlenene kadar aylık bağlanır.
 • Malul çocuklara malul sayılma tarihinden itibaren aylık bağlanır.

Yetim aylığı hesaplama programı

Ölüm aylığında bağlanacak aylık herkesin hissesi oranında bağlanır. Ölüm aylığı hesaplama programı başlıklı içeriğimizden ne kadar aylık alabileceğinize dair hesaplama yapabilirsiniz.

Ölüm aylığı alan kişi sigortalı çalışabilir mi?

Ölüm aylığı alan çocuklar bazı istisnai durumlar haricinde sigortalı çalıştıklarında maaşları kesilir. Ancak ölüm aylığı alan eş sigortalı çalıştığında maaşı tamamen kesilmez. Her durumda en az %50’sini alır.

Yetim aylığı hangi durumlarda kesilir 2024

Yetim aylığı sigortalı çalışma, zorunlu bağkur kapsamına girme, memur olarak atanma, kendi adına emekli olma ve evlenme durumlarında kesilir.

Yetim aylığı alan part time çalışabilir mi?

Part time ya da uzun zamanlı fark etmez. Eğer sigortalı çalışmada aylık kesilmeyecekler kapsamında değilseniz part time giriş yapılır yapılmaz maaş kesilir.

Emekli maaşı alan sigortalı çalışabilir mi?

Yetim aylığı alan sigortalı çalışırsa maaşı kesilir. Kendi adına aylık alanlar sigortalı olarak SGDP kapsamında çalışabilir. Aylıkları kesilmez.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir mi 2024” üzerine 183 yorum
 1. Hocam merhabalar benim sorum su sekilde 39 yasindayim evlendim bosandim 2006 yilinda vefat etmis olan babamdan 2018 yilindan bu yana yetim ayligi aliyorum.sigortali olarak bir fabrikada ise girecegim.almakta oldugum yetim maasi kesilir mi?tesekkurler iyi calismalar!

  Yanıtla
 2. Merhabalar kardeşimle ikimiz maaş alıyoruz sigortalı bir işe girme durumum da benim aldığım maaş kardeşime geçer mi bir de işten çıkma durumunda tekrar alabilir miyim

  Yanıtla
 3. Merhabalar…2020 yılında babam vefat etti bagkurdan annem babamın maaşının %50 bnde %25ni alıyoruz sigortalı bir işe başladıgımda bu kesilecek mi ? Eger kesilirse benım hissemi annem alabilecek mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet sizden başka da maaş alan yoksa yani siz maaştan çıktıktan sonra tek hak sahibi anneniz olacaksa sizin kesilen maaşınız annenize aktarılır. Dilekçe vermeyi unutmayın bunun için.

   Yanıtla
 4. Merhaba,
  Ben 4A kapsamına ssk çalışanıyım. Babam Kasım 2020 de vefat etti. Babamdan 4c kapsamında emekli maaşı alıyorum. İşyerinde ilaç yazdırdığımda eczane göremedi ve ilaç alamadım. Emekli görünüyorum ve işyeri hekiminin yazdığı ilaç geçerli olmadı. Bu rapor almam durumunda da aynı şekilde geçerli olmaz mı. Kıdem ve ihbar tazminatıma ve kendi emekli maaşıma etki eder mi.

  Yanıtla
 5. Merhaba ablam yetim aylığı alıyordu çalıştığı için kesildi evlendi şimdi de 10 gün önce sigorta çıkışı yapıldı çeyiz parası alabilir mi ?

  Yanıtla
 6. Merhaba, ben 37 yaşımdayım uzun 5 yıldır çalıştığım için yetim maaşı almıyordum. işsiz kaldığımda 5 kasım tarihinde bagkur yetim aylığı başvurusu yaptım2 aralıkta tekrar işe girdim. aradaki 27 günlük maaşım aralık 12 gibi hesabuma yattı ve birdaha yatmadı zaten işe başlarken giriş yapanlar otomatik kesilmesi için giriş yapmışlardı. burada haksız bir kazanımım olmamasına ramen benim kendisi sgkdan emekli olan 50 yaşındaki ablamdan bu mebla kesilmiş ve neden olarak benim adıma yatırılan para olarak gösterilmiş. ben bağkurdan yetim aylığı aldım ve 27 günlük bir hakkımdan doğan bu paranın dışında kullandığım bir mebla yoktur. fakat sgk emeklisi ablamın maaşından bu mebla kesilmiş durumda.

  Yanıtla
 7. iyi günler. abim 47 yaşında doktor hatası yüzünden hiç çalışamadı. bu yüzden rahmetli babamın maaşını annem ile yarı yarıya alıyorlar. babam ssk emeklisidir. 1. sorum abim “herhangi bir” şirket açsa maaşı kesilir mi? 2. şirket açmadan önce izin almak için müracat etmesi gereken kurumlar var mı? 3. eğer evlenirse maaşı kesilir mi? ? teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Şirket açarsa evet maaşı kesilir. Zorunlu bağkurlu olur.
   2- Şirket açma prosedürü izlenecek. Onun dışında izin alması gereken bir kurum yok.
   3-Evlenirse de maaşı kesilir.

   Yanıtla
 8. Merhaba 2001 yılında vefat eden babamdan yetim aylığı alıyorum. 24 yaşındayım. Açıktan iki üniversite okuyorum ancak sadece birinde aktifim ve Mayıs ayında okulum bitiyor. Sigortalı bir işte de çalışıyorum şu an. Size sormak istediğim ise pasif olduğum okulu aktif hala getirsem ve yine çalışmaya devam etsem maaşım kesilir mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Çalışmaya devam ederseniz öğrenim durumunun da aktif olması şartı ile en fazla 25 yaşı tamamladığınız tarihe kadar aylık almaya devam edebilirsiniz. Sonrasında alamazsınız. Yazımızda da ayrıntılı olarak anlattık bu durumu.

   Yanıtla
 9. Merhaba, babam 2000 yılında vefat etti. Kendisinden ablamla ikimiz emekli sandığı ölüm aylığı almaktayız. İkimizde üniversite öğrencisiyiz ve 25 yaşın altındayız. Ablam bu yıl mezun oluyor, benim öğrenciliğim devam ediyor. İkimizde yaz tatilinde sigortalı işe girsek aylıklarımız kesilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli sandığı maaşınız evlenmediğiniz ya da emekli sandığı kapsamında memur olmadığınız sürece kesilmez. Yani sigortalı çalışmanız durumunda maaş almaya devam edersiniz.

   Yanıtla
 10. Merhaba ben eşimden 4A kapsamında maaş almaktayım. İki çocuğumun çalışması üzerine maaşları kesildi. Ancak bana kalan kısım çok az devir olmadı sanırım. Bunun için yapabileceğim birşey var mı
  Ayrıca 4B kapsamında babamın maaşına başvuru yaptım ve yüzde 25 kapsamında bir bağlanma yapıldı fakat maaş alan kardeşim işe başladı ve kesinti oldu kesilen maaş bana aktarılır mı bunun için yapılması gereken bir işlem var mı
  Teşekkür ediyorum iyi günler diliyorum

  Yanıtla
  • Merhaba. Eşten tek başına aylık alan sizseniz başka hak sahibi yoksa aylık bağlama oranının %75 olması gerekiyor. E-devletten kontrol edin. Hisse oranı yazar orada. Babadan aylık alan tek kişi siz iseniz aylık bağlama oranının %50 olması gerekir. Bunu da e-devletten kontrol edebilirsiniz. Eğer oranlarda farklılık varsa dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekiyor güncellenmesi için.

   Yanıtla
   • Merhaba acil cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Babam 2009 yılında vefat etti. Babamdan 4A SSK alıyorum. Usta Öğretici olarak 4A SKK dan sigortalı olarak çalışacağım. Bu durumda yetim aylığım – maaşım kesilir mi?

    Yanıtla
     • Pekii, Kesildiği halde yatmaya devam ederse kesilmediğini anlamazsak bize borç yazılır mı? Misal ; 2.700 TL aylık alıyorum çekersem bana ne kadar borç yazılır?

 11. İyi günler annem dul aylığı alıyor bağkur üzerinden. Başka bir kız evladı maaşa başvurup hak kazanırsa annenin aldığı paradan mı kesilip kıza evlada ödeme yapılıyor. Eğer öyleyse ne kadarı kesilir. Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Şu anda anne tek başına maaş alıyorsa hisse oranı %75’tir. Yani örnek veriyorum 1000 TL tutarındaki maaşın 750’sini alıyor anneniz. Kızı da maaş almaya başlarsa bu durumda anne %50 hisse yani 500 TL alır. Kız da %25 hisse yani 250 TL alır.

   Yanıtla
 12. Merhabalar,biz 3 kardeşiz ,ikisi erkek ben tek kızım dolasiyla babamdan yetim aylığı hakkı tek bende vardır .fakat %25 oranında aylık almaktayım .neden %50 değildir ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Bir dilekçe yazın. Tek aylık alanın siz olduğunu ve aylık bağlama oranının en az yüzde 50 olması gerektiğini iletin. Ayrıca geriye dönük olarak arttırılmasını talep edin.

   Yanıtla
  • Mrb annem bağkur emeklisi babamdan kaldı sigortali işe gireceğim yaşım 23 kızım annemin benim üzerimden aldığı aylık kesilirmi? Teşekürler

   Yanıtla
 13. merhaba benim kuzenim eşinden ayrıldı 1 kızı var ssk olarak bir işte çalışıyor babası ssk emeklisi 2019 da vefat etti
  boşanma kesinleşti babasından yetim maaşı alabilirmi bilgi rica ederiz

  Yanıtla
 14. merhaba babam 2006 yılında vefat etti ssk emeklisi idi annem dul maaşı alıyor

  2014 babası vefat etti fakat aynı kurum emeklisi oldugu için yetim aylığı alamazsın olarak geri dönüş oldu birini tercih edebilirsin dediler 2021 aralık ayındada annesi vefat etti oda ssk emeklisi annem kendi maaşında feregat edip her ikisininde maaşını alabilirmi bilgi ric ediyorum

  Yanıtla
  • Merhaba benim yetim aylığım 2014 te işe başlamamla kesildi. Annem ve kız kardeşim almaya devam ediyorlar. Ben daha önce bir işe girmiştim ve maaşım annem ve kardeşime paylaştırılmıştı. Ben işten ayrıldım ve tekrar yetim maaşı için başvurdum ve yeniden bağlandı. 2014 te işe girdiğimde ise yetim maaşım kesildi ve tekrar anneme ve kardeşime eklenmedi. Bunu sorduk SGK ya ama bu şekilde olduğunu söylediler ama tam olarak anlayamadık. Kesilen para ana paraya ait değil mi ve tekrar hesaplanıp eklenmesi gerekmiyor mu? Annemin bayramlarda verilen mesela 1000 lira bayram harçlığı dan da kesiliyor. Annem 500 kardeşim 250 alıyor. Böyle mi olması gerekiyor.

   Yanıtla
   • Merhaba. Evet öyle olması gerekiyor. Eğer çocuklar aylık alıyorsa anne hissesi %50’dir. Çocukların da her biri %25 alır. Çocuklardan birisi aylıktan çıktığında bu aylık anneye ya da diğer çocuklara geçmez.

    Yanıtla
    • Merhame. Bayanım ve Babam 12 mayıs 2018 de vefat etti şuan annemle ben maaş alıyoruz. Ama özel bir kreşde işe başladım yetim maaşı kesilir diye siğortamı başlatamadım. Siğorta başlangıcı olursa maaşım kesilir mi

     Yanıtla
    • Merhaba ben 2005’den beri 4/a yetim aylığı alıyorum 20 yaşındayım açık öğretimde okuyorum sigortalı işe girmem durumunda maaşım kesilir mi ve anneme aktarılır mı? (Aylık alan başka kardeşim yok)

     Yanıtla
   • teşekkür ederim cvbınız için evet bayanım.Bir soru daha sorabilirmiyim.
    4/c yetim aylığı alırken 4/a sigortalı işe giren birinin yetim maaşı kesilirmi acaba ?

    Yanıtla
    • Eğer memur anne/baba 01.10.2008 tarihinden önce yani 5434 Sayılı Kanuna tabi memur ise 4c yetim aylığı alan kişinin çalışması durumunda maaşı kesilmez. 01.10.2008 tarihinden sonra ise kesilir.

     Yanıtla
 15. Merhaba, 2002 yılında babam vefat etti o tarihten beri 4c kapsamında yetim aylığı alıyorum. 21 yaşındayım ve aktif üniversite öğrencisiyim. Günübirlik işlerde yapılan sağlık sigortası veya part timeda yapılan sigortalar maaşımın kesilmesine sebep olur mu acaba?

  Yanıtla
 16. iyi gunler biz iki kardesiz babam 2008 sonrasi emekli oldu yetim maasi aliyoruz kardesim yuzde 25 aliyor annem yuzde 50 aliyor ben de yuzde 25 aliyordum ama 4a kapsaminda ise girdim ayligim kesildi yasim 24 benim kesilen ayligim tek erkek kardesime gecer mi tesekkur ederim

  Yanıtla
 17. Merhaba, ben 26 yaşındayım ve şuan 1. sınıf açık öğretim fakültesi öğrencisiyim. 4a’dan emekli 2018 yılında vefat eden babamdan yetim aylığı alıyorum. 15 yaşındaki kardeşim de yetim aylığı alıyor. Benden büyük 28 yaşında olan zihinsel engelli abim Aile ve Sosyal Hizmetler’den engelli maaşı alıyordu yalnız Temmuz ayında kesildi. Annem ise dedemden kalan yetim aylığı alıyor. Ben sgklı olarak işe başlayacağım bu durumda maaşım kesilir mi?
  Kesilirse kardeşlerimin hisse alması durumu olur mu? Engelli maaşı alma hakkımız var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet sizin maaşınız kesilir sigortalı olmanız durumunda. Kardeşlerin maaş hissesi yüzde 25 bu değişmez. Engelli maaşından kastınız tam olarak nedir ?

   Yanıtla
   • Aile ve Sosyal Hizmetlerin sağladığı sosyal yardım olarak geçiyordu ismi sanırım. Engelli raporu olduğu için alıyorduk.

    Yanıtla
    • Engelli maaşı neden kesildi ? tahminimce gelir şartı kaybolmuştur ondan kesilmiştir. Eğer kişi başı net gelir asgari ücretin 1/3’ü altındaysa ve en az %40 üzeri engelli raporu varsa bağlanabilir.

     Yanıtla
     • Merhaba annemden (4 C )yetim aylığı alıyorum SSK lı çalıştığımda maaşım kesilirmi yada kesinti olur mu ?

     • Merhaba. Anneniz 01.10.2008 tarihinden önce memur olduysa siz SSK kapsamında çalışmanız halinde maaşınız kesilmeyecektir. Yine de SGK’dan da teyit ettirin bunu.

 18. Merhaba bir soru soracağım… ben babamın tek kızıyım, babam 2008 yılı öncesi emekli oldu…2016 da vefat etti, 4a kapsamında maaş alıyorum.. öğrenimim bitti sigortalı işe girersem maaşım kesilir mi acaba?

  Yanıtla
 19. Merhaba ben 2019 da ölen babamdan 4C yetim kız aylığı alıyorum, bununla geçimini sağlıyorum. Annem bana evlenmem konusunda ısrar ediyor . Maaşım ona geçecek zannediyor. Evlenirsem maaş anneme mı geçer? Yoksa yine o aynısını almaya devam mı eder,
  Birde ben dükkan açarsam maaş kesilir mi 42 yaşındayım ben …

  Yanıtla
  • Merhaba. Anneniz eğer tek başına maaş alıyorsa yani ondan başka maaş alan yoksa evet sizin maaşınız annenize geçer. Dükkan açmanız durumunda maaşınız kesilmez. Emekli sandığı yetim maaşı ancak evlenmeniz ya da emekli sandığı kapsamında çalışmanız durumunda kesilir.

   Yanıtla
 20. Merhaba, babam 1998 de Bag-kur emeklisi iken vefat etti. Kiz evladi olarak birkac sene yetim maasi aldiktan sonra bunu durdurup yurtdisina gittim. Yabanci bir emeklilik kurumundan gecen sene erken emekli oldum. Maasim buradaki asgari ucretin altinda. Evli degilim. Acaba tekrar Bag-kur yetim maasini baglatabilir miyim?

  Yanıtla
 21. Merhaba ben 24yaşındayım . Açıktan üniversite okuyorum Yetim aylığı alıyordum ,fakat çalıştığım için kesildi. Sgk ya gidip maaş için talepte bulundum fakat sadece yaz döneminde maaştan yararlabileceğimi kışın öyle bi hakkımın olmadığını söyledi ,doğruluk payı nedir bunun?

  Yanıtla
 22. bekar yetim kız olarak sgk 4a ya tabi olarak çalışırken 2019 yılında 4cli emekli babam vefat etti. şuan adıma her ay maaş yattığını farkettim. kurumu arayınca 5434 sayılı kanun gereğince adınıza yatmış dediler ancak ben sigortalı çalışan olduğum için maaşı haketmiyorum diye yetim aylığına başvurmamıştım. ben bu maaşı hakediyor muyum? bekar sigortalı kız yetimler haketmiyorken benim hakkım var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Emekli sandığı kapsamında olanlar SSK kapsamında çalışsa bile yetim aylığı alabilmekte. Eğer babanızın vefatında 18 yaşın altındaysanız maaş otomatik bağlanmış olabilir. Maaşı alma hakkınız var yani. Birikenleri de toplu olarak alabilirsiniz.

   Yanıtla
 23. Merhaba, işe başladım henüz sigorta girişim olmadı. 1 hafta süre içinde başlayacak. Acaba benim sgkye bildirmem gerekiyormu çalıştığıma dair yoksa herhangi bir şey yapmama gerek varmı yetim maaşı halkında

  Yanıtla
 24. Merhaba benim esim 2005te vefat etti 3sene sonra emekli maasi bağlandi üç tane çocuğum var. Oğlumun maaşı okulu bittikten sonra kesildi ama bana yatan para artti. Simdi kizim sigortali işe girmek istiyor yetim maaşı kesilirse o para bana yatarmi.

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer kızınız da aylıktan çıktıktan sonra siz tek başınıza aylık alacaksanız evet değişir onun maaşı size aktarılır. Ama sizden başka maaş alan kalırsa o zaman hisse oranınız %50 olarak devam eder.

   Yanıtla
   • babamın emekli maaşı annem ve 3 kardeşe bölünüyor ben ve iki ablama peki ben bi sigortalı bi ise girdigimde benim alladigim maas kesilirmi kesilirse eger benim aldigim para diger ablamlara gecermi bilgi verirseniz sevinirim

    Yanıtla
    • Merhaba. Eğer 25 yaş altındaysanız ve üniversitede okuyorsanız maaş kesilmez aynen devam eder. Değilseniz maaşınız kesilir. Kesilen maaşınız anneniz ya da ablanıza aktarılmaz.

     Yanıtla
  • Merhaba, Ben babamın emekli maaşını alıyorum. 22 Yaşındayım ve 1. Üniversitem bitti ama ikinci üniversitem devam ediyor. Maaş kesilme problemim yok ama acaba bir işe girdiğim zaman aldığım ücret asgari ücretin üstünde olursa bir kesilme olur mu ?

   Yanıtla
  • Merhaba babamdan yetim aylığı alıyorum sigortalı ise girince maaş anneme otomatik devrolur mu yoksa dilekçemi yazmamiz gerek maaşı annem ve ben alıyoruz baska alan yok

   Yanıtla
 25. Babam ssk emeklisi 2000 öncesi 95 den beri vefati dolayısiyla emekli maaşıni annem ve 3 kiz kardeş alıyorduk.Annemi kaybettiğimiz için artık maaş 3 kişiye eşit bölünüyor.Sigortalı bir işe girmem durumunda şu andaki maaşın yüzde 40 +yüzde 40 bölümü 2 kardeşe pay edilir diye okudum yüzde 20 lik kısmı ise kesilir.Bu bilgi dogru mu acaba? Bir de maaşı 24ünde alıyoruz, sigortam bu tarihten önce başlarsa son maaşımı hak olarak çekebilirmiyim, işe girdigimi ve maaşın kardeşlerime aktarılmasıni istemem için dilekçe yazmam gerekir mi?Beni aydınlatırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Çocukların hissesi %25’tir ve tek çocuk aylıkta kalana kadar bu hisse değişmez. Sigorta giriş tarihinden sonra yatan emekli maaşını çekemezsiniz. İşe girdiğinizde maaş otomatik kesilir ama yine de dilekçe ile SGK’ya başvursanız iyi olur.

   Yanıtla
 26. Merhaba ben işe baslamayı düşünüyorum yaşım 18 ssk yetim aylıgı alıyorum üniversite okuyorum ama açıköğretim herhangi bir aylıkta kesilme olur mu acaba

  Yanıtla
  • Merhaba 4 yıldır babamdan emekli sandığı kapsamında yetim maaşı alıyorum. Devlet dairesinde işe girersem yetim maaşım kesilir mi. Daha önce 4a li çalışırken de babamdan emekli sandığı yetim maaşını alıyordum. 1 defa evlilik yapıp ayrıldım. Bunun etkisi olabilir mi

   Yanıtla
   • Merhaba. Emekli sandığı maaşları sadece emekli sandığı kapsamında çalışmaya başladığınız zaman kesilmekte. Kamuda emekli sandığı kapsamında çalışmaya başlayacaksanız o zaman kesilir evet.

    Yanıtla
 27. Birde işten ayrılma durumunda tekrar nasıl bağlanabilir aylığım . Çeyiz yardımı hakkındada bilgi verirsez sevnirim. Nasıl nereye basvuru yapabilirim şart var mıdır alabilmek için.

  Yanıtla
 28. Merhaba babamdan kalan sgk yetim maaşı alıyorum. Sgk lı işe başlayacağım ben kardeşim ve annem alıyoruz öğrenci değilim maaşım kesilir mi kesilirse kardeşime yatırmaları için yapmam gereken bir işlem var mıdır . Ve çeyiz yardımı alabilir miyim evlenirsem nasıl alabilirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet işe başlarsanız maaşınız kesilir. Bunun için bir şey yapmanız gerekmez. Çeyiz yardımı için evlilik tarihi itibariyle aktif olarak maaş alıyor olmanız gerekir. Eğer maaş yoksa çeyiz yardımı da ödenmez. İşten ayrılınca tekrar SGK’da gelir aylık ve talep belgesi ile maaşa başvuru hakkınız var.

   Yanıtla
 29. Merhaba. İşe başlamadan önce yetim aylığı alıyordum. 25’inde maaşım yatıyordu. Geçen sene 22 Temmuz’da işe başladım, 25 Temmuz’da yetim maaşım yattı. Geri alırlar diye o paraya dokunmadım. Ancak 1 sene geçti ve hala para hesabımda. Maaşım geri alınacak mı? Bunun için dilekçe vermeli miyim?

  Yanıtla
 30. Merhaba babamdan yetim aylığı alırken ders saati ücretli olarak atamam yapıldı ve bildirmeme rağmen maaşım kesilmedi. Şimdi tekrar ders saati ücretli başka bir kurumda atamam yapılacak ve SGK maaşı alamayacağımı söyledi. 2018 yılında alabiliyordum bu maaşı bir karışıklık olduğunu söylediler. 4c emeklilerinin çocukları yetim aylığı alırken ders saati ücretli çalışınca maaşları kesilmiyor. Aynı madde 4a emeklilerinin çocukları için neden uygulanmıyor? Bunun üzerinden bir hak iddia etmemiz mümkün mü?

  Yanıtla
 31. Merhaba
  Babadan 4a SSK emekli yetim aylığı almaktayım. 71 doğumluyum. Trafik motor ve direksiyon eğitmeniyim.Sürücü kurslarında saat ücretli çalışırsam maaşım kesilir mi? Kadrolu olursam kesilir mi? Yada nasıl bir iş kolu çalışması gerekli maaşın kesilmemesi için.

  Yanıtla
 32. Merhaba, ben emekli sandığından yetim aylığı alıyorum. Ağustosta evleneceğim, maaşım otomatikman kesilecek mi yoksa öncesinde başvuru falan yapmam gerekiyor mu? Çünkü maaşlar 2 ağustosta yatıyor ama benim nikahım bir hafta sonrasında. Bu bir sorun olur mu?

  Yanıtla
  • Merhaba. Maaş kesilir evet. Ama çeyiz yardımı istiyorsanız başvurmanız gerekiyor. Çeyiz yardımı istemiyorsanız sizden başka maaş alan varsa ve maaşınızın ona aktarılmasını istiyorsanız bu durumda öyle bir dilekçe yazmalısınız. Evlilik maaş yattıktan sonra ise maaşınızı çekebilirsiniz.

   Yanıtla
 33. Merhabalar. Anne ve babamdan yetim aylığı alıyorum ikisi de sgklı. 28 yaşındayım. Yakın zamanda işe başlayacağım. Açık öğretimde de 2 yıllık bölüm okuyorum 2. Sınıfa geçtim. İşe başladıktan sonra maaşımın kesilmemesi için bir seçenek var mı acaba?

  Yanıtla
  • Merhaba. Ödenen emekli maaşınız faizi ile birlikte geri alınır. Ayrıca kayıt dışı çalışmadan dolayı hem siz hem de işveren hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulabilir.

   Yanıtla
   • bunun şikayetini sgk ye yaptım fakat sadece sigortasız çalıştığınız için işverene cezai işlem uygulanır dendi ve tek istenilen işyeri ünvanı ve işverenin adı soyadı.
    hangi kurum ilgileniyor peki konuyla alakalı

    Yanıtla
 34. merhabalar, babamdan yetim aylığı alıyorum 22 yasındayım açıköğretim üniversite öğrencisiyim sigortalı işe girsem yetim aylığım kesilir mi

  Yanıtla
 35. Meraba birde duyduguma gore anlasmali bosanmalarda maas kesiliyormus dogrumudur bu yada ise girerse soylentiye gore sgk dan aldıgi yetim maasindan 350 tl kesilip geri kalan maasi aliyormus

  Yanıtla
  • Anlaşmalı boşanma ile maaş almak kanuni olarak suçtur. Tespiti durumda maaş kesilir ve ödenen tüm maaşlar faizi ile birlikte geri alınır. Sigortalı işe girmesi halinde maaşın tamamı kesilir.

   Yanıtla
 36. Benim kız kardeşim boşandı anlasmalı 3 senedir vefat eden babamdan tek başina babamın maaşini aliyor ne kadar maas alıyordur

  Yanıtla
 37. merhaba annem olen babamin maasini aliyor babamdan olan bi kizkardesim var o emlakci dukkani acti ama 35 yasinda babamin maasindan yararlanabilir mi

  Yanıtla
 38. İyi günler. Babam vefat etti annemle daha önce boşandığından dolayı sadece 2 kardeş maaş alıyoruz. Maaşımın kesilecek yakın zamanda kardeşime devir olur mu

  Yanıtla
 39. Merhaba. Babamızın vefatıyla, 3 kardeş olarak yetim aylığı alıyoruz. Annem babam boşanmıştı. Yalnız kardeşler olarak maaş alıyoruz. Ben 32 yaşımda kız çocuğuyum. İşe girme ihtimalim var, 4/a sigortalı gözüküyorum.
  Aylık kesilecekmi ? Kesilirse müracaat edip , Kardeşleremi pay ediliyor ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba Begüm hanım. İşe girdiğinizde maaşınız kesilir. Ama sizin maaşınız diğer kardeşlerinize geçmez. çocukların hissesi yüzde 25 olarak ödenir ve bu değişmez. Sadece tek çocuk aylık alırsa onun hissesi yüzde 50 olur. Yani sizden aylık alan sadece bir kişi kalırsa şu anki maaşın iki katını alır.

   Yanıtla
  • Merhaba 23 yaşındayım ssk dan. Babamdan yetim aylığı alıyordum okuyorum hemde iş yeri açtım maaşım keislmedi 4bli oldum ama maas kesintim olmadı evlendim çeyiz parası alabilirmiyim

   Yanıtla
 40. Babam vefat edeli 7 sene oldu ben 2020 tarihinde atandım devletin 4b lisindeyim ama hala maaşım yatıyor bildirmedim çünkü kendiliğinden kesilir diye düşündüm hala kesinti olmadı nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilmiyorum 26 yaşına yeni girdim yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • Normalde emekli sandığı yetim aylıkları emekli sandığı kapsamında çalışmadığınız sürece kesilmiyor. Yani net olmamak ile birlikte kadroya geçene ya da evlenene kadar emekli sandığı yetim maaşınız devam eder. Yine de SGK ile de görüşün ve netleştirin. Sıkıntı olmasın sonra.

   Yanıtla
 41. Merhabalar, ben kız öğretmenim babam 2008 den önce bağkurluydu ve 2011 de vefat etti yetim maaşım kesilmedi bu normal mi ?

  Yanıtla
 42. 22 yaşındayım 2003 yılından beri yetim aylığı alıyorum üniversite öğrencisiyim. işe girersem maaşım kesilir mi?

  Yanıtla
 43. Merhaba Emekli yetim maaşı almaktayım , 4b personel olarak işe atamam yapıldı ama başvurulrda emekli aylığı almıyor olmak ve yaşlı maaşı almıyor olmak ibaresi vardı şuan SGK da 4c görünüyorum ama 4a da aktif görünüyor işe halen başladım bunu sorun ederler mi acaba

  Yanıtla
 44. Merhaba. Babam 2019 yılında vefat etti. 2015 yılından beri sigortalı çalışıyorum. Ancak öğrenim durumumdan dolayı yetim aylığı kesilmedi. Şu an mezun oldum. 4/a sigortalıyım. Maaşım kesilir mi? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 45. Merhaba, 2019 yılında babam vefat etti. Bir miktar annemle ikimiz para almaktayız (Emekli Sandığından emekli babam) Sigortalı bir işe girmek istiyorum. Yetim aylığım kesilir mi, açıktan üni son sınıfta okumaktayım. 23 yaşındayım. Kesilirse yetim maaşım annemin üstüne geçer mi? Eğer işten ayrılırsam yetim maaşı geri bağlanır mı? Eğer bağlanırsa zamlı halinden mi alırım yoksa ilk bağlama zamanındaki %30 olarak mı alırım. Cevap verirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
 46. Ben 2013 yılından itibaren 2018 yılına kadar babamdan yetim aylığı alıyordum .Lise mezunu olduktan sonra işe girdim ve çalışıyorum sigortalıyım.Sigortalı işe girince Yetim aylığı kesileceğini biliyodum ve annemin üzerine gecsin diyerek dilekçe yazdık .Şuan baktığımızda e devlete anneminkine .Maasında bi anda yükselmesi gerekirken 300 veya 400 tl o yıllarda hiç bir farklılık yok.Şimdi size sormak isteğim şu Benim yetim aylığım sigortalı işe girince mi kesildi ?

  Yanıtla
Yorum yapın